Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθαρισα χθες το boss στο Ashina castle μετα απο 30-40 deaths υπολογιζω στα προχειρα. Ενιωθα speedrunner οταν τον εβγαλα,μιλαμε για τρελη tryhardιλα,αλλα επιτελους μπορω να προχωρησω..... Εβγαλα στο καπακι και ενα gimmick boss

Λογικα ειμαι στην μεση του παιχνιδιου,για να δουμε τι μας επιφυλλασει,φαινεται να γινεται ακομα πιο ενδιαφερον τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νοίκιασα χτες και το δοκίμασα λίγο , για αρχή ψόφησα καμια 10αρια φορές στον πρώτο general που βρήκα αλλα τον έβγαλα και καμια 25 αρια φορές στο ogre με το ζόρι με ενα potion.

Τελικά αποφάσισα και το πήρα σήμερα στο pc γιατι αν και δύσκολο μου φαίνεται αρκετά challenging και μου αρέσει το setting με την κατάνα και την ιαπωνία.

Σίγουρα παρακάτω θα ειναι παλούκι ειδικά για εμένα αλλα δεν πηράζει καλο ειναι να παίζουμε και ενα πιο δύσκολο παιχνίδι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες και κάνα καλό σημείο early για να φαρμαρεις sen, 3000 για το kunai , άλλα 1000 για το seed, πως σκατα τα μαζεύεις;

Ψόφησε η καριολα η butterfly, παραλιγο να σκοτώσω και τον ταύρο, αλλά πανικοβλήθηκα στα τελειώματα... Μου πιάσε το pc  ο ανιψιός αλλιώς θα τον είχα βγάλει τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το dual shock 4 μέσα στο παιχνίδι? Παρότι το αναγνωρίζει στα win 10 αρνείται πεισματικά μέσα στο παιχνίδι. Σκέφτομαι μήπως έχει επιλογή σε κάποιο. Ini αρχείο αλλά και πάλι δε βρίσκω που είναι το αρχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TitanX είπε

Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το dual shock 4 μέσα στο παιχνίδι? Παρότι το αναγνωρίζει στα win 10 αρνείται πεισματικά μέσα στο παιχνίδι. Σκέφτομαι μήπως έχει επιλογή σε κάποιο. Ini αρχείο αλλά και πάλι δε βρίσκω που είναι το αρχείο. 

Στα settings ds4windows hide ds4 . Εγώ με τέτοιο παίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

DS4Windows (πρέπει πρώτα να κάνεις install τον driver από το program και μετά reconnect το pad). Εννοείται hide ds4 controller στα settings.

Αργείς😁.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

είμαι που πρέπει να πας για τα dragon tears

Ακολουθεί guide/wall of text σύμφωνα με την μέχρι στιγμής εμπειρία μου.🤩

Καταρχάς to game όσο παρανοϊκά δύσκολο φαίνεται στην αρχή με τα bosses/mini bosses και την απουσία healing items//dps/max hp τόσο πιο εύκολο γίνεται αργότερα. Δηλαδή οι enemies δε σκελαρουν τόσο πολύ όσο εσύ imo (αν δε χάνεις skill points). Όσοι παραπονιούνται είναι συνήθως στο early game, ή γενικά είναι underequiped/underskilled ή δε κάνουν σωστό usage των prosthetics/skills/combat arts. Το game είναι δομημένο γύρω από την έννοια του stealth και του deathblow. Πολλά skills/tools κιόλας είναι πάνω σε αυτό το μοτίβο.

Όπως είπα στην αρχή που έχεις ένα estus ρασάρεις/φαρμάρεις για το breath of life: light στο skill tree (ξεκλειδώστε το 2ο μετά το mikiri). Αν παίζεις όπως πρέπει το game δε θα ξαναχρειαστείς δηλαδή estus για την πλέμπα που είναι τα απλά mobs. Θα κάνεις full heal από τα 10000000 deathblows.

Το δεύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να αποβάλλεις εντελώς το dark souls mindset, ειδικά αν είσαι souls veteran. Δε θα βγάλεις ούτε ένα mini boss/boss αν παίζεις όπως στα souls (roll/1-2 hits repeat). Ή αν τα βγάλεις θα σου έχει βγει η πίστη + άπειρα heals. Θα πρέπει να παίζεις με "συγκρατημένη επιθετικότητα". Δηλαδή να ξέρεις πότε να σπαμάρεις r1 (πιο πολύ για να τους κάνεις jab8 σε counter deflect ή mikiri/jump kicks). Eπίσης όσο σπαμάρεις θυμήσου στο windup (στα πρώτα frames του attack) μπορείς να κάνεις cancel σε deflect!!! Πάρα πολύ χρήσιμο για jab8 και για να κρατήσεις το momentum στην μάχη. Σημαντικό να είσαι συνέχεια mobile και να κάνεις dodges + counter attacks σε κάθε ευκαιρία (πολύ καλό posture+vitality damage). Σε μεγάλα mobs/mini bosses είναι απαραίτητα τα counter attacks. Χρησιμοποίησε το jump kick συχνά αν δε κάνουν overheads ή jump attacks. Τα thrust pokes (ειδικά το charged running counter attack) είναι op στο early game ή για μικρά mobs που τα κάνει σχεδόν guarantee deathblow.

Τέλος κάνε master τα tools/combat arts για να μοιράσεις πόνο. Θα προσπαθήσω να βοηθήσω γιατί χρησιμοποίησα τα περισσότερα και ξέρω ποια είναι ταμάμ και για ποια περίσταση πλέον. Για combat arts τα shadowstrike, mortal draw ήταν τα καλύτερα από όσα δοκίμασα. Παρένθεση θυμηθείτε μπορείτε να αλλάξετε Tools/combat arts/ninjutsu ότι ώρα θέλετε από το menu, δε χρειάζεται να πάτε πίσω σε bonefire. Οπότε αν συναντήσετε κάτι που είναι weak σε συγκεκριμένο tool, αλλάξτε ASAP. Επίσης αν ξεμείνετε από spirits έχετε 3 tandos (δουλεύουν όπως τα blood vials στο ΒΒ) με κάθε rest μην το ξεχνάτε.Ακολουθεί prosthetic tool guide παρακάτω.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Loaded Shuriken: Προσπαθήστε να κάνετε νωρίς upgrade σε phantom kunai. Είναι τα homing missiles της lady butterfly. Κάνουν damage και μέσα από block ενώ είναι πάρα πολύ χρήσιμα για ranged mobs που δεν είναι εύκολο να τα φτάσεις διαφορετικά (ειδικά το charged RT). To chasing slice skill που σου επιτρέπει να κάνεις close το gap μετά απο throw είναι επίσης vital. P.S. ελπίζω το sen throw να έχει soft cap σε dps γιατί αλλιώς βλέπω τους cheaters με χρήμα να κάνουν 1 shot τα bosses.😁

Loaded Axe: Από τα πιο σημαντικά εργαλεία γιατί είναι instant deathblow σε shielders,rats κλπ. Έχω δοκιμάσει μέχρι το sparking axe που κάνει και μια έκρηξη καπάκι. Το charged attack στο sparking έχει ένα καλό swipe area αλλά είναι too slow για να είναι reliable imo.

Flame Vent: Σημαντικό για εχθρούς που σιχαίνονται τη φωτιά (ogres και τα mobs στο mibu vilage). Απαραίτητο το living force skill που κάνει imbue με fire το follow up attack. Το  χρησιμοποίησα αρκετά στο early/mid game.

Shinobi Firecracker: Το χρησιμοποίησα μόνο στον drunkard και μόνο όταν γύρναγε πρόσωπο.😁

Loaded Spear: AKA The Scorpion.🤣 Tbh πιο πολύ μούρη είναι παρά χρήσιμο, Το spiral spear βέβαια περνά μέσα από guard,  η charged attack του είναι καλή για "turtles" δηλαδή. Το κακό είναι ότι σχεδόν τα πάντα στο sekiro είναι aggresive af, οπότε δεν έχει και τόσο χρησιμότητα.

Mist Raven: Στα χαρτιά θα μπορούσε να ήταν ένα από τα καλύτερα tools στο game. Είναι το old hunters bone από bloodborne ουσιαστικά. Σε enemies που έχουν μεγάλο aoe (και είναι αρκετά bosses) θα έκανε θεωρητικά τα dodges παιχνιδάκι. Το κακό είναι ότι το RT chargάρει κάπου 0.5-1 δεύτερο πριν κάνεις το dodge, οπότε αν ένας εχθρός έχει fast attacks (που έχουν πάλι τα περισσότερα bosses), δε προλαβαίνεις να αντιδράσεις και τον πίνεις. Αυτό δε συμβαίνει με τα deflect,dodge,jump οπότε ποιο το νόημα. Avoid like the plague.😁

Loaded Umbrella: Αυτό παίζει να είναι το αγαπημένο σου tool ADHD.😍 Αν είσουν μια ζωή turtle στα souls και τα έχεις βρει μπαστούνια στα deflect timings αυτό το tool πραγματιοκά τα κάνει 2-3 φορές πιο εύκολα. Δίνει όπως το είδα τρελά fast και active frames με το RT. Τα fast είναι τρελή αβάντα σε game που είναι all about reaction timings. Δε το χρησιμοποίησα γιατί είμαι μαζόχας, αλλά πολύ καλό tool imo.

Sabimaru: Το piercing είναι απλά το καλύτερο DPS tool στο game. Kάντε dodge σε κάποιο whiff, και μετά σπαμάρετε RTs. GG.

Divine Abduction: Tο απόλυτο cheese για να καθαρίζεις τα mobs αν βαριέσαι να παίζεις stealthy. Για μένα χαλαρά το καλύτερο tool στο game. Oh no με κυνηγάνε 2 γίγαντες με σφυριά... RT R1 - RT R1. Well, that was easy.😎 Το golden vortex δίνει και παραπάνω loot μετά τα deathblows κιόλας. Απλά δεν υπάρχει πόσο strewng είναι.

Finger Whistle: Θα ήταν χρήσιμο αν δεν υπήρχε το divine. Υπάρχει, οπότε προσπερνάμε.

Μια χαρα τα παω στα deflect timing, εσυ cheesareis τα παντα βλεποντας το "meta" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, TitanX είπε

Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το dual shock 4 μέσα στο παιχνίδι? Παρότι το αναγνωρίζει στα win 10 αρνείται πεισματικά μέσα στο παιχνίδι. Σκέφτομαι μήπως έχει επιλογή σε κάποιο. Ini αρχείο αλλά και πάλι δε βρίσκω που είναι το αρχείο. 

Με τα settings του steam παραπάνω που είπα λειτουργεί. Το δοκίμασες? Κάνω αυτή την πατέντα από το DS2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είπαν σχεδόν ολα για το παιχνίδι κάποιοι φίλοι πιο πάνω σίγουρα δεν έχει μόνο θετικά και το σύστημα μάχης που κόβεις λίγη ενέργεια με επιθέσεις (και με τα 2 χέρια)και να πρέπει να πηγαίνεις για το critical finisher για να κόβεις ολόκληρη μπάρα,απο το να μπορείς να κόβεις γενικά  "κομματάρες" με δυνατά όπλα,δεν θα αρέσει σε όλους,εγώ γούσταρα στα Souls Tα μεγάλα όπλα που μπορεί να ήταν αργά αλλά έκαναν μεγάλο damage και το posture/poise που μπορούσε να σπάσει όταν τα χρησιμοποιούσες.

Ενα μεγάλο μειονέκτημα που δεν βλέπω να αναφέρουν πολύ είναι η κακή AI στο να σε ανιχνεύει γίνονται κάτι κωμικοτραγικά πράγματα δηλ μπορεί να σε ακούσουν απο χιλιόμετρα η να σε δούν όμως όταν τους επιτίθεσαι και σκοτώνεις mobs που είναι κοντά είναι σαν τυφλοί και κουφοί ! είναι 3 σκοτώνεις πχ με stealth η jumps πάνω τους τον έναν και οι άλλοι δεν παίρνουν χαμπάρι,το ίδιο και με projectiles τους πετάς projectiles τους σκοτώνεις και αυτοί που είναι ακριβώς δίπλα τους δεν καταλαβαίνουν τίποτα ! αυτό θα έπρεπε να το έχουν προσέξει γιατί είναι πολύ περίεργο και μη ρεαλιστικό και μειώνει και την αξία των άλλων distract projectile items.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το δικό μου mindset, δεν κερδίζω τον

 

Demon of Hatred. Πάντα κάπου θα με πετύχει. Πάντα κάπου θα αλλάξει το pattern και θα το φάω. Έχω μείνει ώρες πάνω του.

:(

Edit: Fuck it. Let's farm the

 

Dragon Dancer Mask a bit με τις "κοπελιές" (?) του Fountainhead

. Αν πάλι μετά μου σπάσει @@, θα πάω να τερματίσω και αν δεν πάει κατευθείαν NG+, τότε θα δω.

Edit 2: Μμμ ναι, final boss = pain too. Time to git gud.

Edit 3 (Return of the Edit): Μετά το πουλί του τελικού, πας στον

Demon of Hatred
και του ρίχνεις φάπα. Nα δω αν θα καταφέρω να το τερματίσω τελικά. :P Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2019 στις 3:56 ΜΜ, ROG-X είπε

Τι να πω για το game...ειναι αλλου λεμε... 

Οσο για τον τομεα των γραφικων, το 4Κ+Reshade του δινουν το κατι παραπανω. Το art design ειναι απλα επος, η ατμοσφαιρα γεια σας! 

sekiro-2019-03-24-15-30-55-028.jpg

sekiro-2019-03-24-15-31-21-827.jpg

sekiro-2019-03-24-15-32-00-580.jpg

sekiro-2019-03-24-15-37-45-467.jpg

sekiro-2019-03-24-15-40-08-268.jpg

sekiro-2019-03-24-15-40-19-067.jpg

Τι έχεις βάλει στο reshade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kti23 είπε

Θέλω να παλουκώσω τον Genichiro irl. ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΠΑΤΑΩ ΤΑ ΚΟΥΜΠΙΑ ΣΤΟ 3Ο PHASE

Το τρίτο phase φαίνεται πιο δύσκολο αλλα δεν είναι imho, ειδικά άμα deflect το bolt άντε γεια. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ROG-X είπε

Λοιπον το reshade περιλαμβανει, Lumasharpen, DPX, Tonemap, Vibrance, Curves... σε σωστες δοσολογιες...

Δεν αξιζει να πειραξεις ολα αυτα κατα τη γνωμη μου, το παιχνιδι ειναι ουτος ή αλλος ομορφο και ειναι κριμα να αλλαζεις τη χρωματικη παλετα του κατασκευαστη που κατι παραπανω θα ξερει, μονο lumasharpen και λιγο hdr αρκει.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το τρίτο phase φαίνεται πιο δύσκολο αλλα δεν είναι imho, ειδικά άμα deflect το bolt άντε γεια. ;)

Ναι έκανα ένα εξαιρετικό σχεδόν run και τον παλούκωσα(σχεδόν ούρλιαξα όταν τον έφαγα). Aπλά γενικά έχω ένα θέμα με το jump στο παιχνίδι γιατί δεν είναι και πολύ ακριβείας.

Spoiler

και μετά είδα ότι και πάλι δεν πέθανε 🤡

Τώρα πάλι δεν ξέρω που να πάω. Βρήκα ένα τύπο Tengu στο watchtower που μου είπε η Emma και θέλει να του καθαρίσω κάτι shaolin από το senpou. Παράλληλα έχω φτάσει στο main hall senpou temple και δεν υπάρχει κάτι άλλο μετά(βρήκα το βιβλίο στη σπηλιά) οπότε υποθέτω πρέπει να ασχοληθώ με τον Tengu για να βρω και τον Isshin.

 

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...