Προς το περιεχόμενο

Xbox @ E3 2018: Halo Infinite, Gears 5, Forza Horizon 4, Cypberpunk 2077 και γεύση από το μέλλον


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι είμαι αρκετά θετικός στο να υπάρχει αυτή η δυνατότητα δεν λέω όχι, απλά δε μπορεί να μου βγει από το μυαλό ότι όλοι σε θέλουν σε κάποιου τύπου συνδρομή

 

είναι το ανάλογο με το όταν έχεις καρτοκινητό, όπου σε παίρνουν τηλέφωνο και σου τάζουν τον ουρανό με τα άστρα αρκεί να έχεις συμβόλαιο, ώστε να έχουν μια σταθερή ροή χρημάτων όποια και αν είναι αυτή, εσύ όμως μπορεί να σκέφτεσαι ότι αν αύριο μεθαύριο δεν έχω να φάω δεν γίνεται να έχω άλλη μια δέσμευση άλλον έναν λογαριασμό.. χέσε το τηλέφωνο

 

κάτι αντίστοιχο.. βέβαια δεν είναι ανάλογης σοβαρότητας το τηλέφωνο με τα παιχνίδια ή το netflix, πχ ναι netflix θα έκοβα πρώτο πρώτο πρώτο

 

απλά κάθε λογαριασμός που έχεις κάθε μήνα είναι ένα ψυχολογικό βάρος, ενώ το μου περισσέψαν λεφτά , αγοράζω ένα παιχνίδι είναι πιο σωστό ή τουλάχιστον έτσι σε κάνει να νιώθεις πιστεύω.. το πήρες είναι δικό σου για πάντα, τέλος αυτή η ιστορία πάμε παρακάτω.. 

 

δε σου περισσεύουν λεφτά; παίζεις από αυτά που ήδη έχεις.. όχι ξαφνικά να μένεις χωρίς τίποτα.. μην κοιτάς που είναι μικρό το ποσό

Ε κοιτα, η διαφορά είναι ότι το πρόγραμμα της Microsoft ταιριάζει περισσότερο στο καρτοκινητο γιατί δεν σε δεσμεύει όπως το συμβόλαιο. έχεις παίζεις, δεν έχεις δεν παίζεις.. αν και το ποσό είναι αστείο για αυτά που προσφέρει, αλλά και σε απόλυτα νούμερα. Και υπάρχουν και προσφορές από αμαζόν για 12 με 60 ευρώ, ανά περιόδους.

Αλλά το καλό πιο ειναι; Δεν την πατάς και σκας πολλά λεφτά και απογοητευεσαι. Σου αρέσει ένα παιχνίδι πολύ και το θες για πάντα, παιξτο με την συνδρομή και τσιμπά το όταν θα πέσει η τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι οκ, αν και σχετικά με την απογοήτευση, στις μέρες μας υπάρχει τέτοια πληροφόρηση που το βρίσκω αδικαιολόγητο να την πατήσεις 

Preordering... Δυστυχώς μερικοί(πολλοί) από εκεί την πατάνε.

Άσχετα με την απογοήτευση η οχι, τσιμπάς και το παιχνίδι που σου αρέσει με προσφορά όταν βγει....

Το μονο "κακό" που βρίσκω σε αυτό το σύστημα είναι ότι παραειναι καλό για να κρατήσει για πάντα...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Preordering... Δυστυχώς μερικοί(πολλοί) από εκεί την πατάνε.

 

ε τι να τους κάνω... άμα τα θέλει η κωλάρα τους, καλά να πάθουν

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Αν μιλάμε για τέτοιο παιχνίδι που παίζεις μήνες όπως έπαιζα εγώ το diablo πχ. τότε το αγοράζεις όπως θα έκανες και χωρίς την συνδρομητική. Και τι κόβεις για όσο καιρό πιστεύεις ότι θα ασχοληθείς με το άλλο. Εγώ το βρίσκω win win πάντως....

Ε καλά παίρνεις και άδεια κουτιά και κολας εκτυπωμένο χαρτί με το παιχνίδι. :P

Καλα αστειεύομαι. Κοίτα, με τους συλλέκτες και την μανία τους δεν έχω κάποιο επιχείρημα γιατί και εγώ είχα φάει κοληματα με διάφορες ανούσιες συλλογές. Οπότε πάσο...

Χαχαχαχα...ωραίος.αλλα όπως είπα είναι καθαρά θέμα γούστου.συμφωνώ εν μέρει ότι είναι ανούσιο αλλά είμαι από αυτούς τους <<βετεράνους>> gamers που μάζευαν games.αλλα δεν λέω όχι και σε μια καλή συνδρομητική όπως της Microsoft 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

@BorrowedTime

έχει ήδη τέτοια υπηρεσία η ms, πράγμα και θετικό και αρνητικό

η σύγκριση όμως ενός παιχνιδιού με μια ταινία ή σειρά όσο λογική και να φαίνεται, δεν είναι το ίδιο

με ένα παιχνίδι που μπορείς να ασχοληθείς δεκάδες ή εκατοντάδες ώρες που ανάλογα και το χρόνο σου αυτό μπορεί να σημαίνει μήνες ή χρόνια θες να ξέρεις ότι είναι δικό σου, όχι δικό σου με συνδρομή

βέβαια όποιον τον βολεύει αυτή η φάση καλό είναι να υπάρχει, αλλά δεν πιστεύω ότι θα γίνει πολύ εύκολα το στάνταρ 

έστω και ψηφιακά που στην πραγματικότητα δεν έχεις τίποτα, θες να ξέρεις ότι είναι δικό σου και το να έχεις στο νου σου ότι πρέπει να πληρώνεις άλλη μια συνδρομή για να έχεις πρόσβαση είναι λίγο σάπιο.. κάποιο διάστημα μπορεί να μην έχεις όρεξη να παίξεις και κάποιο άλλο να έχεις, κυνηγώντας όμως και κάποια προσφορά το μηνιάτικο θα πέφτεί βρέξει χιονίσει.. 

δεν γίνεται να είναι έτσι όλη σου η βιβλιοθήκη 

 

Φυσικά και γινεται. Δες το παραδειγμα της μουσικής. Εχω σταθερά συνδρομή στο Google Music. Εχω μεσα δεκάδες playlists απο διάφορα ειδη. Αλλα ακομα αγοράζω βινυλια απο συγκεκριμενες μπαντες. Ετσι και τα games. Θα ηθελα να παιξω πχ το Call of Duty. Εχει τον χαβαλέ του. Αλλά 60 Ευρω γδεν θα εδινα και δεν θελω να το κατεβασω πειρατικο. Το οτι θα εχω την υπηρεσία δεν σημαινει πως το Χ game που λατρευω δεν θα το αγορασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Φυσικά και γινεται. Δες το παραδειγμα της μουσικής. Εχω σταθερά συνδρομή στο Google Music. Εχω μεσα δεκάδες playlists απο διάφορα ειδη. Αλλα ακομα αγοράζω βινυλια απο συγκεκριμενες μπαντες. Ετσι και τα games. Θα ηθελα να παιξω πχ το Call of Duty. Εχει τον χαβαλέ του. Αλλά 60 Ευρω γδεν θα εδινα και δεν θελω να το κατεβασω πειρατικο. Το οτι θα εχω την υπηρεσία δεν σημαινει πως το Χ game που λατρευω δεν θα το αγορασω

Όπως τα λες.

Κάτι άλλο...

Δυστυχώς μπηκαν κάποιοι στο thread και μιλούσαν για fanboys κτλ. Δεν καταλαβαίνουν ότι εγώ και πολλοί από εμάς παρακαλάμε και η Σόνυ και η Microsoft να τα πηγαίνουν καλά και να ανταγωνίζονται η μία την άλλη. Αν επικρατήσει μονοπώλιο τότε είτε είσαι fan είτε οχι, θα την.φας γιατί όλα θα είναι πανακριβα. Τέτοιες προσφορές και υπηρεσίες και backward compatibility ούτε με κυάλια αν Microsoft δεν είχε μείνει πίσω. Και όταν η Σόνυ νιώσει να απειλείται πάλι και αυτή θα κάνει τα ίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Όπως τα λες.

Κάτι άλλο...

Δυστυχώς μπηκαν κάποιοι στο thread και μιλούσαν για fanboys κτλ. Δεν καταλαβαίνουν ότι εγώ και πολλοί από εμάς παρακαλάμε και η Σόνυ και η Microsoft να τα πηγαίνουν καλά και να ανταγωνίζονται η μία την άλλη. Αν επικρατήσει μονοπώλιο τότε είτε είσαι fan είτε οχι, θα την.φας γιατί όλα θα είναι πανακριβα. Τέτοιες προσφορές και υπηρεσίες και backward compatibility ούτε με κυάλια αν Microsoft δεν είχε μείνει πίσω. Και όταν η Σόνυ νιώσει να απειλείται πάλι και αυτή θα κάνει τα ίδια.

Έλα μου όμως που τα δίνει όλα αυτά η Microsoft και απλόχερα.backwards compatibility,play anywhere,game pass κλπ κλπ.για μένα αν τα έδινε και η Sony,μάγκες θα ήταν.ετσι από την μία μέρα στην άλλη γουστάραμε περισσότερο xbox;η όταν μπήκε το πρώτο xbox στην αγορά οι περισσότεροι δεν είχαμε PS2; 

Επεξ/σία από x.ristos1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2018 στις 4:28 ΜΜ, kexas22 είπε

Πάντως ένα παιχνίδι που καταευχαριστήθηκα ήταν το quantum brake (γιατί δεν βγάζει η Microsoft το 2)? Κάτι τέτοιο περίμενα να δω κάτι πρωτοποριακό αλλά απογοήτευσε. Βέβαια το έπαιξα σε PC και δεν χρειάστηκε να πάρω xbox θα ήταν πεταμένα λεφτά για έναν τίτλο.  

http://www.game-debate.com/news/24373/cost-of-single-player-aaa-games-has-increased-10x-in-the-last-decade-says-remedy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2018 στις 11:29 ΜΜ, uesugi1989 είπε

Τι σχέση έχει εάν ένα παιχνίδι είναι αποκλειστικότητα με την ποιότητα του παιχνιδιού? Τα studio και οι developers που οραματίζονται και υλοποιούν το παιχνίδι δεν έχουν δουλειά με τους γραβατωμένους στα κεντρικά της SONY και MS. Το ξαναλέω, η αποκλειστικότητα κάθε είδους μόνο βλάπτει τον τελικό καταναλωτή. Που σε ωφέλησε εσένα ( ως παράδειγμα εσένα, δεν αναφέρομαι προσωπικά )  δηλαδή αν σαν κάτοχος του ps4 δε μπορείς να παίξεις το HALO η σαν κάτοχος xbox δε μπορείς να παίξεις το GOW?

Για αυτόν τον λόγο η MS ανακοίνωσε την δημιουργία μιας streaming υπηρεσίας, όπου θα μπορείς να παίζεις/streamreis τα παιχνίδια από όπου θες και με ποιότητα σχεδόν κονσόλας... Τώρα αν θα το επιτρέπουν οι γραμμές internet στην Ελλάδα είναι αλλού Παππά ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SuperiorSpidey είπε

Αυτό δεν μου δικαιολογεί τίποτα, έχουν βγει και άλλα παιχνίδια με υπερβολικά κόστη με ηθοποιούς και πίστες με μεγάλες λεπτομέρειες που χρειάστηκαν 2-3 χρόνια για φτιαχτούν. Μπορεί για τότε να ήταν υπερβολικό το κόστος αλλά τώρα πιστεύω θα άξιζε μια τέτοια επένδυση. Απλά η Microsoft μου φαίνεται τις αρέσει το εύκολο χρήμα, βγάζοντας κάθε χρόνο τους ίδιους τίτλους που πουλάνε εύκολα και χωρίς κόπο όπως forza. 

Επεξ/σία από kexas22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, kexas22 είπε

Αυτό δεν μου δικαιολογεί τίποτα, έχουν βγει και άλλα παιχνίδια με υπερβολικά κόστη με ηθοποιούς και πίστες με μεγάλες λεπτομέρειες που χρειάστηκαν 2-3 χρόνια για φτιαχτούν. Μπορεί για τότε να ήταν υπερβολικό το κόστος αλλά τώρα πιστεύω θα άξιζε μια τέτοια επένδυση. Απλά η Microsoft μου φαίνεται τις αρέσει το εύκολο χρήμα, βγάζοντας κάθε χρόνο τους ίδιους τίτλους που πουλάνε εύκολα και χωρίς κόπο όπως forza. 

Δεν εχεις αδικο, στο κειμενο που εστειλα οντως δεν απορριπτει το ενδεχομενο ενος, πιθανου, sequel (ενημερωτικα, ο βλακας δεν σου εστειλα ολοκληρη την συνεντευξη, αλλα ενα μικρο κομματι της). Αλλα αν συνδιασεις τα λογια της συγκεκριμενης συνεντευξης, με το γεγονος οτι η Remedy δουλευει σε 2 νεα προτζεκτ αυτην την στιγμη (P7 και CrossFire 2) και με τις φημες απο εμπιστες πηγες οι οποιες ισχυριζονται πως η Remedy δημιουργει παιχνιδι αλα Destiny, μπορεις να πεις με μερικη σιγουρια πως δεν θα υπαρξει συντομα ενα sequel --Τουλαχιστον οχι συντομα.

ΥΓ. Για να ειμαι ειλικρινης θα μου ηταν προτιμοτερο να εβλεπα ενα Alan Wake 2.

ΥΓ2. Το IP ειναι της Microsoft βεβαια, συνεπως μπορει να αναθεσουν το προτζεκτ σε αλλη ομαδα.

Επεξ/σία από SuperiorSpidey
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SuperiorSpidey είπε

Δεν εχεις αδικο, στο κειμενο που εστειλα οντως δεν απορριπτει το ενδεχομενο ενος, πιθανου, sequel (ενημερωτικα, ο βλακας δεν σου εστειλα ολοκληρη την συνεντευξη, αλλα ενα μικρο κομματι της). Αλλα αν συνδιασεις τα λογια της συγκεκριμενης συνεντευξης, με το γεγονος οτι η Remedy δουλευει σε 2 νεα προτζεκτ αυτην την στιγμη (P7 και CrossFire 2) και με τις φημες απο εμπιστες πηγες οι οποιες ισχυριζονται πως η Remedy δημιουργει παιχνιδι αλα Destiny, μπορεις να πεις με μερικη σιγουρια πως δεν θα υπαρξει συντομα ενα sequel --Τουλαχιστον οχι συντομα.

ΥΓ. Για να ειμαι ειλικρινης θα μου ηταν προτιμοτερο να εβλεπα ενα Alan Wake 2.

ΥΓ2. Το IP ειναι της Microsoft βεβαια, συνεπως μπορει να αναθεσουν το προτζεκτ σε αλλη ομαδα.

Μπράβο το είχα ξέχασει το Alan wake αν και δεν το έχω παίξει ήταν ένας πολύ καλός τίτλος που αξίζει μια συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...