Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βρε δεν εννοω μεγαλο gameplay,αλλα εστω πχ 1 λεπτου να δουμε εντος παιχνιδιου πως φαινονται τα μοντελα, γιατι απο απλες εικονες δουλεια δεν γινεται.

Ουτως ή αλλως το παιχνιδι σε λιγοτερο απο μισο χρονο κυκλοφορει.

Χαριτολογούσα. :P

Με αυτή την αφορμή όμως, μου φένεται ότι τις τελευταίες εποχές δείχνουν υπερβολικά πολύ υλικό από τα παιχνίδια και δεν μένει κάτι για έκπληξη όταν τελικά βγαίνουν. Γι αυτό εγώ προσωπικά αποφεύγω videos και μένω μόνο σε screenshots.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενταξυ για Resident evil 2 μιλαμε που σε γενικες γραμμες το βασικο παιχνιδι οι περισσοτεροι το ξερουμε ηδη,ανεξαρτητως των οποιων αλλαγων και να βαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ενταξυ για Resident evil 2 μιλαμε που σε γενικες γραμμες το βασικο παιχνιδι οι περισσοτεροι το ξερουμε ηδη,ανεξαρτητως των οποιων αλλαγων και να βαλουν.

Ένας λόγος παραπάνω να αφήσουμε κάτι για έκπληξη ;).

Μου λείπουν πολύ πάντως οι εποχές GamePro στα περίπτερα :wub:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω,εγω ουτως ή αλλως το παιχνιδι το εχω κανει pre order και φυσικα θα το λιωσω οπως και ολα τα αντιστοιχα της σειρας.

Αρα spoiler ξε spoiler δεν με πειραζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Χαριτολογούσα. :P

Με αυτή την αφορμή όμως, μου φένεται ότι τις τελευταίες εποχές δείχνουν υπερβολικά πολύ υλικό από τα παιχνίδια και δεν μένει κάτι για έκπληξη όταν τελικά βγαίνουν. Γι αυτό εγώ προσωπικά αποφεύγω videos και μένω μόνο σε screenshots.

Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ. Καλά καλά review δεν παρακολουθώ. Εχω αφήσει παιχνίδια στην απέξω μόνο και μόνο επειδή έχω φάει spoiler και χάνω κάθε θέληση να παίξω. Το έχω πάθει με αρκετά παιχνίδια που είτε δεν τα ξεκίνησα ποτέ είτε τα παράτησα καθώς έπαιζα. Το μεγαλύτερο τέτοιο κρούσμα που είχε παρουσιαστεί για εμένα ήταν το Persona 3. Μιλάμε είχα μαζέψει καμιά 80αριά ώρες και τρώω το spoiler του αιώνα από ένα μπαστάρδι που απλά έγραφε φάτσα φόρα τα πάντα και έπεσε το μάτι μου ακριβώς εκεί που δεν έπρεπε να πέσει. 

Δυστυχώς τέτοια spoiler δεν είναι δεδομένο ότι δεν θα υποπέσει ακόμα και η ίδια η εταιρία που προωθεί το παιχνίδι. Παράδειγμα στο Resident Evil 2 remake το να δω τα ζόμπι και ένα licker σε βίντεο είναι όλα καλά και εντάξει αλλά το να αρχίσω να βλέπω τα υπόλοιπα πλάσματα, bosses, περιοχές ή και τις νέες προσθήκες εεεεεε ναι πάει πολύ. Αισθάνομαι ότι το έχω ξαναδεί το έργο, όχι με την καλή έννοια. 

Και εννοείται...μακριά μακριά από youtube με top 10 και τέτοια, είναι η επιτομή του spoiler και ο ευκολότερος τρόπος να καταστρέψεις άπειρα παιχνίδια (και όχι μόνο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys υπάρχει 20 λεπτά gameplay, τι λέτε? Δεν δείξαν με Claire? Χαλαρά θα δείξουν αλλα το gameplay το ίδιο θα είναι πάνω κάτω, οποτε? Anyways ξέρουμε το game θα έχει διαφορες με το original σχεδόν στα πάντα οποτε ναι οποιος έχει θέμα με spoilers ας αποφύγει videos, προσωπικά δεν με νοιάζει αν και υπάρχουν αρκετοί yt creators που είναι παρα πολύ προσεχτικοί με spoilers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουτως ή αλλως το κεντρικο trailer παρουσιασης του Resident evil 2 remake ειχε μεσα και αρκετες τετοιες σκηνες,και δεν μιλαμε δα και για νεο τιτλο για να μιλαμε για spoilers.

Επισης θελω να εχω επιγνωση του gameplay και του τι νεο εχει μπει σε ενα παιχνιδι για να ξερω ποτε και αν το αγορασω.

Δεκτα ολα αυτα περι spoiler κυριως σε story driver παιχνιδια αλλα ελεος να θεωρειται spoiler πχ τα boss που ηδη γνωριζουμε μιας και μιλαμε για τιτλο 20ετιας.

Δηλαδη ειναι spoiler να δεις σε 4κ το νεο μοντελο του boss που ηδη γνωριζεις/εχεις δει απο την αρχικη εκδοση?

Μηπως θεωρειται spoiler με αυτη την λογικη και το εξωφυλλο του παιχνιδιου που δειχνει τα νεα μοντελα των χαρακτηρων?

Και να το εγραφε κανεις που δεν τα εχει παιξει καθολου τα αρχικα παιχνιδια να το καταλαβαινα γιατι θα εστεκε κιολας.....

Η να το πω πιο απλα αν καποιος εχει μεγαλη φοβια με τα spoilers,δεν μπαινει ουτε καν στα θεματα των παιχνιδιων μηπως και φαει καποιο στην μαπα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spoiler δεν είναι μόνο μια αποκάλυψη της ιστορίας. Σε ένα μέσο όπως τα παιχνίδια μπορεί να είναι κάτι σε θέμα παρουσίασης, κάποιου artwork, κάποια μουσική. Γενικά οτιδήποτε major είναι spoiler. Το κομμάτι με τον William παράδειγμα είναι major κομμάτι καθώς μιλάμε για νέο σχέδιο και νέο τρόπο παρουσίασης. Το impact από την πρώτη φορά που βλέπεις κάτι δεν υπάρχει την δεύτερη. Εχεις ήδη ξεπεράσει το κομμάτι "έκπληξη". Ακόμα και στο πρώτο βίντεο που μας έδειξαν, στο σημείο που ο Leon πάει και κάνει inspect έναν νεκρό αστυνομικό που έχει τη μούρη του κομμένη σε φέτες το θεωρώ major spoiler γιατί άλλο πράγμα να στο δείξουν πρόωρα και άλλο πράγμα να έχεις ξεκινήσει ήδη να παίζεις, να έχεις ήδη αναπτύξει ατμόσφαιρα στο μυαλό σου και να έχεις ήδη μπει στο παιχνίδι και να το κάνεις μόνο σου αυτό. Η εικόνα θα ψηθεί μέσα στο μυαλό σου. 

Δεν χρειάζεται να δούμε και το βίντεο της Claire, έχουμε ήδη δει πολλά από τον Leon και δεν περιμένουμε κάτι διαφορετικό γι αυτήν. Δεν θα πέσει η ποιότητα στα κρυφά ξέρετε. Το ίδιο επίπεδο θα έχουμε καθ'όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wow Ikaruga πολύ hardcore φάση :D Δεν διαφωνώ makes sense η "έκπληξη" που περιγράφεις αλλα το να προσπαθείς να αποφύγεις όλα τα spoilers στο internet sounds exhausting. Πάντως δεν έχουν δείξει τίποτα παραπάνω από την αρχή του game, μέχρι στιγμής.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Wow Ikagura πολύ hardcore φάση :D Δεν διαφωνώ makes sense η "έκπληξη" που περιγράφεις αλλα το να προσπαθείς να αποφύγεις όλα τα spoilers στο internet sounds exhausting. Πάντως δεν έχουν δείξει τίποτα παραπάνω από την αρχή του game, μέχρι στιγμής.

Hardcore γιατί είμαι hardcore σαν gamer και purist επίσης. Πιστεύω ακράδαντα στην εμπειρία και καθαρότητα της στιγμής όπως θα το δει και θα το ερμηνεύσει για πρώτη φορά το μάτι σου και ο εγκέφαλος σου. Θεωρώ ότι κάνεις diservice στον εαυτό σου αν απλά σποιλεριάζεις το παιχνίδι με κάθε ευκαιρία ή αν ψάχνεις ότι πληροφορία μπορείς. Αλλοιώνεις την εμπειρία, το impact που έχεις δεν είναι το ίδιο με κάποιον που δεν ξέρει σχεδόν τίποτα και στο τέλος μπορεί και να πεις "meh" ενώ για εμένα που έχω καθαρή σελίδα και έχω "γράψει" παίζοντας την εμπειρία μου να πω "wow". Είναι αποδεδειγμένο ότι όταν το μάτι και ο εγκέφαλος βλέπουν κάτι νέο δημιουργούν νέες συνάψεις (ακριβώς όταν αποκτάς νέες εμπειρίες) με αποτέλεσμα την δεύτερη φορά να μην είναι ποτέ το ίδιο. Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό στον εαυτό του; 

Παράδειγμα, ας πάρουμε τα souls παιχνίδια που εκτός από gameplay αριστουργήματα είναι και artwork αριστουργήματα. Το να κάτσω και να δω τα μισά του στοιχεία σε gameplay videos και εκτεταμένα αποκαλυπτήρια κυριολεκτικά αφαιρεί αξία από την εμπειρία σου και την νοθεύει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πού είναι οι εποχές που δεν υπήρχε YouTube, στην καλύτερη να έπαιζες ένα μικρό demo, και παρόλ' αυτά έβγαιναν αριστουργήματα.

Τώρα μπορείς να δεις το μισό walkthrough στο YouTube μήνες πριν βγει το game, day one θέλουν patches γιατί είναι ημιτελή και full στο bug και τα προβλήματα, σχεδόν όλα είναι ports, και το κυριότερο είναι και βαρετά κι από πάνω.

Όσοι πρόλαβαν τις πραγματικά καλές εποχές αγνού gaming πρόλαβαν. Οι υπόλοιποι θα χαρούν RT με 20fps.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ikaruga δεν διαφωνώ πουθενά, παρόλα αυτά για μένα το review από άτομο που "εμπιστεύομαι" είναι σίγουρο πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά για τους λόγους που είπε παραπάνω ο φίλος. Παρόλα αυτά Phanispal το gameplay του τώρα με του τότε δεν συγκρίνετε, οι διαστάσεις που έχει τώρα είναι αστρονομικά μεγαλύτερες σε σχέση με παλιά imho, με τα υπόλοιπα συμφωνω απόλυτος. Quality up, ethics down, imho as always. Το " Οι υπόλοιποι θα χαρούν RT με 20fps." τι σημαίνει?

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το " Οι υπόλοιποι θα χαρούν RT με 20fps." τι σημαίνει?

To Ray Tracing λέω, που γίνεται τόσος ντόρος αυτές τις μέρες.

Ναι, επαναστατικό, ναι, next gen μπλα μπλα μπλα, αλλά νομίζω κάπου χάνουμε την ουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Το κομμάτι με τον William παράδειγμα είναι major κομμάτι καθώς μιλάμε για νέο σχέδιο και νέο τρόπο παρουσίασης.

Ακριβώς αυτό. Όταν είδα το screenshot μου χάλασε την εμπειρία επειδή είχα την περιέργια πως θα τον παρουσιάσουν. In-game φυσικά.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι βασίζεται στο στήσιμο της ατμόσφαιρας και στο slow-burn. Τι σημασία έχει αν το έχεις παίξει 20 χρόνια πριν? Τα γραφικά τότε ήταν... PS1. 

Τώρα εφόσον μερικοί το έχετε κάνει ήδη pre-order, γιατί χαλιέστε που δεν είδατε gameplay με την Claire? Αφού έτσι κι αλλιώς το αγοράσατε ήδη και θα το παίξετε :P

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...