Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά αγαπώ FROM. Είναι ίσως το ποιο δύσκολο παιχνίδι που έχω παίξει από την FROM αλλα το level design, combat, lore κτλ. είναι απλά 10/10.

Πάντως τώρα που έχω αρχίσει και νιώθω το parry/deflect οι μάχες βγαίνουν πιο εύκολα. Επίσης, φαίνεται πως στρώσαν λίγο τον τεχνικό τομέα με το Sekiro, είναι αρκετά όμορφο game.

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να πω για το game...ειναι αλλου λεμε... 

Οσο για τον τομεα των γραφικων, το 4Κ+Reshade του δινουν το κατι παραπανω. Το art design ειναι απλα επος, η ατμοσφαιρα γεια σας! 

sekiro-2019-03-24-15-30-55-028.jpg

sekiro-2019-03-24-15-31-21-827.jpg

sekiro-2019-03-24-15-32-00-580.jpg

sekiro-2019-03-24-15-37-45-467.jpg

sekiro-2019-03-24-15-40-08-268.jpg

sekiro-2019-03-24-15-40-19-067.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι φαίνεται πολύ ωραίο και ιδιαίτερο σε gameplay μετά απο τόσα χρόνια που αρχίσανε να αντιγράφουν άλλες εταιρίες το souls gameplay η From software το αλλάζει πολύ και καινοτομεί ξανά στα skills που πρέπει να αποκτήσεις πάλι για να γίνεις καλός στο παιχνίδι,κάποιες συνήθειες απο DS gameplay που δύσκολα ξεχνιούνται μπορεί να λειτουργούν εις βάρος σου -_-

Ερώτηση:τα rolls/αποφυγές στο πλάι η πίσω κλπ έχουν καθόλου invincibility frames,η αν σε ακουμπήσει μέσα στήν αποφυγή,σε κτυπάει σίγουρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ADHD είπε

Σε κανεναν δεν φαινεται ευκολο το παιχνίδι, αν δεις τέτοια post ειναι η ειτε στην αρχή που οντως το παιχνιδι ειναι βατο η παίζει trainer/CE και το παιζουν έξυπνοι. Ολοι οι γνωστοι soulsborne players εχουν δυσκολευτεί αυτο και μονο δειχνει πολλά.

 

Αν εξαιρέσουμε τη butterfly που τη πολέμησα πρώτο boss και τον headless Gachiin (καλά όποιος σχεδίασε αυτό το pit με τους respwning enemies και να μη μπορώ να του κάνω ένα stealth deathblow για αρχή είναι για πολλές φάπες😍), όλα τα υπόλοιπα μέχρι στιγμής ήταν fair game. Θα χάσεις 5-10-20 φορές αλλά τις περισσότερες φορές είναι από δικά σου λάθη/απληστία. Αυτό που μου τη σπάει στα νεύρα είναι τα ledge grabs που είναι πολύ picky για κάποιο λόγο (πιο εύκολα κάνω deflects και mikiri) και το charge attack μετά από Roll που καμιά φορά δε πιάνει και χάνεται counter attack.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως πάλι η From έβγαλε παιχνίδαρα αλλά με κουράζει παρα πολύ ότι σε μερικά mini boss πρέπει να φας με stealth ένα σωρό εχθρούς για να έχεις ελπίδες. Και δεν είναι ότι μιλάμε για 2-3 retry...

Σίγουρα είναι δυσκολότερο από τα DS, γιατί εδώ θέλει ένα κάποιο skill στο σύστημα μαχης , ενώ στα demon/dark souls αν κολλήσεις με λίγο grinding είτε σε level είτε σε καλύτερο εξοπλισμό προχωράς (μη βάλω το co op online ... )

Μια βασική διαφορά είναι ότι στα DS ακόμα κ να μην "έχεις" τα mobs του επιπέδου , κάποια στιγμή θα βρεις τρόπο με ντρίπλες κ shortcuts  να χωθείς στη fog του boss κ εκεί ότι κανεις. Ε αυτό εδώ παίζει σε πολύ μικρότερο βαθμο είναι πολλοί αυτοί που πρέπει να φας "υποχρεωτικά "

Εμένα με χαλάει η νέα προσέγγιση γιατί με κουράζει αλλά αντικειμενικα το παιχνίδι είναι τρομερό , απλά όχι για εμένα κ μαλλον έχει ακομα μικρότερο κοινό από τα ds 

Και ναι, το σύστημα μαχης είναι φοβερό κ έχω δει μόνο ελάχιστα upgrades 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Μια βασική διαφορά είναι ότι στα DS ακόμα κ να μην "έχεις" τα mobs του επιπέδου , κάποια στιγμή θα βρεις τρόπο με ντρίπλες κ shortcuts  να χωθείς στη fog του boss κ εκεί ότι κανεις. Ε αυτό εδώ παίζει σε πολύ μικρότερο βαθμο είναι πολλοί αυτοί που πρέπει να φας "υποχρεωτικά "

Εμένα με χαλάει η νέα προσέγγιση γιατί με κουράζει αλλά αντικειμενικα το παιχνίδι είναι τρομερό , απλά όχι για εμένα κ μαλλον έχει ακομα μικρότερο κοινό από τα ds 

Αυτό ακριβώς με ενοχλεί και μένα. Και παλιότερα να σου πω με κούραζε αυτό το mini-speedrun από το Bonfire στο boss ξανά και ξάνα χωρίς να προσφέρει κάτι στο game αλλά εδώ σε κανά 2 boss-miniboss που έχουνε και ένα μινι στρατό τριγύρω τους παραείναι μαλακία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Stealth του παιχνιδιου εχει θεμα. Εισαι για παραδειγμα μεσα στα χορτα και δεν μπορεις να φας τον αλλο αν ερθει μπροστα σου,μονο οταν ειναι γυρισμενος με την πλατη...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Καλα εχω παιξει πανω απο ενα 20ωρο αυτο το τριημερο και δεν εχω σκοτωσει ακομα το 3ο boss....Τι κ@ρκινος ειναι αυτο το πραμα στο ashina castle ειλικρινα

Σε ποιον απο ολους αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πως αντεχετε αυτα τα παιχνιδια οσες φορες δοκιμασα souls μου ηρθε να το σπασω,ενταξει δεν ειναι για ολους αλλα πιστευω καπου γουσταρεις να χανεις δεν ειναι μονο η προκληση του παιχνιδιου.Το bloodborn το τερματησα γιατι το βαλα πεισμα αλλα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε,το nioh το παρατησα στο πρωτο boss που απλα μου εσπασε τα νευρα.Δεν εχω θεμα φυσικα και σεβομαι το κοινο αυτων των παιχνιδιων -και το θαυμαζω κιολας γιατι θελει ικανοτητες για να προχωρας τετοια παιχνιδια και υπομονη.Αυτο εδω τωρα ουτε να το πιασω εχω ακουσει οτι ειναι ακομα πιο δυσκολο και αναρωτιεμαι που θα το φτασουν σε θεμα δυσκολιας με το επομενο soul τυπου game.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...