Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Συνεχίζουμε εδώ τη συζήτηση για το League of Legends (LoL), το free to play (με microtransactions) Multiplayer Online Battle Arena παιχνίδι της Riot Games.

Στις 30/9/2009 στις 3:06 ΜΜ, Dakonblackblade είπε

Τι είναι το League of Legends

Για αυτούς που ξέρουν το Dota είναι μια παραλλαγή του.

Για αυτούς που δεν το ξέρουν είναι μια πίστα όπου 2 ομάδες των 5 ατόμων προσπαθούν να ισοπεδώσει η μια την βάση της άλλης.

Δημιουργός είναι η Riot Games σε συνεργασία με τον Guinsoo (υπέυθυνος για την ανάπτυξη του Dota πριν τον Icefrog)

Μια σύντομη περιγραφή. Είσαι ένας Summoner και έχεις στην διάθεσή σου έναν αριθμό Champions. Πριν το κάθε παιχνίδι διαλέγεις τον Champion Που θέλεις να ελέγχεις στη μάχη καθώς και διάφορα άλλα στατιστικά.

Ο Summoner έχει κάποια Masteries trees (ακριβώς σαν τα talent trees στο WoW) τα οποία μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τον Champion που θέλει να χρησιμοποιεί κάθε φορά και που του δίνουν διάφορα πλεονεκτήματα.

Επίσης έχει στην διάθεση του Runes οι οποίοι και αυτοί με την σειρά τους δίνουν κάποια bonus στον εκάστοτε Champion και επιτρέπουν ακόμα περισσότερο την παραμετροποίηση του.

Όλα αυτά αποκτούνται ανεβάζοντας το Level σου σαν Summoner κάτι που γίνεται παίζοντας. Οι νέοι παίχτες δεν χρειάζονται να φοβούνται καθώς αν και χρήσιμα τα Talents και οι Ρούνοι, δεν αλλάζουν την εμπειρία του παιχνιδιού αλλα και το matchmaking δεν επιτρέπει σε νέους παίχτες να παίζουν με πιο έμπειρους

Επίσης θα υπάρχουν Seasons sto Παιχνίδι όπως στο Diablo.

Πλεονεκτήματα

- Το παιχνίδι θα είναι τζάμπα να το παίξεις και θα μπορείς να αγοράζεις Ingame content. Τουλάχιστον έτσι λέγεται ως τώρα.

- Πανεύκολο να το μάθεις , έχουν απλοποιήσει πολλά πράγματα και έχοντας προτεινόμενα αντικείμενα για τους Champion μπορεί εύκολα κάποιος να αρχίζει να παίζει.

- Ωραίο matchmaking που ισορροπει τις ομάδες σύμφωνα με το ELO σύστημα που χρησιμοποιεί

- Το πιο απλο anti-leaver σύστημα του κόσμου. Αν φύγει κάποιος από ένα παιχνίδι , με το που ανοίξει το League of Legends , αν το παιχνίδι που άφησε δεν έχει τελειώσει, θα τον κάνει ξαναβάζει είτε το θέλει είτε όχι.

-Πολύ ενδιαφέροντες νέοι ήρωες και νέοι προστίθενται καθημερινά. Μην ξεχνάτε το παιχνίδι είναι Beta ακόμα. Open Beta μετά τις 20 Οκτωβρίου.

Site: https://eune.leagueoflegends.com/el/
Twitter account για το LoL στην Ευρώπη: https://twitter.com/loleu?lang=en

Το παλιό θέμα συζήτησης για το LoL βρίσκεται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παλιό θέμα έφτασε σχεδόν τις 1800 σελίδες (και με κάποια δική μου συμμετοχή), αυτό εδώ προβλέπω να ξεχνιέται σύντομα στις πίσω σελίδες :P

Ευτυχώς για την ψυχική και πνευματική υγεία του πληθυσμού του forum, μάλλον έχουμε στραφεί σε άλλα πράγματα. Προσωπικά ακόμα ψιλοκλαίω τα συνολικά 5 ευρώ που είχα δώσει στο LoL (για ένα skin της Leona), σε αντίθεση με τα κάπου 50 που έχω δώσει για το Path of Exile που πραγματικά τα απόλαυσα και η εμπειρία που μου πρόσφερε τα άξιζε και με το παραπάνω.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Δε θα ελεγα οτι εχει πεθανει. Απλως ο συνδιασμος του οτι μεγαλωνουμε και οτι εχουν γινει αλλαγες που οδηγησαν το παιχνιδι τουμπα σε βασικες αρχες του μας εχουν ξενερωσει. Τουλαχιστον εμας τους παλιους.Απο εμπειρια παντως δε βρισκω την ιδια ευχαριστηση. Η νικη δεν ειναι κατι το οποιο σου δινει την εντυπωση οτι οντως νικησες και επαιξες ενα ωραιο game ενω τα losses δινουν κακη αισθηση. Πολυ damage και τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι stomp που δε πανε περα απο το 25-30

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εγω το εχω φιλοσοφησει το θεμα με το λολ μπορει για τον καθε ανθρωπο να ειναι διαφορετικα αλλα προσωπικα το να παιζω παιχνιδι ranked και ενω κανω οτι καλυτερο μπορω μου τυχαινουν ειτε afk ειτε feeders και μου χαλανε τη ψυχολογια με εχει οδηγησει να παιζω το πολυ 2 παιχνιδια η 3 και μετα κλεισιμο .Δεν αντεχεται πλεον,επισης το community ειναι χαλια μαυρα με μικρα παιδια και ατομα που βριζουν συνεχεια.Και λεω παιζω 3 παιχνιδια γιατι εαν παιξω και αλλα χαλαει η αναλογια απο νικες και ηττες.Παιζω μονος οποτε ειναι ευκολο να τυχω με ατομα που κοροιδευουν κλπ.Μετα το αλλαζω και παιζω overwatch .Παλιοτερα ηταν πολυ ποιο ωραιο το παιχνιδι και οι αλλαγες που κανανε σε αρκετους χαρακτηρες δεν χρειαζοντουσαν καν.Ο main μου ηταν ο ryze και προσωπικα που τον παιζω απο season 1 τον καταστρεψανε,μετα σσειρα ειχε η ακαλι,η ιρελια ,kassadin,graves, katarina(mainaro κυριως κεντρο) leblanc φιορα,ωειγαρ  και παει λεγοντας.Δεν καταλαβα ποτε γιατι αλλαξανε τους παιχτες.Πρεπει ακομη να φτιαξουν τα reports και να πεφτουν bann για ασχημη συμπεριφορα εχω φτασει στο σσημειο με το που μπαινω στο summoners rift να παταω αναγκαστηκα /mute all γιατι θα χαλασει η ψυχολογια μου απο τα πρωτα 10 λεπτα.Οπως λεει και το παλικαρι απο επανω ο jonakos επειδη και εγω ειμαι παλιος πρεπει απο το 2010 με 2009 να παιζω (τωρα οχι τοσο συχνα τοτε το ελιωνα) παρατηρω οτι  δεν δινει την ιδια ευχαριστηση το παιχνιδι .Τελος να σημειωσω πως ειναι τιγκα στην τοξικοτητα σαν παιχνιδι και σε πολλα ατομα χαλαει ακομα και την ημερα τους.

Στις 9/6/2018 στις 3:48 ΜΜ, elpaso1 είπε

Ειχα δωσει κοντα στα 100-150 ευρω, αλλα ενταξει δεν τα κλαιω.. Αλοι για τσιγαρα+καφεδες το μηνα δινουν 200-300 ευρω.. Ενω εγω επαιζα 5+ χρονια..

Λιγα ειναι καλυτερα να μην ρωτησεις εμενα ασσε μηην σου πω πως ενιωσα οταν βγαλανε τα κουτια και δινανε τα σκινσ ετσι ενω παλια επρεπε να σκασεις 20ευρω .

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς απάντηση στο ότι έχει 'πεθάνει' σήμερα το πρωί είχε Asia Games και παίζανε οι καλύτεροι Κορέα vs Κίνα. Τα πρώτα 2 κανάλια στο twitch και το YouTube (1-1) είχαν σύνολο 600Κ live viewers + όσους το βλέπανε από αλλά κανάλια. Μπορεί εμείς να το βαρεθήκαμε, μπορεί το PUBG και fortnite να έχουν πάρει πολλούς gamers αλλά δύσκολα να χαθεί από τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε όπως λες και συ Asia Games και είναι κάτι απίστευτο το ότι είχε 600k viewers?

Μα μόνο οι Aσιάτες ασχολούνται κατά βάση πλέον με το Lol.

Την προηγούμενη βδομάδα είχε Τ1, το αντίστοιχο Worlds του Dota, δες λίγο διοργάνωση να καταλάβεις διαφορές.

To game είναι νεκρό εξαιτίας του χειρότερου community που χει υπάρξει ποτέ σε game και της αντιμετώπισης απ τους άχρηστους της Riot.

https://twitter.com/riotgames

τσέκαρε τα τελευταία tweet τους πριν 4 ώρες, αρχίσανε τις μετάνοιες. Και έχει δρόμο ακόμα γιατί το κράξιμο πάει σύννεφο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

To game είναι νεκρό εξαιτίας του χειρότερου community που χει υπάρξει ποτέ σε game και της αντιμετώπισης απ τους άχρηστους της Riot.

Αυτό μαζί με τις συνεχόμενες αλλαγές στο meta έφερε τον θάνατο του παιχνιδιού. Δεν γίνεται κάθε μήνα να πρέπει να προσαρμόζεις το gameplay σου σε ότι τους έρθει στο μυαλό. Προσωπικά έχω να παίξω από τότε που κατέστρεψαν τα adc, κοντά ένα πενταμηνο και βρήκα την ησυχία μου. Μέχρι το platinum η κοινότητα πάσχει, από εκεί και πάνω κάπως αρχίζει να φτιάχνει το πράγμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ASTOU είπε

Αυτό μαζί με τις συνεχόμενες αλλαγές στο meta έφερε τον θάνατο του παιχνιδιού. Δεν γίνεται κάθε μήνα να πρέπει να προσαρμόζεις το gameplay σου σε ότι τους έρθει στο μυαλό. Προσωπικά έχω να παίξω από τότε που κατέστρεψαν τα adc, κοντά ένα πενταμηνο και βρήκα την ησυχία μου. Μέχρι το platinum η κοινότητα πάσχει, από εκεί και πάνω κάπως αρχίζει να φτιάχνει το πράγμα. 

Πες τα χρυσόστομε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω ψάξει, αλλά νομίζω πως 600Κ είναι όσοι δεν έχουν adblock, επίσης σε αυτές τις χώρες είναι πολύ συνηθισμένο να το δείχνει η τηλεόραση τους με σχολιασμό στην γλώσσα τους και όχι στα αγγλικά. Είμαι σίγουρος πως στους 600Κ ούτε οι 50Κ δεν ήταν από αυτές τις χώρες, κρίνοντας από το chat (σίγουρο το έβλεπαν από κάπου αλλού). Τέλος πάντων δεν θέλω να υποστηρίξω το παιχνίδι απλώς λέω πως αργεί πολύ για να πούμε ότι πέθανε. Επίσης να πω πως δεν με ενοχλεί που αλλάζει το meta τόσο συχνά αλλά όπως είπε και ο από πάνω μετά το μεγάλο nerf στα adc σταμάτησα, μπαίνω μια φορά για να μην φάω decay στο rank. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μονο απο αυτο εδω: https://www.riotgames.com/en/who-we-are/our-first-steps-forward

Καταλαβαινει κανεις οτι εχει παρει την κατω βολτα για τα καλα... Αργησαν 4-5 seasons και τρεχουν τωρα να σωσουν οτι σωζεται...

Ωστοσο, οσοι ασχολουνται με gaming (δεν το κανω εδω και χρονια, το εκανα παλιοτερα) ξερουν καλα οτι οταν ενα multiplayer παιχνιδι αρχισει να χανει κοσμο, δεν υπαρχει επιστροφη. Ο δρομος ειναι συγκεκριμενος: Θα αραιωσει ο κοσμος και θα απομεινουν να ασχολουνται σκληροπυρηνικοι/επαγγελματιες/αρρωστακια κλπ και κατι τυποι σαν εμενα που θα μπαινουν για κανα aram 2 φορες τη βδομαδα max.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...