Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το παιχνιδι οταν το τελειωσεις/τερματισεις,μπορεις κανονικα με το πασο σου να εξερευνησεις ολο τον υπολοιπο χαρτη/side quests. Δεν ειναι οτι αν το τελειωσεις το main story,ξεκινας παλι απο την αρχη

Αποκλείεται. Αν τελειώσει το main story, δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσει 15.000:P στρατόπεδα και ναούς. Βαρετό μέχρι θανάτου. Ό,τι κάνει τώρα. Στη βράση κολλάει το σίδερο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, DEADLAZARUS είπε

Αποκλείεται. Αν τελειώσει το main story, δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσει 15.000:P στρατόπεδα και ναούς. Βαρετό μέχρι θανάτου. Ό,τι κάνει τώρα. Στη βράση κολλάει το σίδερο.

Ας τελειωσει το main story και απο εκει και περα  ας ασχοληθει οσο θελει με τα υπολοιπα του παιχνιδιου αργοτερα. Αν δει οτι βαριεται,το παραταει και παιζει κατι αλλο.

Ενω αν κατσει τωρα και λιωσει σε side quests πχ,υπαρχει ο κινδυνος να σκυλο βαρεθει το παιχνιδι και να το αφησει και αρα να μην δει ολο το main story τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ας τελειωσει το main story και απο εκει και περα  ας ασχοληθει οσο θελει με τα υπολοιπα του παιχνιδιου αργοτερα. Αν δει οτι βαριεται,το παραταει και παιζει κατι αλλο.

Ενω αν κατσει τωρα και λιωσει σε side quests πχ,υπαρχει ο κινδυνος να σκυλο βαρεθει το παιχνιδι και να το αφησει και αρα να μην δει ολο το main story τουλαχιστον.

Λίγο απ' όλα ας κάνει. Με μέτρο.

Spoiler

Ας κάνει και κάνα τουρ, να μάθει ιστορία;):P..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Λίγο απ' όλα ας κάνει. Με μέτρο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ας κάνει και κάνα τουρ, να μάθει ιστορία;):P..

Βλέπω οτι για το level μου μπορώ να καθαρίσω τα γύρω νησιά (εκτός από Λεσβο) και μετά να μπουκάρω Πελοπόννησο για τη συνέχεια του main.

Assasins2.jpg

Assasins3.jpg

Assasins4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Βλέπω οτι για το level μου μπορώ να καθαρίσω τα γύρω νησιά (εκτός από Λεσβο) και μετά να μπουκάρω Πελοπόννησο για τη συνέχεια του main.

Assasins2.jpg

Assasins3.jpg

Assasins4.jpg

Για τη Μέδουσα, είναι προτιμότερο ένα hunter based build. Έτσι την κατάφερα. Με warrior/assassin build θα δυσκολευτείς. Προσωπική άποψη αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω να ομολογήσω κάτι....έχω φάει κόλλημα με ένα κομμάτι του game σε σημείο άσχημης πόρωσης....ελπίζω να μην είμαι ο μόνος.

ανοίξτε το spoiler 

Spoiler

ΤΣΟΥΜ ΤΣΟΥΜ ΤΣΟΥΜ

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, greekfragma είπε

έχω να ομολογήσω κάτι....έχω φάει κόλλημα με ένα κομμάτι του game σε σημείο άσχημης πόρωσης....ελπίζω να μην είμαι ο μόνος.

ανοίξτε το spoiler 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΤΣΟΥΜ ΤΣΟΥΜ ΤΣΟΥΜ

Είναι απίστευτη η σημασία στη λεπτομέρεια και τον πλούτο του περιεχομένου. Όλοι το βρίζουν αλλά δεν υπάρχει άλλο στούντιο να βγάζει τέτοιας κλίμακας δουλειά. Μόνο η Bethesda που αγνοείται εδώ και 9 χρόνια.

Το game σε nightmare difficulty προσφέρει δυνατές συγκινήσεις σε boss fights, μάχες απελευθέρωσης αλλά και mini bosses(μισθοφόροι, cultists, leaders, Arena). Δυστυχώς αρκετοί έχουν ξεχάσει πώς πρέπει να παίζουν. Βάζουν νορμάλ, δεν τη βρίσκουν και με το story και βγάζουν το game αποτυχία.  

υ.γ.: Καλύτερα όπλα η σάρισα και το τόξο. Τίποτε άλλο. Η Μέδουσα ειδικά μόνο με τόξο σε μαξ δυσκολία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά γιατί η Ubi δεν χρησιμοποίησε την ίδια μηχανή με τα Division που τρέχει DX12 και είναι και αυτά open world;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, greekfragma said:

έχω να ομολογήσω κάτι....έχω φάει κόλλημα με ένα κομμάτι του game σε σημείο άσχημης πόρωσης....ελπίζω να μην είμαι ο μόνος.

ανοίξτε το spoiler 

  Reveal hidden contents

ΤΣΟΥΜ ΤΣΟΥΜ ΤΣΟΥΜ

Eχω επικοινωνήσει με τον κύριο Γεωργαντέλη (ευγενέστατος) που μελοποίησε τους στίχους του Αριστοφάνη από τις Ορνιθες και το Τσουμ τσουμ που λες που είναι το Τιο, τιο, τιο τιξ.

Εψαχνα τους ακριβείς στίχους μιάς στροφής από το  κύριο θέμα/τραγούδι στο ξεκίνημα του Odyssey και που τραγουδά η Γαλλίδα Fanny Perrier-Rochas στα Αρχαία Ελληνικά, αλλά με δυσνόητη προφορά (λογικό) και ο κύριος Γεωργαντέλης , όπως και οι κύριοι Δημήτρης Ηλίας και Mike Γεωργιάδης (ο συνθέτης της μουσικής στο κυρίως θέμα) , ήταν πρόθυμοι να βοηθήσουν. Ο,τι χρειαστείς, πες μου

Ο κύριος Γεωργαντέλης, έχει μελοποιήσει τα περισσότερα sea shanties (δλδ τα τραγούδια που ακούγονται κυρίως πάνω στο καράβι χωρίς μουσικά όργανα) και πήρε στίχους από Ανακρέοντα, Αλκαίο, Aρχίλοχο, Αριστοφάνη και δύο Ορφικούς Υμνους

Στο βίντεο που έβαλες, λίγο πιό κάτω, κάποιος έχει βάλει τους σωστούς στίχους  

Θα έχεις παρατηρήσει, ότι αναλόγως του ποιό πλήρωμα παίρνεις, έχεις και άλλα sea shanties

49 minutes ago, pirmen56 said:

Είναι απίστευτη η σημασία στη λεπτομέρεια και τον πλούτο του περιεχομένου. Όλοι το βρίζουν αλλά δεν υπάρχει άλλο στούντιο να βγάζει τέτοιας κλίμακας δουλειά. Μόνο η Bethesda που αγνοείται εδώ και 9 χρόνια.

Το game σε nightmare difficulty προσφέρει δυνατές συγκινήσεις σε boss fights, μάχες απελευθέρωσης αλλά και mini bosses(μισθοφόροι, cultists, leaders, Arena). Δυστυχώς αρκετοί έχουν ξεχάσει πώς πρέπει να παίζουν. Βάζουν νορμάλ, δεν τη βρίσκουν και με το story και βγάζουν το game αποτυχία.  

υ.γ.: Καλύτερα όπλα η σάρισα και το τόξο. Τίποτε άλλο. Η Μέδουσα ειδικά μόνο με τόξο σε μαξ δυσκολία.

Δλδ, εγώ που το έπαιξα σε easy, έχασα τπτ; Ολα τα games τα παίζω στο easy, καθώς δεν θέλω να μπαίνω στο "trip" του εκάστοτε προγραμματιστή να νικήσω το επίπεδο δυσκολίας του που μπορεί και να φτάνει στο ακατόρθωτο. Μάλιστα, από ένα σημείο και μετά, βάζω και trainers και απολαμβάνω τα τοπία και τις τοποθεσίες στο Odyssey, χωρίς να με απασχολεί το grinding 

Νομιζω , δεν αλλάζει σε τπτ το κυρίως θέμα και η αποστολή του game στο easy ε; Με έβαλες σε σκέψεις...  

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Coscas είπε

Νομιζω , δεν αλλάζει σε τπτ το κυρίως θέμα και η αποστολή του game στο easy ε; Με έβαλες σε σκέψεις...  

Είναι πιο δύσκολες οι μάχες, πιο challenging, πιο δυνατοί οι εχθροί. Εννοείται αξίζει να παίζεις με παραπάνω δυσκολία. Εγώ συνήθως παίζω στα hard τα games, γιατί είναι και κάποια που έχουν ένα level σε φάση legend, nighmare, κτλ που είναι υπερβολικά δύσκολο σε εκνευριστικό βαθμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ανάλογα τα γούστα του καθενός πιστεύω ότι πάει η δυσκολία, αν έχει options. Εγώ συνήθως πάω με normal αφού γι' αυτό έχει φτιαχτεί (μάλλον) το κάθε παιχνίδι, εκτός απο μερικά που δίνουν αρκετά παραπάνω πράγματα για μεγαλύτερες δυσκολίες, οπότε το πάω σταδιακά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Ανάλογα τα γούστα του καθενός πιστεύω ότι πάει η δυσκολία, αν έχει options. Εγώ συνήθως πάω με normal αφού γι' αυτό έχει φτιαχτεί (μάλλον)* το κάθε παιχνίδι, εκτός απο μερικά που δίνουν αρκετά παραπάνω πράγματα για μεγαλύτερες δυσκολίες, οπότε το πάω σταδιακά.

*Στο 95% των games από το ~2005 και μετά, max=παλιό νορμάλ. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό για σένα και γιατί παιχνίδια όπως τα Dark Souls και το Sekiro έχουν γίνει τόσο δημοφιλή και αγαπητά εξαιτίας αυτού κυρίως.

Κατ' εμέ υπάρχει ένας καθοριστικός λόγος για να παίζεις σε max δυσκολία(εκτός αν γίνεται απάνθρωπα δύσκολο και δεν βγάζεις boss/μάχη ούτε με 100 προσπάθειες). Το να μην βγαίνουν όλες οι μάχες με τις ίδιες κινήσεις και τακτικές. Να χρειάζεται να σκεφτείς και να πειραματιστείς. Γιατί δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από τη ρουτίνα.

Τερμάτισα το mass effect 2 σε normal δυσκολία και παρά την εκπληκτική ατμόσφαιρα(και σενάριο) μου φάνηκε ανύπαρκτο σαν game. Πολύ ρηχό gameplay. Τερμάτισα μετά από χρόνια το 3(παρόμοια gameplay mechanics με το 2) όπως και το Andromeda σε μαξ δυσκολία και ήταν μακράν από τις καλύτερες gaming εμπειρίες που είχα. Ειδικά το 3 που είχε όλο το πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καταλαβαίνω πώς το εννοείς. Υπάρχουν αρκετοί που θέλουν παραπάνω challenge, αλλά όπως είπα, είναι ανάλογα τα γούστα και τον χρόνο του καθενός.
Από την στιγμή που σε κάποιον αρέσει με έναν τρόπο και έχεις την επιλογή να το κάνεις όπως θες εσύ και όχι όπως εκείνος, μπορεί ο καθένας να παίξει όπως θέλει. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλιωσα λιγάκι....σχεδόν 50άρισα σε level. 

τελικά αποφάσισα να τρέξω περισσότερα sidequests γιατί αν τελείωνα το story θα το άφηνα το παιχνίδι. οκ έχει πολύ πράμα τελικά αλλά νομίζω βρήκα μια ισορροπία....μαζεύω όσα βρίσκω σε κάθε πόλη, κοιτάζω ποιά είναι κοντά ή στην ευθεία και αποφεύγω τα μπρος πίσω.

έχω καθαρίσει και τον εξωτερικό κύκλο σε cultists εκτός από 2-3 που είναι σε περιοχές που δεν έχω ανοίξει ακόμα και νομίζω μπήκα στην τελική ευθεία του game. Πήρα επιτέλους και tier2 σε mercenary γιατί δεν έμενε τίποτα από resources.

ετοιμάζομαι για κεντρική Πελοπόνησσο.

παρότι μ αρέσει το προφιλ nice guy paladin σώζουμε ολους τους φτωχούς που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα ορισμένοι είναι τόσο εκνευριστικοί που τελικά τρώνε  τη σπάθα γιατί μου χαν κανει τις μπαλες ζεπελιν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, greekfragma είπε

...νομίζω μπήκα στην τελική ευθεία του game...

αθώο μου παιδί.. έχεις ακόμα.. 🤣
(ειδικά αν παίξεις και τα dlc)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...