Προς το περιεχόμενο

Assetto Corsa Competizione [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Assetto-Corsa-Competizione-1-672x372.jpg

Assetto Corsa Competizione – E3 2018 trailer showcases first gameplay footage from pre-alpha build

Η KUNOS Simulazioni κυκλοφόρησε το πρώτο επίσημο E3 2018 trailer για το Assetto Corsa Competizione το οποίο μας δείχνει gameplay footage από την pre-alpha build του παιχνιδιού. Το παιχνίδι χρησιμοποιεί την Unreal Engine 4 η οποία χρησιμοποιείται για πρώτη φορά σε racing simulator παιχνίδι δείχνοντας εξαιρετικά αποτελέσματα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα αναβαθμισμένα γραφικά αλλά αυτό που πραγματικά χρειάζεται το παιχνίδι είναι είναι πλήρης αναβάθμιση του multiplayer. Θέλει safety ratings και rankings, licenses, official leagues με αγώνες κάθε λίγες ώρες κλπ. Οτιδήποτε δηλαδή υπάρχει εδώ και χρόνια στο iRacing αλλά λείπει από το AC. 

Τα σκέτα όμορφα γραφικά είναι γι αυτούς που θέλουν να παίξουν Forza Motorsport. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H προσθήκη βροχής θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον χαρακτηριστικό, κυρίως για να δούμε πως θα επηρεαστούν τα physics. Υπάρχουν άφθονα racing sims που διστάζουν να προσθέσουν βροχή (και γενικά dynamic weather όπως θα κάνει το AC:C) ακριβώς επειδή τα physics γίνονται ιδιαίτερα περίπλοκα από τεχνικής άποψης. Και συχνά όχι ιδιαιτέρως ρεαλιστικά. Θα δούμε.

Υπ' όψιν ότι το AC:C θα έχει μόνο Blancpain GT, κάτι που προσωπικά δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα, δεν είμαι φαν της GT κατηγορίας.

Μεταξύ άλλων στο AC:C θα έχουμε (επιτέλους) ranking για καλύτερο matchmaking αλλά και leaderboards. Ελπίζω και για κάποιου είδους safety ratings και φυσικά πολλά περισσότερα επισημα multiplayer πρωταθλήματα από το AC. Στο τελευταίο ακόμα και με όλα τα DLC, οι επιλογές για random online ήταν απογοητευτικές για διάφορους λόγους: unofficial και σκόρπιοι servers, χύμα matchmaking, μηδέν βαθμολογίες, ελάχιστα events που να μαζεύουν αρκετό κόσμο ακόμα και στο απογευματινό prime time ενώ για να συνδεθείς σε ένα αγώνα έπρεπε να έχεις οπωσδήποτε όλα τα DLC ακόμα κι αν δεν ήθελες να τα χρησιμοποιήσεις.

Η μόνη λύση για όσους δεν θέλαμε να μπλέξουμε με πριβέ λίγκες ήταν το SRS που προσπαθούσε να πλησιάσει το σύστημα του (πανάκριβου) iRacing, αλλά είχε αρκετά μειονεκτήματα και σύντομα το παράτησα (πολλοί λίγοι αγώνες συνήθως σε προχωρημένες νυχτερινές ώρες, ενώ τυπικά έπρεπε να δηλώσεις συμμετοχή 12-24 ώρες πριν). Καμία σχέση με το iRacing που υπάρχουν διαρκώς διαθέσιμοι αγώνες σε άφθονες κατηγορίες και μπορείς να μπεις ακόμα και 2-3 λεπτά πριν την εκκίνηση.

ps: αν το σηκώσει η αρχαία μου R290X, θεωρώ πως θα είναι σίγουρη αγορά. Μάλλον ο καλύτερος τρόπος να εγκαινιάσω τη νέα οθόνη που περιμένω για το rig (LG 34UC79G).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nzeppos είπε

Η μόνη λύση για όσους δεν θέλαμε να μπλέξουμε με πριβέ λίγκες ήταν το SRS που προσπαθούσε να πλησιάσει το σύστημα του (πανάκριβου) iRacing, αλλά είχε αρκετά μειονεκτήματα και σύντομα το παράτησα (πολλοί λίγοι αγώνες συνήθως σε προχωρημένες νυχτερινές ώρες, ενώ τυπικά έπρεπε να δηλώσεις συμμετοχή 12-24 ώρες πριν). Καμία σχέση με το iRacing που υπάρχουν διαρκώς διαθέσιμοι αγώνες σε άφθονες κατηγορίες και μπορείς να μπεις ακόμα και 2-3 λεπτά πριν την εκκίνηση.

Κάνεις λάθος. Το SRS έχει αγώνες κάθε μία ώρα και μπορείς να συνδεθείς μέχρι και 3 λεπτά πριν τον αγώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα τίποτε το εντυπωσιακό απο γραφικά, το pCARS 2 δείχνει πολύ καλύτερο οπτικά, ενώ το Asseto Corsa το υπάρχον είδικά οι χρωματισμοί και τα αυτοκίνητα σχεδόν φωτορεαλιστικά, είναι ομορφότερο και από το pcars2, τα πιό πάνω βιντεο, περισσότερο μου θύμισαν pcars παρά Asseto Corsa, βέβαια από βιντεο στο youtube δεν βγάζεις άκρη αν δεν δείς ο ίδιος, μακάρι να είναι ομορφότερο όταν με το καλό βγεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Κάνεις λάθος. Το SRS έχει αγώνες κάθε μία ώρα και μπορείς να συνδεθείς μέχρι και 3 λεπτά πριν τον αγώνα.

Έχω πάνω από μισό χρόνο να παίξω, οπότε ή είναι κάτι που έχει αλλάξει σχετικά πρόσφατα ή πιθανώς αφορά σε σειρές αγώνων που γενικά δεν παρακολουθώ. Από τη δική μου εμπειρία θυμάμαι πως για τους αγώνες που με ενδιέφεραν (κυρίως μονοθεσίων) και για ώρες 9-12 το βράδυ, έπρεπε να κάνω register πολλές ώρες πριν. Ακόμα και όταν γραφόμουν όμως, μετά από 12-18 ώρες το είχα ξεχάσει (ή κάτι άλλο τύχαινε) οπότε συχνά έχανα την εκκίνηση. Το έκανα μια, δυο, τρεις, στο τέλος σταμάτησα να ασχολούμαι.

Κοιτώντας το σημερινό πρόγραμμα, νομίζω πως πάλι είναι μια από τα ίδια: http://www.simracingsystem.com/schedule.php
Όσο ενδιαφέρουσα κι αν φαίνεται η προσπάθεια, απέχει έτη φωτός από αυτό που κάνει το iRacing.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nzeppos είπε

Κοιτώντας το σημερινό πρόγραμμα, νομίζω πως πάλι είναι μια από τα ίδια: http://www.simracingsystem.com/schedule.php
Όσο ενδιαφέρουσα κι αν φαίνεται η προσπάθεια, απέχει έτη φωτός από αυτό που κάνει το iRacing.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τί βλέπεις. Έχει αγώνες κάθε μια ώρα. Τί iceracing και μ@λακίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω πώς και πώς να βγει το παιχνίδι. Έχω μάθει διάφορα για το μοντέλο καιρού, θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Η ομάδα του Assetto Corsa ούτως ή άλλως πάντα στοχεύει σε εξαιρετικά physics, να δούμε τι άλλο θα φέρει. Έχουν πει ότι θα υπάρχει σύστημα καριέρας και απ' ό,τι έχω καταλάβει, θα μοιάζει λίγο με το iRacing το match making.

Όσο για τα γραφικά, είναι unreal 4. Αν δεν εντυπωσιαστήκατε, μάλλον φταίει το video που είδατε. Η unreal 4 έχει φωτορεαλισμό.

Επεξ/σία από opterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...