Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από 112 ώρες αισίως τελείωσα με την βασική ιστορία. Το παιχνίδι απλά το ερωτεύτηκα.

Είχα βρεί σε προσφορά το Origins και τώρα έχω βάλει αυτό να δώ πως είναι ενώ μετά θα τελειώσω την Ατλαντίδα στο Oddysey.

Περιμένοντας το Vallhala νομίζω πως δεν θα γλιτώσω την ολική αναβάθμιση (εκτός GPU) αν θέλω να το χαρώ.

Παρακάτω αντιπαραβάλλω τα τεστ που έκανα στο game debate (recommended)  και για τα δύο μαζί με το σύστημα που έχω.

Η απόψή σας? Χλωμό με βλέπετε όπως νομίζω και εγώ?

(To Οddysey πήγε μια χαρά στο High με το τωρινό  σύστημα)

http://prntscr.com/v6f7fi (Oddysey)

http://prntscr.com/v6f8i5 (Vallhala)

  • CPU : Xeon E3-1230(V3)
  • RAM:  16GB (4 MODULES X 4GB)  HYPERX  DDR3
  • GPU: GIGABYTE GEFORCE GTX 1660 6GB OC
Επεξ/σία από Visehrad
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

Xeon για gaming...ooook

ήθελα να αναβαθμίσω τον i5 4690 και να παω σε i7.

Επειδή μεταχειρισμένοι i7 έκαναν 100€ πήγα στον Xeon που τον βρήκα στα μισά σε προσφορά στο ebay.

Σχεδόν αντίστοιχος με i7 4770 χωρίς ενσωματωμένα γραφικά που μου είναι άχρηστα.

Από 4 threads πήγα σε 8 και είδα μια χαρά βελτίωση στο gaming σε σχέση με πριν.

Δεν κατάλαβα το  ύφος σου αφού δεν έχεις να πεις κάτι ουσιαστικό...

 

Επεξ/σία από Visehrad
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Visehrad είπε

ήθελα να αναβαθμίσω τον i5 4690 και να παω σε i7.

Επειδή μεταχειρισμένοι i7 έκαναν 100€ πήγα στον Xeon που τον βρήκα στα μισά σε προσφορά στο ebay.

Σχεδόν αντίστοιχος με i7 4770 χωρίς ενσωματωμένα γραφικά που μου είναι άχρηστα.

Από 4 threads πήγα σε 8 και είδα μια χαρά βελτίωση στο gaming σε σχέση με πριν.

Δεν κατάλαβα το  ύφος σου αφού δεν έχεις να πεις κάτι ουσιαστικό...

Δεν έχει κάτι το ύφος μου και φυσικά έχω να πω. Είναι επεξεργαστής για servers, δεν έχει επίσημη υποστήριξη από τις εταιρείες παιχνιδιών. Ήταν μια λύση κατά εμέ χαζή που έδιναν κάποιοι για τα παιχνίδια. Ας είναι δυνατός, χάνεις όμως. Αυτό είχα να πω. Και εννοείται δεν στην λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το ultimate τι διαφορά έχει από το gold; Μόνο κάτι άλογα και στολές και τέτοια; Δεν πρέπει να έχει κάτι ουσιώδες ε; Γιατί βλέπω ότι και το Gold έχει το Season Pass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το Ατλαντίς, είναι τόσο χάλια κατ'εμε η πρώτη περιοχή (όμορφη φυσικά, τα σκαρφάλωμα υπερβολικά πολλά και το στορυ /ήρωες/διάλογοι για κλάματα) που δεν κατάφερα να το προχωρήσω και να δω τι παίζει μετά, πχ στον κάτω κόσμο. Ίσως του δώσω ξανά ευκαιρία (3η γενικά) όταν χυθεί από μέσα μου κάθε ίχνος AC-τοξίνας και λίπους ώστε να μπορέσω να το προχωρήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα και εγώ το main story στις 117 ώρες. Το φινάλε κυριολεκτικά για γέλια. Είχα το happy ending και ένιωθα λές και έβλεπα επεισόδιο από το Addam's Family. O επίλογος ξέπλυνε λίγο την όλη κατάσταση και την έφερε σε πιό νορμάλ επίπεδα.

Είναι τεράστιο κατόρθωμα και πρωτοφανές για εμένα ένα παιχνίδι με τόσο μέτρια ιστορία, πνιγμένη σε μιά θάλασσα από επαναλαμβανόμενα quests, όχι μόνο να με κρατήσει, αλλά να θέλω πραγματικά να συνεχίζω να εξερευνώ τον κόσμο του και να δώ τα dlcs.

Αυτό οφείλεται στο fluidity του gameplay του, στην ομορφιά του κόσμου του και το αρχαιοελληνικό στοιχείο. Πάντως είχαν αρκετούς καλοφτιαγμένους χαρακτήρες, οι οποίοι θα μου λείψουν τώρα που τέλειωσε η ιστορία. Σωκράτης και Αλκιβιάδης έκλεψαν την παράσταση.

Τώρα θα συνεχίσω να ξεπαστρέψω όλο το Cult, και μετά πάμε στα DLCs.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, panther_512 said:

Τελείωσα και εγώ το main story στις 117 ώρες. Το φινάλε κυριολεκτικά για γέλια. Είχα το happy ending και ένιωθα λές και έβλεπα επεισόδιο από το Addam's Family. O επίλογος ξέπλυνε λίγο την όλη κατάσταση και την έφερε σε πιό νορμάλ επίπεδα.

Είναι τεράστιο κατόρθωμα και πρωτοφανές για εμένα ένα παιχνίδι με τόσο μέτρια ιστορία, πνιγμένη σε μιά θάλασσα από επαναλαμβανόμενα quests, όχι μόνο να με κρατήσει, αλλά να θέλω πραγματικά να συνεχίζω να εξερευνώ τον κόσμο του και να δώ τα dlcs.

Αυτό οφείλεται στο fluidity του gameplay του, στην ομορφιά του κόσμου του και το αρχαιοελληνικό στοιχείο. Πάντως είχαν αρκετούς καλοφτιαγμένους χαρακτήρες, οι οποίοι θα μου λείψουν τώρα που τέλειωσε η ιστορία. Σωκράτης και Αλκιβιάδης έκλεψαν την παράσταση.

Τώρα θα συνεχίσω να ξεπαστρέψω όλο το Cult, και μετά πάμε στα DLCs.

Αν ασχολήθηκες τόσες ώρες, θα λατρέψεις τα dlc's. Το Legacy of the First Blade είναι εκπληκτικό και μου άρεσε πιό πολύ από το main story (να παρεις τον Αλέξιο για να έχεις την Neema)

20200417005138.jpg.1a6f6ab1b016e270508ca5003fb207f0.jpg

 

Και η Ατλαντίδα δεν είναι άσχημη

Οπως όλα τα games, είναι φυσικό να κουράζει κάποιες στιγμές και να έχει πολλές ανακρίβειες και τραγελαφικά. Just a game

Αν μπορέσεις να το τρέξεις και με mods, τότε η εμπειρία θα είναι ...500 ώρες

Και αν πείς να ασχοληθείς μόνο με γνήσια ονόματα και τοποθεσίες, θα πάει 500+ ώρες και θα ανακαλύψεις μιά άλλη πλευρά του game ψάχνοντας και συγκρίνοντας

Οπως είπες, έχει καλό gameplay και ροή. Ισως το καλύτερο που έχω δεί έως τώρα σε παιχνίδι

Θα μπορούσε να είναι τέλειο αν το προσπαθούσαν με τα ιστορικά στοιχεία που ναι μεν τα έχει αλλά τα παρακάμπτει επίτηδες 

Το όνειρό μου να δούμε ένα Οdyssey με τέλεια πλοκή

Κάπου άκουσα οτι το Υπουργείο Πολιτισμού, πήρε τα copyrights του game design και ξεκινάει αναβίωση Αρχαίας Ελλάδας με πιστό κείμενο και σενάριο, επεκτείνοντας τον χάρτη

Και μετά... ξύπνησα :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, panther_512 είπε

Είναι τεράστιο κατόρθωμα και πρωτοφανές για εμένα ένα παιχνίδι με τόσο μέτρια ιστορία, πνιγμένη σε μιά θάλασσα από επαναλαμβανόμενα quests, όχι μόνο να με κρατήσει, αλλά να θέλω πραγματικά να συνεχίζω να εξερευνώ τον κόσμο του και να δώ τα dlcs.

Δεν είσαι ο μόνος. Και εγώ κάπως έτσι είμαι για αυτό χαρακτηρίζω τα AC, great fillers. 

 

34 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Δύσκολα να συνεχίσω το game με Αλέξιο. H Κασσάνδρα μου άρεσε πάρα πολύ.

Και αυτό αλήθεια είναι περισσότερο ταιριαστή με το όλο concept σαν χαρακτήρας

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Coscas είπε

Κάπου άκουσα οτι το Υπουργείο Πολιτισμού, πήρε τα copyrights του game design και ξεκινάει αναβίωση Αρχαίας Ελλάδας με πιστό κείμενο και σενάριο, επεκτείνοντας τον χάρτη

Και μετά... ξύπνησα :lol:

Δεν έχουμε δυστυχώς πολιτικούς να έχουν πλάνο για την παιδεία και τον πολιτισμό.
Πάρε απλά στείρα γνώση παπαγάλισε ότι λέει το κείμενο χωρίς να εμβαθύνεις και να καταλάβεις(δεν θα ασχοληθώ με ιστορικές ανακρίβειες κτλ)
Πάρε,στο περίπου,μερικές καλές προτάσεις πάνω στην ιδέα σου.

https://www.youtube.com/watch?v=Uaw39jiTo6E
https://www.youtube.com/watch?v=iwAshPwvwHc
https://www.youtube.com/watch?v=7qyGOrye988
https://www.youtube.com/watch?v=erEsyLS87q0

Επεξ/σία από steve_89
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, steve_89 είπε

Δεν έχουμε δυστυχώς πολιτικούς να έχουν πλάνο για την παιδεία και τον πολιτισμό.
Πάρε απλά στείρα γνώση παπαγάλισε ότι λέει το κείμενο χωρίς να εμβαθύνεις και να καταλάβεις(δεν θα ασχοληθώ με ιστορικές ανακρίβειες κτλ)
Πάρε,στο περίπου,μερικές καλές προτάσεις πάνω στην ιδέα σου.

https://www.youtube.com/watch?v=Uaw39jiTo6E
https://www.youtube.com/watch?v=iwAshPwvwHc
https://www.youtube.com/watch?v=7qyGOrye988
https://www.youtube.com/watch?v=erEsyLS87q0

Πολύ καλή δουλειά στα videos! Και πολλά views βλέπω, που σημαίνει ότι ο κόσμος τα αγκάλιασε 

Πολλά στοιχεία που αναφέρονται, νομίζω δεν υπάρχουν στο Discover Tour

Εχει κάνει σπουδαία δουλειά ο uploader και συγκινητικό ότι είναι γιά εκπαιδευτικό σκοπό

Κάτι παρόμοιο είχα κάνει κι' εγώ εδώ στο νήμα, χωρίς όμως βιντεο, παρά μόνο με εικόνες, καταδεικνύοντας μέρη που δεν αναφέρονται στις ιστορικές τοποθεσίες ή που δεν είχαν ρόλο στην εξέλιξη της υπόθεσης του game  

Σίγουρα, θα ήταν καλύτερο να τα είχα ανεβάσει σε βιντεάκια, αλλά από την μία ο τεράστιος όγκος σε αποθηκευτικό χώρο στην δημιουργία τους και από την άλλη η έλλειψη προσωπικού χρόνου γιά κάτι τέτοιο, συν την επιλογή μου να μην έχω πολλούς subscribers στο ΥΤ και δεν το έκανα

Δεν ξέρω άν συμφωνείς, αλλά παρά τα όποια προβλήματά του το game, σε προϊδέαζε να ασχοληθείς με τα ιστορικά του στοιχεία (όχι όλους, αλλά αυτούς που δεν έψαχναν μόνο το gameplay) 

 

Μπράβο και πάλι για τον δημιουργό των βίντεος 

 

  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκινησα και εγω.Ειμαι στα Μεγαρα.Τι γινεται απo quest βρε φουστη.Ατελειωτα. Νομιζω οτι για 10 χρονια θα κανω θεληματα.Μονο καμια σκουπα δεν μου δωσανε να σκουπισω κανενα πεζοδρομιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toyo73 είπε

Το ξεκινησα και εγω.Ειμαι στα Μεγαρα.Τι γινεται απo quest βρε φουστη.Ατελειωτα. Νομιζω οτι για 10 χρονια θα κανω θεληματα.Μονο καμια σκουπα δεν μου δωσανε να σκουπισω κανενα πεζοδρομιο.

ignore, ignore και παλι ignore. θελει επιλεκτικα με το τι θα αναλαμβανεις, αλλιως θα πνιγεις κ μπουχτισεις. γενικα η γραφη του παιχνιδιου ειναι μετριοτατη κ στα main και στα side quests. προσωπικα θα σου ελεγα να κανεις μονο τα main και τα βασικα sidequests "επώνυμων" χαρακτήρων και απο εκει και περα, ααααααααΑΑΑΑΑΝΝΝ κολήσεις με το παιχνιδι, ασχολήσε με bounties και τα εκατονταδες μικρο questακια που σου δινουν σε καθε δέντρο του χωριου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toyo73 είπε

Το ξεκινησα και εγω.Ειμαι στα Μεγαρα.Τι γινεται απo quest βρε φουστη.Ατελειωτα. Νομιζω οτι για 10 χρονια θα κανω θεληματα.Μονο καμια σκουπα δεν μου δωσανε να σκουπισω κανενα πεζοδρομιο.

Συμβουλές για να μην χαθείς: μην ασχοληθείς καθόλου με τα random generated quests (αυτά στις πλατείες και τα δέντρα κάθε περιοχής). Μια χαρά αναβαθμίζεις τον χαρακτήρα σου κάνοντας μόνον τα main+side quests.

Ακολούθησε το main quest, καθώς, μέσω αυτού, θα επισκεφθείς αρκετά από τα εικονίδια (στρατόπεδα, φρούρια, κτήρια) κάθε περιοχής. Μην επιχειρήσεις να ολοκληρώσεις όλες (ή, έστω, μεγάλο μέρος αυτών) τις επιμέρους δραστηριότητες, διότι, όταν κάνεις τις main missions, θα επισκεφθείς εκ νέου πολλά από τα μέρη που έχεις ήδη "καθαρίσει", οπότε θα μπεις στη διαδικασία να σκοτώσεις ξανά τους ίδιους εχθρούς.

Την πάτησα και ο ίδιος, καθώς, λόγω βαρεμάρας, προσπαθούσα να "καθαρίσω" τα εικονίδια που δεν σχετίζονταν με τις κυρίως αποστολές (έτσι νόμιζα τουλάχιστον) και μετά διαπίστωνα πως έπρεπε να ξαναπάω στα ίδια μέρη και να κάνω από την αρχή τα ίδια πράγματα.

Οπλίσου με υπομονή, οι side activities είναι επαναλαμβανόμενες και άκρως βαρετές.

Τα side quests είναι εξίσου βαρετά, με μοναδική εξαίρεση το κυνήγι των mythical creatures (ίσως και κάποιων legendary animals). Ακόμη, βέβαια, είναι νωρίς γι' αυτά, θα τα ξεκινήσεις αργότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...