Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, Billie13 said:

Τι ποσοστό είναι άραγε στα 100 μύρια κονσόλες; Νομίζω τίποτα αλλά εσείς επιμένετε ότι τις κονσόλες τις πουλάνε τα Exclusives.Και τα exclusives,αλλά σε πολύ μικρό ποσοστό.

Καταρχάς θα περιμένω να δω αν θα έχει πόδια σε πωλήσεις γιατί ξεκίνησε με νούμερα Horizon. Εγώ προσωπικά χαίρομαι γιατί είναι ένα "καθαρό παιχνίδι" και fun to its core. Μου θυμίζει αγνές εποχές gaming που δεν μας απασχολούσαν ΤΟΣΟ οι χαρακτήρες το story και ο κουτσογιαννοπουλος. 

 

Σε αυτό που γραφεις και ναι και όχι. Και τα 100εκ PS4 είναι σταγόνα στον ωκεανό του mobile και του Netflix. Καλό είναι να υπάρχουν και τα exclusive. Θεωρώ ότι αυτά κάνουν το "kickstart" και δίνουν momentum, για να μπορεί μετά η Sony να πουλήσει και FIFA και Fortnite. Κάποτε έβγαινε το Halo και γινόταν σεισμός ενώ το killzone το κοροϊδεύαμε. Εγώ θέλω να ξαναγυρίσουμε σε εποχές 360 που η MS με την επιθετική της πολιτική οδήγησε τη Sony στην κωλοπιλαλα των exclusive. Θα κάνω υπομονή επειδή τα νέα studio θέλουν το χρόνο τους και πως να το κάνουμε χρειαζόμαστε τον ανταγωνισμό..... αλλά αν ξαναπαπατζωσει και σε αυτή τη γενιά  θα ρίξω ένα τεράστιο Χ. Και το Switch με τα  αποκλειστικά έκανε επιτυχία και πέρασε το One σε πωλήσεις.

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έπεσε γερό downgrade από το 2018, κυρίως στον φωτισμό που κάνει μεγάλη διαφορά. Το παιχνίδι είναι πολύ καλό, αρκετές ώρες και αρκετά fun. Έχει κάποια bugs βέβαια που είναι λίγο ενοχλητικά και μπορεί να πρέπει να κάνεις restart το mission για να επανέλθει. Τα resources είναι λίγο περιορισμένα απ' ότι έχω καταλάβει πάντως και δεν ξέρω αν βγαίνει να αναβαθμίσεις τα πάντα ακόμα κι αν κάνεις όλα τα side quests.

Με ενοχλεί επίσης που όταν τελειώνεις ένα mission και σε βγάζει στο άλογο που αργεί να σου δώσει τον έλεγχο του χαρακτήρα και επίσης, οι διάλογοι γίνονται skip(Σε περίπτωση που κάνεις restart ένα mission και δεν θες να δεις ξανά το ίδιο μπλα μπλα) ; Δεν είδα να γίνεται. Επίσης τα stealth kills είναι λίγο αργά, θα ήθελα upgrade να γίνονται πιο γρήγορα. Κατά τα άλλα το combat είναι απολαυστικό.

Και το πιο τραγικό, το lip sync δουλεύει σωστά με Αγγλικούς διαλόγους αντί για Γιαπωνέζικους..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/7/2020 στις 4:44 ΜΜ, DJTaurus είπε

Εγώ προσωπικά χαίρομαι γιατί είναι ένα "καθαρό παιχνίδι" και fun to its core.

 

Ακριβώς! Τέλος το game, και σκέφτομαι να ρίξω ένα solo play-through καπάκι, εδώ το έκανα στο TLOU2, θα ήταν αμαρτία να μην το κάνω σε αυτό. :D

Μερικές εντυπώσεις:

Ας βγάλουμε τα graphs από το game πρώτα που είναι αρκετά όμορφα, όχι τέλεια, έχει πέσει περισσότερη δουλειά στα physics και environments οποτε models, textures είναι κάπως κατωτερα από τίτλους σαν το RDR2 για παράδειγμα. Παρόλα αυτά, όπως είπε και το video πιο πάνω, δεν παίζει downgrade, άλλαξε artistically διαφορα, τα οποια tbh τα προτιμώ. Από εκεί και πέρα θα ήθελα λίγο ακόμα gore και να μην εξαφανίζονται τα κομμένα limps και blood puddles τόσο γρήγορα. Τουλάχιστον μένουν τα πτώματα, next gen! :P

Ο ήχος είναι εξαίσιος, μουσική και background είναι άψογα, πιάσαν το νόημα ακριβέστατα. Το voice acting επίσης ήταν άψογο, μιας και πείραν γνωστούς ηθοποιούς για τους major chars.

Το presentation του game νομίζω είναι το καλύτερο part του μαζί με το combat. ’μα υπάρχει ένα game που σε κάνει να νιώθεις ότι είσαι ο τελευταίος samurai στο νησί, είναι αυτό. Δεν περίμενα ποτε ένα δυτικό studio που έβγαλε τα Infamous να έκανε ποτε τόσο καλο game με ιαπωνικό story. Ιαπωνικές εταιρίες πρέπει να υποκλιθούν στην δουλειά που έκανε η Sucker Punch.

Το story, αν και δεν είδα κάποια missions και cutscenes, το βρήκα απόλυτος serviceable, το ταξίδι του Jin από noble honorable samurai σε ninja, aka Ghost, ήταν απόλυτα ισορροπημένο και πιστευτό. Προσωπικά ένιωσα όλο το βάρος πίσω από τις αποφάσεις του, και καμια δεν με έβαλε στην διαδικασία να αναρωτηθώ το γιατί, όλες φάνηκαν τελείως λογικές. Οι side chars ήταν επίσης μια χαρά, και ειδικά ο comic relief Kenji.

Πιο samurai έχω να νιώσω από εποχές Kengo 2, στο ninja κομμάτι υστερεί το game και το καταλαβαίνω γιατί δεν είσαι ninja, απλά μαθαίνεις και αναγκάζεσαι να γίνεις. Παρόλα αυτά είναι αρκετά απλό και λειτουργεί μια χαρά όπως και στο Shadow of Mordor, που φυσικά imho έχει δανειστεί τα περισσότερα. Ο συνδυσμός των απλών controls με το fluid combat system που έχει, είναι απλά υπέροχος. ’μα εξαιρέσεις ένα δυο skills, που είναι τελείως optional, το game έχει το πιο βαθύ και grounded swordplay combat σε open-world game. Επίσης το game δεν πρόκειται να σε τιμωρήσει ποτε, δεν είναι εύκολο, ειδικά άμα δεν κανεις exploring για upgrades, αλλα και μονο το main story να παίξεις δεν πρόκειται να σε κουράσει. Χαλαρά παίζεις όλο το game με ένα μονο stance άμα θες, αλλα φυσικά δεν λέει μια γιατί χάνεις τα παρα πολλά που έχει να σου προσφέρει το game. Λίγο περισσότερο gore όμως δεν θα με χαλούσε καθόλου. Ευτυχώς όταν τελειώνει η μάχη (εκτος από τα main missions) όλοι όσοι πέσαν μένουν κάτω ώστε να νιώσεις την βαρύτητα της μάχης. Κάποια στιγμή τα games πρέπει να το σταματήσουν αυτό, όταν εξαφανίζονται τα πτώματα χάνεται όλη η ικανοποιήσει της επιτυχίας. Τουλάχιστον εδώ φεύγει το αίμα και μένουν τα πτώματα, ενώ στο TLOU2 γινόταν το αντίθετο, άντε ψάξε.

Τέλος το exploration, νομίζω είναι το καλύτερο που έχω δει τα τελευταία χρονια. Μπορείς χαλαρά να μην ασχοληθείς σχεδόν καθόλου με το map (πέρα από waypoints), ούτε mini-map, ούτε πυξίδες, τέρμα καθαρό hud, εκτος battle. Η κίνηση του αέρα προς το way-point είναι απόλαυση. Ευτυχώς δεν έχει τίποτα fetch quests, και όλα τα υπόλοιπα είναι optional, καθόλου ανούσιο grind και τα random encounters είναι άψογα και δένουν όμορφα ότι γίνετε invasion στο νησί.

Τέλος άμα γλύφεις γωνιές και κανεις τα πάντα γίνεσαι γρήγορα κάπως OP, δηλαδή καλύτερα να μην κυνηγάς το side content, και να πηγαίνεις τυχαία άμα πετύχεις κάποιο στο δρόμο σου. Γιατί χάνεται και το νόημα του exploration προς το end game άμα τα έχεις βρει όλα, που το game σου δίνει περισσότερα από ότι χρειάζεσαι και χαλαρά τερματίζεις τα πάντα από το Act 2.

Το game είναι αρκετά buggy, τίποτα τρομερό, αλλα still buggy.

Οποιος γουστάρει melee open-world games τότε με κλειστά ματια imho. ;)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τέλος άμα γλύφεις γωνιές και κανεις τα πάντα γίνεσαι γρήγορα κάπως OP

Μεγάλη αλήθεια αυτό που είπες, και το ένιωσα από τα μισά κιόλας της act 1 που είχα ξεκλειδώσει όλα το tree του parry και του evade γιατί είμαι από αυτούς που τους βαρά στο OCD να μην υπάρχει ίχνος του χάρτη ανεξερεύνητο.😁 Από την άλλη ήταν ευχάριστη αλλαγή σε σχέση με κάτι Sekiro κλπ που ήμουν μονίμως στη τσίτα. Εδώ προχωράω και πραγματικά νιώθω μόνος μου και όλοι σας. Πολύ χαλαρωτικό game και πάνω από όλα ευχάριστο combat, χωρίς δηθενιές, sjw crapload και ανούσιο drama. Λίγο στη κάμερα να είχαν δωσει παραπάνω βάση και στα υπόλοιπα bugs, οι πόλεις/χωριά να είχαν τουλάχιστον μερικούς npc's και να μην είχε αυτό το βαρετό resource hoarding (αν και κάποια στιγμή γίνεται άχρηστο πχ ξύλα/δέρματα μαζεύεις πολύ γρήγορα για όλα τα upgrades με ένα φυλαχτό και μετά μπορείς να τα πουλάς και για supplies) και θα μιλάγαμε για perfect 10.

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έπεσε γερό downgrade από το 2018, κυρίως στον φωτισμό που κάνει μεγάλη διαφορά. Το παιχνίδι είναι πολύ καλό, αρκετές ώρες και αρκετά fun. Έχει κάποια bugs βέβαια που είναι λίγο ενοχλητικά και μπορεί να πρέπει να κάνεις restart το mission για να επανέλθει. Τα resources είναι λίγο περιορισμένα απ' ότι έχω καταλάβει πάντως και δεν ξέρω αν βγαίνει να αναβαθμίσεις τα πάντα ακόμα κι αν κάνεις όλα τα side quests.

Με ενοχλεί επίσης που όταν τελειώνεις ένα mission και σε βγάζει στο άλογο που αργεί να σου δώσει τον έλεγχο του χαρακτήρα και επίσης, οι διάλογοι γίνονται skip(Σε περίπτωση που κάνεις restart ένα mission και δεν θες να δεις ξανά το ίδιο μπλα μπλα) ; Δεν είδα να γίνεται. Επίσης τα stealth kills είναι λίγο αργά, θα ήθελα upgrade να γίνονται πιο γρήγορα. Κατά τα άλλα το combat είναι απολαυστικό.

Και το πιο τραγικό, το lip sync δουλεύει σωστά με Αγγλικούς διαλόγους αντί για Γιαπωνέζικους..

Όσο αναφορά τα resources λογικά αν κάνεις τα mongol camps και τα main sidequests θα έχεις τα πάντα που χρειάζεσαι (χρυσό και μετάξι κυρίως). Δε χρειάζεται να ψάξεις κάθε γωνιά γιατί δε θα βρεις αυτά τα rare materials και τα άλλα είναι παντού σε αφθονία. Εννοείται ότι και για μένα είναι το πιο σπαστικό aspect και καρκίνος για όλα τα open world games, αλλά τουλάχιστον σε αυτό δεν είναι τόσο άσχημη η οικονομία του όσο στα AC και shadow of war που είχαν και microtransactions από πάνω για να σε "διευκολύνουν".

Αυτό με το mini interaction με το άλογο κάθε φορά ναι όντως είναι λίγο κουραστικό αλλά λογικά κρύβουν loading times από πίσω γιατί είναι στο τέλος των missions. Ώρες ώρες έχει πλάκα πάντως.😁

 

66C6F50DBF1E0FDB159C4E90DA956CBC4405BCEC

Skip dialog όχι δεν υπάρχει optiοn από ότι είδα, αλλά θέλει προσπάθεια να χάσεις σε αυτό το game. 😁 Μια φορά το έκανα επίτηδες για να έχω μια πιο clean fight σε ένα duel και έχω τόσες ώρες... Ειδικά αν πάρεις την noob armor από την Μασάκο, την αναβαθμίσεις κάργα με resolve talismans gg. Δε χρειάζεται καν να κάνεις parry μετά, κάνεις facetank και heal τα πάντα. Οι σοβαροί samurai παίζουμε με την ronin armor.😁

Τα stealth kills γίνονται λίγο γρηγορότερα όσο αναβαθμίζεις το tanto, αλλά ναι δεν είναι στιγμιαία εντελώς tbh κάτι archers σε towers κλπ με το half bow τους σκάω χέντες σκυφτός από τους θάμνους.

Ναι αυτό με το γιαπωνέζικο lipsync είναι τραγικό, όπως είναι και πολύ χαζομάρα αυτό που κάναν με το downsample του ήχου στο kurosawa mode και δεν έχεις directional αίσθηση πχ από που σου σκάνε τα βέλη σε ένα game που παλεύεις και με την κάμερα ώρες ώρες. Παρόλα αυτά το δεύτερο run μου αυτό θα είναι. Max δυσκολία, γιαπωνέζικα με αγγλικούς υπότιτλους και kurosawa mode.

 
Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Αυτό με το mini interaction με το άλογο κάθε φορά ναι όντως είναι λίγο κουραστικό αλλά λογικά κρύβουν loading times από πίσω γιατί είναι στο τέλος των missions. Ώρες ώρες έχει πλάκα πάντως.😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

66C6F50DBF1E0FDB159C4E90DA956CBC4405BCEC

Skip dialog όχι δεν υπάρχει optiοn από ότι είδα, αλλά θέλει προσπάθεια να χάσεις σε αυτό το game. 😁 Μια φορά το έκανα επίτηδες για να έχω μια πιο clean fight σε ένα duel και έχω τόσες ώρες... Ειδικά αν πάρεις την noob armor από την Μασάκο, την αναβαθμίσεις κάργα με resolve talismans gg. Δε χρειάζεται καν να κάνεις parry μετά, κάνεις facetank και heal τα πάντα. Οι σοβαροί samurai παίζουμε με την ronin armor.😁

Τα stealth kills γίνονται λίγο γρηγορότερα όσο αναβαθμίζεις το tanto, αλλά ναι δεν είναι στιγμιαία εντελώς tbh κάτι archers σε towers κλπ με το half bow τους σκάω χέντες σκυφτός από τους θάμνους.

Τα σπάνε τα interactions με το άλογο, και σιγά μονο μετά από main/side missions γίνονται, αυτό που πίνει ξύδια τα σπάει. Επίσης άμα κουνήσεις το stick τις cameras και όχι το stick της κίνησης κάνει animations. :D

Skip?! Ιεροσυλία, ζήτημα να είχε μια ώρα cutscens γενικά το game.

Από την στιγμή που έκανα το τελευταίο τάντο upgrade το μετάνιωσα τρελα, γιατί ναι μεν γίνετε γρήγορα το stealth kill αλλα γίνετε επίσης μονο ένα animation από πίσω και ένα από μπροστά ενώ τα προηγούμενα levels έχουν 3 διαφορετικά. Και όχι δεν γίνετε downgrade δυστυχώς. Θα πρότεινα το τελευταίο upgrade του τάντο στο Act 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Καλά το polished, παίρνει συζήτηση σε κάποια πράματα αλλά εντάξει σε άλλα open world games έχουμε δει πολύ χειρότερα bugs.

Συμφωνώ, polished δεν είναι σίγουρα αλλά για την εμπειρία τους σε σχέση πχ με Ubisoft που το κάνουν τόσο καιρό δείχνουν να μαθαίνουν πιο γρήγορα

Επίσης με ελληνικούς υπότιτλους τα ιαπωνικά είναι πολύ πιο ευχάριστα και στη φωνή του πρωταγωνιστή ειδικά είναι πολύ προτιμότερα

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ilos είπε

Καλά το polished, παίρνει συζήτηση σε κάποια πράματα αλλά εντάξει σε άλλα open world games έχουμε δει πολύ χειρότερα bugs.

Εννοείτε, μην μιλήσουμε για Bethesda. :D Βασικά ήθελε ένα-δυο μινάκια ακόμα polishing. Έχω πεθαίνει στο γέλιο όταν σκοτώνεις χωρίς να ενεργοποιηθεί το finisher, επειδή δεν παίζει rag-doll, μένουν κάτω με το ένα χέρι ψηλά, που φυσικά είναι bug, γιατί αυτό είναι το σωστό animation όταν πεθαίνουν μπρούμυτα, και όχι ανάσκελα. :D Έχει πολλά τέτοια, αλλα ευτυχώς δεν είδα μέχρι στιγμής κάτι πολύ ενοχλητικό σαν φάση Roach επάνω σε σκεπη από καλύβι :P Είναι καλο παιδί ο Nobu. :D Τα stealth-finishers δεν κατάλαβα γιατί τα κάναν με prompt και όχι με proximity, έχω δει κάτι teleport από ψηλα, που λογικό να τρομάζουν οι Μογγόλοι. 🤣

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω το δυσκολεψανε κ μάλλον καλά κάνανε , στο δύσκολο επίπεδο κ παω αέρα στις μάχες. Mε τόσα ερωτηματικά που κυνήγησα μάλλον έχω γίνει πολύ Overpowered 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται καλο το lethal difficulty, αλλα θα προτιμούσα settings φάση TLOU2. Όλοι να πεθαίνουν, μαζί με και Jin, με ένα-δυο hits και να μην έχουν τόσο τεράστιο cone of view και awareness στο stealth. Perfection! ’ραγε φτιάξαν τα movement και animation bugs? Θα μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 27/7/2020 στις 9:23 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Έπεσε γερό downgrade από το 2018, κυρίως στον φωτισμό που κάνει μεγάλη διαφορά. Το παιχνίδι είναι πολύ καλό, αρκετές ώρες και αρκετά fun. Έχει κάποια bugs βέβαια που είναι λίγο ενοχλητικά και μπορεί να πρέπει να κάνεις restart το mission για να επανέλθει. Τα resources είναι λίγο περιορισμένα απ' ότι έχω καταλάβει πάντως και δεν ξέρω αν βγαίνει να αναβαθμίσεις τα πάντα ακόμα κι αν κάνεις όλα τα side quests.

Με ενοχλεί επίσης που όταν τελειώνεις ένα mission και σε βγάζει στο άλογο που αργεί να σου δώσει τον έλεγχο του χαρακτήρα και επίσης, οι διάλογοι γίνονται skip(Σε περίπτωση που κάνεις restart ένα mission και δεν θες να δεις ξανά το ίδιο μπλα μπλα) ; Δεν είδα να γίνεται. Επίσης τα stealth kills είναι λίγο αργά, θα ήθελα upgrade να γίνονται πιο γρήγορα. Κατά τα άλλα το combat είναι απολαυστικό.

Και το πιο τραγικό, το lip sync δουλεύει σωστά με Αγγλικούς διαλόγους αντί για Γιαπωνέζικους..

Δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικο το lip sync οπως το περιγραφεις

Το παιχνιδι το παιζω εξαρχης με γιαπωνεζικους διαολογους.Και δεν εχω παρατηρηση κατι που να με χαλασει τοσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...