Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κοιτας την ατμοσφαιρα μονο ok, εγω αν με ενδιεφερε η σειρα δεν θα το εκανα skip για κανενα λογο παντως ειναι μεγαλο κεφάλαιο στη σειρά και με το καλυτερο gameplay imo. Δηλαδη πχ να παιξει RE/R0  με tank controls και να περιμενει RE2? το θεωρω λιγο ακυρο, προσωπικα αν εδειχνα ενδιαφερον για μια σειρα που δεν εχω ασχοληθει μαλλον θα τα επαιζα ολα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αν κοιτας την ατμοσφαιρα μονο ok, εγω αν με ενδιεφερε η σειρα δεν θα το εκανα skip για κανενα λογο παντως ειναι μεγαλο κεφάλαιο στη σειρά και με το καλυτερο gameplay imo. Δηλαδη πχ να παιξει RE/R0  με tank controls και να περιμενει RE2? το θεωρω λιγο ακυρο, προσωπικα αν εδειχνα ενδιαφερον για μια σειρα που δεν εχω ασχοληθει μαλλον θα τα επαιζα ολα. :P 

Ο χειρισμός είναι κάτι που το συνηθίζεις. Βέβαια κι εγώ προτιμώ το free over-the-shoulder camera αλλά το RE4 είχε κι αυτό τα προβληματάκια του. Πχ που έπρεπε να μείνεις ακίνητος για να στοχεύσεις και να πυροβολήσεις αντιμετωπίζοντας γρήγορους εχθρούς που σε έπαιρναν στο κυνήγι και επιτίθονταν με μανία.

Το άλλο "πρόβλημα" του 4 για μένα ήταν η έλλειψη του survival horror στοιχείου με εχθρούς που "γεννούσαν" πυρομαχικά και βότανα. Καθώς και η παντελής έλλειψη γρίφων που ήταν από τα στάνταρ της σειράς. Από ατμόσφαιρα ήταν ωραίο αλλά κάπου είχε αρχίσει να χάνεται η μπάλα.

Όσο για την σειρά η ίδια η Capcom μπαστάρδεψε την ταυτότητα της με τα σκουπίδια 5 και 6 που ήταν καθαρά mindless action... Για τα spin-offs ούτε λόγος. Ούτε να τα φτύσει κανείς.

Εγώ θα πρότεινα σε κάποιον που ξεκινάει τώρα με Resident Evil, να επικεντρωθεί σε αυτά που έκαναν διάσημη την σειρά και της έδωσαν την original ταυτότητα της. Δηλαδή αργό survival horror, inventory management, μέτρημα πυρομαχικών, zombies, γρίφοι και φυσικά κλειστοφοβική ατμόσφαιρα.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συμφωνω γενικα στα περισσοτερα θα προσθεσω οτι ειχε και τις survival horror στιγμες του το 4, θυμαμαι πχ εκει με το regenerator monster πως λεγόταν ηταν αρκετά creepy. Το gameplay ηταν καλο σαν μετάβαση απο τα tank controls στη νεα γενια και νομιζω το πετυχαν σωστα.

Απο τα spin-offs θα τολμουσα να πω οτι δεν με χαλασε το πρωτο revelations και το δευτερο ηταν guilty pleasure. :P 

Αν θες την original εμπειρια οκ παιζεις RE/R0 πρώτα εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η deluxe έκδοση του παιχνιδιού θα επιτρέπει να αντικαταστήσεις το soundtrack του παιχνιδιού με αυτό του αρχικού Resident Evil 2. Έξυπνη κίνηση για την Capcom να βγάλει έξτρα λεφτά από αυτούς που είχαν παίξει το παλιό και θέλουν να ξαναζήσουν την ίδια ατμόσφαιρα, κακή κίνηση για εμάς που θα την πατήσουμε και θα το σκάσουμε το 70άρι. 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ADHD είπε

ειχε και τις survival horror στιγμες του το 4, θυμαμαι πχ εκει με το regenerator monster πως λεγόταν ηταν αρκετά creepy.

Αυτό το θυμήθηκα κι εγώ όταν έγραφα την απάντηση :P. Ήταν όντως πολύ καλή εκείνη η σκηνή.

Όπως είπα, κι εμένα μου άρεσε το 4 παρά τα προβληματάκια. Είχε πολύ ωραίο στήσιμο ατμόσφαιρας και η δράση δεν ήταν τόσο Michael Bay όσο τα επόμενα. 

Τα Revelations προσωπικά δεν με ενθουσίασαν τόσο πολύ. Το πρώτο ήταν ένα απλό handheld game με πολύ generic εχθρούς, επαναλαμβανόμενα περιβάλλοντα και έλλειψη φαντασίας. Το 2ο ήταν κάπως καλύτερο αλλά το episodic στοιχείο με τις εναλλαγές χαρακτήρων και τοπίων το έβγαλε εντελώς από την ατμόσφαιρα που πήγαινε να στήσει.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν πάει καλά αυτό σε πωλήσεις(Που θα πάει πιστεύω), τότε λογικά θα δούμε και remakes για RE 3 και Code Veronica.

Ελπίζω μόνο να μην τους πάρει πάλι καμια 20αριά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ελπίζω μόνο να μην τους πάρει πάλι καμια 20αριά χρόνια.

Γιατι ποιος ειπε οτι το RE remake  2 τους πηρε 20χρονια για να το βγαλουν?Αυγουστο του 2015 βγηκε η ανακοινωση για remake στο 2.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, phanispal είπε

Του πότε είσαι, του 2005;

λαλ, του 1995 είμαι. Απλά ήμουν handheld gamer φιλε μου δυστυχώς μέχρι την 3η γυμνασίου, είχα βέβαια και κονσόλες ( ps one, xbox 1, 360 ) αλλά έπαιζα ελάχιστα παιχνίδια όπως ΗΑLO, Pro , Fifa κλπ ( περισσότερο καιγομουν σε Gameboy , Nintendo DS, PSP ) , και απλά δεν έτυχε να παίξω τα παιχνίδια αυτα. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σε σχέση με το remake του πρώτου στο GameCube εννοοώ. Για την απόσταση μεταξύ τους.

To remake του πρωτου που ακριβως κολλαει?Αυτα ηταν παιχνιδια(μαζι με το zero)αποκλειστικοτητες για το Gamecube και τα ειχε ηδη αποφασισει η εταιρεια πριν τα κυκλοφορησει.

Το remake του 2 το ξεκινησαν μονο και μονο επειδη ειδαν τεραστια ανταποκριση σε αυτο απο τον κοσμο,αλλιως δεν θα το βγαζαν μιας και εδω και χρονια εχει φυγει το μυαλο πισω απο τα παλια resident evil ο Mikami.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το remake του 1 έγινε το 2002. Ανεξάρτητα που ήταν GC exclusive.

To remake του 2 υποτίθεται ότι θα έρθει το 2019. Ανεξάρτητα που θα βγει και σε άλλες πλατφόρμες, από άλλη εταιρεία και από άλλον Director.

Άρα, ανεξάρτητα από exclusive κ.λπ., θα έχουν χρειαστεί 17 χρόνια από τότε που έγινε remake το 1, για να γίνει remake το 2.

Και έκανα ένα ανάλαφρο σχόλιο που έλεγε τουλάχιστον μη χρειαστεί να περάσουν πάλι τόσα χρόνια για να γίνουν remake τα επόμενα.

Κάτι σχετικό με το game τώρα, μόλις είδα gameplay video και προσγειώθηκα κάπως. Όχι ότι δείχνει άσχημο ή blunt, απλά το reveal trailer σε πήγαινε αλλού.

Βασικά με χάλασε το shooting, ειδικά με gamepad δείχνει απαγορευτικό και δύσκολο, με mouse σίγουρα θα είναι πιο εύκολο, αλλά και πάλι.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, 7nisiotis said:

ps4 λεει αλλά λογικά ίδιο ακριβώς θα μεταφερθεί και στο pc

Ανατριχιασα το ιδιο οπως οταν το'χα πρωτοπαιξει και εμπαινα πρωτη φορα στο αστυνομικο τμημα. Ελπιζω να κρατήσουν και το ost του αρχικου παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Ανατριχιασα το ιδιο οπως οταν το'χα πρωτοπαιξει και εμπαινα πρωτη φορα στο αστυνομικο τμημα. Ελπιζω να κρατήσουν και το ost του αρχικου παιχνιδιου.

Σου έχω νέα, έχει dual audio που το ένα από αυτά χρησιμοποιεί assets και μουσικές ακριβώς όπως το πρώτο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε με σιγουριά αν θα είναι μέσα στην αρχική έκδοση ή αν θα διατεθεί ως DLC. 

 

8 ώρες πριν, phanispal είπε

Σε σχέση με το remake του πρώτου στο GameCube εννοοώ. Για την απόσταση μεταξύ τους.

Επαιξε ρόλο η αποχώρηση του ίδιου του δημιουργού εκείνη την εποχή και επίσης ως μέγεθος το Resi 2 ήταν πολύ μεγαλύτερο του Resi 1. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...