Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εύρεσης web developers στην Ελληνική αγορά εργασίας


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, randomcat είπε

Οπότε έχεις ξεκινήσει επαγγελματικά στο χώρο τουλάχιστον από το 2000, μιλάς για την προ-Ευρώ εποχή (!) στην Delta-Singular, και δεν έχεις ακούσει για κάτω από 1300 και άρα έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα. Με λίγα λόγια αγαπητέ ζεις σε έναν μικρόκοσμο.

Δεν ξέρω πως να σου το πω, αλλά μάλλον έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότητα, τουλάχιστον την πραγματικότητα της Ελλάδας.

Γνωρίζω προσωπικά άτομα που δουλεύουν σε βραβευμένη εταιρεία και κατασκευάζουν ακόμα και από το μηδέν web applications (δηλ. χωρίς frameworks) με μισθό κάτω των 1000. Οπότε ή κάποιος από εμάς λέει ψέματα, ή κάποιος από εμάς ζει σε μικρόκοσμο ή εκείνοι που πληρώνονται για να γράφουν ολόκληρες εφαρμογές the object-oriented way, με γνώση και χρήση μοντέρνων frameworks κ.λπ. τεχνολογιών δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές (οπότε και θα ήθελα να ακούσω ποιος είναι ο αυστηρός ορισμός του προγραμματιστή). Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο .

Μπορει εγω και ο defacer να ζουμε στο δικο μας μικροκοσμο, ομως οι μισθοι που αναφερουμε ειναι εκει εξω. Κανε μια ερευνα αγορας και αν δε σε ικανοποιει η ελληνικη αγορα κανε το βημα εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, albNik είπε

Πάντως αν στα τεστ βάζετε ερωτήσεις σχετικές με την τεχνολογία που χρησιμοποιείτε (ειδικά PHP ) τότε περιορίζετε σημαντικά τους ταλαντούχους.
Αφήστε τον υποψήφιο να λύσει την άσκηση στην αγαπημένη του γλώσσα προγραμματισμού, ακόμα και σε ψευδο κώδικα. 

Επειδή ψάχνουμε full-stack developers αλλά με βαρύτητα στο front-end κομμάτι, όχι, δεν κάνουμε τα κλασσικά interviews με αλγορίθμους, ανάλυση του http, ανάλυση ψευδοκώδικα κλπ.
Κάνουμε μια γενική κουβέντα πάνω στα πράγματα που ο ίδιος έχει υλοποιήσει πρόσφατα, πάνω σε challenges που είδε μέσα στη δουλειά και πως τα ελυσε κλπ.
Κατόπιν, δίνουμε ένα front-end test το οποίο είναι μια μακέτα μιας homepage και ζητάμε να την υλοποιήσει σε desktop ανάλυση (όχι responsive). Η μακέτα είναι δυσκολούτσικη και βγάζουμε από κει ένα ασφαλές συμπέρασμα για το επίπεδο. Το test δεν έχει deadline ούτε μας απασχολεί πόσο χρόνο πήρε να ολοκληρωθεί, μας ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα. Σε περιπτώσεις όπου ο υποψήφιος δεν έχει πάρα πολύ χρόνο για ένα τέτοιο τεστ, συμφωνούμε να στείλει το μισό (όταν λέμε μισό, όχι λίγο από κάθε section, αλλά 2-3 από τα 5 sections αλλά να είναι ολοκληρωμένα). Ακόμη κι από αυτό θα φανεί ποιος "το έχει", ποιος είναι σε καλό δρόμο αλλά θέλει δουλίτσα και ποιος ξέρει μόνο τα βασικά και είναι μακρυά από αυτό που θέλουμε.

Αν μπορεί να αποδώσει το τεστ με αρκετή επιτυχία τότε είναι ο άνθρωπος που ψάχνουμε, τα υπόλοιπα (δηλ το cms μας, τον τρόπο που κάνουμε deploy, τα εσωτερικά εργαλεία που χρησιμοποιούμε κλπ) είναι απλώς θέμα χρόνου να τα μαθει μέσα στην εταιρία και με βοήθεια των συναδέλφων.

Επεξ/σία από bikey77
misplaced closing parenthesis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την δική μου πρώτη προσωπική εμπειρία.

Φέτος τελειώνω το 3ο έτος των σπουδών μου στο τμήμα Πληροφορικής του ΕΚΠΑ. Έκλεισα την πρώτη μου δουλειά ( full time για παράλληλα με το 4ο έτος των σπουδών μου ) για να ξεκινήσω τον άλλον μήνα με 0 εργασιακή εμπειρία, με γνώσεις C,C++ και Java και MySQL από μέσα από την σχολή και στο βιογραφικό κάποια projects πάλι της σχολής.

Η δουλειά αφορά Java development για κυρίως web εφαρμογές. Το test στο οποίο πέρασα ήταν πάνω σε Java.

Μου είπαν δεν χρειάζεται να μάθω κάτι μόνος μου πριν την δουλειά και θα με εκπαιδεύσουν αυτοί πάνω σε κάποια πράγματα της Oracle που χρησιμοποιούν.

Η εταιρεία δεν είναι ούτε μεγάλη , ούτε μικρή. Έχει γύρω στους 200-300 υπαλλήλους.

Ο μισθός για τους πρώτους 6 μήνες είναι 588€ καθαρά + Ιδιωτική ασφάλιση γνωστής εταιρείας + κουπόνια ticket restaurant ( της τάξης των 60€ το μήνα ). Πάνω στους 6 μήνες είπαν θα έρθει η πρώτη αύξηση ,μετά από αξιολόγηση ανάλογα με την απόδοση μου, που μπορεί να είναι είτε μικρή ( δεδομένου ότι θα έχω παράλληλα και την σχολή ) είτε μεγάλη.

 Να σημειώσω ότι , αν και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, είμαι ικανοποιημένος μια και είχα την πεποίθηση ότι χωρίς δικά σου προσωπικά projects εκτός σχολής και χωρίς να ξέρεις διάφορες εξειδικευμένες τεχνολογίες δε μπορείς να πας πουθενά ακόμα και για entry level δουλεια. Τελικά διέψευσα τον εαυτό μου. Βέβαια στις συνεντεύξεις που πέρασα και από κάνα 2 άλλες εταιρείες, σε ερωτήσεις του τύπου "δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μαθαίνουν εν έτη 2018 ακόμα C και C++ και όχι κατευθείαν Java" εστίαζα στο γεγονός ότι στην σχολή μαθαίνουμε γενικά περί αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού και απλώς έτυχε να τον εφαρμόζουμε στην C++. Ή επίσης ότι την Java όχι μόνο την χρησιμοποιήσαμε στο μάθημα των Compilers αλλά επίσης την αναλύσαμε σε "θεωρητικό" επίπεδο ώστε να φτιάξουμε έναν ολοκληρωμένο compiler για κάποιο υποσύνολο της Java, προσπαθώντας έτσι να αιτιολογήσω την "εμπειρία" μου πάνω στην Java.

Εννοείται ότι θα κάτσω όσο περισσότερο μπορώ μέχρι να μαζέψω εμπειρία ,είτε θετική είτε αρνητική, αλλά μετά τον 1 χρόνο αν δεν δω αύξηση ικανοποιητική ,προφανώς έχοντας δείξει και την κατάλληλη απόδοση, θα ψάχνω και για αλλού.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή αναζήτηση

Ζητείται χχχ για τη θέση του Web developer 

Παροχές

  • Μισθός
  • Ασφάλιση

==================================================================================================

Ζητείται Web Developer με άριστη γνώση Wordpress, βασικές γνώσεις SEO & Google Adwords - Analytics.

Παροχές

  • Βασικός Μισθός
  • Ασφάλιση
  • Bonus παραγωγικότητας

=====================================================================================================

 αναζητά Προγραμματιστή (software engineer).

Παροχές

  • Μισθός & ασφάλιση

==================================================================================================================

 

Μόλις πρόσεξα ότι η εταιρεία που της φάνηκα ακριβός ψαχνει ξανά....😃...και πολύ αντεξε αυτός που είχαν προσλάβει

 

Αα βρήκα καλύτερο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ

Αμοιβή:700 €

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ζητείται με καλές γνώσεις ΡΗΡ, Python, C++, C

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ωραίο άρθρο για το τι πρέπει (θα έπρεπε ) να διδάσκεται στις σχολές πληροφορικής.

https://www.joelonsoftware.com/2005/12/29/the-perils-of-javaschools-2/

Επεξ/σία από albNik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, masteripper είπε

Μια μικρή αναζήτηση

Ζητείται χχχ για τη θέση του Web developer 

Παροχές

  • Μισθός
  • Ασφάλιση

==================================================================================================

Ζητείται Web Developer με άριστη γνώση Wordpress, βασικές γνώσεις SEO & Google Adwords - Analytics.

Παροχές

  • Βασικός Μισθός
  • Ασφάλιση
  • Bonus παραγωγικότητας

=====================================================================================================

 αναζητά Προγραμματιστή (software engineer).

Παροχές

  • Μισθός & ασφάλιση

==================================================================================================================

Μόλις πρόσεξα ότι η εταιρεία που της φάνηκα ακριβός ψαχνει ξανά....😃...και πολύ αντεξε αυτός που είχαν προσλάβει

Αα βρήκα καλύτερο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ

Αμοιβή:700 €

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ ζητείται με καλές γνώσεις ΡΗΡ, Python, C++, C

Στην ίδια αγγελία αναφέρει Ελάχιστο Απαραίτητο Επίπεδο Σπουδών: Γενικό Λύκειο.

Συνεπώς μιλάμε για αυτοδίδακτο ή (και το πιο πιθανό) κάποιον που δεν είναι καν developer, αλλά ξέρει απλώς να στήνει ένα wordpress, να βάζει ένα έτοιμο theme και μερικά plugins.
E, τότε ναι, γιατί να δώσει παραπάνω από έναν βασικό αφού και τα προσόντα που απαιτούνται είναι βασικά;

Μήπως κι εσύ ο ίδιος τελικά δεν είσαι σίγουρος τι σημαίνει "web developer" και τις τεχνολογίες και τα εργαλεία που πρέπει να έχεις κάνει κτήμα σου ώστε να ορίζεις εαυτώ ως web developer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν διάβασα και τις 5 σελίδες, φαντάζομαι ότι θα το έχουν ρωτήσει και άλλοι μπορεί να έχει απαντηθεί, αλλά μήπως λακίζουν όσοι αξίζουν όταν ακούν τα λεφτά?

Γιατί κακά τα ψέμματα προγραμματιστές της προκοπής (εκτός αν είναι juniors) και εμπειρία σε 15 τεχνολογίες που ζητάει η κάθε εταιρεία και μετά θέλει να σου δώσει τον βασικό ,δεν θα βρείς.

Όπως επίσης και τα τεστ δεν λένε πάντα την αλήθεια , έχουμε πάρει άτομα που τα πήγαν καλά στα τεστ και μετά απο 3 χρόνια τον ίδιο κώδικα γράφουν, έχουμε πάρει άτομα που έλυσαν το μισό τεστ και σε ένα χρόνο είναι καλύτεροι απο seniors.

Εγώ δουλεύω 14 χρόνια , περίπου , στα θεωρητικά είμαι σκράπας αλλά για κάποιο λόγο ότι και να πιάσω θα το τελειώσω και θα δουλεύει με όλα τα standards κτλ.

Μη περιαυτολογώ , σε πολλές τέτοιες εταιρείες μπορεί να με έκοβαν , τι σημαίνει ότι δεν αξίζω?

 

Να προσθέσω πάντως ότι και εμείς έχουμε αντίστοιχο θέμα , δεν βρίσκουμε εύκολα seniors (που να είναι όχι να το δηλώνουν) και γενικά δείχνει ότι αρκετοί προγραμματιστές έχουν επιλέξει το επάγγελμα είτε απο μόδα είτε γιατι υπάρχουν θέσεις.

Αυτά

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, randomcat said:

Δεν ξέρω πως να σου το πω, αλλά μάλλον έχεις χάσει επαφή με την πραγματικότητα, τουλάχιστον την πραγματικότητα της Ελλάδας.

Γνωρίζω προσωπικά άτομα που δουλεύουν σε βραβευμένη εταιρεία και κατασκευάζουν ακόμα και από το μηδέν web applications (δηλ. χωρίς frameworks) με μισθό κάτω των 1000. Οπότε ή κάποιος από εμάς λέει ψέματα, ή κάποιος από εμάς ζει σε μικρόκοσμο ή εκείνοι που πληρώνονται για να γράφουν ολόκληρες εφαρμογές the object-oriented way, με γνώση και χρήση μοντέρνων frameworks κ.λπ. τεχνολογιών δεν είναι επαγγελματίες προγραμματιστές (οπότε και θα ήθελα να ακούσω ποιος είναι ο αυστηρός ορισμός του προγραμματιστή). Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο ενδεχόμενο .

Εγώ μπορώ να σκεφτώ αρκετά ενδεχόμενα. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Δεν προσπαθώ να πω "κάτω από 1000 δεν υπάρχει", ποτέ μου δε διαφώνησα με αυτό. Διαφώνησα με το "750 μέσος όρος", πράγμα που έχει τεράστια διαφορά με το "ένα ποσοστό παίρνει κάτω από 1000". Μήπως το πρόβλημά μας είναι ότι λέμε διαφορετικά πράγματα;

Επίσης, αν τα άτομα που έχεις υπόψη είναι χωρίς εμπειρία στο βιογραφικό η/και ψαρωμένοι και δεν έχουν καταλάβει πώς λειτουργεί η αγορά και ποιά η θέση τους εκεί μέσα, θα ρίχνουν τον εαυτό τους πάρα πάρα πολύ στο οικονομικό. Αυτό δεν είναι κατακριτέο, κανείς δε γεννιέται ξέροντας τέτοια πράγματα, αλλά δε μπορούμε να κρίνουμε "πόσο πληρώνει το επάγγελμα" βασιζόμενοι σε παραδείγματα ανθρώπων που πληρώνονται πολύ λιγότερο από ότι θα έπρεπε επειδή δεν ξέρουν τι να διεκδικήσουν.

Έχω υπόψη μου πολύ πρόσφατο παράδειγμα από γνωστό μου πρόσωπο (όχι προγραμματιστή) που άλλαξε δουλειά παίρνοντας μια καλύτερη πρόταση, ας πούμε 150 ευρώ αύξηση το μήνα από την προηγούμενη. Το μισθό αυτό τον πρότεινε ο νέος εργοδότης και δεν υπήρξε ιδιαίτερη διαπραγμάτευση. Τι στοίχημα βάζεις πως αν το ένιωθε και το διεκδικούσε αντί για 150 πάνω θα έπαιρνε 300;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bikey77 είπε

Στην ίδια αγγελία αναφέρει Ελάχιστο Απαραίτητο Επίπεδο Σπουδών: Γενικό Λύκειο.

Συνεπώς μιλάμε για αυτοδίδακτο ή (και το πιο πιθανό) κάποιον που δεν είναι καν developer, αλλά ξέρει απλώς να στήνει ένα wordpress, να βάζει ένα έτοιμο theme και μερικά plugins.
E, τότε ναι, γιατί να δώσει παραπάνω από έναν βασικό αφού και τα προσόντα που απαιτούνται είναι βασικά;

Μήπως κι εσύ ο ίδιος τελικά δεν είσαι σίγουρος τι σημαίνει "web developer" και τις τεχνολογίες και τα εργαλεία που πρέπει να έχεις κάνει κτήμα σου ώστε να ορίζεις εαυτώ ως web developer;

1ο το έχω πει οτι δεν είμαι Web Developer αν και έχω ξυθεί κατά καιρούς...αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι το θέμα...δυστυχώς δεν έχω χρόνο για challenges....έχουν πέσει οι πελάτες απάνω μου και θα με φάνε..

2ο υπάρχουν αρκετά παιδιά χωρίς βαριά χαρτιά που "ξυρίζουν"

3ο Βγές στον δρόμο έξω και πες στους περαστικούς που θα περάσουν να σου στήσουν 1 Wordpress ...να περάσουν Plugins και τα τοιαυτα....(δυστυχώς ασχολήθηκα λίγο με  PHP & ASP.NET MVC οπότε τα κολπα με WP & Joomla ..δεν) ...και απο την άλλη πες τους να κάνουν τον Ντελιβερά (με το συμπάθειο στο επάγγελμα ...και σε όσα αναφέρω..ΟΛΑ αξιοσέβαστα), να πουλήσει γυναικεία παπούτσια (Al Buddy ...) ή σερβιτόρος...ή να κουβαλήσει κάποια πράγματα (αποθηκάριος)....όλοι οι προαναφερθέντες είναι κοστολογημένοι στα 600-700 ...αλλά ποιές οι πιθανότητες να πετύχεις άτομα "ικανά" για την 1η δουλειά (WP) και πόσα για τις υπόλοιπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, albNik είπε

Εγώ ατόμου με αυτές τις γνώσεις δεν θα του έδινα πάνω από 800 μικτά 

Νομίζω εξαρτάται από το επίπεδο . Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό που στήνει complex layouts και typography σε άριστο επίπεδο μιλάμε για τοπ επίπεδο. Εκτός αν έχω μείνει πολύ πίσω . Μάλλον έχω μείνει... 

Αλλά και πάλι δεν μιλάω για στεγνή γνώση σε επίπεδο skill αλλά ένα σύνολο φιλοσοφίας γνώσεων πάνω σε αυτές τις τεχνολογίες. Εννοείται δεν μπορείς να μην ξέρεις δίκτυα και βάσεις δεδομένων και sql. Η δεν εννοω να ξέρεις hello android χωρίς βαθιά  γνωση oop και xml και databases. 

Υπάρχει μια λίστα για το τι θεωρείται αιχμής γνώση σήμερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, masteripper said:

Μια μικρή αναζήτηση

Μια ακόμα προσπάθεια να συνεννοηθούμε καλύτερα.

Αυτές τις αγγελίες που παρέθεσες, μιλώντας για τον εαυτό μου, δεν υπήρχε περίπτωση όχι να στείλω βιογραφικό αλλά ούτε καν να τις διαβάσω δεύτερη φορά. Όχι τώρα obviously, αλλά ούτε την πρώτη φορά που έψαχνα δουλειά.

Το ξαναλέω, αυτές οι αγγελίες δεν είναι για προγραμματιστές, αλλά για χαμάληδες με γνώσεις προγραμματισμού. Οι οποίοι θα πληρώνονται ανάλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, defacer είπε

Μια ακόμα προσπάθεια να συνεννοηθούμε καλύτερα.

Αυτές τις αγγελίες που παρέθεσες, μιλώντας για τον εαυτό μου, δεν υπήρχε περίπτωση όχι να στείλω βιογραφικό αλλά ούτε καν να τις διαβάσω δεύτερη φορά. Όχι τώρα obviously, αλλά ούτε την πρώτη φορά που έψαχνα δουλειά.

Το ξαναλέω, αυτές οι αγγελίες δεν είναι για προγραμματιστές, αλλά για χαμάληδες με γνώσεις προγραμματισμού. Οι οποίοι θα πληρώνονται ανάλογα.

'Αμα δεν είχες να φας και θα τις διάβαζες και τεμενάδες θα έκανες για να σε πάρουν...μην λες μεγάλα λόγια....για πάρε περιπτώσεις με παιδιά που ο πατέρας τους δούλευε στην φάμπρικα και μια ωραία πρωια τον σουτάραν με συνοπτικές διαιδικασίες και ξεροσταλιάζει στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και μετά έλα να το συζητήσουμε....εγώ για να πάω φαντάρος στην μονάδα πήγα για λεφτά στον παππού μου..γιατί οι δικοί μου δεν είχαν μία...

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rhohpe είπε

Νομίζω εξαρτάται από το επίπεδο . Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό που στήνει complex layouts και typography σε άριστο επίπεδο μιλάμε για τοπ επίπεδο. Εκτός αν έχω μείνει πολύ πίσω . Μάλλον έχω μείνει... 

Αλλά και πάλι δεν μιλάω για στεγνή γνώση σε επίπεδο skill αλλά ένα σύνολο φιλοσοφίας γνώσεων πάνω σε αυτές τις τεχνολογίες. Εννοείται δεν μπορείς να μην ξέρεις δίκτυα και βάσεις δεδομένων και sql. Η δεν εννοω να ξέρεις hello android χωρίς βαθιά  γνωση oop και xml και databases. 

Υπάρχει μια λίστα για το τι θεωρείται αιχμής γνώση σήμερα; 

Nομίζω μπερδεύετε το προγραμματισμό με το setup των frameworks.
Framework είναι και το facebook, μπορείς να το στήσεις το προφίλ σου, να ρυθμίσεις ποιοι να βλέπουν της φωτο σου,  ποιοι να σε βλέπουν online ... να  γίνεις expert στο facebook.

Επεξ/σία από albNik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, masteripper said:

'Αμα δεν είχες να φας και θα τις διάβαζες και τεμενάδες θα έκανες για να σε πάρουν...μην λες μεγάλα λόγια....για πάρε περιπτώσεις με παιδιά που ο πατέρας τους δούλευε στην φάμπρικα και μια ωραία πρωια τον σουτάραν με συνοπτικές διαιδικασίες και ξεροσταλιάζει στον ΟΑΕΔ για το επίδομα ανεργίας και μετά έλα να το συζητήσουμε....εγώ για να πάω φαντάρος στην μονάδα πήγα για λεφτά στον παππού μου..γιατί οι δικοί μου δεν είχαν μία...

Έχουμε φτάσει τώρα στο σημείο που το "αν δεν είχες να φας" είναι επιχείρημα για να υποστηρίξεις πως όποιος ξέρει πέντε πράγματα και κάνει δουλειές του ποδαριού στο πόδι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη όσον αφορά το προφιλ του επαγγελματία και τους όρους που συναντάει στην αγορά εργασίας;

Επίσης, αν δεν είχα να φάω θα έβρισκα δουλειά με κριτήριο πώς θα πληρωθώ γρηγορότερα. Το ότι γρηγορότερα για σένα σημαίνει και λιγότερα δεν ισχύει απαραίτητα για όλο τον ανθρώπινο πληθυσμό.

Εν τέλει όπως φαίνεται παρόλο που δεν είσαι ο ίδιος επαγγελματίας προγραμματιστής δεν πρόκειται να μείνεις και ικανοποιημένος αν δε δεχτούμε την άποψή σου για τις αμοιβές των επαγγελματιών προγραμματιστών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, defacer είπε

Έχουμε φτάσει τώρα στο σημείο που το "αν δεν είχες να φας" είναι επιχείρημα για να υποστηρίξεις πως όποιος ξέρει πέντε πράγματα και κάνει δουλειές του ποδαριού στο πόδι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη όσον αφορά το προφιλ του επαγγελματία και τους όρους που συναντάει στην αγορά εργασίας;

Επίσης, αν δεν είχα να φάω θα έβρισκα δουλειά με κριτήριο πώς θα πληρωθώ γρηγορότερα. Το ότι γρηγορότερα για σένα σημαίνει και λιγότερα δεν ισχύει απαραίτητα για όλο τον ανθρώπινο πληθυσμό.

Εν τέλει όπως φαίνεται παρόλο που δεν είσαι ο ίδιος επαγγελματίας προγραμματιστής δεν πρόκειται να μείνεις και ικανοποιημένος αν δε δεχτούμε την άποψή σου για τις αμοιβές των επαγγελματιών προγραμματιστών.

Απλώς μειδιώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...