Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, panosXboxone είπε

φαντασου εσυ εισαι και μεγαλυτερος απο εμενα σε ηλικια , το ps1 ηταν η πρωτη μου κονσολα

στην δικια σου περιπτωση που ηταν ακομα ποιο παλια , ηταν ποιο δυσκολο να τους πεισεις να σου παρουν ενα τετοιο σατανα μεσα στο σπιτι :D

Τωρα που γερασα, εχει γινει συναξη κανονικη..

Χρονο δεν εχουμε..

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, geozark10 είπε

Χα χα 

Είναι κάτι απ αυτό που αναφέρετε κατωτέρω ( το πήρα για μένα με δικαιολογία τον μικρό) 

Αλλα μην ξεχνάμε ότι στην ηλικία των 8 ετών σου ( μιας και αναφέρεις το ps1σίγουρα = 1994) σίγουρα δεν υπήρχε κανένας φόβος να βγεις έξω από το σπίτι να παίξεις κάτι το οποίο σήμερα δεν ισχύει και πρέπει να κρατήσει τα παιδιά εντός των τειχών :)

Βάλε και λίγο την καταναλωτική μανία οπότε βγαίνει το αποτέλεσμα 

συγκεκριμένα το 92 αλλα το ιδιο ειναι , και παλια ομως τα πράγματα εξω ηταν πολυ ποιο διαφορετικά άνετα έτρωγες φάπες αμα δεν πρόσεχες.όποτε ο κίνδυνος ειναι σχετικός, εχει να κανει με γειτονία περιοχή και τα λοιπά.

Οπως και να εχει να το χαίρεσαι τον μικρο 😃

παντως για να σου πω την εμπειρια μου , η μεταβαση που ειχα απο το one  s στο x δεν περιγραφεται , και εχω απλη 4κ τηλεοραση

24 λεπτά πριν, kostiger είπε

Τωρα που γερασα, εχει γινει συναξη κανονικη..

Χρονο δεν εχουμε..

δεν έχουμε την όρεξη και τον ενθουσιασμό που είχαμε τότε στην ηλικία εκείνη , τώρα πριν καν το πάρεις έχεις δει στο ίντερνετ τι γίνεται 😋

Επεξ/σία από panosXboxone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, panosXboxone είπε

συγκεκριμένα το 92 αλλα το ιδιο ειναι , και παλια ομως τα πράγματα εξω ηταν πολυ ποιο διαφορετικά άνετα έτρωγες φάπες αμα δεν πρόσεχες.όποτε ο κίνδυνος ειναι σχετικός, εχει να κανει με γειτονία περιοχή και τα λοιπά.

Οπως και να εχει να το χαίρεσαι τον μικρο 😃

παντως για να σου πω την εμπειρια μου , η μεταβαση που ειχα απο το one  s στο x δεν περιγραφεται , και εχω απλη 4κ τηλεοραση

δεν έχουμε την όρεξη και τον ενθουσιασμό που είχαμε τότε στην ηλικία εκείνη , τώρα πριν καν το πάρεις έχεις δει στο ίντερνετ τι γίνεται 😋

Συγνώμη για το off-topic 

Ευχαριστώ έχεις δίκιο για την γειτονιά αλλά μιλάμε για τη πλειοψηφία των περιοχών 

Επίσης τότε κινδυνευες σχεδόν μόνο εάν έκανες καμία ηλιθιότητα και όχι από τους άλλους. 

Τέλος αυτό που γράφεις για το ίντερνετ έχεις απόλυτο δίκιο και πλέον έχει χαθεί ο ενθουσιασμός,  τότε αγοράσαμε παιχνίδι μένουμε τίτλο :)

 

Επεξ/σία από geozark10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, geozark10 είπε

καλησπέρα

διαβάζω ότι το XBOX ONE X υποστηρίζει Dolby Vision HDR ,  το χρειαζόμαστε μόνο για ταινίες ή δινει κάτι παραπάνω και στα παιχνίδια ??

ρωτάω γιατί ειμαι στην αναζήτηση νέας tv  και έχω καταλήξει στην SAMSUNG 55NU8000 ή οποία όμως δεν το υποστηρίζει

Υ.Γ. την συγκεκριμένη την επέλεξα λόγω τιμής (800 με τις εκπτώσεις) , μικρού input lag , ύπαρξης freeSync ( αλήθεια δεν ξέρω εαν αυτό  που το υποστηρίζει το X θα μου δώσει κάτι παράπανω),

ΥΓ 2 εαν έχεται κάποια αλλη πρόταση στα ίδια περίπου χρήματα δεκτη :)

Ευχαριστώ πολύ

 

 

13 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Και εγώ αυτήν θα πάρω :D 

Εγώ θα έλεγα να κοιτάξετε Sony σειράς KDxxXF9005 σε 49 και 55 ιντσες..

Την αγόρασα για λογαριασμό φίλου η οποία συνδέθηκε σε X κονσόλα.

Τα λόγια είναι περιττά......

Επεξ/σία από mikele13-
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Philips δεν θυμάμαι μοντέλο εγώ σταμπαρα θέλει ο πατέρας μου να αλλάξουμε με ambilight φωτισμό και HDR 10 4k. 

Οι oled είναι εξαιρετικές αλλά είναι σχετικά ακριβές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dinos234 είπε

Την Philips δεν θυμάμαι μοντέλο εγώ σταμπαρα θέλει ο πατέρας μου να αλλάξουμε με ambilight φωτισμό και HDR 10 4k. 

Μακριά από Philips...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mikele13- είπε

Μακριά από Philips...

Λες δεν ξέρω τελευταία τι παίζει εγώ μια στο δωμάτιο που έχω την έχω χρόνια εννοείται καλή βγήκε αλλά τώρα τα νέα μοντέλα δεν ξέρω τι παίζει αλλιώς καμία sharp που είναι και οικονομική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή και εγώ κοιτάω να πάρω 4Κ τηλεόραση για να συνδέσω xbox one x, θα με κάλυπτε μια των 500-600 ευρω (55NU7002, 55NU7102, HISENSE 55U7A,) ή να πήγαινα στην 55NU8002 (800 ευρώ) ή στην 49xf9005 (900 ευρώ)? Εάν κάποιος τις έχει δοκιμάσει σε gaming να με βοηθήσει.

Επεξ/σία από andreasosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, geozark10 είπε

είχα πάει σε ΚΩΤΣΟ που είχε διπλα - διπλα την Q6 με την 8000 σε εμένα αλλά και στον μικρό (8χρ αυτός λιωνει το X :) ) μας άρεσε στο μάτι καλύτερα η 8000

Παίδες, ποτέ μα ποτέ μην διαλέγετε τηλεόραση με κριτήριο το πως φαίνεται στημένη στα μαγαζιά που επισκέπτεστε, ιδίως συγκριτικά με κάποια άλλη. Όλες οι τηλεοράσεις είναι με το προφίλ εικόνας της έκθεσης, υπερκορεσμένα χρώματα, φωτεινότητα στο 100%,και χωρις ίχνος καλιμπραρίσματος. Το ίντερνετ είναι πλέον στο χέρι μας, τόσα και τόσα άχρηστα Google search κάνουμε μέσα στην ημέρα, αφιερώστε 1 ώρα για να διαβάσετε reviews και γνώμη σε έγκυρα σαϊτ. 

47 λεπτά πριν, andreasosfp είπε

Επειδή και εγώ κοιτάω να πάρω 4Κ τηλεόραση για να συνδέσω xbox one x, θα με κάλυπτε μια των 500-600 ευρω (55NU7002, 55NU7102, HISENSE 55U7A,) ή να πήγαινα στην 55NU8002 (800 ευρώ) ή στην 49xf9005 (900 ευρώ)? Εάν κάποιος τις έχει δοκιμάσει σε gaming να με βοηθήσει.

Τσέκαρε τα μοντέλα που σου αρέσουν στο rtings.com 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreasosfp είπε

Επειδή και εγώ κοιτάω να πάρω 4Κ τηλεόραση για να συνδέσω xbox one x, θα με κάλυπτε μια των 500-600 ευρω (55NU7002, 55NU7102, HISENSE 55U7A,) ή να πήγαινα στην 55NU8002 (800 ευρώ) ή στην 49xf9005 (900 ευρώ)? Εάν κάποιος τις έχει δοκιμάσει σε gaming να με βοηθήσει.

Σαφως και η xf ειναι ανωτερη απο τις αλλες αλλα δεν ξερω αν εκανα αυτον τον συμβιβασμο σε 49αρα.βαλε κατι παραπανω και παρε 55αρα.δεν θα παρεις και αυριο τηλεοραση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και πιάσαμε το θέμα με τις τηλεοράσεις. Μπορεί κάποιος να προτείνει δυο, τρία μοντέλα στις 60''-65'' με τιμή μέχρι τα 1.500€;

Και εγώ έχω στα άμεσα σχέδια μου να αγοράσω μία UHD, αλλά έχω χάσει την μπάλα και δεν ξέρω τι να κοιτάξω.

Η τηλεόραση θα είναι για ταινίες, ποδόσφαιρο και XBOX ONE X.

Ας πούμε αυτήν που έχει προσφορά ο Κωτσόβολος τι λέει;

Samsung UE65NU7472 65"

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/185755-samsung-ue65nu7472-65?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=38-190117-P1550-BG-NLDD-TVS_SAMSUNG_SALES

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από kostakis1978nov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς, γιατί και εγώ εκεί παίζω, στο χιλιάρικο περίπου για 55'' και όσο λιγότερα τόσο καλύτερα αλλά σκέφτηκα ότι και ο φίλος από πάνω - δηλαδή μια 49" XF. Μετά όμως είδα σε αυτά τα λεφτά παίζει και η 55" Q6FN που έχει και αυτή 10bit panel και 120hz (η 49 είναι στα 60hz) + VRR+ALLM.

Αναμφισβήτητα η XF είναι ανώτερη σε εικόνα - αλλά μου τα χαλάει που σε 1080p/1444p δεν υποστηρίζει 120fps στο Xbox 1X ή μάλλον υποστηρίζει με το να καρφώσεις το INPUT στις ρυθμίσεις του X από Auto σε HDMI αλλά πάπαλα HDR + το μεγάλο Input lag σε αυτά αν έχεις και άλλη κονσόλα (π.χ Switch) και επιπλέον σε games με performance mode (π.x. Forza 4 1080p/60). 

Στο άμεσο μέλλον όμως, με τις κονσόλες νέας γενιάς δεν νομίζω να ξαναδούμε 1080p mode... Οπότε εν τέλει η XF είναι πιο future proof για 4Κ/60 με ελάχιστα μεγαλύτερο input lag.

Μπλέξιμο η δουλειά... :D

18 λεπτά πριν, kostakis1978nov είπε

Μιας και πιάσαμε το θέμα με τις τηλεοράσεις. Μπορεί κάποιος να προτείνει δυο, τρία μοντέλα στις 60''-65'' με τιμή μέχρι τα 1.500€;

Και εγώ έχω στα άμεσα σχέδια μου να αγοράσω μία UHD, αλλά έχω χάσει την μπάλα και δεν ξέρω τι να κοιτάξω.

Η τηλεόραση θα είναι για ταινίες, ποδόσφαιρο και XBOX ONE X.

Ευχαριστώ

Χωρίς παρεξήγηση δεν πιάσαμε το θέμα με τις τηλεοράσεις αλλά μια συγκεκριμένη μάρκα (Samsung) που είναι η μόνη προς το παρόν που υποστηρίζει το X1X με VRR και λοιπά και προσπαθούμε να βγάλουμε μια άκρη αν αξίζει αυτό το χαρακτηριστικό τόσο όσο μια άλλη γνωστή τηλεόραση που έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας. Θεωρώ ότι πιο πολλές απαντήσεις θα πάρεις στο αντίστοιχο νήμα του forum.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Αυτό ακριβώς, γιατί και εγώ εκεί παίζω, στο χιλιάρικο περίπου για 55'' και όσο λιγότερα τόσο καλύτερα αλλά σκέφτηκα ότι και ο φίλος από πάνω - δηλαδή μια 49" XF. Μετά όμως είδα σε αυτά τα λεφτά παίζει και η 55" Q6FN που έχει και αυτή 10bit panel και 120hz (η 49 είναι στα 60hz) + VRR+ALLM.

Αναμφισβήτητα η XF είναι ανώτερη σε εικόνα - αλλά μου τα χαλάει που σε 1080p/1444p δεν υποστηρίζει 120fps στο Xbox 1X ή μάλλον υποστηρίζει με το να καρφώσεις το INPUT στις ρυθμίσεις του X από Auto σε HDMI αλλά πάπαλα HDR + το μεγάλο Input lag σε αυτά αν έχεις και άλλη κονσόλα (π.χ Switch) και επιπλέον σε games με performance mode (π.x. Forza 4 1080p/60). 

Στο άμεσο μέλλον όμως, με τις κονσόλες νέας γενιάς δεν νομίζω να ξαναδούμε 1080p mode... Οπότε εν τέλει η XF είναι πιο future proof για 4Κ/60 με ελάχιστα μεγαλύτερο input lag.

Μπλέξιμο η δουλειά... :D

Χωρίς παρεξήγηση δεν πιάσαμε το θέμα με τις τηλεοράσεις αλλά μια συγκεκριμένη μάρκα (Samsung) που είναι η μόνη προς το παρόν που υποστηρίζει το X1X με VRR και λοιπά και προσπαθούμε να βγάλουμε μια άκρη αν αξίζει αυτό το χαρακτηριστικό τόσο όσο μια άλλη γνωστή τηλεόραση που έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας. Θεωρώ ότι πιο πολλές απαντήσεις θα πάρεις στο αντίστοιχο νήμα του forum.

OK μεταφέρθηκα στο αντίστοιχο νήμα. Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...