Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν υπάρχει φίλε ισορροπία όταν υπάρχει οικογένεια, τουλάχιστον σε ότι αφορά το gaming που αφορά games πέραν 100% mindless casual των 30-45 λεπτών. 

Equilibrium καλό είναι να υπάρχει για όλα τα υπόλοιπα. Αλλά αυτή η ισορροπία μέσα στην οικογένεια αφορά την ενασχόληση με τα παιδιά, το έτερον ήμισυ, και τις δουλειές του σπιτιού. Το gaming δεν υπάρχει, γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει χρόνος! Από κάποιο από αυτά τα 3 που ανέφερα πρέπει αναγκαστικά να κόψεις. Όταν λοιπόν στην καλύτερη γυρνάς στις 6 σπίτι, και στις 12 μαξ 1 πρέπει να κοιμάσαι, μιλάμε για 6 ώρες που δεν προλαβαίνεις ούτε να φας... όχι να κάνεις raid... Άντε κανένα PUG, και αυτό αν σου παίρνει 1 ώρα μαξ. Με δεδομένο λοιπόν ότι πρέπει να πληρώνεις και από πάνω για τη συνδρομή, καταλαβαίνεις γιατί ο κόσμος που αγκάλιασε αυτό το παιχνίδι πλέον σιγά σιγά το εγκαταλείπει,  και συγχρόνως η νέα γενιά έχει πάρα πολλές άλλες επιλογές να ασχοληθεί (και συνήθως free). 

Για όλους εμάς, το WoW είναι και λίγο ρομαντικό. 25 χρονών το 2005 να τρέχω πίσω από δουλειά, να βουτάω το φαγητό απ'τη μάνα μου και να μη σηκώνομαι μέχρι να πέσω για ύπνο. 


Αν μου λείπει? Σίγουρα ναι. 
Αν θα έπαιζα έστω και 10 λεπτά σήμερα? Σίγουρα όχι.

Και προφανώς δεν είμαι ο μόνος...

Δεν είπα πως είναι εύκολο να κάνεις raid αν διαβάσεις καλά το προηγούμενο post μου. Χρόνος όμως δημιουργείται τουλάχιστον για εμένα. Για να είμαι οκ με το παιδί και τη γυναίκα μου χρειάζομαι και προσωπικό χρόνο και κουτσά στραβά το καταφέρνω.

Μια χαρά παίζω WoW και κάνω κάποια πράγματα in game απλά δεν κάνω raid με το guild πια (εκτός από μερικά Σάββατα που έμπαινα μαζί με τα alts των raider)

Αν είναι να παραμελώ όλα τα υπόλοιπα και να μην ξεφεύγω θα καταντήσω σαν κάτι γνωστούς που γκρινιάζουν μέσα στη μιζέρια τους, τσακώνονται με τη γυναίκα τους και νευριάζουν με τα παιδιά τους.

Οπότε θα βρω χρόνο είτε να κάτσω μια ώρα να παίξω, να διαβάσω, να δω μια σειρά/ταινία, να παίξω μπάσο, whatever.

Υπ'οψιν για εμένα το να γυρίσω σπίτι στις 18:00 δεν παίζει... συνήθως κατά τις 20:00

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 951
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το να μην προλαβαινει καποιος λογω υ ποχρεωσεων ολοι το καταλαβαινουν.

Το για ποιο λογο ομως να μπει στο θεμα αυτο(ή σε αλλα παρομοιων παιχνιδιων οπως των Moba) να το γραψει, που υποτιθεται κυριως θα σχολιαζουν οσοι συνεχιζουν να παιζουν(ειδικα οταν πλησιαζει και νεο expansion) ειναι που  δεν καταλαβαινω.

Και εγω πχ εχω σταματησει το LoL και δεν θελω ουτε να το βλεπω.Δεν θα μπω ομως στο θεμα του στο forum να το γραψω αυτο γιατι κανενα(απο αυτους που συνεχιζουν και παιζουν)δεν τον ενδιαφερει.

Εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις οτι ολα αυτα περι χρονου και οικογενειων απαντησαν το ερωτημα σου που εθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sartiv είπε

Εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις οτι ολα αυτα περι χρονου και οικογενειων απαντησαν το ερωτημα σου που εθεσες.

Και εσυ εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις οτι δεν με ενδιαφερει εμενα αλλα και τους υπολοιπους που θα παιξουν το επομενο expansion για το αν καποιος εχει χρονο για το εν λογω παιχνιδι ή οχι λογω υποχρεωσεων ή αν εχει κουραστει με το wow,ουτε ειναι αυτος ο λογος που ειναι ανοιχτο ακομα αυτο το θεμα για να πει ο καθενας τον πονο του.

Ενταξυ ειπατε οτι ειχατε να πειτε για το παιχνιδι,δεν μας αφηνετε εμας τους υπολοιπους να δουμε τι θα δουμε στο επομενο expansion?

Ελεος δηλαδη.

Και στο θεμα του Hearthstone παλι τα ιδια με εδω εκανες....

Δεν σε τραβανε τα παιχνιδια αυτα,δεκτο και κατανοητο.Ασε τους υπολοιπους που καλως ή κακως συνεχιζουν να παιζουν να μπορουν να σχολιασουν για αυτα(πολυ ή λιγο αναλογα τι ορεξη εχει ο καθενας).

Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη του να παρακολουθει και να σχολιαζει καποιος θεματα παιχνιδιων που εχει σταματησει να παιζει/ασχολειται με αυτα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτας γιατι δεν αγοραζουν. Απανταω ξεκαθαρα πχ εγω ενας που καποτε ενδιαφεροταν, αλλα τωρα δεν το αγοραζω λογω χρονου και τα λοιπα.

That's all. Το ιδιο ισχυει και για το Hearthstone το οποιο ειναι εντελως off topic.

Και εσυ μου κανεις σκληρη κριτικη επειδη σου απαντησα.

Anyway, δεν συνεχιζω αλλο

Καλη συνεχεια παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sartiv είπε

Απανταω ξεκαθαρα πχ εγω ενας

 

Στις 25/6/2018 στις 3:00 ΜΜ, Sartiv είπε

Γιατι σου κανει εντυπωση; Αφου ειναι τελειωμενο το παιχνιδι, πολλοι το εχουν συνειδητοποιησει.. Μονο οι κατα-καμενοι συνεχιζουν και θα συνεχισουν.

Μεγαλωσαμε αλλωστε ολοι,

Τελος παντως οποιος με το καλο προπαραγγειλει το παιχνιδι ας γραψει αν ειναι καμια κουβεντα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τελος παντως οποιος με το καλο προπαραγγειλει το παιχνιδι ας γραψει αν ειναι καμια κουβεντα.

Απαντάμε και ασχολούμαστε γιατί αγαπάμε αυτό που (κάποτε) περάσαμε πάρα πολλές μέρες παίζοντας. Προσωπικά έχω πάνω από 365 days played μαζί με ολους τους alts μου, και τα 2 διαφορετικά accounts. 

Στη δική μου περίπτωση στο #1 WoW thread (το οποίο κανείς δεν ξέρει γιατί έκλεισε, αλλά τέλοσπάντων ο κάθε mod κρίνει με τα δικά του κριτήρια) είχα να μπω πάνω από χρόνο. Μου εμφάνισε όμως το thread αυτό στην αρχική και μπήκα. :)

Θα ξαναμπώ όταν βγει το expansion, για να διαβάσω από εσάς πώς είναι, όπως κάνω σχεδόν για όλα τα sequels των παιχνιδιών που κατά καιρούς έχω παίξει και μου λείπει να παίξω, όπως πχ Assassins Creed, Far Cry κλπ. 

For the record, έχω πλέον PS4 και ότι παίξω θα το παίξω εκεί (πχ Until Dawn παίζω τώρα καμια δυο ώρες τη βδομάδα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, polaki είπε

το οποίο κανείς δεν ξέρει γιατί έκλεισε, αλλά τέλοσπάντων

Η εξήγηση έχει ήδη δοθεί στην πρώτη σελίδα. Οπότε δεν θα έλεγα ότι κανείς δεν ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Praetorian είπε

Η εξήγηση έχει ήδη δοθεί στην πρώτη σελίδα. Οπότε δεν θα έλεγα ότι κανείς δεν ξέρει. 

Ο μοναδικός που κατάλαβε γιατί το κλείδωσε ήταν ο mod. 

Το ότι "μεγάλωσε πάρα πολύ" δεν μου λέει προσωπικά τίποτα και δεν βλέπω καμία λογική στο να κοπεί στα 2, ίσα ίσα που ήθελες να διαβάσεις για WoW έμπαινες μόνο εκεί, πχ γιατί χωρίστηκε στα 2 και όχι στα 5? Γιατί όχι κάθε χρόνο ένα άλλο? Γιατί όχι σε κάθε expansion άλλο? 

Οπότε ναι. Κανείς δεν ξέρει γιατί μετά από 14 χρόνια ξαφνικά "μεγάλωσε πάρα πολύ".

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα μεγάλα threads κλειδώνονται και ανοίγονται καινούργια γιατί το υπαγορεύουν οι νέες συνθήκες μετά την ανανέωση του forum (...) και γιατί είναι γενικότερα καλή πρακτική και από άποψη συντονισμού και από άποψη ανανέωσης / επικαιροποίησης της πληροφορίας που μπορεί να προσφέρει ένα θέμα στα μέλη.

Η συζήτηση αυτή σταματάει εδώ, ωστόσο.  

Για απορίες, σχολιασμό ή αντιπροτάσεις πάνω σε συντονιστικές ενέργειες στέλνετε PM. Αλλιώς μένεις στο "κανείς δεν ξέρει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2018 στις 7:23 ΜΜ, Fulgore είπε

Τελος παντως οποιος με το καλο προπαραγγειλει το παιχνιδι ας γραψει αν ειναι καμια κουβεντα.

Το έχω προπαραγγείλει εγώ καιρό τώρα. Τι να γράψω? Αλλά θα το παίξω 26 βράδυ πρώτη φορά...Δηλαδή μετά τις διακοπές πρέπει να πάω και σε ένα πανηγύρι με κλαρίνα, zomg δηλαδή, τεσπα.

Ως για την κουβέντα με τις ηλικίες κλπ, στο παιχνίδι πλέον υπάρχουν πολλές για να παίζει μια ώρα την μέρα.

LFG raids, mythid dungeons, world quests, leveling alts. Εγώ προσωπικά έχω μια παρέα από Σουηδία - Ολλανδία που κανονίζουμε μετά κόπων και βασάνων και παίζουμε ένα δίωρο το Σ/Κ και είναι αρκετά διασκεδαστικό. Δηλαδή είμαστε φίλοι πλέον, αφού έχουμε βρεθεί και από κοντά κλπ.

Επίσης είμαι σε ένα guild που κάνει raid, 2 φορές την εβδομάδα 2 ώρες max. Αλλά η κατάσταση είναι εντελώς χαλαρή και μπορεί να χάσω και 3 συνεχόμενα από οικογενειακές υποχρεώσεις και να μην του νοιάξει. Και αντίστοιχα το κάνουν και άλλοι μέσα στο guild καθώς όλοι είναι στο 28+. 

Εντάξει mythic antorus δεν ρίξαμε κανένα boss, αλλά γελάσαμε με την ψυχή μας :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ισχυει οτι εχουν τελειως διαφορετικη νοοτροπια οι του εξωτερικου.

Τελος το οτι δεν ριξατε mythic antorus δεν τρεχει τιποτα.Το κανετε στο επομενο expansion,σιγα. Σαμπως νομιζεις οτι και ολοι που λενε οτι παιζανε επι εποχες Wrath ειχαν ριξει Lich king ή και Sindragosa 25man hc.....

Ειχα τοτε γνωστο μου που το επαιζε και καλα σουπερ ντουπερ την περιοδο αυτη(retri pala ...)και απο progress ζητημα να καταφερε με 1000ζορια να φαει lick king 10man normal....

Επεξ/σία από Praetorian
backseat moderating - Αφήστε το συντονισμό του thread στους αρμόδιους moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά mythic antorus να δοκιμάσαμε 2 φορές ίσως; Λίγο δύσκολο με τόσους casual να έχουμε 20 άτομα και να είναι καλή η σύνθεση.

Δεν με καίει και πολύ πάντως το mythic. Hardcore raiding έκανα, οκ το έζησα αυτό. 

Και μιλάω για εποχές burning crusade 5 ώρες raiding την ημέρα, 5 φορές την βδομάδα, όπου κάθε raid ήθελε 1-2 ώρες grinding την ημέρα για υλικά... Νομίζω η πιο ωραία στιγμή ήταν όταν πετύχαμε mu'ru kill @ sunwell raid server first. Είχα καεί τόσο πολύ με αυτό το boss που ουσιαστικά κάπου εκεί έπεσε η αυλαία του hardcore raiding...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι γενικά τα τελευταία 2-3 boss στο Sunwell είχαν "κλείσει" πολλά guilds - κάτι είχε το M'uru fight και ξεσήκωνε πολλές διαφωνίες :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω οτι δεν ειναι μονο οι υποχρεωσεις αλλα και το κοστος του παιχνιδιου ανα μηνα που μας αποτρεπει.

Για καποιον που παιζει  καθε Σ/Κ το πολυ 2-3 ωρες , θεωρω τα 12,5€-13,00€  πεταμενα λεφτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stormcraft είπε

θεωρω οτι δεν ειναι μονο οι υποχρεωσεις αλλα και το κοστος του παιχνιδιου ανα μηνα που μας αποτρεπει.

Για καποιον που παιζει  καθε Σ/Κ το πολυ 2-3 ωρες , θεωρω τα 12,5€-13,00€  πεταμενα λεφτα.

10ευρω ο μηνας ειναι η συνδρομη,αρα 2.5ευρω η εβδομαδα.

Συγνωμη αλλα καποιος εχει τοσο μεγαλες αναγκες που δεν μπορει να διαθεσει τα παραπανω για την ψυχαγωγια του,τοτε μαλλον εχει πολυ σοβαροτερα προβληματα απο το gaming γενικοτερα.

Το οτι υπαρχουν γενικα απειρες επιλογες στο pc ειναι γεγονος και μεγαλος ελευθερος χρονος διαθεσιμος,αλλα ελεος με αυτη την μιζερια πια στην Ελλαδα που 10ευρω τον μηνα αποτρεπει λεει απο τον κοσμο να παιξει....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...