Προς το περιεχόμενο

Resident Evil 2 Remake [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/12/2019 at 16:45, Greygore said:

Meanwhile, εδώ και κάποιες μέρες εμφανίστηκε νέο achievement στο Steam entry του παιχνιδιού (hidden, με όνομα EN_name που είναι προφανώς placeholder, link απο completionist.me, το οποίο κάνει datamine κατ'ευθείαν απο το Steam API), αναρωτιέμαι αν θα υπάρξει νέο DLC ή ίσως κάποιο interim chapter ως πρόλογος του RE3 :P 

Self-quote, αλλά πέρασε backend update όπου άλλαξαν το placeholder text/icon - ο νέος τίτλος του achievement είναι "Chasing Jill - Read a letter left behind by Jill". Βάση του τίτλου, το βρίσκω πλέον αμφίβολο αν θα υπάρξει κάποιο νέο DLC/chapter, περισσότερο για νέο in-game lore item/note/letter δείχνει - στο παιχνίδι πάντως δεν υπήρχε μέχρι σήμερα κάποιο patch/update οπότε το εν λόγω content μάλλον δεν είναι implemented ακόμη...

Πάντως, σε γενικές γραμμές μου αρέσει αυτή η προσπάθεια της Capcom να ενισχύσει την in-universe "συνοχή" μεταξύ των δύο τίτλων (αν και θα ήθελα κάτι πιο ουσιαστικό, όπως το φανταζόμουν θα ήταν ένα νέο Survivor Story or something) :P .


image.png.23a30a74371ff13b588b117263056fc5.png
 

Επεξ/σία από Greygore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η νέα προσθήκη ήταν κάπως... απογοητευτική: 

 

Spoiler

20191219220932_1.jpg.c220b389575c88f0a001f624613539a7.jpg

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το βρει, είναι διαθέσιμο στα stories Α/Β του Leon, στο Gun Shop αμέσως μετά το πρώτο electronic lock puzzle στο underground parking.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Greygore είπε

Τελικά η νέα προσθήκη ήταν κάπως... απογοητευτική: 

  Απόκρυψη περιεχομένων

20191219220932_1.jpg.c220b389575c88f0a001f624613539a7.jpg

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να το βρει, είναι διαθέσιμο στα stories Α/Β του Leon, στο Gun Shop αμέσως μετά το πρώτο electronic lock puzzle στο underground parking.

Το βρισκεις το σημειωμα και αν χρησιμοποιησεις και παλιοτερο save η θα χρειαστει ντε και καλα να παιξεις απο την αρχη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Greygore είπε

Τελικά η νέα προσθήκη ήταν κάπως... απογοητευτική: 

Για να λεμε και την αληθεια,ενα σημειωμα/letter ολο και ολο ηταν.Τι να ελεγε πια για να σε σοκαρει? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 20/12/2019 at 18:48, icenex said:

Το βρισκεις το σημειωμα και αν χρησιμοποιησεις και παλιοτερο save η θα χρειαστει ντε και καλα να παιξεις απο την αρχη?

Δεν γνωρίζω, καθώς οτι save είχα στο cloud δυστυχώς ήταν απο τα campaigns της Claire, αλλά απο κάποια guides που είδα λένε πως είναι διαθέσιμο και σε ήδη υπάρχοντα saves εφ'όσον δεν έχεις φτάσει ακόμη το συγκεκριμένο σημείο.

On 20/12/2019 at 19:31, Fulgore said:

Για να λεμε και την αληθεια,ενα σημειωμα/letter ολο και ολο ηταν.Τι να ελεγε πια για να σε σοκαρει? :P

Κοίτα, δεν είναι πως είχα κάποια μεγάλη προσδοκία αλλά θα μου άρεσε π.χ. η μέθοδος με την οποία σου δείχνουν το γράμμα να ήθελε λίγο περισσότερο ψάξιμο απο απλά να το βρεις πεταμένο πάνω σε ένα γκισέ ή έστω να είχε κάποιο νέο δωμάτιο ή κάποιο άλλο μικρό gameplay addition :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το θετεις δεν εχεις αδικο προφανως,αλλα νομιζω οτι παλι σε αυτη την περιπτωση πιο πολυ φταιει το γεγονος οτι εγινε leak απο νωρις και καποιοι δημιουργησαν hype οτι ισως να υπαρχει και dlc/συνεχεια για αυτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λιγο late στο party, αλλα σβηνω το backlog σιγα σιγα...παιχνιδαρα οντως...πριν 20 χρονια ειχα κανει το playthrough με το leon, ηρθε ο καιρος να παιξω και της claire...

αυτο που μου αρεσε περισσότερο ηταν οτι δεν σε κραταει απο το χερακι... το νοιωθεις το τρομο...

 

αλλα ας τα κοψουν τα ριμεικ και να προσαρμουσουν το gameplay σε νεα παιχνιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος από εμένα το πρώτο σενάριο του Leon και πέρασα στο δεύτερο σενάριο με την Claire. Το παιχνίδι είναι άψογο. Δεν έχει λάθος που λέμε. Μπορεί η διάρκεια να είναι σχετικά μικρή αλλά έχει μια σωστή ενδοεπικοινωνία από σενάριο σε σενάριο. Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση πάντως είναι η σκέψη στο level και puzzle design. Είναι όλα "λογικά" και έχουν μια σωστή συνοχή. Ψοφάω για αστυνομικό τμήμα και όταν το παίζεις στο hardcore το σκατό είναι στην κάλτσα, έχει σοβαρό management αν και η αλήθεια είναι ότι στο hardcore είναι εμφανές ότι την δυσκολία την έτσι ώστε να χρειάζεται να γνωρίζεις κάποια πράγματα από πριν αλλιώς εύκολα μπορεί να χρειαστεί να το πάρεις πάλι από την αρχή. 

Στόχος μου να τελειώσω όλα τα σενάρια πριν έρθει το Nemesis. Θεωρώ ότι θα τα καταφέρω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 26/1/2020 στις 9:29 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Τέλος από εμένα το πρώτο σενάριο του Leon και πέρασα στο δεύτερο σενάριο με την Claire. Το παιχνίδι είναι άψογο. Δεν έχει λάθος που λέμε. Μπορεί η διάρκεια να είναι σχετικά μικρή αλλά έχει μια σωστή ενδοεπικοινωνία από σενάριο σε σενάριο. Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση πάντως είναι η σκέψη στο level και puzzle design. Είναι όλα "λογικά" και έχουν μια σωστή συνοχή. Ψοφάω για αστυνομικό τμήμα και όταν το παίζεις στο hardcore το σκατό είναι στην κάλτσα, έχει σοβαρό management αν και η αλήθεια είναι ότι στο hardcore είναι εμφανές ότι την δυσκολία την έτσι ώστε να χρειάζεται να γνωρίζεις κάποια πράγματα από πριν αλλιώς εύκολα μπορεί να χρειαστεί να το πάρεις πάλι από την αρχή. 

Στόχος μου να τελειώσω όλα τα σενάρια πριν έρθει το Nemesis. Θεωρώ ότι θα τα καταφέρω.

Το παίζω και γω με καθυστέρηση....φαντάσου backlog 😂😂😂

 

Πετάγομαι αρκετές φορές εξαιτίας των steelseries που μου χες προτείνεις εσύ. Παίζω και βράδυ αργά και μια μέρα εκεί που πετάχτηκε το zombie πετάχτηκε ξαφνικά... Και η κόρη μου που ξύπνησε και πήγε το σκατο στην κάλτσα. Σκέψου να παίζεις pitch black σκηνικο, οι ήχοι σου ναι αποκλειστικά αυτές της κονσόλας και ξαφνικά να πηδηξει μπροστά σου ένα παιδί από το σκοτάδι με την πιπίλα στο στόμα. Έχασα χρόνια ζωής..... 

 

Άξιζε το run με την Claire μετά του Leon; Πέρα από το ορφανοτροφειο έχει άλλα διαφορετικά επίπεδα; 

 

Από διάρκεια είμαι στις 10 ώρες και τώρα πάω για το τελικό επίπεδο. Τελείωσα με greenhouse δηλαδή κ πάω στην δυτική πτέρυγα. Ικανοποιητική διάρκεια για παιχνίδι με τέτοια ένταση. Υπήρξαν φορές που είπα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΆΛΛΟ όχι λόγω δυσκολίας αλλά λόγω... φόβου. 

 

Το παίζω αποκλειστικά με μόνο φως της οθόνης και headset. 

 

Χτες πχ όταν πήρα την τρίτη κάρτα για το wristband από το greenhouse κ πετάχτηκε ο σατράπης τύραννος 😂😂😂 τα χρειάστηκα λιγουλάκι. 

Ορισμός παιχνιδιού εμπειρίας πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι απαραίτητο είναι να παίξεις οποιοδήποτε Β σενάριο για να δεις και το πραγματικό τελευταίο boss και τερματισμό. Από άποψη lore όπως και στο πρώτο Resident Evil που το canon είναι η ιστορία της Jill στο RE2 ο Leon είναι ο κανονικός χαρακτήρας. Συνεπώς μπορείς να παίξεις τα δυο σενάρια του Leon μόνο αν θέλεις αλλά και μόνο για την εμπειρία και τα διαφορετικά όπλα που προσφέρονται στον καθένα όπως και μικρά πρόσθετα επιπλέον ιστορίας θεωρώ ότι αξίζει να παίξεις όλα τα σενάρια. Από άποψη δυσκολίας τα σενάρια του Leon είναι πιο δύσκολα από τα αντίστοιχα της Claire. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αυτό που είναι απαραίτητο είναι να παίξεις οποιοδήποτε Β σενάριο για να δεις και το πραγματικό τελευταίο boss και τερματισμό. Από άποψη lore όπως και στο πρώτο Resident Evil που το canon είναι η ιστορία της Jill στο RE2 ο Leon είναι ο κανονικός χαρακτήρας. Συνεπώς μπορείς να παίξεις τα δυο σενάρια του Leon μόνο αν θέλεις αλλά και μόνο για την εμπειρία και τα διαφορετικά όπλα που προσφέρονται στον καθένα όπως και μικρά πρόσθετα επιπλέον ιστορίας θεωρώ ότι αξίζει να παίξεις όλα τα σενάρια. Από άποψη δυσκολίας τα σενάρια του Leon είναι πιο δύσκολα από τα αντίστοιχα της Claire. 

Ποιο είναι το δεύτερο σενάριο του Leon; Κάτι δεν καταλαβαίνω.... Και στα trophies δεν βλέπω για κάτι extra..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chill είπε

Ποιο είναι το δεύτερο σενάριο του Leon; Κάτι δεν καταλαβαίνω.... Και στα trophies δεν βλέπω για κάτι extra..... 

Και οι δυο χαρακτήρες έχουν ένα Α' σενάριο και ένα Β' σενάριο. Αν έπαιξες πρώτα με τον Leon τότε θα ξεκλειδώσεις το Β' σενάριο της Claire και τούμπαλιν. Μπορείς κάλλιστα να παίξεις πρώτα και τα δυο Α΄σενάρια έτσι ώστε να παίξεις τα Β' σενάρια τελευταία. Για εμένα εφόσον ξεκινάς τώρα ξεκινάς με την Claire σενάριο Α΄καθώς είναι το ευκολότερο σενάριο, μετά Α΄του Leon που είναι δυσκολότερο και έπειτα ξανά πάλι Claire B΄σενάριο που είναι πιο δύσκολο από το Α΄του Leon και τέλος του Leon B' που είναι και το δυσκολότερο σενάριο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Παιδιά επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, χρειάζεται να διαβάζεις πολύ μέσα στο παιχνίδι; Αν προσπεράσω το κομμάτι του διαβάσματος θα το ευχαριστηθώ ή θα χάσω πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...