Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Odyssey [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Δεν εχεις και αδικο αν και κατα τη γνωμη μου η ubi και η Bluehole και η καθε εταιρεια τουλαχιστον σε επομενο τους game θεωρω ανθρωπινο να ειχανε το θαρρος να βγουν και να πουνε πριν τη κυκλοφορια, ''συγνωμη καναμε μ...κια σε μερικα πραγματα, σκοπευουμε να τα διορθωσουμε και να επικεντρωθουμε στα αδυνατα σημεια''

Δεν θα γίνει ποτέ αυτό :P Το παιχνίδι re-skin είναι, ολοφάνερα. Ένα "polish" έκαναν  στα γραφικά και ας ελπίσουμε να είναι λίγο καλύτερα optimized. Μέχρι εκεί μπορούμε να φτάσουμε προς το παρόν. Όσο τα παιχνίδια βγαίνουν με "βάση" τις κονσόλες, those sh1t will happen ... Ανεπίτρεπτο για ubi; Σαφώς. Να'ταν μόνο αυτό βέβαια :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Heybro είπε

Ubisoft είναι αυτή εδώ στο unity του 2014 μετά από 100 patches και ακόμα έχει σημεία που πέφτουν τα fps χωρίς λόγο. Στο syndicate έγινε τρομερή δουλειά στις 80 ώρες δεν είχα κανένα fps drop και στο origins μιας και δεν πρόλαβα τα επόμενα patches είχε σημεία πχ σπηλια που έπεφτε στα 40fps χωρίς λόγο ενώ μέσα στην Αλεξανδρεια που γινόταν χαμός τα 60fps τα είχα νεράκι. Unoptimized περιοχές πάντα θα υπάρχουν σε τόσο μεγάλα παιχνίδια απλά λόγω αυτών η Ubisoft έχει τόσο κακή φήμη. Το odyssey μιας και θα χρησιμοποιεί την μηχανή του origins πιστεύω θα είναι καλύτερα τα πράγματα θα την έχουν μάθει καλύτερα. Κάτι σαν τη Dunia που στο far Cry 5 έδωσαν κορυφαία γραφικά με απαιτήσεις far cry primal. 

Το Unity το τέλειωσα την περασμένη εβδομάδα στο Xbox. Από πλευράς optimization ήταν ένα αίσχος. Δεν μιλάμε για frame drops, μιλάμε για ολική καταστροφή σε σημείο που να νομίζω ότι παίζω το παιχνίδι σε PC αρχαιολογία που χρίζει άμεσης αναβάθμισης. Το Syndicate (που ξεκίνησα στα καπάκια) είναι η μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το sweet spot στο optimization ιδιαίτερα στα προβληματικα παιχνίδια τυπου unity που οσο δυνατο συστημα και αν εχεις θα εχουν παντα θεματα ειναι να "παιζουμε" με τις ρυθμίσεις, μια πολυτελεια που την εχουν μονο οι pc gamers, με λιγα τεστ, ψαξιμο και υποχωρησεις σε μερικες ρυθμησεις high, low κτλπ δε χαλασε ο κόσμος μια χαρα playble θα ειναι παλι το game, αυτο έκανα προσφάτως στο origins και παει μπαλα επισης ειναι το ιδιο ομορφο, τωρα για ποσο θα παει μπαλα δε ξερω θα δειξει.

Τι να πουνε και οι κονσολακηδες που οπως τους σερβίρεται το game ειναι αναγκασμένοι να παίξουν ετσι με τα οποια προβληματα χωρις να μπορουν να πειράξουν τιποτα στα graphics για να βελτιώσουν κατι.

7 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Όσο τα παιχνίδια βγαίνουν με "βάση" τις κονσόλες, those sh1t will happen ...

Αυτο ειναι και το μεγαλυτερο αγκαθι φιλε μου στη gaming βιομηχανία, ενω θα επρεπε να βγαινουν με βαση τα pc, οι λογοι ευνόητοι.

Δεν υφίσταται καν και ειναι τουλαχιστον τραγικο να εχεις δωσει 2 και 3 χιλιαρικα να φτιαξεις ενα gaming pc και να τα κανουν να παιζουν "smooth"(ο Θεος να τα κανει) σε ενα ps4 και καθε ps4 των 300 και 400 ευρω αντι να αφησουν τις κονσολιτσες σε δευτερη μοιρα. Γι αυτο παει και κατα διαολου το ολο πραγμα. Θα μου πεις βαριούνται..οκ.. τα λεφτα μας ομως θα καταλήξουν στις τσεπες τους.

Τραβαει πολυ κουβέντα γενικά το πραγμα και δεν ειναι για εδω.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Το Unity το τέλειωσα την περασμένη εβδομάδα στο Xbox. Από πλευράς optimization ήταν ένα αίσχος. Δεν μιλάμε για frame drops, μιλάμε για ολική καταστροφή σε σημείο που να νομίζω ότι παίζω το παιχνίδι σε PC αρχαιολογία που χρίζει άμεσης αναβάθμισης. Το Syndicate (που ξεκίνησα στα καπάκια) είναι η μέρα με τη νύχτα.

Τόσο χαλια δεν είναι πχ στις 20 ώρες που έχω παίξει 3 4 φορές είχα frame drops κυρίως στο καφέ του Arno και κάτι bugs εδώ και εκεί. Μου αρέσει πολύ όμως έχει κορυφαία textures κυρίως μέσα στα κτήρια και θα το πάω για 100%. Στο syndicate έγινε τρομερό optimization. Να πω ότι έχω reshade στο unity kputt βγάζει την ασπριλα και καθαρίζει τα πάντα όπως είχα και στο syndicate. 

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Το sweet spot στο optimization ιδιαίτερα στα προβληματικα παιχνίδια τυπου unity που οσο δυνατο συστημα και αν εχεις θα εχουν παντα θεματα ειναι να "παιζουμε" με τις ρυθμίσεις, μια πολυτελεια που την εχουν μονο οι pc gamers, με λιγα τεστ, ψαξιμο και υποχωρησεις σε μερικες ρυθμησεις high, low κτλπ δε χαλασε ο κόσμος μια χαρα playble θα ειναι παλι το game, αυτο έκανα προσφάτως στο origins και παει μπαλα επισης ειναι το ιδιο ομορφο, τωρα για ποσο θα παει μπαλα δε ξερω θα δειξει.

Τι να πουνε και οι κονσολακηδες που οπως τους σερβίρεται το game ειναι αναγκασμένοι να παίξουν ετσι με τα οποια προβληματα χωρις να μπορουν να πειράξουν τιποτα στα graphics για να βελτιώσουν κατι.

Αυτο ειναι και το μεγαλυτερο αγκαθι φιλε μου στη gaming βιομηχανία, ενω θα επρεπε να βγαινουν με βαση τα pc, οι λογοι ευνόητοι.

Δεν υφίσταται καν και ειναι τουλαχιστον τραγικο να εχεις δωσει 2 και 3 χιλιαρικα να φτιαξεις ενα gaming pc και να τα κανουν να παιζουν "smooth"(ο Θεος να τα κανει) σε ενα ps4 και καθε ps4 των 300 και 400 ευρω αντι να αφησουν τις κονσολιτσες σε δευτερη μοιρα. Γι αυτο παει και κατα διαολου το ολο πραγμα. Θα μου πεις βαριούνται..οκ.. τα λεφτα μας ομως θα καταλήξουν στις τσεπες τους.

Τραβαει πολυ κουβέντα γενικά το πραγμα και δεν ειναι για εδω.

Μονο msaa δεν έχω στο unity και pcss όλα τα άλλα τέρμα. Και να κλείσω ρυθμίσεις τα σημεία που έχουν θέμα θα το έχουν και παλι. Πχ μέσα στον κόσμο που γίνεται χαμός έχω άνετα 75fps με 70 80% gpu usage. Και σημεία όπως το καφέ του Arno πάει 95% usage και 70fps. Σημεία όμως που στις 70 80 ώρες παιχνιδιού δεν επηρεάζουν τη συνολική εμπειρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τόσο χάλια δεν είναι" στο PC. Στις κονσόλες είναι εντελώς απαράδεκτο. Μακράν τα χειρότερα frame drops που έχω δει ποτέ. Σαν παιχνίδι είναι πολύ καλό βέβαια με υπέροχους φωτισμούς και textures. Bugs δεν είδα.

Το σημαντικό είναι ότι η Ubisoft πήρε το μήνυμα και δεν έκανε τα ίδια στα επόμενα AC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, nzeppos είπε

"Τόσο χάλια δεν είναι" στο PC. Στις κονσόλες είναι εντελώς απαράδεκτο. Μακράν τα χειρότερα frame drops που έχω δει ποτέ. Σαν παιχνίδι είναι πολύ καλό βέβαια με υπέροχους φωτισμούς και textures. Bugs δεν είδα.

Το σημαντικό είναι ότι η Ubisoft πήρε το μήνυμα και δεν έκανε τα ίδια στα επόμενα AC.

Το syndicate νομίζω χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή με unity εξου και ότι την ήξεραν και έκαναν τρελό optimize. Πάντα όταν ξεκινάνε μια μηχανή τρώνε ζόρι μέχρι να τη μάθουν. Στο syndicate μου άρεσαν πολύ τα dlc λίγο απλοϊκό και βαρετό το main story αλλά εντάξει στο unity απολαμβάνω τις main αποστολές και τις υπόλοιπες εξίσου. Στις κονσόλες η διαφορά είναι πολυ μεγάλη ειδα το unity στο Xbox one s καμία σχέση με υπολογιστή πραγματικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Δεν θα γίνει ποτέ αυτό :P Το παιχνίδι re-skin είναι, ολοφάνερα. Ένα "polish" έκαναν  στα γραφικά και ας ελπίσουμε να είναι λίγο καλύτερα optimized. Μέχρι εκεί μπορούμε να φτάσουμε προς το παρόν. Όσο τα παιχνίδια βγαίνουν με "βάση" τις κονσόλες, those sh1t will happen ... Ανεπίτρεπτο για ubi; Σαφώς. Να'ταν μόνο αυτό βέβαια :P 

Η οδυσσεια ειναι καθαρα re-skin του Origins...γι αυτο και βγαινει τοσο συντομα.

Ετοιμη μηχανη γραφικων, ετοιμα animations, ετοιμο gameplay.

Βασικα προκειται για ενα μεγαλο expansion origins...Μονο τις τοποθεσιες αλλαξαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, panos_0079 είπε

 

Βασικα προκειται για ενα μεγαλο expansion origins...Μονο τις τοποθεσιες αλλαξαν.

αυτό είναι όπως λένε το death stranding walking simulator. Εκτός τόπου και χρόνου δηλώσεις.

μιλάμε για σχεδόν ολόκληρο τον Ελλαδικό χάρτη (εννοείται σε σμίκρηνση) με καινούργια assets, story, setting, armors, χαρακτήρες κλπ. Έχει κάποια επιπλέον mechanics επίσης (μάχες με καράβια επίσης). Προφανώς και χρησιμοποίησαν την ίδια μηχανή γραφικών. Προφανώς τα φτιάχνανε παράλληλα. Όχι δεν είμαι υπερ της τόσο σύντομης κυκλοφορίας σε σχέση με το προηγούμενο σε καμία περίπτωση, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα και expansion του origins.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστηχώς δεν έχει το κομμάτι με τους ΕΛ, τα διαστημόπλοια και τις βάσεις στο Αλφα Κενταυρου και τον Σύριο. Ας ελπίζουμε σε DLC (κάμεο Λιακόπουλο με χλαμίδα και φωτόσπαθο).

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, shadowlike είπε

αυτό είναι όπως λένε το death stranding walking simulator. Εκτός τόπου και χρόνου δηλώσεις.

μιλάμε για σχεδόν ολόκληρο τον Ελλαδικό χάρτη (εννοείται σε σμίκρηνση) με καινούργια assets, story, setting, armors, χαρακτήρες κλπ. Έχει κάποια επιπλέον mechanics επίσης (μάχες με καράβια επίσης). Προφανώς και χρησιμοποίησαν την ίδια μηχανή γραφικών. Προφανώς τα φτιάχνανε παράλληλα. Όχι δεν είμαι υπερ της τόσο σύντομης κυκλοφορίας σε σχέση με το προηγούμενο σε καμία περίπτωση, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα και expansion του origins.

οτι να ναι...ξαναδιαβασε αυτα που εγραψα 

Ετοιμη μηχανη γραφικων, ετοιμα animations, ετοιμο gameplay.

Προφανως και οι χαρακτηρες θα ειναι διαφορετικοι...λες να ξαναβαλουν τους Φαραω απο την Αιγυπτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shadowlike είπε

δυστηχώς δεν έχει το κομμάτι με τους ΕΛ, τα διαστημόπλοια και τις βάσεις στο Αλφα Κενταυρου και τον Σύριο. Ας ελπίζουμε σε DLC (κάμεο Λιακόπουλο με χλαμίδα και φωτόσπαθο).

Μόλις περιέγραψες το season pass 🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, shadowlike είπε

αυτό είναι όπως λένε το death stranding walking simulator. Εκτός τόπου και χρόνου δηλώσεις.

μιλάμε για σχεδόν ολόκληρο τον Ελλαδικό χάρτη (εννοείται σε σμίκρηνση) με καινούργια assets, story, setting, armors, χαρακτήρες κλπ. Έχει κάποια επιπλέον mechanics επίσης (μάχες με καράβια επίσης). Προφανώς και χρησιμοποίησαν την ίδια μηχανή γραφικών. Προφανώς τα φτιάχνανε παράλληλα. Όχι δεν είμαι υπερ της τόσο σύντομης κυκλοφορίας σε σχέση με το προηγούμενο σε καμία περίπτωση, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα και expansion του origins.

Θα έχει και με superfast?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...