Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν ξέρω αν έχεις εσύ κάποιο πρόβλημα στην σύνθεση της αλλά γενικά δεν ισχύει αυτό που λες. Ειτε d2 παίρνεις από φυτικές πηγές, είτε d3 από ζωικες ή από τον ήλιο αυτή τελικά θα περάσει από το συκώτι και τα νεφρά και θα μετατραπεί στον ίδιο ακριβώς τύπο 

δεν με νοιαζει και τοσο, ξερω οτι πρεπει να παιρνω τις 20,000 μοναδες μου ανα δυο εβδομαδες και πορευομαι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ επειδή έχω έλλειψη D3 (όχι σοβαρή) παίρνω D3 καθημερινά...η ενδοκρινολόγος μου είπε όταν πάω στη θάλασσα να μην παίρνω χάπι εκείνη την ημέρα...ενώ μου είχε πει και ο παλιός ενδοκρινολόγος μου ότι βοηθάει ο ήλιος όταν ήμουν στα κατώτερα φυσιολογικά όρια... από όσο ξέρω λοιπόν ο ήλιος παίζει το ρόλο του...

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλοι κάτι έχετε. Σαν τις γιαγιάδες και τους παπούδες. Και εγώ έχω 230 χοληστερίνη. Θα τα βρουν οι γιατροί αυτά (χαχαχαχα, βασικά κανένα χαπάκι θα γράψουν)

Καμιά προπονησούλα της προκοπής κάνετε?

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Plant based diet σημαίνει ότι τρέφεσαι με λαχανικά, φρούτα, όσπρια και δημητριακά ολικής. Αποκλειστικά. Ούτε συσκευασμένες μλκιες όπως πατατάκια (που η βιγκαν διατροφή επιτρέπει) αλλά φυσικά ούτε κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά, αυγά, ούτε καν μέλι. Η μεσογειακή διατροφή σίγουρα δεν είναι plant based.

Και δεν είναι μόνο η Β12 που λέει ο Στέφανος. Μπορεί να υπάρξει έλλειψη και σε άλλες βιταμίνες. Η οποία φυσικά μπορεί να υπάρξει και σε παμφάγους που δεν κάνουν τη βέλτιστη διατροφή για το δικό τους DNA (eva μ ακούς; :) )

Τι να σου πω δεν τα γνωρίζω τόσο λεπτομερώς αλλά βρήκα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Νέα σεζόν, έληξα την προηγούμενη αρκετά ευχαριστημένος, έσπασα όλα τα ρεκόρ μου αλλά κουράστηκα κιόλας. 

Θα μπούμε σε πρόγραμμα με RPE φέτος, Rate of Perceived Excertion. Είναι πολύ της μοδός και πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ σε εμπειρία προγραμματισμού. 

Ξεκινάω με το The  Bridge  από Barbell medicine. 

Σήμερα είχα 
Squat : 1x5x RPE 6 , 1x5x RPE 7, 1x5x RPE 8
Close Grip Bench Press: 1x4xRPE 7, 1x4xRPE 8, 1x4xRPE 9

Rack Pulls : 1x7xRPE 6, 1x7xRPE 7, 1x7xRPE 8

RPE 8 χοντρικά σημαίνει το βάρος με το οποίο φτάνω 2 επαναλήψεις πριν την αποτυχία εκείνη την ημέρα. Είναι δηλαδή By the feel. Rpe 10 σημαίνει πως με αυτό το βάρος αν βγάλω πχ. 1χ5χRPE 10, 5 επαναλήψεις, δε μπορώ με τίποτα να κάνω έκτη. RPE 10 είναι το μέγιστο βάρος για τις επαναλήψεων που έχω επιλέξει. RPE 9 σημαίνει πως για τις επαναλήψεις που έχω επιλέξει, το βάρος είναι τέτοιο που θα μείνει μία επανάληψη στην άκρη κ.ο.κ.

Δεν έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς με RPE μικρότερο του 6 καθώς προσδιορίζεται πλέον πολύ δύσκολα. 

Το ίδιο πρόγραμμα περιλαμβάνει μέρες ΄΄φυσικής κατάστασης'' που σε προετοιμάζει για τον όγκο προπόνησης που θα ακολουθήσει. Είναι συνδυασμός αερόβιας, bodyweight ασκήσεων σε χρόνο κλπ. 

Για να δούμε, είμαι ενθουσιασμένος, θα κάνω κάτι πολύ καινούριο για μένα. 
 

Για λέγε τι σήκωσες εν τέλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Εγώ επειδή έχω έλλειψη D3 (όχι σοβαρή) παίρνω D3 καθημερινά...η ενδοκρινολόγος μου είπε όταν πάω στη θάλασσα να μην παίρνω χάπι εκείνη την ημέρα...ενώ μου είχε πει και ο παλιός ενδοκρινολόγος μου ότι βοηθάει ο ήλιος όταν ήμουν στα κατώτερα φυσιολογικά όρια... από όσο ξέρω λοιπόν ο ήλιος παίζει το ρόλο του...

Απλώς να προσθέσω και να κλείσω από μένα το θέμα της βιταμίνης D και του ήλιου, γιατί μπορεί να είπε της Evabb ο γιατρός ότι ο ήλιος δεν αρκεί.

Παλιότερα πίστευαν ότι βγαίνουμε έξω λίγο μας βλέπει ο ήλιος το πρόσωπο και τις άκρες των χεριών και αυτό φτάνει. 

Δυστυχώς δεν ισχύει. 

Πρέπει να είναι εκτεθειμένο αρκετό ποσοστό του σώματος μας, τουλάχιστον δηλαδή να φοράμε κοντές μπλούζες, παντελόνια. να μην είναι πολύ απογευματινή ή πρωϊνή ώρα, χονδρικά η σκιά μας να μην είναι μεγαλύτερη από το ύψος μας. Αν όταν μας βλέπει ο ήλιος φοράμε και αντιηλιακό το σώμα μας παράγει υποπολλαπλάσιες ποσότητες, ενώ όσοι έχουν σκουρόχρωμα δέρματα θέλουν μεγαλύτερη έκθεση. Άντε τώρα να πει ο γιατρός να βγούμε στον ήλιο χωρίς αντιηλιακό, 

Επεξ/σία από Conan2046
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dakonblackblade είπε

Όλοι κάτι έχετε. Σαν τις γιαγιάδες και τους παπούδες. Και εγώ έχω 230 χοληστερίνη. Θα τα βρουν οι γιατροί αυτά (χαχαχαχα, βασικά κανένα χαπάκι θα γράψουν)

Καμιά προπονησούλα της προκοπής κάνετε?

Πες ότι τα γράφεις αυτά αστειευόμενος και δεν τα πιστεύεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TEOKOS είπε

Πες ότι τα γράφεις αυτά αστειευόμενος και δεν τα πιστεύεις....

Παλιά είχα μεγαλύτερο ποσοστό στο αστείο. Πλέον μετά από μερικά χρόνια στο γυμναστήριο  , είμαι πεπεισμένος , μιλώντας με παιδάκια, μεγάλους, γέρους κλπ. ότι όλοι ψάχνουν την δικαιολογία στο παραμικρό, D deficiency, Β12 deciciency, σφιχτοί αστράγαλοι, χονδροπάθεια, κήλες , μικροί πέσαν από την κούνια, θυροειδής, παλιά έκανα κολύμβηση και έχουν ανοίξει οι αρθρώσεις μου κλπ. κλπ. 

Και επειδή καθόμουν μετά και τους παρακολουθούσα , απλά έκαναν ό,τι τους κατέβαινε στο κεφάλι, έτρωγαν βλακείες (συνήθως τίποτα καθώς το γυμναστήριο σημαίνει για το 90% του πληθυσμού πείνα), δεν εφάρμοζαν καμία προοδευτικότητα στην προπόνησή τους .

Μιλάμε για φυσιολογικούς ανθρώπους, γαμώ τα παιδιά, όπως και εδώ μέσα , που πιάνουμε τις κουβέντες για τη βιταμίνη D και αν βγαίνει από το συκώτι και τη σπλήνα, ενώ ας πούμε είναι 55 κιλά γυμνάζεται 5 χρόνια και δεν ξέρουμε αν μπορεί να κάνει 2 έλξεις ξερές(παράδειγμα έφερα, μη μου θιχτείς, ισχύει και για άντρες και για γυναίκες )

Δε θα ξεχάσω τη στιγμή που τα έβαλα στο νου μου τα παραπάνω, όταν 45άρης κυκλοφορούσε με ζώνη στο γυμναστήριο γιατί τον πόναγε η μέση , και έκανε πιέσεις ώμων με μπάρα από στάση προβολής χοροπηδώντας και όταν του πρότεινα να τα κάνει με σταθερό κορμό όπως όλος ο κόσμος και πως ίσως να επιβαρύνει τη μέση του , με κοίταγε σαν εξωγήινο και με έγραψε. 

Τεσπα τα έβγαλα λίγο από μέσα μου. D deficiency έχει το 40% του πληθυσμού και δεν τρέχει σχεδόν κάστανο , προπονούνται , παχαίνουν , κάνουν παιδιά κλπ. 

Κοιμάσαι 7+ ώρες? Σε βλέπει ο ήλιος? Εφαρμόζεις κάποια διαβολεμένη προοδευτικότητα στο πρόγραμμα εκγύμνασης? Τρως 1-2 γρ πρωτείνης/κιλό σωματικού βάρους? Τρως τα φρουτάκια και τα λαχανικά?

Δεν είμαστε τόσο μοναδικές χιονονιφάδες. 

Γράψτε κανένα πρόγραμμα προπόνησης εδώ μέσα. Να δούμε και εμείς, αν δουλεύετε στο γυμναστήριο. Βάλτε και τα κιλά δίπλα που κάνετε. 


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dakonblackblade είπε

Παλιά είχα μεγαλύτερο ποσοστό στο αστείο. Πλέον μετά από μερικά χρόνια στο γυμναστήριο  , είμαι πεπεισμένος , μιλώντας με παιδάκια, μεγάλους, γέρους κλπ. ότι όλοι ψάχνουν την δικαιολογία στο παραμικρό, D deficiency, Β12 deciciency, σφιχτοί αστράγαλοι, χονδροπάθεια, κήλες , μικροί πέσαν από την κούνια, θυροειδής, παλιά έκανα κολύμβηση και έχουν ανοίξει οι αρθρώσεις μου κλπ. κλπ. 

Και επειδή καθόμουν μετά και τους παρακολουθούσα , απλά έκαναν ό,τι τους κατέβαινε στο κεφάλι, έτρωγαν βλακείες (συνήθως τίποτα καθώς το γυμναστήριο σημαίνει για το 90% του πληθυσμού πείνα), δεν εφάρμοζαν καμία προοδευτικότητα στην προπόνησή τους .

Μιλάμε για φυσιολογικούς ανθρώπους, γαμώ τα παιδιά, όπως και εδώ μέσα , που πιάνουμε τις κουβέντες για τη βιταμίνη D και αν βγαίνει από το συκώτι και τη σπλήνα, ενώ ας πούμε είναι 55 κιλά γυμνάζεται 5 χρόνια και δεν ξέρουμε αν μπορεί να κάνει 2 έλξεις ξερές(παράδειγμα έφερα, μη μου θιχτείς, ισχύει και για άντρες και για γυναίκες )

Δε θα ξεχάσω τη στιγμή που τα έβαλα στο νου μου τα παραπάνω, όταν 45άρης κυκλοφορούσε με ζώνη στο γυμναστήριο γιατί τον πόναγε η μέση , και έκανε πιέσεις ώμων με μπάρα από στάση προβολής χοροπηδώντας και όταν του πρότεινα να τα κάνει με σταθερό κορμό όπως όλος ο κόσμος και πως ίσως να επιβαρύνει τη μέση του , με κοίταγε σαν εξωγήινο και με έγραψε. 

Τεσπα τα έβγαλα λίγο από μέσα μου. D deficiency έχει το 40% του πληθυσμού και δεν τρέχει σχεδόν κάστανο , προπονούνται , παχαίνουν , κάνουν παιδιά κλπ. 

Κοιμάσαι 7+ ώρες? Σε βλέπει ο ήλιος? Εφαρμόζεις κάποια διαβολεμένη προοδευτικότητα στο πρόγραμμα εκγύμνασης? Τρως 1-2 γρ πρωτείνης/κιλό σωματικού βάρους? Τρως τα φρουτάκια και τα λαχανικά?

Δεν είμαστε τόσο μοναδικές χιονονιφάδες. 

Γράψτε κανένα πρόγραμμα προπόνησης εδώ μέσα. Να δούμε και εμείς, αν δουλεύετε στο γυμναστήριο. Βάλτε και τα κιλά δίπλα που κάνετε. 


 

εχω βαλει προγραμμα πριν κατι σελιδες και με τα κιλα και ολα. Ισχυει οτι μεγαλο μερος του πληθυσμου εχει προβλημα με την βιταμινη D και οντως δεν ειναι κατι το απιστευτα σοβαρο. Μακαρι να ηταν το μονο μου προβλημα. Παντως και με ολα τα προβληματα μου κανω οτι μπορω, αργα σαν χελωνα αλλα δεν τα παραταω γιατι αμα τα παρατησω θα γινω απλα χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...