Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εύρεσης web developers στην Ελληνική αγορά εργασίας


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Ίσως δεν έχει γίνει αρκετά σαφές.... δεν είμαι developer στην εταιρία, είμαι ο υπεύθυνος του τμήματος.
Σταμάτησα εδώ και κάποια χρόνια να γράφω κώδικα  και πλέον κάνω μόνο το management. 

Τώρα μιλάμε σωστά...λογικό είναι που δεν "βρίσκεις"

Το θέμα δεν είναι ότι δεν βρίσκεις developer, το θέμα είναι ότι θες 1 developer που να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σου..

Μιας και έχεις χρόνια που δεν ασχολείσαι ( η εξουσία είναι γλυκιά και διαφθείρει και τους καλυτερους...το έχω δεί το έργο...έχω δει παλικάρια να γίνονται "παλικαράκια" για χάρη της και να γλύφουν εκεί που φτύναν) και ως γνωστό ειδικά στον χώρο σου η γνώση σου υποδιπλασιάζεται κάθε 6 μήνες με 1 χρόνο είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να "πιάσεις" τον devel00per  σου φαίνεται πολύ εξωγήινος , δεν ταιριάζει στον ορισμό της ομάδας σου...οπότε αρχίζεις και ψάχνεις άλλα πράγματα όπως ποια σχολή τελείωσε..αν κάθεται ίσια στο τραπέζι, αν διπλώνει ή ξεδιπλώνει τα χέρια του αν το βλέμα του είναι αυτό που ψάχνεις...μην ανησυχείς θα τον βρείς ...θα είναι κάποιος που απλώς θα σου θυμίσει κάτι απο το παρελθόν σου ...ίσως να έχει κάνει και κάτι παρόμοιο με αυτό που κάποτε έκανες και πάει λέγοντας.....γνωστό το έργο με γνωστή κατάληξη...

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, masteripper είπε

Το θέμα δεν είναι ότι δεν βρίσκεις developer, το θέμα είναι ότι θες 1 developer που να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σου..

Συμφωνώ με τον @masteripper ότι κι αυτό είναι κάτι που πρέπει μεταξύ άλλων να ερευνήσεις, εσένα δηλαδή.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο κάποιοι να απορρίπτουν ή να αφήνουν εσένα και όχι την εταιρεία στην περίπτωση που ήδη έχουν προσληφθεί και μετά je m'en fous & le poul.

Όπως προείπα είτε κάπου το πράμα χωλαίνει με τη διαδικασία αναζήτησης είτε με το περιβάλλον (και δεν εννοώ τους τοίχους) ή και με τα δυο.

Επεξ/σία από The King
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα να αναφερω ότι αν ειναι και devel00per και cool...άστα εκεί πιάνει και ο φόβος...λίγο μαγκάκος να είναι με τις κατάλληλες άκρες...σε κανα χρόνο υπάρχει και η περίπτωση να σε βάλει στην αντίθετη θέση....ακόμα θυμάμαι το post κάποιου μεγάλου και τρανού στο Quora που προσέλαβε κάποιον και μέσα σε 1 βδομάδα έβγαλε τον κώδικα του άχρηστό και τον έκανε ρεζίλι....φυσικά τον απέλυσε με το πρόσχημα ότι δεν είχε σωστή συμπεριφορά...ο άνθρωπος απλώς βγήκε και είπε στην εταιρεία ότι ο θεικός κώδικας του μεγάλου έκανε λαθος υπολογισμούς και τον έφτιαξε και τον έκανε και πολύ πιο αποδοτικό...δηλαδή τι έπρεπε να κάνει....

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, bikey77 said:

Σε συζητήσεις με συναδέλφους του χώρου συχνά ακούγεται πως οι καλοί developers είτε έχουν φύγει στο εξωτερικό, είτε είναι κάπου καλά και δεν το κουνάνε είτε δουλεύουν με εξωτερικό remotely το οποίο τους προσφέρει περισσότερα χρήματα & ευέλικτο ωράριο.

Ποια job sites κοιτάζετε περισσότερο και ποια θεωρείτε καλύτερα για το χώρο της πληροφορικής;
Πως προτιμάτε τις αγγελίες; Αναλυτικές ή πιο abstract; 
Τι κοιτάτε σε μια αγγελία και τι διευρεύνηση κάνετε πριν στείλετε την αίτηση και το βιογραφικό σας;

Προφανώς. Ποιος θα καθόταν να ασχολείται με παθογένειες όταν έχει τα skills να λύσει το πρόβλημά του διαφορετικά;

Για job sites δε μπορώ να πω. Αγγελίες αναλυτικές (σε λογικά πλαίσια), κοιτάω το ποσοστό bullshit, το αν ο εργοδότης είναι πολυεθνική ή σταρταπ του πωπού, διερεύνηση τίποτα πέρα από αυτά γιατί δεν έχει νόημα. Ότι είναι ενδιαφέρον και μπορείς να το μάθεις πριν προσληφθείς, το μαθαίνεις στις συνεντεύξεις.

ΥΓ αφού όλο το HR της υπόθεσης είσαι εσύ, το ότι για κάθε ένα υποσχόμενο βιογραφικό θα παίρνεις 20 με προϋπηρεσία μπάρμαν είναι δεδομένο. Δε μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό εφόσον είσαι αναγκασμένος να βρίσκεις υποψηφίους με τη μέθοδο του ντελάλη.

5 hours ago, albNik said:

Στην Ελλάδα ο προγραμματιστής βγάζει τα ίδια με τον ντελιβερά (ίσως παραπάνω ο ντελιβεράς)

Δεν ξέρω πόσα παίρνουν οι ντελιβεράδες που έχεις υπόψη, αλλά φαντάζομαι πως οι προγραμματιστές που λες είναι είτε χωρίς εργασιακή εμπειρία, είτε skill level περιστασιακού χομπίστα.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, defacer είπε

 

Δεν ξέρω πόσα παίρνουν οι ντελιβεράδες που έχεις υπόψη, αλλά φαντάζομαι πως οι προγραμματιστές που λες είναι είτε χωρίς εργασιακή εμπειρία, είτε skill level περιστασιακού χομπίστα.

Σε αυτό σε διαβεβαιώ ότι κάνεις λάθος...για Ελλάντα μιλάμε...

Ο μέσος προγραμματιστής είναι στα 750 + ...ο ντελιβεράς σε καλή περιοχή με πουρπουαρ μπορεί να τσιμπάει και περισσότερα και παίρνει και τζάμπα φαι για το σπίτι.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, masteripper said:

Ο μέσος προγραμματιστής είναι στα 750 +

Πηγή; Αν ο μέσος είναι στα 750 τότε δεδομένου πως από πάνω δεν υπάρχει όριο, από κάτω πόσοι πρέπει να παίρνουν 500 για να βγει ο μέσος όρος;

Νομίζω πως απλά συγχέεις τον επαγγελματία με κάποιον που τυχαίνει να ξέρει να γράφει κώδικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, defacer είπε

Πηγή; Αν ο μέσος είναι στα 750 τότε δεδομένου πως από πάνω δεν υπάρχει όριο, από κάτω πόσοι πρέπει να παίρνουν 500 για να βγει ο μέσος όρος;

Νομίζω πως απλά συγχέεις τον επαγγελματία με κάποιον που τυχαίνει να ξέρει να γράφει κώδικα. 

Ισχύει. Ως κάτοικος Αθήνας με αρκετά μεγάλο κύκλο προγραμματιστών (και εκείνοι με τη σειρά τους με το δικό τους), και ως επαγγελματίας ο ίδιος γνωρίζω ότι οι μισθοί συνήθως κυμαίνονται από βασικό μισθό μέχρι 1500 και από εκεί και πέρα υπάρχουν και εξαιρέσεις και παλιοί που παίρνουν ακόμα και 2000+.

7 ώρες πριν, bikey77 είπε

Στο διάστημα που ασχολούμαι με αυτό, έχουν υπάρξει θέσεις για full-stack developers, front-end, back-end developers, linux administrators και έχουν δημοσιευτεί αγγελίες σε κανάλια όπως το LinkedIn (μέσω Workable), στο kariera.gr, computerades.gr, gr.indeed.com, στο Facebook page μας, στο site μας, σε promoted posts στο LinkedIn και Facebook. Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση ήταν κάπως απογοητευτικό ως προς την "ποιότητα" των βιογραφικών που λαμβάναμε, στην πληθώρα των περιπτώσεων λαμβάναμε CVs από ανθρώπους που δε διάβασαν την αγγελία και απλά πάτησαν "submit" ενώ εκείνοι που πράγματι ταίριαζαν στο job description και κάλυπταν το μεγαλύτερο εύρος των skills που αναφέρονται σε αυτό, ήταν ένα μικρό ποσοστό.

Σε αυτούς τους ανθρώπους έδωσες κάποιο demo να φτιάξουν με τις σχετικές τεχνολογίες που ψάχνετε για να δεις την καταλληλότητά τους για τη δουλειά; Και αν ναι, τα αποτελέσματα ήταν όλα όντως τόσο απογοητευτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, defacer είπε

Πηγή; Αν ο μέσος είναι στα 750 τότε δεδομένου πως από πάνω δεν υπάρχει όριο, από κάτω πόσοι πρέπει να παίρνουν 500 για να βγει ο μέσος όρος;

Νομίζω πως απλά συγχέεις τον επαγγελματία με κάποιον που τυχαίνει να ξέρει να γράφει κώδικα.

Έχεις δίκιο ...δεν βγαίνει

40 650 26000  
20 700 14000  
15 750 11250  
10 800 8000  
5 900 4500  
4 1000 4000  
3 1200 3600  
2 1500 3000  
1 2500 2500  
100   76850 768,5

 

Σου χρωστάω 18.5 € ...θα αρχίζω να μαζεύω για όταν έρθεις Ελλάδα....😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση απο εναν "φρέσκο" προγραμματιστή του χώρου.

Γιατί δεν πέρνεται έναν Junior Programmer να τον εκπαιδεύσεται ώστε να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Μια ερώτηση απο εναν "φρέσκο" προγραμματιστή του χώρου.

Γιατί δεν πέρνεται έναν Junior Programmer να τον εκπαιδεύσεται ώστε να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σας?

Όταν υπάρχει τόση προσφορά γιατί να σπαταλήσεις λεφτά σε αβέβαιες επενδύσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι η σωστη προσεγγιση? Θα το παρεις φθηνα για αρχη, θα το εκπαιδευσεις πανω ακριβως σε οτι εσυ χρειαζεσαι και θα τον βαλεις να κανει τη low level εργασια αρχικα να ξελασπωσεις πιο εμπειρους να ασχοληθουν πιο αποδοτικα.

Δεν γνωριζω απο προγραμματισμο μην παρεξηγηθω αλλα αυτο το βλεπω στον δικο μου κλαδο οπου ολοι ζητανε εμπειρους με μισθο λιγο πανω απο βασικο και αποτελεσματα χθες. Μετα βεβαια ολοι κλαιγονται οτι δεν βρισκουν ατομα να κατσουν πανω απο 6μηνες εως χρονο μαξ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, masteripper είπε

Όταν υπάρχει τόση προσφορά γιατί να σπαταλήσεις λεφτά σε αβέβαιες επενδύσεις..

Τα ποιά; Ο βασικός + 100; Αυτά δηλαδή που κάποιος τα παίρνει, χωρίς να έχει σπουδάσει καν μερικές φορές, όπως ειπώθηκε;

Και επιπλέον, το να σου φεύγουν κάθε 3 και λίγο, είναι επένδυση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε εγω που ψαχνω εδω και 2 χρονια δουλεια σαν προγραμματιστης,που προσπαθω να μαθαινω λιγο απο ολα ωστε να μην μεινω πισω με αποτελεσμα να μην μαθαινω κατι σωστα και σε βαθος δεν προκειται ποτε να βρω δουλεια σαν junior ή new entry με διαθεση καποιος να με εκπαιδευσει και να με βαλει στις ραγες να τσουλησω...αν ολοι περιμενουν τους ετοιμους ή τους σουπερ ουαου καληνυχτα ονειρο μου....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Πράγματι , η εύρεση ικανού προγραμματιστή είναι δύσκολη γιατί πολλοί ικανοί εργάζονται ή στο εξωτερικό ή remotely.  Oπότε πολλοί εργοδότες αναγκάζονται και προσλαμβάνουν άτομα με μέτρια προσόντα που συχνότητα δεν έχουν την αναμενόμενη εξέλιξη ή αν είναι ταλέντα μόλις συμπληρώσουν τις γνώσεις τους φεύγουν. Για να κρατηθούν οι ικανοί στην Ελλάδα πρέπει να αυξηθούν κατά πολύ οι μισθοί τους αλλά δυστυχώς δεν το επιτρέπουν οι οικονομικές συνθήκες.

εμένα μου μοιάζει λίγο φαύλος-κύκλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...