Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, steve_89 είπε

Πρεπει να στο κατεβαζει ολο απο την αρχη!!!
Περιεργο...
Ελπιζω να εχεις καλη ταχύτητα πάντως

τελικά δεν είχε κάνει υπολογισμό. περίπου 22 gb επιπλέον είναι .

24 άρα  είναι και πιάνω τα 20 , το βραδάκι θα παίξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με την 1.5.3 έκδοση του odyssey που κρασαρει; Στην αρχή έπαιζε πολύ κομπλέ και μετά όσο άνοιγα και άλλο χάρτη κτλ άρχισε να κάνει κρας που ήταν amd graphics αλλά δεν έχω αλλάξει κάτι , δηλαδή άλλες φορές έπαιζα 2-3 ώρες συνεχόμενα χωρίς θέματα και τώρα τελευταία δεν βγάζω ούτε δεκαλεπτο.

Rx 5700 xt

Ryzen 3600

Xfx ts 550w bronze

16gb 3200 corsair 

Msi b450 tomahawk max 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Κανα tip για εμάς που ξεκινήσαμε τώρα το παιχνίδι;

Το παίζω easy γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά με AC

Το παιχνίδι είναι μεγάλο και επαναλαμβανόμενο, έχουν αναφερθεί πολλοί  με πιο τρόπο μπορεί να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον χωρίς να κουράσει πολύ.

Η πιο πρόσφατη αναφορά έγινε από τον @DEADLAZARUS στην προηγούμενη σελίδα.Ακολούθησε την συμβουλή του όσο μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Κανα tip για εμάς που ξεκινήσαμε τώρα το παιχνίδι;

Το παίζω easy γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά με AC

Στο easy δεν καταλαβαίνεις ότι παίζεις και αηδιάζεις αφού η ιστορία και τα side missions κυρίως δεν προσφέρουν και πολλά. Παίξ' το καλύτερα στο nightmare. Θέμα συνήθειας είναι. Θα δυσκολευτείς-εκρατά-μόνο στα boss fights, όπως πρέπει άλλωστε.

Για να μην το βαρεθείς μπορείς κάθε τόσο να αλλάζεις playstyles. Stealth, warrior, archer και ενδιάμεσα στυλ με τα μέσα που σου δίνει(π.χ. poison στα όπλα). Υπάρχει αρκετή ποικιλία στο gameplay. Μην παρασυρθείς μόνο με υπερβολικό stealth όπως εγώ που το έφτασα στις 200 ώρες και έχω ακόμα να βγάλω κάποια Tales of Greece και το Atlantis μαζί με ό,τι έμεινε από το main story(τον χάρτη τον τελείωσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, pirmen56 said:

Στο easy δεν καταλαβαίνεις ότι παίζεις και αηδιάζεις αφού η ιστορία και τα side missions κυρίως δεν προσφέρουν και πολλά. Παίξ' το καλύτερα στο nightmare. Θέμα συνήθειας είναι. Θα δυσκολευτείς-εκρατά-μόνο στα boss fights, όπως πρέπει άλλωστε.

Για να μην το βαρεθείς μπορείς κάθε τόσο να αλλάζεις playstyles. Stealth, warrior, archer και ενδιάμεσα στυλ με τα μέσα που σου δίνει(π.χ. poison στα όπλα). Υπάρχει αρκετή ποικιλία στο gameplay. Μην παρασυρθείς μόνο με υπερβολικό stealth όπως εγώ που το έφτασα στις 200 ώρες και έχω ακόμα να βγάλω κάποια Tales of Greece και το Atlantis μαζί με ό,τι έμεινε από το main story(τον χάρτη τον τελείωσα).

εδω δυσκολευομαι  στις απλές μαχες στο easy... 

μια χαρά είναι η δυσκολία για εμενα. 

ίσως στο επομενο (Βαλχάλλα) να παίξω σε δυσκολότερο επίπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, d_gkal said:

εδω δυσκολευομαι  στις απλές μαχες στο easy... 

μια χαρά είναι η δυσκολία για εμενα. 

ίσως στο επομενο (Βαλχάλλα) να παίξω σε δυσκολότερο επίπεδο

Πολύ σωστά. Αντε δλδ τώρα να βγάλεις στο nightmare την μάχη με την Μέδουσα...Στο easy και έφαγα κάτι ώρες

Και σε Legendary Animals δυσκολεύει, αν και παίζει ρόλο το level που είσαι. Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να τα νικήσεις. Ακόμα και με tamed λιοντάρια, αρκούδες κλπ κι΄εσύ να...καααάθεσαι (που έλεγε και ο Φωτόπουλος. Χα χα!)

Μην κάνεις τα ατελείωτα random generated quests πάνω στον πίνακα του πλοίου και στις επιγραφές μέσα στις πόλεις

Εγώ θα σου έλεγα, για να μην αναλώνεσαι, να τρέξεις trainer σε μόνο συγκομιδή υλικών και χρημάτων και να ευχαριστηθείς το ταξίδι στις τοποθεσίες 

Αναλόγως και τι σου αρέσει να κάνεις μέσα στο παιχνίδι

Free roaming, μάχες, αποστολές, ολοκλήρωση του παιχνιδιού κλπ 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι, μαρεσουν οι αποστολές, τα τοπια. 

θελω να παιζω να περνάει ευχάριστα η ωρα και οχι να αναλωνομαι στις μαχες. 

αιγουρα θα μεινω στο easy. 

 

οσον αφορα τις αποστολές κανω οσες μπορω, μεχρι να βαρεθω το μερος 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, d_gkal είπε

έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι, μαρεσουν οι αποστολές, τα τοπια. 

θελω να παιζω να περνάει ευχάριστα η ωρα και οχι να αναλωνομαι στις μαχες. 

αιγουρα θα μεινω στο easy. 

 

οσον αφορα τις αποστολές κανω οσες μπορω, μεχρι να βαρεθω το μερος 🤪

Δικος μου εισαι!!!:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Coscas είπε

Πολύ σωστά. Αντε δλδ τώρα να βγάλεις στο nightmare την μάχη με την Μέδουσα...Στο easy και έφαγα κάτι ώρες

Και σε Legendary Animals δυσκολεύει, αν και παίζει ρόλο το level που είσαι. Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να τα νικήσεις. Ακόμα και με tamed λιοντάρια, αρκούδες κλπ κι΄εσύ να...καααάθεσαι (που έλεγε και ο Φωτόπουλος. Χα χα!)

Μην κάνεις τα ατελείωτα random generated quests πάνω στον πίνακα του πλοίου και στις επιγραφές μέσα στις πόλεις

Εγώ θα σου έλεγα, για να μην αναλώνεσαι, να τρέξεις trainer σε μόνο συγκομιδή υλικών και χρημάτων και να ευχαριστηθείς το ταξίδι στις τοποθεσίες 

Αναλόγως και τι σου αρέσει να κάνεις μέσα στο παιχνίδι

Free roaming, μάχες, αποστολές, ολοκλήρωση του παιχνιδιού κλπ 

Περιστασιακός gamer είμαι. Απλά έτυχε να ξεκινήσω στα 90s όπου έπρεπε να ιδρώσεις λίγο έως  πολύ για να τερματίσεις games και ένιωθες ότι έκανες κατόρθωμα. Σε σημείο που στα πρώτα Assassin's δεν καταλάβαινα καν αν έπαιζα. Nομιζα ότι ήταν μια interactive ταινία. Το πρώτο ειδικά ήταν ό,τι χειρότερο έχω δει από πολλές απόψεις.

Στο nightmare τρως απανωτές ήττες μέχρι να μάθεις τα mechanics του και να αποκτήσεις σωστές αντιδράσεις. Μετά είναι εύκολο και χάνεις σχετικά σπάνια εκτός από τα boss fights.

Η Μέδουσα είναι από τα δυσκολότερα boss fights και βγαίνει σχεδόν μόνο με τόξα μετά από αρκετή ώρα. Τώρα που θέλω να τελειώνω το προχωράω με Τόξα+Fire Damage στο μαξ+Πανοπλία του Αγαμέμνονα(για burning rate bonus)+Σάρισα και είναι αρκετά βατό ακόμα και στα bossfights/legendary animals. Το συνιστώ για όποιον θέλει να μην κολλάει ιδιαίτερα στα bosses και να έχει πρόκληση στις απλές μάχες, όποτε το θελήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, pirmen56 said:

Περιστασιακός gamer είμαι. Απλά έτυχε να ξεκινήσω στα 90s όπου έπρεπε να ιδρώσεις λίγο έως  πολύ για να τερματίσεις games και ένιωθες ότι έκανες κατόρθωμα. Σε σημείο που στα πρώτα Assassin's δεν καταλάβαινα καν αν έπαιζα. Nομιζα ότι ήταν μια interactive ταινία. Το πρώτο ειδικά ήταν ό,τι χειρότερο έχω δει από πολλές απόψεις.

Στο nightmare τρως απανωτές ήττες μέχρι να μάθεις τα mechanics του και να αποκτήσεις σωστές αντιδράσεις. Μετά είναι εύκολο και χάνεις σχετικά σπάνια εκτός από τα boss fights.

Η Μέδουσα είναι από τα δυσκολότερα boss fights και βγαίνει σχεδόν μόνο με τόξα μετά από αρκετή ώρα. Τώρα που θέλω να τελειώνω το προχωράω με Τόξα+Fire Damage στο μαξ+Πανοπλία του Αγαμέμνονα(για burning rate bonus)+Σάρισα και είναι αρκετά βατό ακόμα και στα bossfights/legendary animals. Το συνιστώ για όποιον θέλει να μην κολλάει ιδιαίτερα στα bosses και να έχει πρόκληση στις απλές μάχες, όποτε το θελήσει.

Ανέκαθεν θεωρούσα ότι η δυσκολία, είναι καθαρά στο μυαλό και την σχεδίαση του προγραμματιστή

Γελάγαν οι φιλοι όταν τους το έλεγα: "σιγά μην μπώ εγώ στο trip του καθε σχεδιαστή..."

Μπορεί να κάνει κάτι να μην μπορείς να το νικήσεις. Αυτό εγώ δεν το δέχομαι. Δεν είναι κάτι που το ορίζω. Και πάντα τα games ήθελα να έχω μια αίσθηση οτι τα ορίζω

Χώρια του ότι τα αντιμετωπίζω πάντα σαν παιχνιδάκια

Πάντα easy και ξεμπερδεύουμε. Να έχουμε τον χρόνο να δουμε δυνατοτητες και καινοτομίες και να περάσουμε καλά. Οχι να βασανιστούμε. Αλλος βέβαια περνά καλά παίζοντας στο hard. Περί ορέξεως...

Αντε να ανεβάσω λιγο δυσκολία στα car simulators (Assetto Corsa, παλαιότερα  rFactor, όταν έβλεπα ότι πλησιάζω στην ΑΙ των αντιπάλων)

Κι΄ εγώ στα 90's (αρχές) ξεκίνησα στο pc και έχω δεί σχεδόν όλα τα καινοτόμα games

Αυτό που προσέχω, είναι οι δυνατότητες, τα γραφικά και οι παρεμβάσεις με χάρτες που έφτιαχνα ο ίδιος (βλέπε Far Cry 3 map editor, Company of Heroes World Builder κλπ)

Στο Odyssey, λάτρεψα κάποια mods και φυσικά τα αρχαιοελληνικά μέρη που 1η φορά είδαμε σε pc game τόσα πολλά μαζεμένα και αναλυτικά. Και με απίστευτη απεικόνιση τα μνημεία

Το Odyssey, είναι μία κατηγορία μόνο του. Απλά λόγω του ελληνικού ενδιαφέροντος γιά μένα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, d_gkal είπε

έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι, μαρεσουν οι αποστολές, τα τοπια. 

θελω να παιζω να περνάει ευχάριστα η ωρα και οχι να αναλωνομαι στις μαχες. 

αιγουρα θα μεινω στο easy. 

 

οσον αφορα τις αποστολές κανω οσες μπορω, μεχρι να βαρεθω το μερος 🤪

Εφοσον δεν εισαι εξοικειωμένος καλα εκανες και εμεινες στο easy. Για μενα το normal ειναι η καλυτερη περιπτωση δυσκολιας κραταει και καποιο challenge και δεν γινεται υπερβολικα δυσκολο ωστε να τα παρατησεις. Φιλε Cosca την Μεδουσα την περασα με την πρωτη προσπαθεια στο normal ηθελε να την εχεις απο μακρια με βελη και οταν σε παγωνει να κουνιεσαι αρκετα ωστε να μην σπασεις εκει ηταν η παγιδα. Στο nightmare φανταζομαι θα ειναι αρκετα πιο δυσκολο αλλα εχω σταματησει να παιζω σε τερμα δυσκολιες και ευχαριστιεμαι περισσοτερο τα παιχνιδια απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

 Στο nightmare φανταζομαι θα ειναι αρκετα πιο δυσκολο αλλα εχω σταματησει να παιζω σε τερμα δυσκολιες και ευχαριστιεμαι περισσοτερο τα παιχνιδια απο τοτε.

Το τελευταίο επίπεδο δυσκολίας πετυχαίνει βασικά ένα πράγμα. Σε αναγκάζει να λειτουργεις τακτικά. Νομίζει κάποιος ότι π.χ. τα boss fights του Odyssey στο nightmare απαιτούν υπεράνθρωπα αντανακλαστικά. Κάθε άλλο. Τακτική και λίγη τύχη θέλει. Επίσης, καλό χειρισμό της κάμερας για να έχεις πάντα τη σωστή οπτική γωνία(λεπτομέρεια που περνάει απαρατήρητη). 

Όταν η τακτική πετυχαίνει υπάρχει αυτή η αίσθηση επιτεύγματος. Κάτι που από ότι έχω καταλάβει, όσοι ξεκίνησαν να παίζουν μετα το 2000-2005, βάζουν σε δεύτερη μοίρα και επικεντρώνονται μόνο στην ιστορία, τους διαλόγους, το animation κτλ.. Γιατί από τα χρόνια εκείνα ξεκίνησε η τάση για τόνους χαμηλής ποιότητας gameplay. Ό,τι είναι και το Odyssey αν δεν βοηθήσεις από μεριάς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το τελευταίο επίπεδο δυσκολίας πετυχαίνει βασικά ένα πράγμα. Σε αναγκάζει να λειτουργεις τακτικά. Νομίζει κάποιος ότι π.χ. τα boss fights του Odyssey στο nightmare απαιτούν υπεράνθρωπα αντανακλαστικά. Κάθε άλλο. Τακτική και λίγη τύχη θέλει. Επίσης, καλό χειρισμό της κάμερας για να έχεις πάντα τη σωστή οπτική γωνία(λεπτομέρεια που περνάει απαρατήρητη). 

Όταν η τακτική πετυχαίνει υπάρχει αυτή η αίσθηση επιτεύγματος. Κάτι που από ότι έχω καταλάβει, όσοι ξεκίνησαν να παίζουν μετα το 2000-2005, βάζουν σε δεύτερη μοίρα και επικεντρώνονται μόνο στην ιστορία, τους διαλόγους, το animation κτλ.. Γιατί από τα χρόνια εκείνα ξεκίνησε η τάση για τόνους χαμηλής ποιότητας gameplay. Ό,τι είναι και το Odyssey αν δεν βοηθήσεις από μεριάς σου.

Βρε τα ξέρω τα θέματα με τις δυσκολίες το 98 ξεκίνησα το pc gaming και όντως τότε ήταν αρκετά πιο δύσκολα τα παιχνίδια και ήθελε τακτική τρόπο και λίγη τύχη. 50 πλατινες έχω στο ps3 με δύσκολα παιχνίδια. Το θέμα είναι ότι κάποιος που δεν έχει εμπειρία αν βάλει μεγάλη δυσκολία είναι πιθανό να το παρατήσει αν χάνει πολλές φορές συνεχόμενα. Το normal είναι η χρυση τομή για μένα. Και challenge και απολαμβάνεις και το ταξίδι του παιχνιδιού. Και ειδικά αν παίζουμε σε μεγάλες δυσκολίες ένα ακόμα θέμα είναι ότι θα μας πάρει πολύ περισσότερο χρόνο να τελειώσουμε ένα παιχνίδι ενώ έχουμε από πίσω ένα τεράστιο backlog με αξιόλογα παιχνίδια. 170 ώρες με πήρε το odyssey για 100% τα πάντα με τα dlc στο normal. Στο nightmare θα ήμουν πάνω από 200 λόγω πιο αργων μαχών και θα έτρωγα ακόμα 2 βδομάδες για να το τελειώσω. Όπως αγαπάει ο καθένας εγώ έχω κατασταλάξει στο normal και μου αρέσει και το challenge που υπάρχει θέλει και εδώ τακτική χωρίς όμως να σου σπάει τα νεύρα στην δυσκολία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...