Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Δεν είμαστε τόσο μοναδικές χιονονιφάδες. 

Χιονοστιβάδα παίζει να είσαι όπως σε έκοψα στην φώτο αλλά μάλλον αυτό που ήθελες να μεταφράσεις είναι snowflake? 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, evabb είπε

εχω βαλει προγραμμα πριν κατι σελιδες και με τα κιλα και ολα. Ισχυει οτι μεγαλο μερος του πληθυσμου εχει προβλημα με την βιταμινη D και οντως δεν ειναι κατι το απιστευτα σοβαρο. Μακαρι να ηταν το μονο μου προβλημα. Παντως και με ολα τα προβληματα μου κανω οτι μπορω, αργα σαν χελωνα αλλα δεν τα παραταω γιατι αμα τα παρατησω θα γινω απλα χειροτερα.

Ζήτα του γυμναστή σου , να σου βγάλει πρόγραμμα που στο τέλος των 2 μηνών να κάνεις 8 έλξεις. Ξερές , ωραίες , περιποιημένες. Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dakonblackblade είπε

Ζήτα του γυμναστή σου , να σου βγάλει πρόγραμμα που στο τέλος των 2 μηνών να κάνεις 8 έλξεις. Ξερές , ωραίες , περιποιημένες. Αυτό.

θα το ηθελα αλλα απο την αλλη ανησυχω γιατι εχω πολυ μεγαλη μυωπια και ο οφθαλμιατρος μου εχει πει να μην σηκωνω πολλα κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίεση σου είπε να μην ανεβάζεις. Ε μην πιεστείς. Αυτό πληρώνεις τους γυμναστές, να τους δίνεις δεδομένα και να σε γυμνάζουν με τα δεδομένα αυτά προχωρώντας παρακάτω. ¨Οχι να κάνεις χεράκια πάνω χεράκια κάτω. Και στην τελική ΜΙΑ ΖΩΗ από τα 25 σου, δε θα σηκώσεις ποτέ τίποτα βαρύ?

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Πίεση σου είπε να μην ανεβάζεις. Ε μην πιεστείς. Αυτό πληρώνεις τους γυμναστές, να τους δίνεις δεδομένα και να σε γυμνάζουν με τα δεδομένα αυτά προχωρώντας παρακάτω. ¨Οχι να κάνεις χεράκια πάνω χεράκια κάτω. Και στην τελική ΜΙΑ ΖΩΗ από τα 25 σου, δε θα σηκώσεις ποτέ τίποτα βαρύ?

κοντευω τα 32. Σηκωνω βαρος αλλα σπανια ειναι πανω απο 10-15 κιλα. Εχω βρει τροπους να μεταφερω πολυ βαρια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, HPPRO είπε

Θέλω να γρσμμωσω τι προτείνετε να τρώω? 😁

Κρέας στεγνό χωρίς σάλτσες, πράσινες σαλάτες, καλά λιπαρά από ξηρούς καρπούς και ψάρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

125, 39 ετών

νιωθω οτι θα με παρει ο αερας. Μην το παρεις ασχημα απλα παντα αγχωνομαι οτι ειμαι πολυ βαρια για να με σηκωσει ο οποιοσδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζοντας αρκετές από τις σελίδες του θέματος όσο και αλλά forum και με το σώμα μου να "φωνάζει" ότι πρέπει να αλλάξω είπα να απευθυνθώ εδώ. Επειδή μόνος μου δεν μπορώ να τα καταφέρω θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιον διατροφολόγο στην περιοχή του Γέρακα/Αγίας Παρασκευής που να είναι αξιόπιστος. Έχοντας διαβάσει τα βασικά για τις θερμίδες θα ήθελα να είναι κάποιος που να μπορεί να μου απαντήσει σε ότι απορίες έχω και όχι απλά να μου δώσει ένα διατροφολόγιο χωρίς έξτρα εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Όλοι κάτι έχετε. Σαν τις γιαγιάδες και τους παπούδες. Και εγώ έχω 230 χοληστερίνη. Θα τα βρουν οι γιατροί αυτά (χαχαχαχα, βασικά κανένα χαπάκι θα γράψουν)

Καμιά προπονησούλα της προκοπής κάνετε?

Πες τα χρυσόστομε!

Όλο διατροφή και διατροφή. Πάμε 2 λογάκια για τη δική μου προπόνηση. Ακολουθεί σεντόνι καθώς η καλλισθενική προπόνηση είναι κομματάκι πιο σύνθετη από τα βάρη.

Spoiler

Κατ' αρχάς, κάνω weighted calisthenics, δηλαδή καλλισθενική με βάρη. Τι είναι αυτό; Στα βάρη το progress overload επιτυγχάνεται αυξάνοντας το βάρος. Στην καλλισθενική, πηγαίνοντας σε μια πιο δύσκολη άσκηση. Ωστόσο, είναι συχνό φαινόμενο μια άσκηση να μπορείς να την κάνεις στον επιθυμητό αριθμό επαναλήψεων και να είσαι θεωρητικά έτοιμος να πας στην επόμενη άσκηση αλλά εκεί να ανακαλύπτεις ότι δεν μπορείς να κάνεις ούτε 4 επαναλήψεις. Κι εκεί βρίσκεσαι σε δίλημμα: Να κάνεις την προηγούμενη άσκηση παρόλο που κάνεις άνετα 12+ επαναλήψεις ή να πας στην καινούργια που δεν κάνεις ούτε 4; Εγώ γεφυρώνω το χάσμα με βάρη. Κάνω δηλαδή την άσκηση Α. Όταν φτάσω να μπορώ να κάνω 12+ επαναλήψεις, δεν πάω στην άσκηση Β (την πιο δύσκολη στον πίνακα με τα progressions σε κάθε άσκηση) αλλά ξανακάνω την άσκηση Α προσθέτοντας βάρος, με όριο τα +10 κιλά. Όταν κι εκεί φτάσω να κάνω 12+ επαναλήψεις, τότε πάω στην άσκηση Β.

Πρόγραμμα:

Δευτέρα, Full Body Workout, Μέρα Α

Πόδια
Pistol squat, assisted, 3*max
Lounges, Forward to Reverse, +8kg, 3*max

Pull
Pull ups, +10kg, 3*max
1 arm towel chin up, 3*max

Push
Dips, +10kg, 3*max
1 arm half push up, 3*max
Crow stand to handstand, 3*max

Τρίτη, Τετάρτη, Παρασκευή

Κοιλιακοί (Planks) - Ραχιαίοι (Superman, και μια ακόμα που δεν ξέρω πώς τη λένε αλλά την είχε δείξει ο Μάους και είναι εξαιρετική για τους ραχιαίους)

Πέμπτη, Full Body Workout, Μέρα B

Πόδια
Pistol squat, assisted, 3*max
Lounges, Forward to Reverse, +8kg, 3*max

Pull
Pull ups on rings, 3*max
Chin ups, close hands, +10kg, 3*max

Push
Push up on rings, 3*max
Flys on rings, 3*max
Crow stand to handstand, 3*max

 

Μερικές επεξηγήσεις:

1. Κάθε άσκηση την κάνω στο πλήρες εύρος της κίνησης. Ένα pull up σε100% εύρος (απόλυτο τέντωμα χεριών στο κατέβασμα) είναι διαφορετική άσκηση από το Pull up στο 75%.

2. Κάθε σετ το πάω μέχρι extreme fatigue. Μερικοί το ονομάζουν failure αυτό αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι failure με την αυστηρή έννοια της λέξης. 1 φορά έφτασα στα αλήθεια μέχρι failure (έκανα κάμψεις και έπεσα με τα μούτρα, δεν είχα καν τη δύναμη να κρατήσω τον εαυτό μου πάνω από το έδαφος) και μου έφτασε. Extreme fatigue λοιπόν.

3. Δίνω έμφαση στο time under tension (γιατί αυτό δίνει ερέθισμα στο μυ να μεγαλώσει) κι όχι στον αριθμό επαναλήψεων. Μπορούν να γίνουν 4 κάμψεις σε 6 δευτερόλεπτα αλλά και σε 46 δευτερόλεπτα. Προφανώς η δεύτερη προπόνηση είναι πολύ πιο αποδοτική από την 1η αν και έχει γίνει ο ίδιος αριθμός επαναλήψεων. Έτσι δεν μετράω πόσες επαναλήψεις αλλά πόση ώρα γυμνάζομαι σε κάθε σετ. Όταν φτάσω στο 1 λεπτό (είναι περίπου 12-13 καλές, αργές, με πλήρη έκταση επαναλήψεις) ήρθε η ώρα να προχωρήσω σε πιο δύσκολη άσκηση ή να αυξήσω το βάρος.

Ένας άλλος λόγος που προτιμώ το χρόνο κι όχι τις επαναλήψεις είναι γιατί σε βοηθά να μην κλέψεις. Έχει τύχει να είμαι κουρασμένος και να κάνω τις επαναλήψεις βιαστικά, απλά για να βγάλω τον αριθμό και να νιώσω ότι έκανα την προπόνηση που έπρεπε να κάνω. Με το χρόνο όμως δεν μπορείς να κλέψεις, δεν μπορείς να τον κάνεις να βιαστεί.

 

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...