Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

 

Αναμφισβήτητα η XF είναι ανώτερη σε εικόνα - αλλά μου τα χαλάει που σε 1080p/1444p δεν υποστηρίζει 120fps στο Xbox 1X ή μάλλον υποστηρίζει με το να καρφώσεις το INPUT στις ρυθμίσεις του X από Auto σε HDMI αλλά πάπαλα HDR + το μεγάλο Input lag σε αυτά αν έχεις και άλλη κονσόλα (π.χ Switch) και επιπλέον σε games με performance mode (π.x. Forza 4 1080p/60). 

 

Να εισαι σισγουρος οτι δεν θα το χρησιμοποιησεις ποτε το 1080 120 hz.μια δυο φορες το εβαλα να δω τι γινεται και δεν ειδα καμια διαφορα.εξαλου το game ειναι κλειδωμενο 30 η 60 frames.αυτο που ειδα ειναι οτι εχασα πολυ σε αναλυση και το αλλαξα επιτοπου.δοκιμασα και black ops και bf5 και rdr 2.εχω την εντυπωση οτι προσθετουν χαρακτηριστικα απλα για να σε ενθουσιαζουν και τιποτα παραπανω.τι vrr ειναι για να μην τρεμοπαιζει η οθονη σε ξεκλειδωτα games απο frames? Δηλαδη σε ποια στο xbox?για το pc ειναι χρησιμα features.δοκιμασα και το vrr σε μια nu8002 της οικογενειας.δεν μπορω να δω κατι ρε γαμωτο δοκιμασα οτι games ειχα.γιαυτο ειπα οτι μαλλον δεν ειναι χρησιμα features στο xbox αλλα απλα τα προσθετουν.

Και κατι αλλο.το hdr των games ειναι μουφα και κοροιδια.1 στα 10 games εχει hdr.εχω καμια 15αρια games.μονο αυτο με τους πιρατες εχει κανονικο hdr.

Οποιος εχει hdr tv να του πω να κανει ενα πειραμα να δει οτι κοροιδευουν.και πολλα games ειναι πολυ πιο ωραια χωρις hdr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2019 στις 11:42 ΜΜ, Sir_Teraflop είπε

Αυτό ακριβώς είναι το ιδανικό σενάριο: Ένα τέρας των 8TB για όλα και για τον tech-freak ένας ssd 512 GB να έχει μόνιμα τα παιχνίδια που λιώνει. Όποιος τα έχει το κάνει. Φυσικά καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούν όλοι να υλοποιήσουν τέτοια λύση, οπότε δεν μπορεί να αποτελέσει επίσημη πρόταση.

Ο εσωτερικός θα πρέπει για μένα να παραμείνει "αγνός" και το Game DVR σε φλασάκι (έχω βάλει ένα 256GB) αν είναι δυνατόν για να έχει πολύ χώρο για να κάνει re-allocate τα τυχόν bad sectors :P

αν και καποιος αλλος εχεις τετοιες τασεις. Εχω για τον εσωτερικο δισκο βαλει εναν ΠΟΛΥ αργο hp blue σειρα, τρομερα αργος, αλλα εχω 0 παιχνιδια εκει.. οπότε σημαντικά πιο γρήγορο αρχικο φορτωμα στο xbox!!

Όλα τα παιχνιδια στους 2 εξωτερικούς! Οποτε φορτώνουν όλα γρήγοραααα και δεν είχα λεφτά για ssd μεγαλους..

Οπότε η λύση μου είναι με τρεις 5400rpm hdd

Επεξ/σία από mertaghon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@chrisgewrgiΤσέκαρε εδώ: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2018-freesync-support-tested-on-xbox-one-x

Αυτό ερευνώ τώρα για να δω πως τα πάει η υλοποίηση στις τηλεοράσεις που το υποστηρίζουν.

Όσο για το HDR που λες πολλά παιχνίδια του Χbox έχουν φοβερό HDR π.χ. Forza. Υπάρχουν όντως και παιχνίδια που το HDR είναι μούφα - με γνωστότερο όλων το RDR2. (Καλά δεν είναι μούφα - δεν είναι καν HDR αλλά οι λόγοι είναι άλλοι... - το ότι ένα παιχνίδι υποστηρίζει HDR δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι "σωστό" ή ότι δείχνει καλύτερα από ένα SDR - βλέπε πάλι RDR2) - είναι και αυτό στα σπάργανα. Είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση εν τέλει, με άπειρες παραμέτρους αλλά καταλήγω εν τέλει ότι για αυτές τις κονσόλες τώρα, αυτές οι τηλεοράσεις που κυκλοφορούν δεν είναι έτοιμες. Όπως και οι κονσόλες φυσικά. Μιλάω για gaming πάντα.

Φέτος θα δούμε τις πρώτες σοβαρές προσπάθειες για gaming με την υποστήριξη HDMI 2.1.

Μην λέμε ότι θέλουμε - αν το κριτήριο είναι το input lag - παίρνεις monitor - όχι τηλεόραση. Αν και με το VRR χτυπάνε καλά νούμερα.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

@chrisgewrgiΤσέκαρε εδώ: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2018-freesync-support-tested-on-xbox-one-x

Αυτό ερευνώ τώρα για να δω πως τα πάει η υλοποίηση στις τηλεοράσεις που το υποστηρίζουν.

Όσο για το HDR που λες πολλά παιχνίδια του Χbox έχουν φοβερό HDR π.χ. Forza. Υπάρχουν όντως και παιχνίδια που το HDR είναι μούφα - με γνωστότερο όλων το RDR2. (Καλά δεν είναι μούφα - δεν είναι καν HDR αλλά οι λόγοι είναι άλλοι... - το ότι ένα παιχνίδι υποστηρίζει HDR δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι "σωστό" ή ότι δείχνει καλύτερα από ένα SDR - βλέπε πάλι RDR2) - είναι και αυτό στα σπάργανα. Είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση εν τέλει, με άπειρες παραμέτρους αλλά καταλήγω εν τέλει ότι για αυτές τις κονσόλες τώρα, αυτές οι τηλεοράσεις που κυκλοφορούν δεν είναι έτοιμες. Όπως και οι κονσόλες φυσικά. Μιλάω για gaming πάντα.

Φέτος θα δούμε τις πρώτες σοβαρές προσπάθειες για gaming με την υποστήριξη HDMI 2.1.

Μην λέμε ότι θέλουμε - αν το κριτήριο είναι το input lag - παίρνεις monitor - όχι τηλεόραση. Αν και με το VRR χτυπάνε καλά νούμερα.

Το hdr παντος δεν ειναι αυτο που παρουσιαζουνε.αυτο που κανουν  και μας δειχνουν hdr vs sdr ειναι να ξεκινανε το  game με hdr και ενω εχει παρει η tv το σημα για hdr περιεχομενο κανουνε vs με το on off του hdr της tv και λενε κοιταξτε τι δινει το hdr ..οχι δεν ειναι ετσι.οποιος θελει να τσεκαρει το hdr του προτινω να κανει το εξης.να ξεκινησει το game με hdr,να αποτυπωση καλα την εικονα που βλεπει,το ηλιοβασιλεμα,την εκρηξη ,τον ουρανο,μετα να κλεισει το game ,να παει στην κονσολα,να ξεκλεικαρει το enable hdr απο την κονσολα και να ανοιξει το game.ειμαι σιγουρος οτι θα εκπλαγει και θα διαιστωσει οτι πολλα game ειναι ακριβως ιδια.και πολλα ακομα καλητερα σε  sdr.ριχνω το φταιξιμο στους developers και οχι στην tv η στην κονσολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ να προσθέσω ότι το HDR δεν αφορά μόνο την φωτεινότητα, αλλά και τα χρώματα και τις σκοτεινές σκηνές έτσι? Στο μεταξύ την Sony δεν έχεις? Μήπως είσαι και εσύ από αυτούς που παραπονιούνται για dim HDR στην Sony XF που διαβάζω? Για ψάξτο λίγο - υπάρχουν ρυθμίσεις από ότι είδα.

Σίγουρα πάντως έχεις δίκιο ότι τα περισσότερα παιχνίδια δεν έγιναν mastered με HDR παρότι το υποστηρίζουν στο rendering τους εσωτερικά....

Update για το VRR: Φαίνεται ότι ως "μισή"/"πλάγια" υλοποίηση από την Samsung (άλλωστε είναι HDMI 2.0b τηλεόραση) το εύρος που λειτουργεί στο One -S είναι σε 1080p από 20-120hz και 48~60 σε 4Κ από ότι συμπεραίνω από αυτά που διαβάζω. Τα 120hz modes σε 1080/1440p τα ξεχνάμε γιατί το το VRR στο xbox one X απενεργοποιείται (λειτουργεί μέχρι τα 60hz) οπότε πιο μεγάλο όφελος βλέπω για ένα S παρά για ένα X σε 4K mode που μας ενδιαφέρει. Πόσα είναι τα παιχνίδια που παίζουν στο One-X σε 4Κ/60 και πέφτουν σε αυτό το εύρος FPS? Γιατί από κάτω από 48 η τηλεόραση δεν διορθώνει.... Ας με διορθώσει λοιπόν κάποιος που ξέρει/έχει εμπειρία γιατί αρχίζω και αναθεωρώ για το VRR και τις σχετικές τηλεοράσεις. 

Όχι τίποτα άλλο αλλά τρέχουν και εκπτώσεις :P 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Εδώ να προσθέσω ότι το HDR δεν αφορά μόνο την φωτεινότητα, αλλά και τα χρώματα και τις σκοτεινές σκηνές έτσι? Στο μεταξύ την Sony δεν έχεις? Μήπως είσαι και εσύ από αυτούς που παραπονιούνται για dim HDR στην Sony XF που διαβάζω? Για ψάξτο λίγο - υπάρχουν ρυθμίσεις από ότι είδα.

Σίγουρα πάντως έχεις δίκιο ότι τα περισσότερα παιχνίδια δεν έγιναν mastered με HDR παρότι το υποστηρίζουν στο rendering τους εσωτερικά.... 

Οχι τα δοκιμασα ολα αυτα και στην nu.παντος εγω εδω που φτασαμε ,φευγει και ο γεναρης σε λιγο,θα περιμενα να δω τα νεα μοντελα tv.και ισως παιξουν και προσφορες στα παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου πέσανε τα μούτρα τελικά. Από ότι διάβασα και στο rtings όντως το στο X1X το VRR/freesync δουλεύει όταν ένα παιχνίδι πέφτει από τα 60 μέχρι τα 48 fps. Άρα μούφα η δουλειά. Ναι έχει LFC (low frame rate compensation) - αλλά το tearing παραμένει. Κονσόλες γαρ...

Πάω για κανένα κτήνος στις 70"  με σούπα panel ή καμία 49 XF - όπως μου την βαρέσει εκείνη την ώρα. :D

Από την FHD του 2009 στις 43" αναβάθμιση θα είναι.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sir_Teraflop είπε

Εμένα μου πέσανε τα μούτρα τελικά. Από ότι διάβασα και στο rtings όντως το στο X1X το VRR/freesync δουλεύει όταν ένα παιχνίδι πέφτει από τα 60 μέχρι τα 48 fps. Άρα μούφα η δουλειά. Ναι έχει LFC (low frame rate compensation) - αλλά το tearing παραμένει. Κονσόλες γαρ...

Πάω για κανένα κτήνος στις 70"  με σούπα panel ή καμία 49 XF - όπως μου την βαρέσει εκείνη την ώρα. :D

Από την FHD του 2009 στις 43" αναβάθμιση θα είναι.

Οχι 49. Με τιποτα οποια κι αν ειναι η αποσταση σου απο την οθονη. Τουλαχιστον 55 πρεπει να επιλεξεις κατά τη γνώμη μου. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρεις τι? Το σαλόνι μου είναι ορθογώνιο, μικρό σε πλάτος αλλά μακρύ οπότε όπως το έχω στήσει τώρα για gaming/TV είμαι στο 1.5 μέτρο (στο πλάτος δηλαδή) σε μικρό καναπέ και στον καναπέ τον σωστό στα 2,8, 3 παρά μέτρα βαριά υπό γωνία,  αλλά και η υπάρχουσα τηλεόραση στρίβει από την βάση της (γιατί διάολε καταργήσανε τα stands που στρίβουν δεξιά αριστερά???!!!)  - είναι και IPS, οπότε δεν θα με χαλούσε και μια 49" από 42 που είναι η LG που έχω. Ήδη με τα τεράστια bezels που έχει δείχνει μεγάλη στο έπιπλο και το σαλόνι αν θες εκεί που την έχω. Τώρα αν πάρω 65άρα και φυσικά αλλάξω rotation στο σαλόνι δεν μου λέει κάτι. Δύο καναπέδες θα μετακινήσω και ένα τραπέζι.

Προφανώς την 49 θα την βάλω στην θέση της 42 με βάση τοίχου που έχει κλίση/περιστροφή, για την 55+ δε, απλώς θα αλλάξω το σαλόνι μετακινώντας τους καναπέδες και ίσως χρειαστώ έπιπλο αν τα "πόδια" της είναι πιο μεγάλα από το πλάτος τους. Τέλος το tv έπιπλο που έχω - έχει και πρόσθετο (το έχω αφαιρέσει γιατί στρίβει η τηλεόραση με την βάση της) το οποίο κάνει swivel το ίδιο(κάτι ξέραν οι παλιοί -επί CRT εποχή :P!!!).

Εν τέλει πραγματικά δεν με νοιάζει το μέγεθος. Προσαρμόζω το σαλόνι και όχι την τηλεόραση. Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους με τεράστια ή πολύ μικρά σαλόνια/δωμάτια, οπότε ναι έχεις αναμφίβολα δίκιο ότι τηλεόραση το 2018 πρέπει να είναι κατά το δυνατόν 55"+.

 

 

 

Forza 4 με 65"+ με view από το καπό στο 1080p/60fps mode..... Θα πετάς κέρματα στην τηλεόραση για credits έτσι όπως κάναμε κάποτε στο Daytona USA στα ουφάδικα.... στάζω.... 🔝

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sir_Teraflop είπε

Ξέρεις τι? Το σαλόνι μου είναι ορθογώνιο, μικρό σε πλάτος αλλά μακρύ οπότε όπως το έχω στήσει τώρα για gaming/TV είμαι στο 1.5 μέτρο (στο πλάτος δηλαδή) σε μικρό καναπέ και στον καναπέ τον σωστό στα 2,8, 3 παρά μέτρα βαριά υπό γωνία,  αλλά και η υπάρχουσα τηλεόραση στρίβει από την βάση της (γιατί διάολε καταργήσανε τα stands που στρίβουν δεξιά αριστερά???!!!)  - είναι και IPS, οπότε δεν θα με χαλούσε και μια 49" από 42 που είναι η LG που έχω. Ήδη με τα τεράστια bezels που έχει δείχνει μεγάλη στο έπιπλο και το σαλόνι αν θες εκεί που την έχω. Τώρα αν πάρω 65άρα και φυσικά αλλάξω rotation στο σαλόνι δεν μου λέει κάτι. Δύο καναπέδες θα μετακινήσω και ένα τραπέζι.

Προφανώς την 49 θα την βάλω στην θέση της 42 με βάση τοίχου που έχει κλίση/περιστροφή, για την 55+ δε, απλώς θα αλλάξω το σαλόνι μετακινώντας τους καναπέδες και ίσως χρειαστώ έπιπλο αν τα "πόδια" της είναι πιο μεγάλα από το πλάτος τους. Τέλος το tv έπιπλο που έχω - έχει και πρόσθετο (το έχω αφαιρέσει γιατί στρίβει η τηλεόραση με την βάση της) το οποίο κάνει swivel το ίδιο(κάτι ξέραν οι παλιοί -επί CRT εποχή :P!!!).

Εν τέλει πραγματικά δεν με νοιάζει το μέγεθος. Προσαρμόζω το σαλόνι και όχι την τηλεόραση. Φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους με τεράστια ή πολύ μικρά σαλόνια/δωμάτια, οπότε ναι έχεις αναμφίβολα δίκιο ότι τηλεόραση το 2018 πρέπει να είναι κατά το δυνατόν 55"+.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Forza 4 με 65"+ με view από το καπό στο 1080p/60fps mode..... Θα πετάς κέρματα στην τηλεόραση για credits έτσι όπως κάναμε κάποτε στο Daytona USA στα ουφάδικα.... στάζω.... 🔝

Στο 1.5 με 2 μετρα καθομαι απο την 55αρα Β7 και ειμαι πολυ ανετος σε αυτη την αποσταση. Εχω δει 65αρα KS8000( QLED 2016)  και ειναι και αυτη σουπερ..

Τωρα αν σε βοηθω ή αν σου βαζω (ακριβους) προβληματισμους δεν ειμαι βεβαιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απίστευτο marketing tool το XBOX BC: Όπου να' ναι ξεκλειδώνει το ACE COMBAT 7 - πάρε και backwards compatibility στο 6!!

http://www.xbox365.gr/backwards-compatibility/to-ace-combat-6-fires-of-liberation-prostethike-stin-backward-compatibility-lista-tou-xbox-one/

 

Καλά οι KS8000 από ότι διαβάζω κάνουν ρόμπα τις 8000 του σήμερα. Δεν μου κάνει εντύπωση φυσικά. Ισχύει το "κάποτε τα φτιάχνανε καλύτερα" υποθέτω....

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teraflop,εχω την κς9500, το 500 δηλωνει οτι ειναι κυρτη. Την πρώτη φορα που έβαλα φορζα 4 η γυναικα μου απο την κουζίνα άρχισε να διαμαρτύρεται γιατι έβαλα  να δω μονος μου φαστ εν φιουριους. Μαλιστα με ρώτησε ποιο ειναι (ποιο νουμερο ειναι!). Μολις της είπα οτι ειναι παιχνίδι και αφού ηρθε κοντα και το είδε , άρχισε να παραμιλάει. Είδαμε προχτες interstellar και μας εφυγε η μαγκιά. Το μονο θεμα ειναι ο χαμηλός ήχος αλλα λύθηκε με μια μπάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...