Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το τρίτο phase φαίνεται πιο δύσκολο αλλα δεν είναι imho, ειδικά άμα deflect το bolt άντε γεια. ;)

 

Ακριβώς αυτό, συντηρητικά/stall την 3η phase μέχρι να κάνει τo lightning attack και deflect για να φάει το stun 2-3 φορές, Μετά του σκας τα combat arts σου και gg. Καλά η πρώτη phase του genishiro μεγάλη απογοήτευση. Κάνε εγγόνια σου λέει μετά.😎 Ο hatred demon ήταν χειρότερος για μένα γιατί ήταν too tanky και μου θύμισε laurence ng+ bl70 φάση. Never again (δε δίνει και τίποτα σοβαρό κιόλας ούτε επηρεάζει το ending), Μετά έκατσα και είδα wiki τα άλλα ending (έκανα το return που την βλέπει Παναγία η άλλη) και το purification έχει ακόμα πιο κουλά πράγματα να κάνεις. ΚΛΑΣΙΚΟΣ MIYAZAKI..

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Φανταζομαι δε δινεις και μεγαλη σημασια στο τι λενε skip και παμε γιουρια  :P

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μηπως μοιαζουν αυτοι οι 2 ; 

Spoiler

Δεν έχω κάνει skip κανέναν διάλογο στο παιχνίδι και έχω δει την σπηλιά που μου λέει αυτή αλλα δεν  την φτάνω. Κάποιο ;item θέλουν και οι δύο αλλά δεν έχω βρει τι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον θέλει για το τελικό boss MAJOR SPOILERS (όχι, δεν τον έχω περάσει ακόμα):

 

Έχουμε το duel στο γρασίδι με τον Genichiro όπως αναμενόταν και έχει το αντίστοιχο Black Blade το οποίο χρησιμοποιεί κάθε φορά για fight starter με wide slash, οπότε χτυπήματα από πίσω, καμιά φορά κάνει και το κάθετο που συνεχίζει, οπότε dodge στο πλάι και συνέχεια.


Γενικά θέλει attack συνέχεια, μέχρι να κάνει το δικό του deflect, οπότε prepare to deflect back.
Έχει μια κίνηση που πηδάει στον αέρα και συνεχίζει όταν κατέβει ή με κανονικό slash προς τα πάνω, sweep ή thrust. Το sweep αργεί λίγο, οπότε αν πάτε για mikiri counter και δείτε ότι δεν πιάσει, jump. Αν κάνει το slash και το κάνετε deflect, πάει σε thrust.
Και η πιο σπαστική είναι μια που ξεκινάει με 2 slashes και μετά συνεχίζει με flurry και τελειώνει με ένα τελευταίο, αν το τελευταίο γίνει deflect, πάει για thrust. Το thrust έχει ένα μικρό delay.
Γενικά, φεύγει χωρίς να χάσετε ενέργεια όταν τον μάθετε.

Και αφού είναι πλέμπας, σαν τον Καμπαμαρού, την δουλειά θα την κάνει ο παππούς.
H φάση με τον Isshin είναι ότι όλες οι κινήσεις του, είναι οι Ashina κινήσεις που ξεκλειδώναμε.
Αν τον χτυπάτε μέχρι να κάνει deflect, θα πάει για κάθετη, οριζόντια και καμιά φορά κάθετη από κάτω επίθεση.
Αν βάλει το σπαθί μέσα και φορτώσει, πάει για το Ashina Cross, οπότε πάτε μακριά και περιμένετε να το κάνει και ντου.
Σπάνια κάνει φορτωμένο στριφογυριστό slash γύρω του.
Μερικές φορές κάνει το Ichimonji (το δυνατό downward slash), αν αυτό ή το 2ο γίνει deflect, τότε πάει σε ένα κάθετο windcutter που το φορτώνει και μένει ανοιχτός αφού το ρίξει.
Αν βάλει το σπαθί μέσα για λίγο, βγαίνει με slash που πάει σε sweep.
Γενικά σε deflect, μπορεί απαντήσει με κίνηση thrust και ετοιμάζει κανονικό thrust. Φαίνονται πολύ εύκολα πότε θα τα κάνει.
Επίσης φεύγει χωρίς να χάσετε ενέργεια όταν τον μάθετε (το λέω που το έχω καταφέρει εγώ :P).

Mετά μπαίνει phase 2 και βγάζει ένα halberd. Εκεί γενικά δεν έχω μάθει ακριβώς τα patterns, πάντως παίζει σαν mix του Isshin με Corrupted Monk.
Έχει long range jump attack, έχει jump-back επίθεση με το halberd και κάθε τόσο βγάζει ένα (επαναληπτικό!) πιστόλι και βαράει, καμιά φορά το έχει και σαν ender.
Αφού κάνει jump-back με halberd slash όπως προείπα, πολλές φορές θα βαράει με το πιστόλι στην συνέχεια, αν τα κάνετε deflect, τότε πάει για thrust.
Κάποιες φορές γεμίζει ένα μεγάλο στριφογυριστό slash που έχει αρκετό range.
Επίσης κάνει one-handed Ichimonji, αλλά έχει 3 λεπτά tell. :P

Aν κάνει perilous attack, είναι πάντα thrust. Αν δεν το κάνετε mokiri counter, μετά το thrust τραβάει το halberd πίσω και κάνει damage πάλι.

Phase 3, παίρνει μια σελίδα από το βιβλίο του εγγονού και πετάει κι αυτός αστραπές μέσα στα όλα. (για εύκολο stun ;) )
Παίζει κάθε τόσο να ρίξει και 2 long range windcutters.

Δεν είναι κάνα guide φοβερό, αλλά επειδή δεν βλέπω να γράφουν τίποτα γενικά, είπα να γράψω (και να ηρεμίσω) λίγο. :P

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται το παιχνίδι να έχει πρόβλημα με το hdr σε Sony τηλεοράσεις. Αν κάποιος το δοκιμάσει και δεί ξεπλυμένα ,χρώματα, αλλάζουμε από το μενού της τηλεόρασης το hdr απο auto στο hdr10 και voila αποκτά χρωματάρες. Το πρόβλημα του steam με το 360 controller εξακολουθεί σε κάθε παιχνίδι της from. Αν βγάλεις το mouse απο το αριστερό μοχλό , τότε η κίνηση είναι διακεκομμένη , αν έχεις και το mouse στον αριστερό τότε σε σημεία 'φεύγε'ι η κίνηση . Στο controller του Χ δουλεύει άψογα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xbox one controller και ξεχνας να ασχολεισαι με το οποιοδηποτε θεμα συμβατοτητας σε παιχνιδια. Χρυσος κανονας που ισχυει εδω και χρονια.

Για ολα τα υπολοιπα αναλογα την εταιρεια και το παιχνιδι ισως υπαρξουν θεματακια(γενικα μιλωντας).

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Xbox one controller και ξεχνας να ασχολεισαι με το οποιοδηποτε θεμα συμβατοτητας σε παιχνιδια. Χρυσος κανονας που ισχυει εδω και χρονια.

Για ολα τα υπολοιπα αναλογα την εταιρεια και το παιχνιδι ισως υπαρξουν θεματακια(γενικα μιλωντας).

Ναι δουλεύει άψογα του one, αλλά κατα κάποιο τρόπο με βολεύει λίγο καλύτερα του 360. έχει μεγαλύτερη επιφάνεια στους μοχλούς και μου φαίνονται κοντύτεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, lightday είπε

Φαίνεται το παιχνίδι να έχει πρόβλημα με το hdr σε Sony τηλεοράσεις. Αν κάποιος το δοκιμάσει και δεί ξεπλυμένα ,χρώματα, αλλάζουμε από το μενού της τηλεόρασης το hdr απο auto στο hdr10 και voila αποκτά χρωματάρες. Το πρόβλημα του steam με το 360 controller εξακολουθεί σε κάθε παιχνίδι της from. Αν βγάλεις το mouse απο το αριστερό μοχλό , τότε η κίνηση είναι διακεκομμένη , αν έχεις και το mouse στον αριστερό τότε σε σημεία 'φεύγε'ι η κίνηση . Στο controller του Χ δουλεύει άψογα πάντως.

σωστά, το δοκίμασα με KD55XE9005 και ισχύει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν κρατήθηκα... rage-uninstall 😂 Με κούρασε να σκοτώνω όλους τους εθχρους με stealth για να φτάσω στον αρχηγό και οταν πεθαίνω να γινονται reset.

Επεξ/σία από RPDrummer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το τερμάτισα τελικά. :D

Και τώρα είδα ότι

έχει άλλους 3 τερματισμούς. Και έλεγα κι εγώ, τι μάζευα τόσα πράγματα που δεν χρησιμοποιήθηκαν;

Άντε τώρα να πάω να φάω τους undead minibosses και μετά Playthrough #2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθισα και είδα λίγο broadcasting στο steam από το game και μιλάμε το κάθενα που είδα μέσα στο 10 λεπτο είχαν πεθάνει πάνω από 10 φορές. Εδώ άφησα κάποιον και τον ξαναείδα μετά από κανά τέταρτο και ακόμα παιδευόταν με το ένα death πίσω από το άλλο σε ένα boss με τεράστιο σπαθί στην κορυφή ενός casttle. 

Χαράς στο κουράγιο σε όποιον παίζει τέτοια game :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, είναι "souls-clone". 

Η σαδιστική δυσκολία είναι μέρος της ευχαρίστησης 😂

Έπαιξα καμία ωρίτσα, δεν πήγα μακριά. Δεν είδα και πολλά από crafting, items, stats. Μου φάνηκε αρκετά απλοποιημένο σε αυτό το θέμα. Αλλά και πάλι, έπαιξα λίγο. 

Πολύ όμορφα γραφικά σε 4Κ, όταν με το καλό βγάλουν και texture pack, θα ειναι ακόμη πιο όμορφο. 

   Δεν θα γκρινιάξω για την δυσκολία αφού λίγο πολύ το περίμενα. Αλλά το Mode του χειρισμού: θα προτιμούσα πατροπαράδοτη κινηση/έλεγχο της κίνησης με το mouse, πχ όπως AC ή ακόμη του W3, να μπορώ δηλαδή με την βοήθεια του mouse και strafe buttons να κινούμαι περιφερειακά του αντιπάλου, χωρίς την βοήθεια του Lock. 

Αντιθέτως, ο χειρισμός παραπέμπει σε κλασικά 3rdP παιχνίδια κονσόλες. Όχι το καλύτερο μου. 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, RPDrummer είπε

Εγώ δεν κρατήθηκα... rage-uninstall 😂 Με κούρασε να σκοτώνω όλους τους εθχρους με stealth για να φτάσω στον αρχηγό και οταν πεθαίνω να γινονται reset.

Ακόμα boss που δεν πας με την μια δεν βρήκα. Mini-boss ναι, μέχρι στιγμής δυο, αλλα το να φας του υπολοιπους μου παίρνει 2 λεπτά. Δηλαδή στο BB και το DS που έπρεπε να φας καμια 20 mobs χωρίς stealth και mobility τι έκανες?! Μονο ένα boss θυμάμαι στο BB που είναι ακριβώς έξω το bonfire. Υπερβολικός, εκτος και άμα νόμιζες ότι η From αποφάσισε μετά από δεκατετίες ξύλου να βγάλει κάτι casual :D

NVIDIA GeForce 419.67 WHQL driver is optimized for Sekiro

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το ξαναλέω το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο όταν ισχύει κάτι από τα παρακάτω:

1) Είσαι στην αρχή ακόμα χωρίς beads/skills/estus/tools και παλεύεις με τα mini bosses (ή πήγες πρώτα στην lady butterfly αντί για τον μοναχικό καβαλάρη). Πιστεύω τα mini bosses στην αρχή του game είναι το μεγαλύτερο difficulty spike ever σε from game, πχ δοκιμάστε να πάτε στη πρώτη headless (Ako).😍

2) Δεν έχεις ακόμα εξοικειωθεί με το combat ή αρνείσαι να σταματήσεις να παίζεις όπως στα souls. Δεν έχεις stamina bar άρα μπορείς να σπαμάρεις όσο θες τα πάντα (r1s,τρέξιμο,dodges,jumps κλπ), επίσης μέσα σε nanoseconds μπορείς να κάνεις disengage από το combat με grapple out για να κάνεις heal, ξανά stealth kills κλπ. Δε χρειάζεται να αποδείξεις ότι είσαι god gamer και να πας μέσα στο τσούρμο και να πεθάνεις σε μισό δεύτερο. Γιατί μόλις φας το stunlock ακόμα και αν δε πεθάνεις επιτόπου, θα έχεις χάσει το posture σου και θα συνεχίσουν να σε βιάζουν κάτω.στο έδαφος😍 Θυμήσου αν έχει σχεδόν γεμίσει το posture σου, κάνει empty πιο γρήγορα η μπάρα αν κρατήσεις block. Αυτό που έκανα συνέχεια όταν ήμουν σε αυτή τη κατάσταση ήταν jump back + block για disengage. Αρκετά safe και ξαναπάς στο combat με άδειο bar. Για αυτό είπα φάτε μια ώρα στο training στο temple στην αρχή να νιώσετε το combat και τα counters σε 1v1. Δε χρειάζεται να πας συνέχεια επίσης για deflect, πολύ γρήγορα attacks που δε τα έχεις στο read απλά μπλόκαρε και jump back-block αν γεμίσει το bar (ή κάνε use την ομπρέλα με RT για deflects που είναι op).

3) Ξεκλείδωσες στην αρχή skills με λανθασμένη σειρά. Είπαμε πρώτα mikiri και μετά breath of light: life, γιατί θα αργήσεις να έχεις estus. Tbh εγώ γύρναγα πίσω και έκανα rest αν χάλαγα πάνω από 1-2 estus στην πλέμπα που είναι τα mobs. Γιατί πέραν από κάποια ελάχιστα mini bosses, στα περισσότερα τελικά χάλασα ένα σωρό estus. Κάποια βαράνε μέχρι και 3/4 life να πούμε..

4) Δε καθάρισες τα ants πριν από mini boss fight. Πραγματικά είναι σχεδόν αδύνατο να φας mini boss ειδικά στην αρχή με όλα τα mobs γύρω του. Παράδειγμα ο drunkard (που βγαίνει σχετικά άνετα με τον NPC και firecrackers). Αν τον πολεμήσεις με 10 mobs γύρω του είναι impossibro. Για αυτό καταλαβαίνω αυτό που γράφει ο φίλος για rage uninstall. Είναι πολύ χρονοβόρο να ξαναφάς τα mobs 1-1 στην αρχή που δεν έχεις τίποτα από skills παρα μόνο stealth deathblows. Εμένα πχ με εκνεύρισε η headless στο forest (κάνουν συνέχεια respawn τα ants), μέχρι που τη παράτησα γιατί κατάλαβα ότι έπρεπε να σπάσεις την "κατάρα" πρώτα. Επίσης τα 2 underwater headless fights είναι meh και δε προσφέρουν τίποτα στο game. Προσοχή τα confetis είναι limited στο game (μέχρι να πας στο fountainhead αν διαλέξεις αυτό το ending), οπότε cursed mini bosses δε τα πολεμάμε αν δεν έχουμε αρκετά extus για να μην τα χαλάσουμε τζάμπα.

5) Pattern recognition στα mini bosses/bosses. Όπως και στα σωστά souls έτσι και εδώ θα χάσεις αρκετές φορές μέχρι να μάθεις το fight. Πάνε οι εποχές vanilla Ds2, που άντε να έχανες στον smelter και στον darklurker και όλα τα άλλα θα ήταν έκπληξη. Δυστυχώς θα μάθεις μέσω του πόνου, there is no other way.😍

Αν και μετά από αυτά δε τη παλεύεις, τότε το game δεν είναι για σένα. Όπως είπα δεν είναι για όλους. You just have to git gud που λέει και ο ADHD.😍

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι απόλαυση να βλέπεις αυτό το game από άτομο που νιώθει, χτες έβλεπα τον κολλητό να παίζει με ένα mini-boss και για ένα λεπτό ήταν deflect, counter, parry, counter, air deflect, etc. Ούτε το DMC5 δεν είχε τόσο style :D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...