Προς το περιεχόμενο

Devil May Cry 5 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Άλλο ένα παιχνίδι που το HDR είναι washed out. Με vibrant διορθώνεται. 

Θα αρχίσω να πιστεύω ότι κάπου αλλού έχω πρόβλημα. 

@billeiros το εχεις το παιχνίδι; θέλω τα φώτα σου 

Έχω βάλει τον κωδικό στο AMD rewards αλλά δε μου κανε redeem ακόμη..Μόλις το βάλω ο, τι θες.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Έχω βάλει τον κωδικό στο AMD rewards αλλά δε μου κανε redeem ακόμη..Μόλις το βάλω ο, τι θες.. 

 Ωραία. Όταν είσαι έτοιμος σφύρα.

Θα φτιάξω και ένα topic περί HDR. Μην τα διαλύσουμε όλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Άλλο ένα παιχνίδι που το HDR είναι washed out. Με vibrant διορθώνεται. 

Θα αρχίσω να πιστεύω ότι κάπου αλλού έχω πρόβλημα. 

@billeiros το εχεις το παιχνίδι; θέλω τα φώτα σου 

Πες μου ότι έχει και built in benchmark

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος κ από εμένα . Μπούρδα το story αν κ είχε στιγμές που πορωθηκα. Πιστεύω ότι απλά ηθελαν να κάνουν αυτά που πιστεύουν ότι ήθελαν οι fan κ κάπου χάθηκε η μπάλα (αν τη βρήκαν κ ποτέ ). Κανένας ρόλος για Lady/Trish λες κ τις έβαλαν απλά για να μπούνε στα trailer που θα διαφημίσουν το παιχνίδι. Η Nico που αναφέρθηκε πριν δε με ενόχλησε, απλά τη βρήκα αδιάφορη. Ο V ωραία άρχισε , αλλά δεν είναι χαρακτήρας να σε πορώσει να πεις θα πάρω τον V να τους κόψω φέτες.

 

Θα μου πεις βέβαια, ποιος νοιάζεται.. 

Έχει ψωμί ακομα το παιχνίδι. Secret missions κ orbs για να fullαρω τους χαρακτήρες κ μετά son of sparda. Απλά δε ξέρω αν τα κάνω καπάκι η αφήσω μέρες μέρες για son of sparda

 

Στα περιβάλλοντα ισχύει αυτό που ειπώθηκε κ νωρίτερα. Αδιάφορα κ θα προσθέσω επαναλαμβανόμενα .

Το εικαστικό στα περισσότερα boss τρομερο πάντως . 

ΥΓ : Ψαξτε το διπλό bazooka 

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι στα μισα του παιχνιδιου αλλα λογικα αυριο μεθαυριο θα το τελειωσω.

Εκατσα και επαιξα επιτηδες ολα τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας ξανα τον προηγουμενο μηνα και σε καποια απο τα πραγματα που εχουν γραφτει οπως εγραψα πιο πισω ή αυτοι που τα εγραψαν δεν εχουν παιξει τα περισσοτερα(ή εστω μερικα)απο αυτα ή τα εχουν ξεχασει.

Θα ειμαι πιο συγκεκριμενος βεβαια μολις δω και το υπολοιπο παιχνιδι.

Απλα το λεω αυτο γιατι ως τωρα με βαση αυτα που εχουν γραφτει απο ορισμενους πιο αναλυτικα δινουν την εικονα οτι το παιχνιδι ξεχωριζει μονο για τον οπτικο του τομεα και οτι το υπολοιπο ειναι τερμα αδιαφορο,κατι που ειμαι τερμα για τερμα καθετος απο τα ως τωρα εχω δει που κλεινω πιο πολυ στην αποψη του Wozzap.

Να ξανατονισω για αλλη μια φορα οτι το παιχνιδι λεγεται dmc 5, κοινως μιλαμε για sequel του 4.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickk0kkav είπε

Τέλος κ από εμένα . Μπούρδα το story αν κ είχε στιγμές που πορωθηκα. Πιστεύω ότι απλά ηθελαν να κάνουν αυτά που πιστεύουν ότι ήθελαν οι fan κ κάπου χάθηκε η μπάλα (αν τη βρήκαν κ ποτέ ). Κανένας ρόλος για Lady/Trish λες κ τις έβαλαν απλά για να μπούνε στα trailer που θα διαφημίσουν το παιχνίδι. Η Nico που αναφέρθηκε πριν δε με ενόχλησε, απλά τη βρήκα αδιάφορη. Ο V ωραία άρχισε , αλλά δεν είναι χαρακτήρας να σε πορώσει να πεις θα πάρω τον V να τους κόψω φέτες.

Θα μου πεις βέβαια, ποιος νοιάζεται.. 

Έχει ψωμί ακομα το παιχνίδι. Secret missions κ orbs για να fullαρω τους χαρακτήρες κ μετά son of sparda. Απλά δε ξέρω αν τα κάνω καπάκι η αφήσω μέρες μέρες για son of sparda

Στα περιβάλλοντα ισχύει αυτό που ειπώθηκε κ νωρίτερα. Αδιάφορα κ θα προσθέσω επαναλαμβανόμενα .

Το εικαστικό στα περισσότερα boss τρομερο πάντως . 

ΥΓ : Ψαξτε το διπλό bazooka 

Μια χαρά ρολο έχουν, δυο φορές μου πετάχτηκαν τα μάτια :D

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελος απο εμενα, ενα 6/10 θα εβαζα και αυτο για το καλο και deep για οποιον θελει να ασχοληθει αρκετα combat system, ολα τα υπολοιπα σχετικα αδιαφορα. 

 

Ο Vergil υποτίθεται ειναι δίδυμος με τον Dante με μονη διαφορα το μαλλί προς τα πανω αλλα σε αυτο αλλαξαν την εμφανιση του αρκετα, μου φαινεται χαλια tbh οπως και η φωνη του ενω τον Dante τον εχουν πετυχει, στο dmc 3 ηταν πολυ καλυτερος και ο voice actor βασικα το εψαξα λιγο και φαινεται να ειναι ο ιδιος αλλα δεν ξερω γιατι ακουγεται εντελως διαφορετικα και "περιεργα". Καλα Trish και Lady απλα γλαστρες, μονο για να δειξουν λιγο skin ηταν στο παιχνιδι. 

wtf is this.. :P 

TEvJBgR.jpg

Al5Ny1g.jpg

 

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελος και απο μενα το παιχνιδι στο πρωτο run τελος παντων.Ας γραψω 2-3 κουβεντες για το παιχνιδι.

Τι μαρεσε

+ΓραφικαΣιγουρα απο τα σημεια που ξεχωριζει το παιχνιδι,αφου εχει πεσει τρομερη δουλεια στα παντα και ειναι και κατι που ειχαμε καιρο να δουμε σε παιχνιδι αυτου του ειδους.Ειδικα το σπαθι του Sparda ολα τα λεφτα σαν λεπτομερεια σε σχεση με παλια.

+Ιστορια. Επειδη γραφτηκαν διαφορα για το story του παιχνιδιου πιο πανω,η ιστορια του παιχνιδιου overall ειναι ενας συνδιασμος του dmc3 και του 4.

Δεν ξερω τι ακριβως ιστορια περιμεναν να δουν καποιοι και τους κακοφανηκε αυτη του 5. Ηταν και ο μονος λογικος τροπος για να συνδεσει το dmc4 με το dmc5 για να εμφανιστει ο γνωστος χαρακτηρας που ζητουσε ο κοσμος να δει.

Το ολο story μαζι με το μεγαλο cast ειναι παραπανω απο αξιοπρεπεστατο,για δεδομενα της σειρας παντα. Εντομεταξυ φαινεται αρκετα οτι υπηρχαν επιρροες απο το DmC reboot που ηθελε αρχικα ο Director Itsuno να κανει συνεχεια.

Το cast παντως ειναι το μεγαλυτερο που εχουμε δει ως τωρα με την καλη εννοια παντα και ειχε παρα μα παρα πολλα cut scenes,ισως τα περισσοτερα απο οποιοδηποτε αλλο παιχνιδι.

Αξιζει τελος να αναφερω οσον αφορα τα cut scenes οτι εχει καθε φορα διαφορετικο Cut scene οταν παιρνεις τηλεφωνο και φωναζεις την Nico να ερθει για να κανεις upgrades.Παρα πολυ ωραια λεπτομερεια.

+Ηχος.Αν και το αγαπημενο μου soundtrack παραμενει αυτο του DmC,αυτο του dmc5 μπαινει ακριβως πισω απο αυτο. Εχει αρκετα τραγουδια και μαλιστα ορισμενα απο αυτα ειναι απο τα προηγουμενα παιχνιδια. Μαρεσε που κρατησαν και την εκφωνηση στο style ranking εντος παιχνιδιου απο το DmC.

+Gameplay.

Προφανως devil may cry παιχνιδι χωρις πολυ καλο gameplay δεν γινεται. Και στο 5 εχουμε την καλυτερη υλοποιηση ως τωρα που εχουμε δει ως τωρα στην σειρα.

Απο την μια εχουμε την ποικιλια στους playable χαρακτηρες,ο καθενας με τις δικες του κινησεις και συστημα μαχης οπως εν μερη γινοταν και στο 4.

Απο την αλλη υπαρχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλια στον καθενα και κυριως στους Dante και Nero,στον μεν Dante με τα πολλα σπαθια και γενικα οπλα που παιρνει,με τα διαφορετικα στυλ που ειχε και στο 4 αλλα και με τις οποιες προσθηκες σε devil form,απο την αλλη ο Nero με τα διαφορετικα χερια που αλλαζει,το καθενα απο αυτα που εχει διαφορετικες ιδιοτητες.

Οσο για τον V με τα τερατα,ειναι λιγο πιο δυσκολος στον τροπο παιχνιδιου κυριως στην αρχη αλλα αργοτερα παιρνει τα πανω του και ειναι ισως ο καλυτερος για κλειστους χωρους λογω του DT του και του 3ου summon.

Ικανοποιημενος εμεινα και απο την ποικιλια σε εχθρους και bosses.

Καποιοι ειδα πιο πανω και αναφερανε σαν αρνητικο το οτι εχεις ποσα διαφορετικα skills να θυμασαι.Προφανως και δεν ισχυει αυτο.Το παιχνιδι σου δινει πολλα και διαφορετικα combos και οπλα για να διαλεξεις τι προτιμας,δεν σου λεει να τα χρησιμοποιεις ολα.Με λιγα λογια εχει μια ποικιλια για να διαλεξεις τι σαρεσει και τι σε βολευει.

Τωρα για ποιο λογο καποιοι θεωρουν αρνητικο που δεν μπορεις προς το παρον να παιξεις ως Trish ή lady,ειδικα απο την στιγμη που ουτε στο 4 μπορουσες να παιξεις μιας και ειναι τερμα side characters σαν την nico,δεν καταλαβαινω.

Ακομα και με βαση το story που τις βρισκεις δεν στεκει κατι τετοιο για να εχει καποιος παραπονο. Τωρα αν θα τις δουμε στο Bloody Palace ή αργοτερα σε dlc να ειναι playable οπως και στην Special Edition του 4,θα δειξει.

+Διαρκεια.

Ουτε ειναι πολυ μικρο για να ξενερωσεις οτι τελειωνει αποτομα,αλλα ουτε ειναι και πολυ μεγαλο για να βαρεθεις. Για το ειδος αυτο των παιχνιδιων ειναι σωστη η διαρκεια του.

+Performance

Ειχα 2crashes οσον αφορα το παιχνιδι αλλα ηταν με παλιοτερο driver στην καρτα γραφικων που ισως να επαιζε ρολο,αλλα γενικα το παιχνιδι τρεχει παρα πολυ καλα και δειχνει ωραια.

+Το τελος του παιχνιδιου προσωπικα μαρεσε ενω το περιμενα να ειναι πιο απλο/αδιαφορο οπως στα προηγουμενα.

Οχι μονο παλεψες

Spoiler

με τον Vergil και με τον Dante και με τον Nero

,αλλα αργοτερα στο τελος οπως κλεινει που

Spoiler

παλευουν αρχικα μεταξυ τους και μετα τους γυρω δαιμονες

Μονο το Bloody Palace λειπει που θα μπει τον Απριλιο.

Τι δεν μαρεσε

-Ορισμενο απο το cast στο παιχνιδι.

Συγκεκριμενα

Spoiler

η Nico κυριως στο αρχικο κομματι του παιχνιδιου που την βρηκα ενοχλητικη και πρεπει να φτασεις προς το τελος για να αναφερει το backstory της.

Spoiler

Ο Morrison και η κοπελιτσα στα μεσα του παιχνιδιου που παιρνει τηλεφωνο τον Dante καπου προς την μεση του παιχνιδιου. Ειναι δυο χαρακτηρες που αν δεν εχει δει καποιος το anime που εχει βγει,δεν θα τους ξερει. Θεωρω οτι δεν πολυ ταιριαζαν που μπηκαν στο παιχνιδι.

-microtransactions. Ναι δεν χρειαζονται για να τελειωσεις το παιχνιδι,και ευτυχως δεν τα αναφερει πουθενα εντος παιχνιδιου αλλα και παλι κακως μπηκαν εξ αρχης σε single player παιχνιδι(οπως και στο προηγουμενο).

-το pacing χρονικα και μεταξυ των χαρακτηρων.

Ισως το μοναδικο και σημαντικοτερο παραπονο μου απο το παιχνιδι ειναι η συνεχης αποτομη εναλλαγη μεταξυ χαρακτηρων χρονικα αλλα και για να παιξεις.Τις περισσοτερες φορες περιπου στο πρωτο μισο κομματι του παιχνιδιου δεν υπαρχει καθολου συνοχη ετσι οπως το παρουσιασαν. Πολυ καλυτερα ηταν στο 4.

Γενικα ειναι με διαφορα το αγαπημενο μου dmc παιχνιδι και το καλυτερο πλεον του ειδους του και απο τα παιχνιδια που ευχαριστηθηκα περισσοτερο σε αυτη την γενια.

Για οσους εχουν παιξει τα προηγουμενα παιχνιδια κυριως και τους αρεσαν(γιατι προφανως το παιχνιδι ειναι ξεκαθαρο tribute στους fans που το ζητουσαν οπως και με το Re2 remake)δεν αξιζει κατι λιγοτερο απο 8.5 με 9/10(οι fans των παλιοτερων ανετα μπορουν να του βαλουν και 10/10).

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο πολύ συγκροτημένη άποψη. Όσο για την ιστορία προσωπικά περίμενα κάτι αντίστοιχο του DmC το οποίο ήταν εξαιρετικό σε αυτό το τομέα ( η Ninja Theory το έχει αφηγηματικά ). Με πιο καθαρό μυαλό έκαναν αυτό ακριβώς που έπρεπε να κάνουν με γνώμονα τη fanbase, αλλά αν το δω αυτοτελώς σαν ιστορία συνεχίζω να το θεωρώ μπούρδα :P

Οσο αφορά το σύστημα μαχης  το θεωρώ συγκλονιστικό. Ελιωσα λιγάκι κ σημερα μιας κ βρήκα με youtube τα secret missions κ κάτι ψιλά από orbs, έβγαλα τα 5 missions son of sparda κ ψάχνω να βρω τα υπόλοιπα orbs .

Ο V μονο με ψιλοχαλαει ακόμα μιας κ με ένα button mashing φεύγουν τα S style, άντε Α χωρίς πρόβλημα . Βοηθαει ότι είσαι μακριά κ δε περνεις damage. Φυσικά δεν τον έχω κάνει master .

Ο Dante εντάξει είναι έπος, σήμερα έκανα τον boxer με Royalguard. Χθες για λίγο σπαμαρα ρουκέτες με τα διπλά μπαζούκας, αύριο ποιος ξέρει ? 

 Ο Nero μου φαινόταν ψιλοβαρετος μπροστά στο Dante ΑΛΛΑ μετά το τερματισμό

Spoiler

ξεκλειδωνεις τη λαβή κ το devil trigger. Τώρα μπορείς να πιάσεις σε λαβή τα boss (μόνο όταν μείνουν κατω) κ σχεδόν όλους τους εχθρούς όταν απλά έρθουν κοντά σου. Εντάξει πηδαγα ψηλά, τράβαγα τους εχθρούς με το γάντζο κ τους επιανα λαβή. Δε συμφέρει τόσο από πλευράς damage, αλλά ποιος νοιάζεται ? Επίσης όταν τους πιάνεις τρως damage κανονικά οπότε δεν είναι σπασμένο. 

Επιπλέον "ενοιωσα " επιτέλους κ χρησιμοποιώ υποφερτα κ τα devil breaker. Τέρμα fun, εγω τον έπαιζα βαρετά τελικά. 

Επειδή το είχα σαν φόβο άνετα σαν παιχνίδι τραβάει για 40-50ωρες. Πιο πολύ σίγουρα από το 4 που με 2 playthrough νόμιζες ότι το είχες παιξει 7 φορές από το backtracking. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να υπήρχε κατι σε είδος encounter/parry(ένα από τα τέσσερα dante style αλλά σε όλο το φάσμα του) και λιγότερο evade/roll..

Δε ξέρω βέβαια εάν θα ταιριαζε σε ένα τέτοιου είδους παιχνίδι.

Κατα τ άλλα η άποψη του Fulgore (θεός φυλάξει :P) με καλύπτει στο 100%..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

unpopular opinion αλλα εχοντας τελειωσει το devil may cry 5 , σαν συνολικη εμπειρια μου αρεσε περισσοτερο το reboot του 13. 

Story , sountrack και  level design ειναι πολυ πιο πανω το Dmc  , εκει που ειναι  μπροστα το 5 ειναι combat που με 3 χαρακτηρες και ποσα διαφορετικα Playstyle ειναι πολυ fun . Aν ειχαν προσεξει λιγο τον dante στο reboot ( που εν μερη δικαιολογειται η συμπεριφορα του μιας και ειναι πολυ νεος) θα ηταν κλασεις ανωτερο απο το 5. Oχι οτι ειναι ασχημο φυσικα αλλα με ολο αυτο το hype περιμενα παραπανω ειναι η αληθεια. Iσως επειδη το  Dmc ειναι πιο κοντα στα δυτικα προτυπα γιαυτο και να μου αρεσει παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το reboot έφυγε εντελώς εκτός από το τι είναι ο Dante..Εδώ τον έκαναν καπνιστή..Που σύμφωνα με τον δημιουργό του είναι αυστηρά μη καπνιστής. Απλά έκανε πολύ καλή δουλειά η Ninja Theory όσον αφορά το gameplay.

Πάντως και στο 5 μόνο ο Dante έχει σωστή εμφάνιση, τους άλλους χάλια τους έκαναν.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...