Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εύρεσης web developers στην Ελληνική αγορά εργασίας


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, masteripper είπε

Τώρα μιλάμε σωστά...λογικό είναι που δεν "βρίσκεις"

Το θέμα δεν είναι ότι δεν βρίσκεις developer, το θέμα είναι ότι θες 1 developer που να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα σου..

Μιας και έχεις χρόνια που δεν ασχολείσαι ( η εξουσία είναι γλυκιά και διαφθείρει και τους καλυτερους...το έχω δεί το έργο...έχω δει παλικάρια να γίνονται "παλικαράκια" για χάρη της και να γλύφουν εκεί που φτύναν) και ως γνωστό ειδικά στον χώρο σου η γνώση σου υποδιπλασιάζεται κάθε 6 μήνες με 1 χρόνο είναι σίγουρο ότι δεν μπορείς να "πιάσεις" τον devel00per  σου φαίνεται πολύ εξωγήινος , δεν ταιριάζει στον ορισμό της ομάδας σου...οπότε αρχίζεις και ψάχνεις άλλα πράγματα όπως ποια σχολή τελείωσε..αν κάθεται ίσια στο τραπέζι, αν διπλώνει ή ξεδιπλώνει τα χέρια του αν το βλέμα του είναι αυτό που ψάχνεις...μην ανησυχείς θα τον βρείς ...θα είναι κάποιος που απλώς θα σου θυμίσει κάτι απο το παρελθόν σου ...ίσως να έχει κάνει και κάτι παρόμοιο με αυτό που κάποτε έκανες και πάει λέγοντας.....γνωστό το έργο με γνωστή κατάληξη...

Θίγεις ένα καλό θέμα αρχικά, στην πορεία όμως περιγραφεις μια κατάσταση γιατί την οποία δεν ξέρω πως βγάζεις ένα τέτοιο συμπέρασμα.

Γενικά ναι, πρέπει ο άνθρωπος που επιλέγει άλλους για μια δουλειά να λειτουργεί αξιοκρατικά και αμερόληπτα και η επιλογή του να γίνεται με αντικειμενικά κριτήρια. Έτσι προσπαθώ να λειτουργώ, σίγουρα κανω κι εγώ λάθη στην όλη πορεία αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δεν έχω κόμπλεξ και πρόβλημα να προσλάβω έναν developer που να ξέρει περισσότερα από μένα, ίσα-ίσα που θα πάρει από πάνω μου δουλειά που τώρα πέφτει σε μένα και θα δώσει λύσεις αντί να τις ζητά. Αλλωστε, έμπειρους ψάχνω, οχι juniors για να το "παίζω" super duper στα μάτια τους.

Επεξ/σία από bikey77
typo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβαζοντας ολες τις απαντησεις καθως και το αρχικο ποστ του φιλου καθως εχω τελειωσει τει πληροφορικης και καποια στιγμη εκανα και εγω τη γυρα απο καποιες εταιριες να δω τι παιζει διαπιστωσα τα εξης:

1) οι εταιριες ξεκινανε παντα οπως ειπαν και αρκετοι να θελουν ενα προγραμματιστη να ξερει αυτα που δουλευουν οι ιδιοι, ερωτηση τι ηλικια θελετε να ειναι? γτ καποιος για να γνωριζει ολα αυτα που ζητατε και με εμπειρια πρεπει να ειναι πανω 30, ας πουμε τον βρισκεις εναν τετοιο προγραμματιστη κατα τυχη, 2) η επομενη ερωτηση που θα σου κανει ο υποψηφιος ειναι συνθηκες και ωραριο εργασιας, και ερχετε η κλασικη απαντηση απο την εταιρεια εμεις ωραρια δεν εχουμε , αντε λες ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα να το δεχτουμε και αυτο και παμε στο 3) τι μισθο θα παιρνω και εκει πεφτει το γελιο της αρκουδας 700 με 800. Κατευθειαν ενας σοβαρος προγραμματιστης που σεβεται τον εαυτο του θα σου πει ενταξει θα τα πουμε καποια αλλη φορα και τον εχασες...

 

Με λιγα λογια επειδη εχω δει αρκετες αγγελιες απο εταιριες θελω να πω οτι αυτα που ζητουνται ειναι παρα πολλα και ειναι απιθανο να τα γνωριζει καποιος ολα, επομενως πρεπει να τον παρεις και να τον εκπαιδευσεις , επισης το θεμα της τηρησης του ωραριου εργασιας ειναι πολυ σημαντικο αλλιως θα πρεπει να δουλεψει η εταιρεια με στοχους και μπονους αν θες ελευθερο ωραριο και τελευταιο σημειο ειναι οτι δε γινεται να ζητας εμπειρο επιστημονικο προσωπικο και να δινεις ψυχουλα.

 

και επειδη οι περισσοτεροι προγραμματιστες σεβονται τους εαυτους τους κοιταζουνε εξωτερικο να περνουν τα ωραια τα λεφτακια τους με νορμαλ συνθηκες και να δουλευουν εξ'αποστασεως, γιατι δυστυχως και καποιες εταιριες εχουν καταντισει μπακαλικα που ψαχνουν χαμαλιδες να τους βγαζουν δουλεια για μισθους πεινας και να δινουν στο πελατη κατι αστειες τιμες και να ανταγωνιζονται να δωσουν τη χαμηλοτερη τιμη για να φτιαξουν ενα site, και δυστυχως αυτο συμβαινει σε ολους τους κλαδους που χαριν δουλειας ριχνουν τις τιμες με ελαχιστα περιθωρια κερδους και μαλλον δουλευουν για την ψυχη της μανα τους...

τελικα βλεποντας τα ολα αυτα εγω εκανα την δικια μου επιχειρηση και ειμαι αφεντικο του εαυτου μου και δεν εχω κανενα καραγκιοζη ελληνα αφεντικο να μου λεει βλακειες πανω απο το κεφαλι και να ζηταει και εγω δε ξερω τι και τα κερδη να τ κραταει για την παρτυ του.

Υ.Γ ξεχασα να αναφερω οτι οπως μια εταιρεια θελει να εξελιχθει το ιδιο θελει και καθε εργαζομενος, επομενως οταν δε του δινεις αυτο που θελει θα κοιταξει αλλου, επομενως κοιταξε να δωσεις οραμα και απολαβες για να καθησει ο αλλος στην εταιρεια που εισαι και να τον βλεπεις ως συνεργατη σου οχι σαν μοναδα ξεζουμισματος

Επεξ/σία από dancer
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bikey77 είπε

Θίγεις ένα καλό θέμα αρχικά, στην πορεία όμως περιγραφεις μια κατάσταση γιατί την οποία δεν ξέρω πως βγάζεις ένα τέτοιο συμπέρασμα.

Γενικά ναι, πρέπει ο άνθρωπος που επιλέγει άλλους για μια δουλειά να λειτουργεί αξιοκρατικά και αμερόληπτα και η επιλογή του να γίνεται με αντικειμενικά κριτήρια. Έτσι προσπαθώ να λειτουργώ, σίγουρα κανω κι εγώ λάθη στην όλη πορεία αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά πως δεν έχω κόμπλεξ και πρόβλημα να προσλάβω έναν developer που να ξέρει περισσότερα από μένα, ίσα-ίσα που θα πάρει από πάνω μου δουλειά που τώρα πέφτει σε μένα και θα δώσει λύσεις αντί να τις ζητά. Αλλωστε, έμπειρους ψάχνω, οχι juniors για να το "παίζω" super duper στα μάτια τους.

Μακάρι να είσαι η εξαίρεση στο κανόνα...και όντως να είναι καλό παλικάρι και να ενδιαφέρεσαι για το καλό της εταιρείας σου/της ομάδας σου και του ατόμου που θα προσλάβεις.

Δυστυχώς επειδή το έχω ξαναδεί το έργο πολλές φορές συνήθως ξέρω και το αποτέλεσμα...απλώς καταλήγουν σε κάποιο ψιλοάσχετο που έτυχε απλώς να κάνει το κατάλληλο κλικ στον μεγάλο...και για προσόντα άστα να κουρεύονται....και υπάρχει και το άλλο ...ο μεγάλος όταν προσλαμβάνει 1 άτομο βάζει και την "υπογραφή" του ...δεν μπορεί να πεί ότι προσέλαβε την "φύρα"...θα την στηρίξει όσο δεν πάει...θα βρεί ότι απίθανο υπάρχει και δεν υπάρχει για ωραιοποιήσει την εικόνα του και πάει λέγοντας...απλώς δεν μπορεί να πει έκανα "λάθος"...

Γιαυτό κάτι άσχετες προσλήψεις απο σπόντα βγαίνουν διαμάντια....στην παλιά μου δουλειά ο καλύτερος που πέρασε ήταν 1 παλικάρι το οποίο λόγω μεγέθους τον έπιανε το μάτι σου....ειδάλλως......τον πήραν κανονικά απο σπόντα...απλώς είχα μείνει μόνος στο τμήμα μετά την απόλυση* μια "φύρας" που είχε γίνει με το καλημέρα προιστάμενος λόγω "υπογραφής" μεγάλου και πήραν εν μια νυκτί χωρίς συνεντεύξει και μπούρδες .........ε αποδείχτηκε με διαφορά ετών φωτών ο καλύτερος προγραμματιστής που έχω δεί και ακόμα σκέφτομαι ότι δεν μπόρεσα να αφομοιώσω όλα τα καλά στοιχεία του....τέτοια αφοσίωση...τέτοια πειθαρχεία απλώς δεν υπήρχε...καλά η γνώση.... απλώς η ταχύτερη εκμάθηση και προσαρμογή που μπορούσα να φανταστώ....3 μήνες μόνο διάβαζε κώδικα....στο τέλος τον ήξερε καλύτερα απο τους δημιουργούς του.....τον έτυχε μια "ασφαλή" περίπτωση και εξαφανίστηκε....

Ο μεγάλος μετά μου έλεγε ιστορίες για αγρίους...γιατί έφυγε..που θα πάει ....θα τον έδινα λεφτά (υπόψιν ΔΕΝ του είχε δώσει..οτι έλεγε η σύμβαση...έλειπε το όμορφο χαρτί)...θα ...θα ...μέσα σε 5 λεπτά ...είπε ότι θα του έδινε 3000€ και μετά το ξανασκέφτηκε και το κατέβασε στα 1500€......αλλά το πουλάκι είχε φύγει....ας όψεται η κρίση που μας κάθισε καθηλωμένους....αλλά κάποια στιγμή γύρισε ο τροχός...😃

 

* Υπόψιν δεν απελύθη λόγω ικανοτήτων ή λάθος χειρισμών...αυτά δεν μετράνε όταν ο μεγάλος ειναι απο πίσω...απλώς κατα λάθος μπήκε στα χωράφια του ....μεγάλου

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, masteripper said:

Έχεις δίκιο ...δεν βγαίνει

40 650 26000  
20 700 14000  
15 750 11250  
10 800 8000  
5 900 4500  
4 1000 4000  
3 1200 3600  
2 1500 3000  
1 2500    

Δηλαδή 90% του χώρου παίρνει κάτω από χιλιάρικο, και 60% <= 700.

For the record δεν ξέρω ούτε έναν που να παίρνει κάτω από χιλιάρικο στην Ελλάδα, αλλά αν επιμένεις...

Μάλλον έχουμε κατά νου διαφορετικό σύνολο για το ποιοί συμπεριλαμβάνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, defacer είπε

Δηλαδή 90% του χώρου παίρνει κάτω από χιλιάρικο, και 60% <= 700.

For the record δεν ξέρω ούτε έναν που να παίρνει κάτω από χιλιάρικο στην Ελλάδα, αλλά αν επιμένεις...

Μάλλον έχουμε κατά νου διαφορετικό σύνολο για το ποιοί συμπεριλαμβάνονται.

Δεν στο είπα μόνο εγώ...που άντε είμαι στην "Νότια"..😃..Μακεδονία και δεν έχει ψωμί...το ανέφερε και το άλλο παλικάρι...

Είσαι και εξωτερικό και σε πιο υψηλό επίπεδο...λογικό είναι να μην έχεις πλήρη γνώση των αποκάτω...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, masteripper said:

Είσαι και εξωτερικό και σε πιο υψηλό επίπεδο...λογικό είναι να μην έχεις πλήρη γνώση της Ελληνικής πιάτσας.

Αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά ξέχασα όσους ξέρω που είναι ακόμα στην Ελλάδα. Οι οποίοι όλοι τους είναι αρκετά χρόνια εκεί για να μη μιλάνε με μόνο κριτήριο το μισθό που παίρνουν οι ίδιοι τώρα, όπως εξάλλου κι εγώ.

Anyway όπως είπα μάλλον έχουμε διαφορετικό δημογραφικό κατά νου. Με τόσα που λες δε μπορώ να φανταστώ άνθρωπο με 3 χρόνια εμπειρία να το συζητάει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, defacer είπε

Αυτό δε σημαίνει ότι ξαφνικά ξέχασα όσους ξέρω που είναι ακόμα στην Ελλάδα. Οι οποίοι όλοι τους είναι αρκετά χρόνια εκεί για να μη μιλάνε με μόνο κριτήριο το μισθό που παίρνουν οι ίδιοι τώρα, όπως εξάλλου κι εγώ.

Anyway όπως είπα μάλλον έχουμε διαφορετικό δημογραφικό κατά νου. Με τόσα που λες δε μπορώ να φανταστώ άνθρωπο με 3 χρόνια εμπειρία να το συζητάει καν.

Περίπτωση που ξέρω...(εντάξει προσόντα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...αλλά με όλα τα χαρτιά+ έξτρα (χαρτιά))...2+ χρόνια αναζήτηση μετά το πτυχίο...*ανεργία*...ψευτοδουλειές του ποδαριού...στις οποίες ΔΕΝ πληρωνόταν...και φυσικά για ΙΚΑ,ΜΙΚΑ ούτε λόγος...χώθηκε εντελώς κατά τύχη (ενταξει πιο πολύ...ήταν αυτό που προανέφερα....που πας ρε Καραμήτρο να ελέγξεις τα προσόντα του άλλου όταν δεν ξέρεις την τύφλα σου....οπότε πήγαμε στα υπόλοιπα) ....μισθός 650+ ...κωλοτούμπες κάνει...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, masteripper είπε

.(εντάξει προσόντα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...αλλά με όλα τα χαρτιά+ έξτρα (χαρτιά))

Αυτό είναι το κλειδί αλλά το έβαλες σε παρένθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθένας λέει 

- Ξέρω περίπτωση

- Θυμάμαι φάση

- Οι γνωστοί μου στην Ελλάδα

- Τα ποσοστά (από αυθαίρετες μετρήσεις..) λένε αυτά και τα τάδε, Ελλαδιστάν (η νέα trendy ισοπεδωτική λέξη) κι έτσ

- Οι μισθοί είναι αυτοί παντού (λες και του έδωσε η ΕΛΣΤΑΤ νούμερα μισθοδοσιών από ΙΚΑ της κάθε επιχείρησης)

.

Αφού το θέμα πήγε στο μισθολογικό και στις συνθήκες εργασίες νομίζω θα είχε νόημα να γράψουν άτομα τα οποία όντως αυτή τη στιγμή βιώνουν την κατάσταση ως ενεργά εργαζόμενοι προγραμματιστές ή ως υποψήφιοι που περνάνε συνεντεύξεις, στη χώρα μας, και να τη μοιραστούν μαζί μας και για να γίνει αξιόλογη κουβέντα από όλους σε ρεαλιστικά δεδομένα.

Οτιδήποτε άλλο, από οποιονδήποτε άλλο για το συγκεκριμένο θέμα (όχι νήμα) ακροβατεί μεταξύ κουβεντούλας διαλείμματος Γυμνασίου και ιστορίας για αγρίων.

* Ο @dancer έγραψε ωραία κάτι βιωματικό το οποίο είχε πράγματι αξία.

Επεξ/σία από The King
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, defacer είπε

Δηλαδή 90% του χώρου παίρνει κάτω από χιλιάρικο, και 60% <= 700.

For the record δεν ξέρω ούτε έναν που να παίρνει κάτω από χιλιάρικο στην Ελλάδα, αλλά αν επιμένεις...

Μάλλον έχουμε κατά νου διαφορετικό σύνολο για το ποιοί συμπεριλαμβάνονται.

Συμφωνω με defacer. Ο πρωτος μου μισθος ηταν 1300 καθαρα, και καθε χρονο ανεβαινε. Εχω περαχσει και απο μικρες εταιριες αλλα και απο πολυεθνικες. Ο μισθος που προσφερανε δεν ηταν ποτε κατω απο 1300 καθαρα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Αυτό είναι το κλειδί αλλά το έβαλες σε παρένθεση. 

Με τα χαρτιά που είχε θα την πάταγες...εγγυημένα...μόνο αν είχες γνώσεις στην συνέντευξη να τσιμπήσεις στοχευμένα και να κάνεις τις αποκαλύψεις....

Για να μην πούμε σε επίπεδο κουβέντας....μιλάμε για στόφα Senior με πολλά χρόνια στην πλάτη.....αλλά μετά την 1η μέρα που έγινα οι αποκαλύψεις και πέσαν οι αερολογίες ....πως να πάει ο beloved στον μεγάλο και να πεί ότι έκανε πατάτα...τόσο σπρώξιμο έπεσε....

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι developer, συγγενικό πρόσωπο με τριετή εμπειρία σε .net/c# προσελήφθει το 2012 με μισθό 850 καθαρά. Μέχρι πριν από ένα μήνα ήταν με τον ίδιο μισθό.

Άλλαξε δουλειά με νέο μισθό πλέον λόγο της extra εμπειρίας 1100€ καθαρά.

 

Επειδή ζητήθηκαν πραγματικές εμπειρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, isim είπε

Συμφωνω με defacer. Ο πρωτος μου μισθος ηταν 1300 καθαρα, και καθε χρονο ανεβαινε. Εχω περαχσει και απο μικρες εταιριες αλλα και απο πολυεθνικες. Ο μισθος που προσφερανε δεν ηταν ποτε κατω απο 1300 καθαρα!

Εγώ πάντως ξέρω απο προσωπική μου εμπειρία ...με εμπειρία πάνω της δεκαετίας με χαρτιά ..με αρμοδιότητες IT manager και προγραμματιστή και administrator...με πλήρεις ευθύνες...με ...με ότι μπορείς να φανταστείς ..άνθρωπος ορχήστρα....ζήτησα 1200 και τα μάτια γούρλωσαν....οι σφυγμοί ανέβηκαν...κρύος ιδρώτας άρχισε να τρέχει και με 1 χλιαρό θα το συζητήσω με την διεύθυνση...τελικά ο άνθρωπος που μου πήρε συνέντευξη με ενημέρωσε μετά απο μέρες ότι τα προσόντα μου ήταν περισσότερα απο ότι χρειαζόντουσαν και ήμουν πάρα πολύ ακριβός και πήραν κάποιο πιο φτηνό....τώρα πως όλοι κολυμπάτε στο χρήμα είναι απορίας άξιο...μάλλον φταίει το περιβάλλον....😃

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The King είπε

Ο καθένας λέει 

- Ξέρω περίπτωση

- Θυμάμαι φάση

- Οι γνωστοί μου στην Ελλάδα

- Τα ποσοστά (από αυθαίρετες μετρήσεις..) λένε αυτά και τα τάδε, Ελλαδιστάν (η νέα trendy ισοπεδωτική λέξη) κι έτσ

- Οι μισθοί είναι αυτοί παντού (λες και του έδωσε η ΕΛΣΤΑΤ νούμερα μισθοδοσιών από ΙΚΑ της κάθε επιχείρησης)

.

Αφού το θέμα πήγε στο μισθολογικό και στις συνθήκες εργασίες νομίζω θα είχε νόημα να γράψουν άτομα τα οποία όντως αυτή τη στιγμή βιώνουν την κατάσταση ως ενεργά εργαζόμενοι προγραμματιστές ή ως υποψήφιοι που περνάνε συνεντεύξεις, στη χώρα μας, και να τη μοιραστούν μαζί μας και για να γίνει αξιόλογη κουβέντα από όλους σε ρεαλιστικά δεδομένα.

Οτιδήποτε άλλο, από οποιονδήποτε άλλο για το συγκεκριμένο θέμα (όχι νήμα) ακροβατεί μεταξύ κουβεντούλας διαλείμματος Γυμνασίου και ιστορίας για αγρίων.

* Ο @dancer έγραψε ωραία κάτι βιωματικό το οποίο είχε πράγματι αξία.

34 λεπτά πριν, isim είπε

Συμφωνω με defacer. Ο πρωτος μου μισθος ηταν 1300 καθαρα, και καθε χρονο ανεβαινε. Εχω περαχσει και απο μικρες εταιριες αλλα και απο πολυεθνικες. Ο μισθος που προσφερανε δεν ηταν ποτε κατω απο 1300 καθαρα!

Για να μπορεί κάποιος να έχει σωστή άποψη για τους μισθούς του χώρου θα πρέπει εκτός του να είναι ο ίδιος επαγγελματίας προγραμματιστής, να ζει στην Ελλάδα και να γνωρίζει και έναν ευρύ κύκλο προγραμματιστών.

Το να μην μπορείς να διανοηθείς μισθούς κάτω των 1300 εμένα μου φαίνεται σχεδόν ψέμα. Στο λέει άνθρωπος που ξεκίνησε με κάτω από 1000 (και πλέον βγάζω παραπάνω), που άκουσε σε συνεντεύξεις και απέρριψε βασικούς μισθούς και που ξέρει άτομα με βασικό μισθό μέχρι και 2000+

Μικρές εταιρείες με 1300 στο καλημέρα; Ή θα είχες πάρα πολλά προσόντα και παλαιότητα και εκείνοι μεγάλη ανάγκη ή είναι ψέμα. Εδώ η Skroutz έδινε 1500 σε senior με αρκετή προϋπηρεσία σε μεγάλες εταιρείες. Από την άλλη ξέρω μέχρι και άτομο που δούλευε με βασικό μισθό για 5 χρόνια σε μεγάλη εταιρεία και έπρεπε να παραπονεθεί για να του τον πάνε στα 850...

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, randomcat είπε

απέρριψε βασικούς μισθούς

ψέμα...ψέμα...οι Πληροφορικάριοι κολυμπάνε στο χρήμα...τι άλλο θα δω και θα ακούσω.....😃...

Αν σε κάποιους πήγαν καλά τα πράγματα μην το θεωρείται δεδομένο ότι σε όλους πάνε καλά...ας πάνε μια βόλτα στις φάμπρικές που διώχνουν κόσμο και κοσμάκη για να πάρουν πιτσιρίκια με 450€/μήνα και ας πάρουν 1300 και 1500 και 2000....ούτε στα πιο τρελλά τους όνειρα...ούτε οι προιστάμενοι δεν φτάνουν στις πάνω κλίμακες που πίνουν καφέ με το αφεντικό κάθε μέρα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...