Προς το περιεχόμενο

Windows 7 σε μητρική για windows 10


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Πρόσφατα έστησα ένα σύστημα με αυτή τη μητρική "ASROCK H310M-HDV RETAIL". Η μητρική βλέπω πως δέχεται μόνο windows 10 και στην επίσημη ιστοσελίδα της έχει drivers μόνο για αυτά.

Εγώ όμως θέλω να περάσω windows 7. Με αποτέλεσμα ενώ τα έχω περάσει, να μη λειτουργούν οι θύρες usb (άρα να μην έχω ποντίκι παρά μόνο πληκτρολόγιο μέσω της 1 θύρας ps2) και να μην μπορεί να λειτουργήσει ούτε η κάρτα δικτύου της.

Υπάρχει κάποια λύση ή είναι μονόδρομος τα windows 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν drivers. Μπορείς όμως να φτιάξεις μια έκδοση δική σου περνώντας τους αντίστοιχους usb3.0 οδηγούς από intel καθώς και της κάρτας δικτύου με κάποιο πρόγραμμα τύπου NTLite.

Θα δουλέψουν χωρίς πρόβλημα. Μόνο οι οδηγοί για την onboard κάρτα γραφικών δε φτιάχνονται.

Δες μήπως γίνεται και κατευθείαν από τις συσκευές χωρίς να χρειαστεί να ξανακάνεις φορμάτ. Δε το έχω δοκιμάσει προσωπικά.

Screenshot_20.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα για εναλλακτική, αλλά δεν αξίζει τον κόπο, συν ότι τα Windows 7 είναι EOL και από το 2020 δεν θα έχουν ουσιαστικό support, οπότε απλά αλλάζεις λειτουργικό μια ώρα νωρίτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vAg0s97 είπε

Χμμ όντως !? Γιατί άλλα βλέπω εγώ :P 

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

Ότι να ναι πατάς. Εκεί που κάνεις κλικ είναι οι τελευταίοι drivers που έχουν βγει γενικά και αφορούν διάφορες μητρικές. Δεν αφορά την συγκεκριμένη μητρική.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά.

Αναγκαστικά θα περάσω τα 10άρια θέλοντας και μη...

Nikos747, την είχα δει το πρωί αυτή τη λύση, αλλά είχε το θέμα που προανέφερες, οπότε θέλησα να το αποφύγω.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα νέο θέμα σχετικά με μερική συμβατότητα ενσωματωμένης κάρτας γραφικών 8ης γενιάς και win7. Θεωρητικά είναι εφικτό, απλά δεν έχω εμπειρία και γνώσεις για να πάρω 100%. Πέρα από αυτό, όλες οι άλλες συσκευές λειτουργούν άψογα. Ο διαχειριστής συσκευών είναι καθαρός. Έλεος με την προπαγάνδα πια για την προώθηση των κατασκοπευτικών Windows 10!

 

 

Επίσης για τις Asrock μητρικές είχα δει ότι γενικά υπάρχουν λύσεις

https://www.overclock.net/forum/6-intel-motherboards/1642446-how-install-windows-7-coffee-lake-pc-z370-chipset-mb-asus-maximus-x-hero.html

 

Και για Drivers έχει διάφορα σάιτ που βρίσκουν λύσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Kαλησπερα σας πηρα πριν λιγες μερες μια μητρικη (AMD B450 AORUS GIGABYTE) και ενα επεξεργαστη  (ryzen 3 2200G) και οσο και αν προσπαθησα δεν μπορεσα να βαλω windows7 και οπου και να διαβασα ελεγαν οτι δεν μπαινουν...υπαρχει καποιος που να το εχει κανει η να ξερει οτι γινεται???Ευχαριστω εκ τον προτερων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

narta δεν μπαίνουν αυτό εννοείς με το Δεν.;;

και για το γιατί win7;;για αυτά που κάνω με βολεύουν πολύ τα 7 και κάποια προγράμματα που δουλευω δεν δουλεύουν καλά και κάποια καθόλου στα win10 και δεν βλέπω και κάτι καλύτερο που έχουν για μένα πάντα τα win10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Takkots είπε

narta δεν μπαίνουν αυτό εννοείς με το Δεν.;;

και για το γιατί win7;;για αυτά που κάνω με βολεύουν πολύ τα 7 και κάποια προγράμματα που δουλευω δεν δουλεύουν καλά και κάποια καθόλου στα win10 και δεν βλέπω και κάτι καλύτερο που έχουν για μένα πάντα τα win10

μπαινουν αρκει να κατεβασεις καποιο tool που να εγκαταστησει drivers στο Instalation των win7, η giagbyte και η asus εχουν τετοια tools στις σελιδες με τους drivers

ytool.png.646d9f8677935835614d245d9785f369.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...