Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαυτο και ειπα οτι το αρχικο 1/3 περιπου του παιχνιδιου εχει χωρις λογο πολυ υψηλη δυσκολια.

Γιατι εν μερη δεν σου συγχωρει ουτε 1 λαθος deflect αν κανεις λαθος(δεν εχεις πολλη ζωη,ουτε πολλα healing groud)

Ασε που τα περισσοτερα mobs/εχθροι ειναι τερμα aggresive που ακομα και το healing ειναι δυσκολο.

Εγω παντως κλασσικα ουραγος σε αυτα τα παιχνιδια σε σχεση με τους αλλους του forum, βλεπω που ηδη το εχουν βγαλει ορισμενοι και εγω μολις που εφαγα την κουκουβαγια :P

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι λόγοι που δε θα παίξω ποτέ Demons/ Dark Souls, Bloodborne, Nioh, Sekiro

1) Το μπρίκι μου κάνει μόνο για καφέ (αλλά έστω πως αλλάζει μελλοντικά)

2) Δεν πολυψήνομαι για τζαπανίλες, ποζεριές κλπ, αν και το Sekiro φαίνεται πιο σοβαρό από άλλα (αλλά πες ότι το ξεπερνάω και δεν είναι όλα έτσι)

3) Είμαι κουλός με χειριστήριο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κουλός όμως. Δε μπορώ να παίξω και δε μου αρέσει καθόλου. Ποντίκι - πληκτρολόγιο για τα πάντα, Ι keep it real κλπ.

Εκτονώθηκα. Παρακαλώ συνεχίστε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Tobajara said:

Οι λόγοι που δε θα παίξω ποτέ Demons/ Dark Souls, Bloodborne, Nioh, Sekiro

1) Το μπρίκι μου κάνει μόνο για καφέ (αλλά έστω πως αλλάζει μελλοντικά)

2) Δεν πολυψήνομαι για τζαπανίλες, ποζεριές κλπ, αν και το Sekiro φαίνεται πιο σοβαρό από άλλα (αλλά πες ότι το ξεπερνάω και δεν είναι όλα έτσι)

3) Είμαι κουλός με χειριστήριο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κουλός όμως. Δε μπορώ να παίξω και δε μου αρέσει καθόλου. Ποντίκι - πληκτρολόγιο για τα πάντα, Ι keep it real κλπ.

Εκτονώθηκα. Παρακαλώ συνεχίστε.

white-interfold-napkin-sku-45946.jpg

😅😂😋

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Οι λόγοι που δε θα παίξω ποτέ Demons/ Dark Souls, Bloodborne, Nioh, Sekiro

1) Το μπρίκι μου κάνει μόνο για καφέ (αλλά έστω πως αλλάζει μελλοντικά)

2) Δεν πολυψήνομαι για τζαπανίλες, ποζεριές κλπ, αν και το Sekiro φαίνεται πιο σοβαρό από άλλα (αλλά πες ότι το ξεπερνάω και δεν είναι όλα έτσι)

3) Είμαι κουλός με χειριστήριο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κουλός όμως. Δε μπορώ να παίξω και δε μου αρέσει καθόλου. Ποντίκι - πληκτρολόγιο για τα πάντα, Ι keep it real κλπ.

Εκτονώθηκα. Παρακαλώ συνεχίστε.

και εγώ γιαυτό ακριβώς τον λόγο δεν τα πιάνω αυτά τα game. Είμαι κουλός στο action τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν έχεις όρεξη και επιμονή, γίνεται. Κανείς δεν γεννήθηκε top player σε κάποιο παιχνίδι. :D
Αν όμως το κάνεις με το ζόρι, τότε ναι, δεν είναι καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελος και απο εμενα με ολα τα mini bosses (εκτος απο 2 που θελει αλλο ending και περιοχη οπως ειδα), εφαγα τον κοσμο να βρω τα τελευταια 2 prayer beads αλλα οπως ειπα και στην παρενθεση ειναι σε αλλο ending, στο ng+ τωρα.. :P 

Γενικα απολυτα ικανοποιημενος, βρηκα τη δυσκολια "just right" και μαλιστα ισως ενα σκαλι κατω απο bloodborne με εξαιρεση 1-2 fights. Στα forums ειναι over exaggerated η ολη φαση περι "αντανακλαστικων" κλπ το παιχνιδι αν μαθεις το combat system και νιωθεις λιγο γενικα βγαινει αερα. 

solid 9/10 (στο ΒΒ εχω βαλει 9.5/10) περισσοτερες εντυπώσεις αργοτερα αν βρω όρεξη.

PS: Α επίσης να πω ότι αν παίξεις offline στο steam τα achievements δεν ξεκλειδώνουν πχ είδα ότι μου λείπουν 3-4 αν και τα έχω κάνει 

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Οι λόγοι που δε θα παίξω ποτέ Demons/ Dark Souls, Bloodborne, Nioh, Sekiro

1) Το μπρίκι μου κάνει μόνο για καφέ (αλλά έστω πως αλλάζει μελλοντικά)

2) Δεν πολυψήνομαι για τζαπανίλες, ποζεριές κλπ, αν και το Sekiro φαίνεται πιο σοβαρό από άλλα (αλλά πες ότι το ξεπερνάω και δεν είναι όλα έτσι)

3) Είμαι κουλός με χειριστήριο. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κουλός όμως. Δε μπορώ να παίξω και δε μου αρέσει καθόλου. Ποντίκι - πληκτρολόγιο για τα πάντα, Ι keep it real κλπ.

Εκτονώθηκα. Παρακαλώ συνεχίστε.

Μονο που τα Souls καμια σχεση δεν εχουν με ποζεριες και η μονη σχεση που εχουν με τζαπανιλα ειναι οτι η FROM SOFTWARE εδρευει στην Ιαπωνια. Κατα τα αλλα ειναι δυτικα action-rpg,καμια σχεση με ποζεριες τυπου  Bayonneta η Devil May Cry  η παιχνιδια τυπου Final Fantasy

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Μονο που τα Souls καμια σχεση δεν εχουν με ποζεριες και η μονη σχεση που εχουν με τζαπανιλα ειναι οτι η FROM SOFTWARE εδρευει στην Ιαπωνια. Κατα τα αλλα ειναι δυτικα action-rpg,καμια σχεση με ποζεριες τυπου  Bayonneta η Devil May Cry  η παιχνιδια τυπου Final Fantasy

To ξέρω, περισσότερο σκεφτόμουν τα άλλα δύο, ήθελα να το γράψω στο αρχικό post αλλά το ξέχασα :)

Με το action μια χαρά τα πάω, δεν έχω κανένα πρόβλημα, με τα χειριστήρια και τους αναλογικούς/ triggers έχω. Και τον τρόπο που προσαρμόζεται συνήθως σε PC, αλλά άλλο αυτό. Δυστυχώς, λόγω μπρικιού και χρόνου, δεν ασχολήθηκα με control mods των Dark Souls που είχα ακούσει πως έκαναν εξαιρετική δουλειά.

Βασικά κλαίγομαι γιατί θέλω πολύ να παίξω κάτι γνήσια δύσκολο και δε μπορώ. Μάλλον θα πιάσω κανά bullet hell ή Ghosts 'n' Goblins και θα σας βγάζω τη γλώσσα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ADHD είπε

Γενικα απολυτα ικανοποιημενος, βρηκα τη δυσκολια "just right" και μαλιστα ισως ενα σκαλι κατω απο bloodborne με εξαιρεση 1-2 fights. Στα forums ειναι over exaggerated η ολη φαση περι "αντανακλαστικων" κλπ το παιχνιδι αν μαθεις το combat system και νιωθεις λιγο γενικα βγαινει αερα.

Over exaggerated?! Το post με το ποσοστό που έκανε ο Fulgore το είδες?! Anyways προφανώς έπιασες το point η απλά είσαι natural, αλλα αέρα?! Αέρα?! Ο ποιο τρελαμένος τύπος του κόσμου να είσαι άμα δεν μάθεις το move-set από μερικά boss δεν πας να έχεις και DMC5 auto-aim πάλι δύσκολα buddy. ;)

Στις 24/3/2019 στις 1:14 ΠΜ, ADHD είπε

Δεν ξερω σιγουρα αλλα εχω πεθανει απειρες φορες, το aid εχει φτασει 9% και δεν πεθανε κανενας NPC.

This ain't "air" brother! :D This is air!

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Over exaggerated?! Το post με το ποσοστό που έκανε ο Fulgore το είδες?! Anyways προφανώς έπιασες το point η απλά είσαι natural, αλλα αέρα?! Αέρα?! Ο ποιο τρελαμένος τύπος του κόσμου να είσαι άμα δεν μάθεις το move-set από μερικά boss δεν πας να έχεις και DMC5 auto-aim πάλι δύσκολα buddy. ;)

This ain't "air" brother! :D This is air!

"Αέρα" με την εννοια οτι ολοι μπορουν να το τελειωσουν οχι οτι κανεις breeze και no hit runs, η αληθεια ειναι οτι ξεκιναει δυσκολα και στο πρωτο 1/4 του παιχνιδιου εχεις και τα περισσοτερα deaths ευκολα λογο ελλειψης healing/vitality, οσο προχωρας γινεται ευκολοτερο. Deaths ειχα παρα πολλους εννοειται αλλα ειναι το παιχνιδι ετσι δομημενο δεν ειναι RE2 πχ που κανεις και σχεδον no hit run σε HC, η λογικη του ειναι αυτή οποτε φυσιολογικα και θα ειχα απειρα deaths, το comment το εκανα για να πω οτι δεν μου πεθανε npc απο dragonrot οχι για να αναφερω τη δυσκολια.

Στο final boss πχ εφαγα καμια 1-1:30 ωρα ανετα με απανωτα retry εχασα το μετρημα, τον demon of hatred τον εβγαλα με την 6-7η, δεν λεω οτι το παιχνιδι ειναι ευκολο αλλα σχετικα με τους αλλους τιτλους της from ειναι σχεδον στο επιπεδο BB, δεν το συγκρινω σαν δυσκολια με ενα άκυρο game οπως το shadow of the tomb raider πχ οπου αναλογικα φαντάζει απροσπέλαστο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ADHD είπε

"Αέρα" με την εννοια οτι ολοι μπορουν να το τελειωσουν οχι οτι κανεις breeze και no hit runs

Προφανως και δεν ισχυει αυτο που γραφεις για 1 και μονο λογο σε αντιθεση με τα Soulsborne παιχνιδια. Γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλον summon να σε βοηθησει να φας το boss.

Γιαυτο και λεμε οτι καλως ή κακως δεν ειναι ολα τα παιχνιδια για ολους γιατι πολυ απλα δεν προκειται να τα βγαλουν,ειδικα δε οταν μιλαμε για επιπεδο δυσκολιας παιχνιδιων οπως της FromSoftware.

Και ισα ισα που ακριβως επειδη ειναι και τοσο δυσκολο το αρχικο κομματι,θα αποτρεψει και παρα πολλους.

Για να δουμε ακομα και τα προηγουμενα Souls παιχνιδια στο Steam που υπαρχει η δυνατοτητα του summon και ειναι και ευκολοτερα τι ποσοστο του κοσμου τα εβγαλε.

Dark Souls 3 μολις το 23% το εβγαλε το παιχνιδι

https://steamcommunity.com/stats/374320/achievements

Dark Souls 1(το original)μολις το 15%

https://steamcommunity.com/stats/211420/achievements

Αναλογο ποσοστο και στο πιο προσφατο Dark Souls Remastered που βγηκε περυσι

https://steamcommunity.com/stats/570940/achievements

Το υψηλοτερο ποσοστο το εχει το Dark Souls 2 που 1 στους 3 το εβγαλε το παιχνιδι

https://steamcommunity.com/stats/335300/achievements

Φανταζομαι αναλογα περιπου νουμερα και στο Bloodborne και ειδικα στο dlc.

Μην κοιτας που ορισμενοι απο μας εχουμε συνηθισει σε τετοια παιχνιδια.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δείγμα με το πρώτο DS1 δεν είναι πλήρως αξιόπιστο γιατί προϋπήρχε επί εποχές games for windows live πχ είχα 3 playthroughs εκεί τα οποία χάθηκαν και δεν περάστηκαν steam. Εκτός αυτού υπάρχουν και εκείνοι που απλά έχουν αγόρασει το παιχνίδι αλλά δεν έπαιξαν ποτέ οπότε τα νούμερα είναι σχετικά.

Με έχει δοκιμάσει αρκετά το παιχνίδι αλλά νομίζω και εγώ ότι γενικά κινείται σε επίπεδα bloodborne όπως προανέφερα. Κάποια bosses βέβαια ήταν περισσότερο θέμα υπομονής.

Spoiler

Το sunken valley πάντως το πήγα τρένο και έβγαλα τα bosses στις πρώτες προσπάθειες εκτός από το πιθηκι που μου έσπασε τα νεύρα λίγο. Μαζί με το ogre διεκδικούν το βραβείο του πιο σπασμένου hitbox. Το δεύτερο phase αφήνει πραγματικά opening για μόλις ένα hit τη φορά αφού σπαμαρει ανελέητα το terror attack όταν πας κοντά 

Τώρα πρέπει πάλι να καταλάβω που διαολο πρέπει να πάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...