Προς το περιεχόμενο

Ιαπωνικός κινηματογράφος


*nenya*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος που δεν έχει δει ποτέ του ιαπωνική ταινία λογικά θα τον ξενίσει αρκετά, ειδικά αν συνηθίζει να βλέπει χολιγουντιανές παραγωγές. Κάθε αρχή και δύσκολη λένε! Αλλά αγαπητέ νέε θεατή μην τα παρατάς. Το ταξίδι στον ιαπωνικό κινηματογράφο αξίζει και με το παραπάνω.

Για παράδειγμα, τα ιαπωνικά horror διαφέρουν πάρα πολύ από αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στον δυτικό κόσμο. Το Ringu δεν θα σε τρομάξει με σπλατεριές αλλά με την όλη ατμόσφαιρα που χτίζει σταδιακά. Οι Ιάπωνες δεν συνηθίζουν να βιάζονται στις ταινίες τους. Λίγο λίγο θα σε ταξιδέψουν εκεί που θέλουν, αρκεί να μείνεις μέχρι τέλους και να απολαύσεις το ταξίδι. 

Οι animation ταινίες τους επίσης δεν θα σου θυμίσουν τον κόσμο της Disney. Θα σε πάνε περισσότερο στον κόσμο του υπερφυσικού, θα σε συνεπάρουν με υπέροχα soundtrack, θα σε κάνουν να θαυμάσεις την λεπτομέρεια του σχεδιασμού. Π.χ. οι πανέμορφες ταινίες του Miyazaki όπως: Princess Mononoke, How's Moving Castle, Nausicaa of the Valley of the Wind...

Και αν θες να μπεις όντως στον κόσμο και στη νοοτροπία που χαρακτήριζε τους samurai τότε δες Seppuku, Seven Samurai, Rashomon...

 

Και αυτά μόνο για αρχή βέβαια! So many movies, so little time!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλά οι Ιάπωνες είναι πολύ μπροστά. Από που να αρχίσεις pokemon, dragonball, one piece, studio ghibli, Kurosawa για να μη μιλήσω για την τεχνολογία και την αρχιτεκτονική. Πως γίνεται ένα τόσο δα νησί στον χάρτη να έχει τέτοια παγκόσμια επιρροή ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ποσοι ειδαμε αραγε το The Boy and the Heron στο σινεμα;

Η τελευταία ταινια του Miyazaki με επιρροές απο σχεδον ολη την φιλμογραφια του. Μια ταινια συνθετη και πολυεπιπεδη, μας ταξιδεύει σε ενα παραλληλο συμπαν που συνδεεται με παρελθον/παρον/μελλον. Η διαρκεια και η πολυπλοκότητά της ισως κουρασει το κοινο που δεν ειναι συνηθισμενο σε ταινιες του Miyazaki.

Και δυστυχώς στην Ελλαδα ειδικα, πολλοι γονεις νομιζουν οτι 'α μωρε, ταινια μικιμαους, ο,τι πρεπει να παω το 5χρονο παιδί μου να χαζεψει λιγο', και την πατανε γιατι η ταινια ΔΕΝ ειναι για το νεαρο κοινο. 

Εμενα προσωπικά για αλλη μια φορα με συγκινησε ο Miyazaki και βουρκωσα γιατι η ταινια μου μιλησε στην ψυχη μου. Ο μεγαλος παραμυθας δυσκολο να απογοητευσει. Ακομα και αν η διάρκεια της ταινιας θα μπορούσε να ηταν και μικροτερη (καποια πραγματα μαλλον φαινονται τραβηγμενα). Το soundtrack για αλλη μια φορα εδενε με καθε σκηνη και εδινε κατι το μαγικο. Τα χρωματα, οι λεπτομέρειες στον σχεδιασμο, τα τοπια, οι χαρακτηρες, οι Ιαπωνες voice actors, ολα σε υψηλο επιπεδο. 

Μακαρι να καταφερουν οι περισσότεροι θεατες να χαθουν στον κοσμο της ταινιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/2/2024 στις 1:41 ΜΜ, *nenya* είπε

Ποσοι ειδαμε αραγε το The Boy and the Heron στο σινεμα;

Η τελευταία ταινια του Miyazaki με επιρροές απο σχεδον ολη την φιλμογραφια του. Μια ταινια συνθετη και πολυεπιπεδη, μας ταξιδεύει σε ενα παραλληλο συμπαν που συνδεεται με παρελθον/παρον/μελλον. Η διαρκεια και η πολυπλοκότητά της ισως κουρασει το κοινο που δεν ειναι συνηθισμενο σε ταινιες του Miyazaki.

Και δυστυχώς στην Ελλαδα ειδικα, πολλοι γονεις νομιζουν οτι 'α μωρε, ταινια μικιμαους, ο,τι πρεπει να παω το 5χρονο παιδί μου να χαζεψει λιγο', και την πατανε γιατι η ταινια ΔΕΝ ειναι για το νεαρο κοινο. 

Εμενα προσωπικά για αλλη μια φορα με συγκινησε ο Miyazaki και βουρκωσα γιατι η ταινια μου μιλησε στην ψυχη μου. Ο μεγαλος παραμυθας δυσκολο να απογοητευσει. Ακομα και αν η διάρκεια της ταινιας θα μπορούσε να ηταν και μικροτερη (καποια πραγματα μαλλον φαινονται τραβηγμενα). Το soundtrack για αλλη μια φορα εδενε με καθε σκηνη και εδινε κατι το μαγικο. Τα χρωματα, οι λεπτομέρειες στον σχεδιασμο, τα τοπια, οι χαρακτηρες, οι Ιαπωνες voice actors, ολα σε υψηλο επιπεδο. 

Μακαρι να καταφερουν οι περισσότεροι θεατες να χαθουν στον κοσμο της ταινιας.

Από τα καλύτερα anime του Miyazaki. Εικόνα, νοήματα, ιαπωνική μυθολογία, σκίτσο τα πάντα κορυφαία. 

Τώρα περιμένω να βγει και σε blu-ray να την πάρω και εκέι. 

Γενικά να πω ότι κυνηγάω τις Ιαπωνικές ταινίες που βγαίνουν στους κινηματογράφους και βλέπω ότι παίζεται. 

To τελευταίο διάστημα είδα 

Plan 75

https://www.imdb.com/title/tt19719904/

 

Φοβερή ταινία με αυτό τον αργό ρυθμό που έχουν ως συνήθως ο Ιαπωνικός σύγχρονος κινηματογράφος αλλά με φοβερή κινηματογραφική εικόνα και φοβερό συναίσθημα. Η καλύτερη ταινία που έχω δει φέτος.

Ο διάβολος δεν υπάρχει

για σινεφίλ. Αργός ρυθμός αλλά φοβερή εικόνα και κινηματογράφιση.

 

και φυσικά η ταινία του wim mertens που είναι συμπαραγωγή αλλά με καθαρά Ιαπωνικό ύφος κινηματογράφισης. Φοβερή ταινία μου άρεσε πάρα πολύ 

Perfect Days

https://www.perfectdays-movie.jp/en/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...