Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μη θέλω να επεμβαίνω σε αυτό που ήθελε(;) να φτιάξει ο δημιουργός του game, και να αρέσκομαι στο original προϊόν.

ΟΚ, δεν τα λες και mod τα reshade και τα sweetfx πώς τα λέτε, αλλά και πάλι δε μ' αρέσει να αλλάζω τέτοια πράγματα.

Ίσως μόνο αν είναι καραμπινάτο λάθος των developers, αλλά και πάλι προτιμώ να περάσω ένα επίσημο patch από ένα που θα φτιάξει ο κάθε «τυχάρπαστος» στο net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μη θέλω να επεμβαίνω σε αυτό που ήθελε(;) να φτιάξει ο δημιουργός του game, και να αρέσκομαι στο original προϊόν.

ΟΚ, δεν τα λες και mod τα reshade και τα sweetfx πώς τα λέτε, αλλά και πάλι δε μ' αρέσει να αλλάζω τέτοια πράγματα.

Ίσως μόνο αν είναι καραμπινάτο λάθος των developers, αλλά και πάλι προτιμώ να περάσω ένα επίσημο patch από ένα που θα φτιάξει ο κάθε «τυχάρπαστος» στο net.

Μονος μου ετοιμαζω...τα sfx και τα reshade.

Λιγο να πειραματιστεις και θα δεις παπαδες... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μη θέλω να επεμβαίνω σε αυτό που ήθελε(;) να φτιάξει ο δημιουργός του game, και να αρέσκομαι στο original προϊόν.

ΟΚ, δεν τα λες και mod τα reshade και τα sweetfx πώς τα λέτε, αλλά και πάλι δε μ' αρέσει να αλλάζω τέτοια πράγματα.

Ίσως μόνο αν είναι καραμπινάτο λάθος των developers, αλλά και πάλι προτιμώ να περάσω ένα επίσημο patch από ένα που θα φτιάξει ο κάθε «τυχάρπαστος» στο net.

Ο δημιουργός φτάχνει έτσι το παιχνίδι ώστε να κρύβονται διάφορες ατέλειες γιατί το HW της κονσόλας είναι gtp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Μονος μου ετοιμαζω...τα sfx και τα reshade.

Λιγο να πειραματιστεις και θα δεις παπαδες... 

Ε ναι, φτιάξε εσύ ένα reshade, να φτιάξω εγώ ένα άλλο, να φτιάξει άλλος άλλο, και όλοι να παίζουμε διαφορετικό παιχνίδι.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προτίμηση του καθενός πάει αυτό..Άλλος θέλει σουρεαλιστικά υπερκορεσμένα χρώματα με ένα τόνο sharpness π.χ., άλλος θέλει να είναι το παιχνίδι σκοτεινό τέρμα κλπ. Προσωπικά κρατάω πάντα την χρωματική παλέτα του δημιουργού και απλά βάζω sharpness γιατί με τα TAA/FXAA δεν παλέυεται η θολούρα. Βάζουν ένα σωρό λαπαριές στα options(Chromatic Aberration π.χ.) αλλά ένα sharpness bar για το TAA δεν..

Δυστυχώς τα παιχνίδια δεν χρησιμοποιούν MSAA πια που έκανε δουλειά και στα jaggies αλλά κρατούσε και crisp την εικόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ο δημιουργός φτάχνει έτσι το παιχνίδι ώστε να κρύβονται διάφορες ατέλειες γιατί το HW της κονσόλας είναι gtp.

ΟΚ, αλλά και πάλι είναι αυτό που λέω από πάνω. Να βάζει ο καθένας κάτι άλλο και να παίζουν όλοι κάτι διαφορετικό.

Εμένα με χαλάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σε νοιάζει εσένα πως παίζει ο καθένας ; Καλό είναι να υπάρχει επιλογή για όλα τα γούστα. Το ότι έχουμε συνηθίσει στο console parity πλέον που τα Low με τα Ultra settings έχουν διαφορές του πώλου, αυτό με χαλάει εμένα..Το ότι βλέπουν το ίδιο παιχνίδι όλοι, είτε έσκασαν 200Ε για GPU, είτε 800Ε και απλά αλλάζει το frame-rate.

Εγώ όπου βλέπω βαζελίνη στην εικόνα(Κονσολιές δηλαδή) βάζω reshade. Δες λίγο τα σωστά PC ports πως δείχνουν..Rainbow Six: Siege π.χ. που έχει TAA αλλά και TAA Sharpness..Βλέπεις σωστό PC IQ με κρυστάλλινη εικόνα και χωρίς jaggies. Το ίδιο και στο Gears of War 4..Τα περισσότερα όμως δυστυχώς δεν είναι έτσι και αναγκαστικά πρέπει να βάλεις reshade για να δείξει όπως θα έδειχνε αν έβγαινε μόνο για PC το παιχνίδι.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στην προτίμηση του καθενός πάει αυτό..Άλλος θέλει σουρεαλιστικά υπερκορεσμένα χρώματα με ένα τόνο sharpness π.χ., άλλος θέλει να είναι το παιχνίδι σκοτεινό τέρμα κλπ.

Μα και μ' αυτό δε συμφωνώ προσωπικά.

Τα χρώματα, το black level, το gamma κ.λπ. είτε είναι σωστά είτε όχι, ανεξαρτήτως προτίμησης. Αλλά εκεί πάμε αλλού, ξεφεύγουμε.

Προφανώς και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, αλλά έτσι όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου θα έπρεπε ιδανικά όλες οι τηλεοράσεις και τα monitors να είναι σωστά καλιμπραρισμένα.

Εξάλλου δεν είμαστε στο 2000 και 1024*768. Είμαστε στο 2019 και πλέον καθόμαστε και παρατηρούμε το παραμικρό detail και μιλάμε για 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γι' αυτό σου είπα ότι εγώ δεν πειράζω την χρωματική παλέτα και απλά βάζω sharpness που δεν σκοτώνει τα black levels, ούτε καίει τα λευκά κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μα και μ' αυτό δε συμφωνώ προσωπικά.

Τα χρώματα, το black level, το gamma κ.λπ. είτε είναι σωστά είτε όχι, ανεξαρτήτως προτίμησης. Αλλά εκεί πάμε αλλού, ξεφεύγουμε.

Προφανώς και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, αλλά έτσι όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου θα έπρεπε ιδανικά όλες οι τηλεοράσεις και τα monitors να είναι σωστά καλιμπραρισμένα.

Εξάλλου δεν είμαστε στο 2000 και 1024*768. Είμαστε στο 2019 και πλέον καθόμαστε και παρατηρούμε το παραμικρό detail και μιλάμε για 4Κ.

Κατσε με τη μουσταρδοθολουρα χωρις λογο. Βασικα ο λογος ειναι το pc να δειχνει το ιδιο χαλια με την κονσολα.... καταλαβε το...Για να βγαινουν οι αμπαλοι του Eurogamer και να λενε οριστε οι εκδοσεις ειναι το ιδιο. 

Ακομα και το 4Κ εαν δεν βαλεις sfx / reshade δεν δειχνει ετσι οπως πρεπει...

Με 4Κ+SFX τον εχεις κανει λαστιχο απο την εικονα που θα δεις! It Just Works! 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Να το θεωρήσω κακό σημάδι που δε γίνεται κουβέντα για gameplay τρεις σελίδες τώρα;

Γιατι σαμπως κυκλοφορησε το παιχνιδι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Να το θεωρήσω κακό σημάδι που δε γίνεται κουβέντα για gameplay τρεις σελίδες τώρα;

Mια χαρα ειναι το gameplay του...απιστευτη ατμοσφαιρα! 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Ενταξει τελικα θα το αγορασω στο pc μετα απο τα σχολια που διαβασα.Ουτοσιαλως η κονσολα ειναι στο σαλονι και θα εχω θεμα .....

Ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες και μας έφυγε η ανησυχία και τώρα επιτέλους θα κοιμηθούμε το βραδυ. :P

45 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Να το θεωρήσω κακό σημάδι που δε γίνεται κουβέντα για gameplay τρεις σελίδες τώρα;

Αντίθετος απλά εδώ είναι το PC master race forum, δεν μιλάμε πια για gameplay και βλακείες μονο για ουσιώδη πράγματα όπως pixels και πράσινα άλογα. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...