Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Paragontas-x Λοιπόν κοίταξε να δεις. Από ότι έψαξα δεν πρέπει να υποστηρίζεται να κάνεις Login στο Xbox, βάζοντας SMS κωδικό - παρά μόνο με το app (δεν θυμάμαι να περίμενα SMS για την κονσόλα). Αυτό που υποστηρίζεται όμως είναι να σου έρχεται κωδικός επιβεβαίωσης για οποιαδήποτε αλλαγή στο Microsoft Account σου (xbox account) αρκεί να έχεις συμπληρώσει στα link που είχα αναφέρει το κινητό σου ως επιπλέον μέτρο προστασίας - οπότε λογικά θα σου έρθει και SMS επιβεβαίωσης για τον αριθμό του κινητού που θα δηλώσεις. Δηλαδή δεν νομίζω να υποστηρίζει το xbox το ίδιο όταν θες να κάνεις login στην κονσόλα να του βάλεις κωδικό SMS αλλά μόνο κωδικό/ενέργεια (πατάς approve) από το Authenticator App.

Στήσε το πρώτα από PC στο Account σου και λογικά θα σε προστατεύει και στο xbox αν κάποιος πάει να αλλάξει κωδικό για παράδειγμα θα σταλεί SMS/email ούτως ή άλλως.

Ο λογαριασμός σου είναι δεν είναι paragontas-x@hotmail/live/outlook.gr/com? (παράδειγμα) ???

Επίσης γιατί θες SMS? O λόγος που πήγα στο App ήταν γιατί κάποιες φορές αργούσε να έρθει ο κωδικός και δεν μπορούσα να μπω στον λογαριασμό μου - σπάστηκα και γύρισα ότι account είχα και δεν είχα σε Authenticator App.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα αυτό συμβαίνει και τώρα που δεν έχω  ενεργό το 2 step  verification. 

Το ότι ενημερώνομαι με μέιλ αν γίνει καμία αλλαγή στον λογαριασμό μου. 

Και θέλω να γίνεται το 2 step verification με SMS ώστε να μπορεί να γίνει ακόμα και σε κινητά που δεν δέχονται το Microsoft authenticator app. 

 

Δηλαδή μου λες ότι παλιότερα υπήρχε η δυνατότητα στο 2 step verification για να δουλεύει με sms απλά τώρα δεν υπάρχει; 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι - μπορεί να σου έρθει SMS ή και e-mail απλά να δηλώσεις στις πληροφορίες ασφαλείας σου, τον αριθμό του κινητού σου. Δεν νομίζω όμως ότι τον κωδικό στο SMS, τον ζητάει το XBOX. Με το app συνεργάζεται - αν επιλέξεις το lock it down στο xbox. Ίσως και το SMS αλλά δεν το έχω τεστάρει στο xbox. Μόνο από PC.

Edit - Δες εδώ - αν στην παραπάνω διεύθυνση δεν βλέπεις κάτι αντίστοιχο δεν θα σου δουλέψει:

 

Ukl96jh.png

 

Υπ'όψη ο λογαριασμός στο gmail είναι ο recovery - δεν είναι αυτός που χρησιμοποιώ στο XBOX.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

διαβάζω ότι το XBOX ONE X υποστηρίζει Dolby Vision HDR ,  το χρειαζόμαστε μόνο για ταινίες ή δινει κάτι παραπάνω και στα παιχνίδια ??

ρωτάω γιατί ειμαι στην αναζήτηση νέας tv  και έχω καταλήξει στην SAMSUNG 55NU8000 ή οποία όμως δεν το υποστηρίζει

Υ.Γ. την συγκεκριμένη την επέλεξα λόγω τιμής (800 με τις εκπτώσεις) , μικρού input lag , ύπαρξης freeSync ( αλήθεια δεν ξέρω εαν αυτό  που το υποστηρίζει το X θα μου δώσει κάτι παράπανω),

ΥΓ 2 εαν έχεται κάποια αλλη πρόταση στα ίδια περίπου χρήματα δεκτη :)

Ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) άρα καλή επιλογή !!

το οτι δεν έχει Dolby Vision HDR ,  μας πειράζει για τα παιχνίδια ???

γιατί κατά 90% θα παιζει μόνο με το Χ , και άντε και λίγο ποδόσφαιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγχώνεσαι. Καθόλου. Το X υποστηρίζει και τα δύο πρότυπα εξίσου τα οποία "τσακώνονται μεταξύ τους".

Σε αυτά τα λεφτά, "λειτουργικό" HDR, 120hz, VA Panel, Καλό Contrast, VRR, ΑLLM και πολύ χαμηλό Input Lag μόνο στην ελάχιστα καλύτερη Q6FN (στις 55''+) θα βρεις αλλά με 200 eur παραπάνω.

Ειδικά για ποδόσφαιρο που ψάχνεσαι έχει καλό motion interpolation - απροβλημάτιστη.

Υπάρχει και η Sony ΧF9005 αλλά και πιο ακριβή, με λίγο μεγαλύτερο input lag και δεν υποστηρίζει τα 1080p/1440p-120hz του One X ή υποστηρίζει μάλλον το πρώτο (μόνο) με ρύθμιση από το XBOX αλλά χωρίς HDR. Είναι και Sony έτσι? :P

Η απόλυτη gaming τηλεόραση για το One X προς το παρόν (πλην Oled). 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Μην αγχώνεσαι. Καθόλου. Το X υποστηρίζει και τα δύο Ψεξίσου τα οποία "τσακώνονται μεταξύ τους".

Σε αυτά τα λεφτά, "λειτουργικό" HDR, 120hz, VA Panel, Καλό Contrast, VRR, ΑLLM και πολύ χαμηλό Input Lag μόνο στην ελάχιστα καλύτερη Q6FN (στις 55''+) θα βρεις αλλά με 200 eur παραπάνω.

Ειδικά για ποδόσφαιρο που ψάχνεσαι έχει καλό motion interpolation - απροβλημάτιστη.

Υπάρχει και η Sony ΧF9005 αλλά και πιο ακριβή, με λίγο μεγαλύτερο input lag και δεν υποστηρίζει τα 1080p/1440p-120hz του One X ή υποστηρίζει μάλλον το πρώτο (μόνο) με ρύθμιση από το XBOX αλλά χωρίς HDR. Είναι και Sony έτσι? :P

Η απόλυτη gaming τηλεόραση για το One X προς το παρόν (πλην Oled). 

Ποια είναι τα  πρότυπα ??

είχα πάει σε ΚΩΤΣΟ που είχε διπλα - διπλα την Q6 με την 8000 σε εμένα αλλά και στον μικρό (8χρ αυτός λιωνει το X :) ) μας άρεσε στο μάτι καλύτερα η 8000

επίσης η διαφορά είναι στα 160 €  (640 η 8000 ΚΑΙ 800 Η Q6) το 640 κάπως χωνέυεται για κάτι που δεν ρειάζομαι άμεσα :)

επίσης η oled όντως δεν παίζεται αλλά παμε στα διπλά  (περιπου 1100 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geozark10 είπε

Ποια είναι τα  πρότυπα ??

είχα πάει σε ΚΩΤΣΟ που είχε διπλα - διπλα την Q6 με την 8000 σε εμένα αλλά και στον μικρό (8χρ αυτός λιωνει το X :) ) μας άρεσε στο μάτι καλύτερα η 8000

επίσης η διαφορά είναι στα 160 €  (640 η 8000 ΚΑΙ 800 Η Q6) το 640 κάπως χωνέυεται για κάτι που δεν ρειάζομαι άμεσα :)

επίσης η oled όντως δεν παίζεται αλλά παμε στα διπλά  (περιπου 1100 )

Την 55αρα εχει 640 και 800;

Απλα η q6 εχει πραγματικο 10 bit πανελ. (η 55αρα) ενω η nu8000 8bit  +frc καποια πατεντα που κανουν για να γινεται 10 bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Την 55αρα εχει 640 και 800;

Απλα η q6 εχει πραγματικο 10 bit πανελ. (η 55αρα) ενω η nu8000 8bit  +frc καποια πατεντα που κανουν για να γινεται 10 bit.

ΜΜ με επιστροφή με ΠΕιραιώς καρτες 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Όχι - μπορεί να σου έρθει SMS ή και e-mail απλά να δηλώσεις στις πληροφορίες ασφαλείας σου, τον αριθμό του κινητού σου. Δεν νομίζω όμως ότι τον κωδικό στο SMS, τον ζητάει το XBOX. Με το app συνεργάζεται - αν επιλέξεις το lock it down στο xbox. Ίσως και το SMS αλλά δεν το έχω τεστάρει στο xbox. Μόνο από PC.

Edit - Δες εδώ - αν στην παραπάνω διεύθυνση δεν βλέπεις κάτι αντίστοιχο δεν θα σου δουλέψει:

Ukl96jh.png

Υπ'όψη ο λογαριασμός στο gmail είναι ο recovery - δεν είναι αυτός που χρησιμοποιώ στο XBOX.

έχω βάλει κανονικά το κινητό μου σε αυτό το σημείο αλλά χωρίς το Microsoft authenticator δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geozark10 είπε

 

 (8χρ αυτός λιωνει το X :) )

 

ααα ρε μανα ενα ps1 μου ειχες παρει και αυτο με πολυ γκρινια , και εδω λεει xboxone x το 8 χρόνο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panosXboxone είπε

ααα ρε μανα ενα ps1 μου ειχες παρει και αυτο με πολυ γκρινια , και εδω λεει xboxone x το 8 χρόνο 😂

Καλα για παρτη του προφανως το πηρε και παιζει και ο μικρος. Σε αυτο που λες τωρα να πω οτι ειμαι ομοιοπαθων. Περιπου στα 3 χρονια μαρκαριζα τη μανα μου πιο στενα και απο τον Θαναση Αντετονκουμπο το Σπανουλη, προκειμενου να μου αγορασει το Sega Master-system ll πριν καμια τριανταρια χρονακια.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostiger είπε

Καλα για παρτη του προφανως το πηρε και παιζει και ο μικρος. Σε αυτο που λες τωρα να πω οτι ειμαι ομοιοπαθων. Περιπου στα 3 χρονια μαρκαριζα τη μανα μου πιο στενα και απο τον Θαναση Αντετονκουμπο το Σπανουλη, προκειμενου να μου αγορασει το Sega Master-system ll πριν καμια τριανταρια χρονακια.. :)

φαντασου εσυ εισαι και μεγαλυτερος απο εμενα σε ηλικια , το ps1 ηταν η πρωτη μου κονσολα

στην δικια σου περιπτωση που ηταν ακομα ποιο παλια , ηταν ποιο δυσκολο να τους πεισεις να σου παρουν ενα τετοιο σατανα μεσα στο σπιτι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panosXboxone είπε

ααα ρε μανα ενα ps1 μου ειχες παρει και αυτο με πολυ γκρινια , και εδω λεει xboxone x το 8 χρόνο 😂

Χα χα 

Είναι κάτι απ αυτό που αναφέρετε κατωτέρω ( το πήρα για μένα με δικαιολογία τον μικρό) 

Αλλα μην ξεχνάμε ότι στην ηλικία των 8 ετών σου ( μιας και αναφέρεις το ps1σίγουρα = 1994) σίγουρα δεν υπήρχε κανένας φόβος να βγεις έξω από το σπίτι να παίξεις κάτι το οποίο σήμερα δεν ισχύει και πρέπει να κρατήσει τα παιδιά εντός των τειχών :)

Βάλε και λίγο την καταναλωτική μανία οπότε βγαίνει το αποτέλεσμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...