Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι άνθρωποι έχουν σε πολλούς τομείς μια τάση υπεραπλούστευσης. Το ίδιο και στη διατροφή. Θα ακούσει κανείς πολύ συχνά είτε ότι το κρέας βλάπτει σε οποιοδήποτε είδος και ποσότητα, είτε ότι δεν βλάπτει καθόλου. Εξαιρούνται βέβαια περιπτώσεις όπου η πλήρης αποφυγή κρέατος (ή κάποιων ειδών κρέατος) δεν γίνεται για λόγους υγείας αλλά για λόγους ιδεολογικούς κτλ. Εκεί μπορώ να καταλάβω την πλήρη αποχή.

Ούτε η βέλτιστη διατροφή για μυική ανάπτυξη είναι ίδια με την βέλτιστη διατροφή για υγεία, ούτε το ψάρι είναι ίδιο με τα πουλερικά ή με τα θηλαστικά, ούτε το να τρως κρέας με μέτρο θα σε βλάψει, αλλά ούτε και το να τρως πολύ κρέας είναι καλό για την υγεία. Από θέμα υγείας, πιστεύω ότι ψάρι 2-3 φορές την εβδομάδα, πουλερικά 1 φορά την εβδομάδα και κόκκινο κρέας μια φορά στις 15 ή κάθε μήνα, είναι το ιδανικό. Από άποψη μυικής ανάπτυξης, ίσως το βέλτιστο να είναι κάθε μέρα ή έστω μέρα παρά μέρα κόκκινο κρέας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βιταμίνη

1 ώρα πριν, evabb είπε

Άμα το σώμα σου απλώς δεν απορροφά κάποια πράγματα όσο και να του δίνεις θα πάρει μόνο ένα μέρος. Δεν χρειάζομαι συμβουλές για πρόβλημα υγείας που έχω πάνω από μια δεκαετία. 

Σίδηρο και βιταμίνη D και πρόσφατα και το μαγνήσιο. 

Η βιταμίνη D πάντως συνήθως δεν είναι αρκετή από την διατροφή, γι' αυτό και έχουν αρκετοί έλλειψη, αν σε βλέπει αρκετός ήλιος και δεδομένου ότι αποθηκεύεται στο σώμα δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Σίδηρο δυστυχώς αν δεν μπορεί να το απορροφήσει σωστά ο οργανισμός ακόμα και συμπληρώματα να παίρνεις δεν διορθώνεται εύκολα η κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

δεδομένου ότι αποθηκεύεται στο σώμα

Quoted for emphasis που λένε και στα αγγλικά. Το σημαντικότερο είναι να μπορεί ο οργανισμός να τις κρατά και να μην τις αποβάλλει. Υπάρχουν άνθρωποι που τους βλέπει ο ήλιος, τρώνε σωστά, παίρνουν ειδικές αμπούλες με συμπλήρωμα βιταμίνης (αυτές που έχουν μεγάλη συγκέντρωση και που προμηθεύεσαι μόνο με ιατρική συνταγή, όχι τα σκευάσματα που βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ) και όμως παρουσιάζουν συνεχώς έλλειψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γιατρός αλλά το είχα ψάξει λίγο για την βιταμίνη D λόγω νεφρικής ανεπάρκειας συγγενικού μου προσώπου.

Χοντρικά υπάρχουν άτομα που έχουν πρόβλημα να τις απορροφήσουν μέσω της διατροφής και των συμπληρωμάτων λόγω διάφορων προβλημάτων όπως και υπάρχουν άτομα που δυσκολεύονται να την παράξουν σωστά από τον ήλιο λόγω προβλημάτων στο συκώτι και στα νεφρά. Αν τώρα γίνει και ο συνδυασμός και δεν μπορούν τίποτα από τα δύο φαντάζομαι θα είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα για μικρά κομμάτια του πληθυσμού. Πάντως στην Ελλάδα παρατηρείται έλλειψη την D λόγω του ότι δεν μας βλέπει αρκετός ήλιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Σίδηρο μπορείς να παίρνεις φυτικό. 20mg μαζί με ένα χάπι 1000 βιταμίνη C για καλύτερη απορρόφηση (έτσι κάνω εγώ, 3 φορές τη βδομάδα και έλυσα το δικό μου αντίστοιχο πρόβλημα).

Βιταμίνη D φτιάχνει το σώμα σου μέσω του ήλιου. Φρόντισε να σε βλέπει ο ήλιος αρκετά (το καλοκαίρι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα).

Εύα, Ελλάδα μένεις ή εξωτερικό;

Πρωτον δεν έχεις περίοδο οπότε οι ανάγκες μας σε σίδηρο δεν είναι οι ίδιες. 20 mg είναι αστεία ποσότητα για γυναίκα. Παίρνω σίδηρο καθημερινά για να είμαι απλά οκ φροντίζοντας να αποφεύγω τροφές και ουσίες που εμποδίζουν την απορρόφηση του. Όταν πίνεις καφέ και κοντεύεις να πέσεις κάτω μετά έχεις χοντρό πρόβλημα σιδήρου. 4 διαφορετικοί γιατροί (με διαφορετικές ειδικότητες) μου έχουν πει να μην σταματήσω τα χάπια. 

Η βιταμίνη D δεν έχει σχέση με τον ήλιο μου το ξεκαθάρισε ο γιατρός μου αυτό. Αν δεν την πάρεις από την διατροφή σου όσο και να κάθεσαι στον ήλιο δεν θα γίνει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, evabb είπε

 

Η βιταμίνη D δεν έχει σχέση με τον ήλιο μου το ξεκαθάρισε ο γιατρός μου αυτό. Αν δεν την πάρεις από την διατροφή σου όσο και να κάθεσαι στον ήλιο δεν θα γίνει τίποτα. 

Όχι και δεν έχει καμία σχέση. Το ανάποδο απ αυτό που λες μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

Συνδύασε το σίδηρο με βιταμίνη C για να έχεις καλύτερη απορρόφηση.

παιρνω μια δεκαετια σιδηρο, λες να μην γνωριζω τις λεπτομεριες τετοιου τυπου;

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Όχι και δεν έχει καμία σχέση. Το ανάποδο απ αυτό που λες μπορει

λες να μην ξερει ο γιατρος; λες να μην τον ρωτησα αυτο για τον ηλιο; Ο ηλιος μετατρεπει την βιταμινη D σε αλλη μορφη της. Αν δεν την εχεις εξ αρχης δεν θα γινει τπτ.

 

Μην μου λετε τι να παρω και τι οχι, δεν ζητησα συμβουλες. Εχω γιατρους να με παρακολουθουν.

Επεξ/σία από evabb
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, telis είπε

Τι είναι τούτο πάλι; 

Να μαντέψω οτι λένε πως αθλητές δε χρειάζονται και συγκεκριμένες ποσότητες πρωτεϊνών για μέγιστη μυική ανάπτυξη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Musclemar είπε

Να μαντέψω οτι λένε πως αθλητές δε χρειάζονται και συγκεκριμένες ποσότητες πρωτεϊνών για μέγιστη μυική ανάπτυξη? 

Δεν έχει παιχτεί ακόμα. Να δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TEOKOS είπε

Έχεις ανεπάρκεια η έλλειψη ; Πόσα ng/ml σου βγάζουν οι εξετάσεις;

ηταν στο 15 µg/L παλια και πλεον ειναι στο 32 αλλα δυσκολα θα ανεβει κι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, evabb είπε

παιρνω μια δεκαετια σιδηρο, λες να μην γνωριζω τις λεπτομεριες τετοιου τυπου;

λες να μην ξερει ο γιατρος; λες να μην τον ρωτησα αυτο για τον ηλιο; Ο ηλιος μετατρεπει την βιταμινη D σε αλλη μορφη της. Αν δεν την εχεις εξ αρχης δεν θα γινει τπτ.

Μην μου λετε τι να παρω και τι οχι, δεν ζητησα συμβουλες. Εχω γιατρους να με παρακολουθουν.

Δεν ξέρω αν έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα στην σύνθεση της αλλά γενικά δεν ισχύει αυτό που λες. Ειτε d2 παίρνεις από φυτικές πηγές, είτε d3 από ζωικες ή από τον ήλιο αυτή τελικά θα περάσει από το συκώτι και τα νεφρά και θα μετατραπεί στον ίδιο ακριβώς τύπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα σεζόν, έληξα την προηγούμενη αρκετά ευχαριστημένος, έσπασα όλα τα ρεκόρ μου αλλά κουράστηκα κιόλας. 

Θα μπούμε σε πρόγραμμα με RPE φέτος, Rate of Perceived Excertion. Είναι πολύ της μοδός και πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ σε εμπειρία προγραμματισμού. 

Ξεκινάω με το The  Bridge  από Barbell medicine. 

Σήμερα είχα 
Squat : 1x5x RPE 6 , 1x5x RPE 7, 1x5x RPE 8
Close Grip Bench Press: 1x4xRPE 7, 1x4xRPE 8, 1x4xRPE 9

Rack Pulls : 1x7xRPE 6, 1x7xRPE 7, 1x7xRPE 8

RPE 8 χοντρικά σημαίνει το βάρος με το οποίο φτάνω 2 επαναλήψεις πριν την αποτυχία εκείνη την ημέρα. Είναι δηλαδή By the feel. Rpe 10 σημαίνει πως με αυτό το βάρος αν βγάλω πχ. 1χ5χRPE 10, 5 επαναλήψεις, δε μπορώ με τίποτα να κάνω έκτη. RPE 10 είναι το μέγιστο βάρος για τις επαναλήψεων που έχω επιλέξει. RPE 9 σημαίνει πως για τις επαναλήψεις που έχω επιλέξει, το βάρος είναι τέτοιο που θα μείνει μία επανάληψη στην άκρη κ.ο.κ.

Δεν έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς με RPE μικρότερο του 6 καθώς προσδιορίζεται πλέον πολύ δύσκολα. 

Το ίδιο πρόγραμμα περιλαμβάνει μέρες ΄΄φυσικής κατάστασης'' που σε προετοιμάζει για τον όγκο προπόνησης που θα ακολουθήσει. Είναι συνδυασμός αερόβιας, bodyweight ασκήσεων σε χρόνο κλπ. 

Για να δούμε, είμαι ενθουσιασμένος, θα κάνω κάτι πολύ καινούριο για μένα. 
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...