Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η καραμέλα έχει κουράσει με την δήθεν κουβέντα για το gameplay. Υπάρχουν ένα σωρό gameplay videos του παιχνιδιού και ένα demo σε PC/Consoles για να δει ο οποιοσδήποτε το gameplay. Δεν μιλάμε για νέο IP, το gameplay του θυμίζει πολύ το Revelations 2(Το shooting ειδικά είναι ίδιο).

Btw, κάπου διάβασα ότι αφού και με headshots τα zombies θέλουν 4-5 σφαίρες πολλές φορές, είναι προτιμότερο να τους κόβεις τα πόδια και να φέρνεις γύρες χωρίς να μπορούν να σου κάνουν κάτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο κουραστικό από αυτό που γίνετε δεν παίζει Psycho ακόμα και να μπουκώσεις όλο το πακέτο με τις καραμέλες οποτε αστο καλύτερα γιατί στην τελική συγκεκριμένα άτομα είστε που το κάνετε αυτό.

Τα limps θέλουν 3 σφαίρες για να αφαιρεθούν, tbh προσπάθησα να αφαιρέσω χερια πόδια αλλα κάπου στο δεύτερο χέρι πόδι/χερι ψοφάνε, τα physics πάντως στα zombies τα σπάνε και praise Jesus τα πτώματα δεν εξαφανίζονται. Aραγε όταν ξανά γυρνάς να γίνετε κάτι όπως γινόταν στο remake?! Φάση θα έχει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, συγκεκριμένα άτομα τα σκάμε για HW. Στο έχω ξαναπεί, αν είχα και 'γω GTX960 με i5-4560, δεν θα με ένοιαζε καν το οπτικό κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα διαφωνήσω γιατί τουλάχιστον τα posts σου πολλές φορες περιέχουν και πληροφορίες, το πρόβλημα είναι e.g. με τα άτομα που απλά κάνουν post γιατί άλλαξαν μια ρύθμιση και χρειάζεται να μας τα πρήξουν για τα 2 fps που κέρδισαν καθώς θα post και 15 screens με την διαφορα για τυφλούς. Εκεί είναι το θέμα μου και πολλών επίσης όπως βλέπω. Anyways off-topic by bad.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Τα limbs θέλουν 3 σφαίρες για να αφαιρεθούν, tbh προσπάθησα να αφαιρέσω χερια πόδια αλλα κάπου στο δεύτερο χέρι πόδι/χερι ψοφάνε, τα physics πάντως στα zombies τα σπάνε και praise Jesus τα πτώματα δεν εξαφανίζονται. Aραγε όταν ξανά γυρνάς να γίνετε κάτι όπως γινόταν στο remake?! Φάση θα έχει. :)

Αυτό με τα Crimson Heads μια φορά θα προτιμούσα να μην το έχουν, φαντάζομαι το ίδιο gameplay function (οι περιοχές που "καθάρισες" δεν είναι απαραίτητα 100% safe στην επιστροφή) εξυπηρετεί ο Mr. X/Tyrant αν και με την αφαίρεση του zapping system (καθώς αν δεν κάνω λάθος ο Mr. X αρχικά εμφανιζόταν μόνο στα Β route του κάθε χαρακτήρα) παίζει και να το άλλαξαν σε secret ή νέο boss (φάση όπως το Elder Crimson Head στο REmake).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας από το ντέμο το παιχνίδι μου άρεσε αρκετά, έδωσε μια ευχαρίστηση όπως τα παλιά καλά Resident Evil μέχρι και το RE4. Πολύ καλά γραφικά και ατμόσφαιρα, εξαιρετική βελτιστοποιηση, παραμετροποιηση, στιβαρός χειρισμός που αποκρίνεται δίχως προβλήματα. Βέβαια απαράδεκτη η 30λεπτη διάρκεια του ντέμο που έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορείς να το ξαναπαίξεις, λες και ξοδεύεις λεπτά απο καρτοκινητό. Σίγουρα θα το πάρω, αλλά μάλλον σε κάποια έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Τον ''Dolph Lundgren''(Tyrant, ίδιος είναι) πάντως λένε ότι δεν μπορείς να τον σκοτώσεις, δεν ξέρω αν ισχύει.

Να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι αν μπορούσες να σκοτώσεις τον Mr. X στο αρχικό RE2, αλλά παίζει να κάνουν κάτι όπως τον Nemesis του RE3 (όπου νομίζω μπορούσες να τον σκοτώσεις "προσωρινά" ώστε να μην σε κυνηγά για λίγη ώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Greygore είπε

Να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι αν μπορούσες να σκοτώσεις τον Mr. X στο αρχικό RE2, αλλά παίζει να κάνουν κάτι όπως τον Nemesis του RE3 (όπου νομίζω μπορούσες να τον σκοτώσεις "προσωρινά" ώστε να μην σε κυνηγά για λίγη ώρα).

Λογικά αυτό θα κάνουν, παρόλα αυτά τα Crimson Heads και οι Hunters τα σπάνε και κρίμα που δεν θα έχει, δεν πρόκειται να ξεχάσω ποσο για την πλακα σε έκανε one hit αποκεφαλισμό ο hunter. :D Ειλικρινά το ξανά λέω ελπίζω να δούμε τέτοιου είδους remake για το πρώτο και το 0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έπαιξα το demo  στο pc και αν εξαιρέσεις το bug που έχει στο menu των γραφικών που δείχνει ότι έχω 3gb μνήμη στην κάρτα ενώ έχω 8, μου άρεσε αρκετά.

Σίγουρα είναι φτιαγμένο και για την τωρινή γενιά που έχει συνηθίσει να περπατάει να και να πυροβολάει και να στοχεύει με το ποντίκι. Ενώ στα προηγούμενα remake που έκαναν αυτό δεν γινόταν. 

Γενικά δεν έχουν κρατήσει τίποτα από το gameplay του παλιού παιχνιδιού και κατα την γνώμη μου καλά έκαναν. Με αυτό τον τρόπο πιάνουν και εμάς τους "παλιούς" και τους "νέους".

Σίγουρα και εγώ θα το τσιμπήσω σε καμιά έκπτωση. Σίγουρα αξίζει τα λεφτά του όσο το έπαιξα.

Φυσικά εγώ δεν κατάλαβα γιατί δεν κάθονταν να φτιάξουν έτσι και το resident evil 7, τόσο δύσκολο ήταν...

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω βλεπουμε ενα screenshot με TAA, lumasharpen (reshade) και 2K αναλυση DSR στο 1080p μονιτορ μου

re2-2019-01-16-14-45-51-720.png

 

Και εδω το ιδιο screenshot με τις ιδιες ρυθμησεις χωρις lumasharpen (reshade) ξεκαθαρη η διαφορα στην εικονα

re2-2019-01-16-14-46-20-775.png

Επισημαινω πως στη παραπανω εικονα εχει προστεθει μονο lumasharpen με ελαχιστα πειραγμενες τις τιμες του (ενα τικ). Οποιος δεν μπορει να δει τις διαφορες καντε ενα zoom πανω και στις δυο εικονες να ανοιξουν και θα καταλαβετε. Και sharpness και ουτε για δειγμα jaggies.

Αντι ομως να προτιμουν να τα εχουν προεπιλεγμενα αυτα τα settings στο ιδιο το παιχνιδι προτιμανε να βαζουνε κατι ''σαπακια'' settings του τυπου filmgrain και αλλες τετοιου ειδους. Ενταξει ρε capcom δεν εβαλες που δεν εβαλες msaa βαλε ενα ρημαδι sharpness στα settigns δεν ειναι και τοσο δυσκολο. Ευγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Φυσικά εγώ δεν κατάλαβα γιατί δεν κάθονταν να φτιάξουν έτσι και το resident evil 7, τόσο δύσκολο ήταν... 

Το 7 ήταν πείραμα νομίζω για το ποσο έχει κουράσει το action αλλα το λάθος τους imho ήταν που δεν το τελειωσαν πριν το πλοίο και απλά ας ρίχναν λίγο την αρχική τιμή αλλα...

tenor.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...