Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους μπήκα στον κάτω κόσμο. Το Elysium δε μου άρεσε σαν concept. Πολύ φλυαρία. Εδώ όμως στα τάρταρα λίγο η μαυρίλα λίγο η γενικότερη ατμόσφαιρα ίσως να αξίζει τον κόπο. Είχα και την 1η ενδιαφέρουσα συγκινητική συνάντηση και μπορώ να πω οτι επανήλθε λίγο η διάθεση να προχωρήσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα παίζω το Origins που είναι πάνω κάτω το ίδιο αλλά στην Αίγυπτο και έχω παρατηρήσει ένα πράγμα. Αν κάτσεις επί 2-3 ώρες και προχωράς το main story λέει, έχει κάποιο ενδιαφέρον. Αν αρχίσεις και κάνεις side quests δεξιά και αριστερά του τύπου πήγαινε εκεί και πάρε τον πάπυρο, μετά γύρνα πάλι και ενημέρωσε αυτόν που σου έδωσε το quest, μετά θα σου πει να πας στην άλλη μεριά του χάρτη να σκοτώσεις έναν λοχαγό ξέρω 'γω, ε εντάξει καταντάει βαρετό. Η μέθοδος μου είναι push το main story και στην διαδρομή κάνω τα ερωτηματικά που βρίσκω. Που και που κάνα side quest που τυχαίνει να είναι κοντά και πιο σπάνια θα κάνω ένα ντου για να καθαρίσω πολλά ερωτηματικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά συνεχίζει το game να είναι guilty pleasure. Αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου να κόβω για καμια ωρίτσα βόλτες με την Κασσάνδρα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, panther_512 said:

Εμένα προσωπικά συνεχίζει το game να είναι guilty pleasure. Αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου να κόβω για καμια ωρίτσα βόλτες με την Κασσάνδρα.

Η δική μου guilty pleasure, είναι να ψάχνω γιά historical locations που δεν υπάρχουν στον επίσημο χάρτη με τα locations και που όταν τρέχεις όταν σε κυνηγάνε και μάχεσαι, δεν τα προσέχεις

Πήγα τις προάλλες στην Αρχαία Τίρυνθα και είδα (και ανατρίχιασα) που η ράμπα δίπλα από τα Κυκλώπεια τείχη και πριν μπούμε μέσα, ήταν η ίδια

Οπως και οι απεικονίσεις με τις Μινωϊκές τοιχογραφίες και τα εκφορικά Μυκηναϊκά τόξα τριγωνικού σχήματος 

Αρχαία Τίρυνθα ράμπα

spacer.png

Assassin's Creed Odyssey ράμπα

2020107203502.jpg.fa5b2000b9495ef4c66fee943f4eb78d.jpg

Spoiler
Spoiler

2020107205029.jpg.d32364b4552961b865b9390202e69cd0.jpg

 

Αρχαία Τίρυνθα εκφορικό τριγωνικό τόξο

Spoiler

spacer.png

Assassin's Creed Odyssey εκφορικό τριγωνικό τόξο

 

Spoiler

2020107204159.jpg.dc69350e16cac40223a1956174ac1e09.jpg

Το απίστευτο είναι, που βρήκα μιά τοιχογραφία, μέσα στην Τίρυνθα με την αναπαράσταση ενός άνδρα πάνω σε ταύρο. Από τα σπάνια αρχεία των Σλήμαν και Ντερπφελντ για την Αρχαία Τίρυνθα, βρήκα ότι υπήρχε τέτοια τοιχογραφία!!!   "Τhe original drawings contain paintings of a mural featuring a performer riding a cow" https://www.ellines.com/en/good-news/17225-xeirografa-tou-sliman-richnoun-fos-stin-anaskafi-tis-tirunthas/

Πόσο πιά respect για τους αρχαιολόγους του Οdyssey; Απεριόριστο

Αρχαία Τίρυνθα performer riding a cow

Spoiler

spacer.png

Assassin's Creed Odyssey performer riding a cow

Spoiler

2020107203908.jpg.69948b88cad9ae789491145493e0b5e7.jpg

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, panther_512 said:

Η εικόνα με τον ταύρο είναι copy-paste της τοιχογραφίας στην Κνωσό

%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%

Λες γιά το Odyssey ή την Τίρυνθα;

Οκ. Στο game έχουν βάλει την γνωστή. Δεν παύει όμως το θέμα  να είναι ακριβώς το ίδιο

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σκέφτομαι να πάρω το game σε xbox καθώς έχει πέσει πολύ η gold έκδοση(20€). Τα εξτρα της gold αξίζουν (expansion κλπ) ή και με την βασική version είμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, konstantin79 είπε

Καλημέρα σκέφτομαι να πάρω το game σε xbox καθώς έχει πέσει πολύ η gold έκδοση(20€). Τα εξτρα της gold αξίζουν (expansion κλπ) ή και με την βασική version είμαι οκ?

Οχι παρε την GOLD αξιζει 100% και δινει δωρο και το AC3 Remastered. Με τα 2DLC του season pass θα εχεις εναν πιο σωστο επιλογο σε οτι θα παιξεις στη βασικη ιστορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120ώρες και τέλος και το Atlantis και όπως αντιλήφθηκα και η ιστορία της Οδύσσειας της Κασσάνδρας. Έχω αφήσει στην άκρη την ιστορία σε Μακεδονία και ορισμένα sidequest σε Ελλάδα και Ατλαντίδα. Elysium και Underworld τα έκανα όλα.

Το τέλος της ιστορίας το βρήκα εξαιρετικά φτωχό με άθλια ending cutscenes και με πολλά ερωτηματικά. Δε ξέρω αν κάποιος που έχει παρακολουθήσει όλα τα AC games μπορούσε να βρει περισσότερο νόημα και αλληλουχία στα γεγονότα του προηγούμενου και του επόμενου.

Έψαξα πάντως στο ίντερνετ και είδα οτι η πλειοψηφία είχε την ίδια γνώμη περι ανεπάρκειας στην ιστορία. 

Αν έχω να ξεχωρίσω κάτι είναι η ομορφιά στα τοπία, ορισμένοι χαρακτήρες που είχαν ένα ενδιαφέρον περισσότερο στους διαλόγους και στις αντιδράσεις τους και το alternative battle mode με το πλοίο που ξεφεύγει λίγο από τη συνεχή περιπλάνηση στη στεριά καθώς και το ωραίο δέσιμο με τα τραγούδια του πληρώματος.

Αν βάλω κάτω και τις 120ώρες που ασχολήθηκα (περίπου 80-90 καθαρές γιατί έκανα αρκετό multitasking παράλληλα και δουλειά και το άφηνα να τρέχει στο background)

νομίζω οτι σε διάρκεια ήταν αρκετά καλό αλλά την σπιρτάδα και το να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον δε κράτησε περισσότερο από το μισό game δηλαδή περίπου 40-50ώρες πέρασαν ευχάριστα. Οι άλλες ήταν λίγο σε πάμε να το τελειώσουμε mode.

Συνοψίζω οτι ήταν ένα καλό παιχνίδι σχετικά με ορισμένα ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά όχι για πολύ ντόρο κυρίως λόγω της ιστορίας που έπασχε αρκετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες μόλις έφτασα underworld, έφαγα τον σκύλο και τσιμπησα και τα πρώτα quest.έχει μέλλον πολύ ακόμα το παιχνίδι;  έχω αρχίσει να βαριέμαι αλλα δεν λέει να το αφήσω μευά απο τόσες ώρες. Είμαι περίπου κανα 110 ώρες και σχεδόν 70 λβλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, spiritclay said:

Μάγκες μόλις έφτασα underworld, έφαγα τον σκύλο και τσιμπησα και τα πρώτα quest.έχει μέλλον πολύ ακόμα το παιχνίδι;  έχω αρχίσει να βαριέμαι αλλα δεν λέει να το αφήσω μευά απο τόσες ώρες. Είμαι περίπου κανα 110 ώρες και σχεδόν 70 λβλ

Eισαι στο episode 2 απο εδω: https://howlongtobeat.com/game?id=66676

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spiritclay είπε

Μάγκες μόλις έφτασα underworld, έφαγα τον σκύλο και τσιμπησα και τα πρώτα quest.έχει μέλλον πολύ ακόμα το παιχνίδι;  έχω αρχίσει να βαριέμαι αλλα δεν λέει να το αφήσω μευά απο τόσες ώρες. Είμαι περίπου κανα 110 ώρες και σχεδόν 70 λβλ

Δεν εχει πολυ ακομα οπως λεει και ο ο φιλος παραπανω.
Αξιζει πολυ ο κατω κοσμος εχει ωραια story.
Εχει ακομα ενα επεισοδιο οχι και τοσο ενδιαφερον αλλα αξιζει να το τελειωσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν τέλος με underworld. πολύ ωραίο στόρυ, τρομερός κόσμος και πολύ καλή ανάπτυξη των skills που πλέον ο χαρακτήρα έχει γίνει ημίΘεος με όλα αυτά που κάνει!

μου άρεσε γενικά και περπατάει σε πιο fantasy μονοπάτια. πήγα και στην τελικη΄περιοχή του dlc αλλα μάλλον εδω σταματάω το ταξιδι. δεν έχω κουράγιο να πηγαινοέρχομαι με άλλα quest. ίσως κάνω μια γύρα να δω τα τοπία και μετά βάζω οριστική τελεία.

πιστευετε οτι παίζει να δουμε κ άλλο νεο περιεχόμενο στον συγκεκριμένο τίτλο στο μέλλον?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spiritclay είπε

λοιπόν τέλος με underworld. πολύ ωραίο στόρυ, τρομερός κόσμος και πολύ καλή ανάπτυξη των skills που πλέον ο χαρακτήρα έχει γίνει ημίΘεος με όλα αυτά που κάνει!

μου άρεσε γενικά και περπατάει σε πιο fantasy μονοπάτια. πήγα και στην τελικη΄περιοχή του dlc αλλα μάλλον εδω σταματάω το ταξιδι. δεν έχω κουράγιο να πηγαινοέρχομαι με άλλα quest. ίσως κάνω μια γύρα να δω τα τοπία και μετά βάζω οριστική τελεία.

πιστευετε οτι παίζει να δουμε κ άλλο νεο περιεχόμενο στον συγκεκριμένο τίτλο στο μέλλον?

Οχι κατα 99% δεν θα βγει αλλο περιεχομενο για το Odyssey οπως και στο Origins εβγαλαν το Hidden Ones και μετα το Curse of Pharaohs που παταει στην μυθολογια της Αιγυπτου ετσι και εδω εβγαλαν πρωτο το legacy ωστε να συνδεσει το odyssey με το origins και το γενικο lore των assassin και επειτα το fate of atlantis για την μυθολογια της Ελλαδας. Για μενα κανε τα main quest του τριτου κοσμου ωστε να δεις και την μοιρα της Ατλαντιδας παρεα με τον Ποσειδωνα. Τα ανακτορα και τον κοσμο που εχουν φτιαξει ειδικα στον τριτο κοσμο ειναι απιστευτα και καποιοι αντιπαλοι δινουν καποιο challenge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spiritclay είπε

λοιπόν τέλος με underworld. πολύ ωραίο στόρυ, τρομερός κόσμος και πολύ καλή ανάπτυξη των skills που πλέον ο χαρακτήρα έχει γίνει ημίΘεος με όλα αυτά που κάνει!

μου άρεσε γενικά και περπατάει σε πιο fantasy μονοπάτια. πήγα και στην τελικη΄περιοχή του dlc αλλα μάλλον εδω σταματάω το ταξιδι. δεν έχω κουράγιο να πηγαινοέρχομαι με άλλα quest. ίσως κάνω μια γύρα να δω τα τοπία και μετά βάζω οριστική τελεία.

πιστευετε οτι παίζει να δουμε κ άλλο νεο περιεχόμενο στον συγκεκριμένο τίτλο στο μέλλον?

Κανε το main quest στην ατλαντιδα δίνει ωραία skills και καλά weapons!!!
Eυτυχως ή δυστυχώς όχι δεν θα βγει τπτ καινούργιο σε ένα μηνά περίπου βγαίνει το Valhalla οπότε έχουν επικεντρωθεί εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...