Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Υπάρχουν ένα σωρό βίντεο από ερασιτέχνες γυμναστές στο youtube, που κάνουν απίστευτα πράγματα. Μιλάμε για παιδάκια. Δεν παίρνουν τίποτα, δεν είναι καν αθλητές. Δεν θα αναφερθώ σε 2-3  εν ενεργεία επαγγελματίες αθλητές που ξέρω καλά, επειδή μπορεί κάποιος να μου πει ότι δεν μου λένε την αλήθεια κτλ κτλ. Θα αναφερθώ όμως σε κάποιους χομπίστες που ήξερα. Πχ ο Κενυάτης συμφοιτητής μου ο οποίος ξύπναγε 5 η ώρα κάθε πρωί και έτρεχε. Είχε χρόνο στον μαραθώνιο 2:30 ώρες. Δεν έπαιρνε τίποτα επειδή δεν τον ενδιέφερε να γίνει αθλητής. Έτρεχε για τον χαβαλέ του. Ή ένας τύπος 2μ σαν ντουλάπα, ο οποίος έκανε πάγκο 200 κιλά χωρίς καμμία σοβαρή προπόνηση και τον παρακαλάγανε να πάει στην άρση βαρών. Ήταν φοιτητής ιατρικής και ήθελε να γίνει γιατρός, δεν τον ενδιέφερε τίποτε άλλο. Φυσικά και δεν έπαιρνε τίποτα. Παραπάνω είχα ποστάρει το βίντεο ενός Ιταλού που έχει κάνα δυο παγκόσμια ρεκόρ σε έλξεις κτλ. Εντελώς ερασιτέχνης και από το σώμα του δεν φαίνεται καν να γυμνάζεται. Γιατί να πάρει κάτι αυτός;

Genetic freaks; Πιθανόν. Αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί κορυφαίοι αθληταράδες που δεν παίρνουν τίποτα παράνομο. Φυσικά δεν αποδεικνύεται τίποτα. Ούτε μπορεί κανείς να αποδείξει ότι παίρνουν, ούτε ότι δεν παίρνουν. Ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει.

Σορρυ αλλα ακουγεσαι λιγο αφελης ή εστω οτι εθελοτυφλεις. Οταν ενα γεννετικο φρικιο ειναι μαζι με 10 νορμαλ δεν εχει κανενα λογο να παρει το οτιδηποτε, οταν ομως βαζεις 10 γεννετικα φρικια μαζι και σκιζονται για την πρωτια, θα κανουν τα παντα για να το καταφερουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, evabb είπε

Σορρυ αλλα ακουγεσαι λιγο αφελης ή εστω οτι εθελοτυφλεις. Οταν ενα γεννετικο φρικιο ειναι μαζι με 10 νορμαλ δεν εχει κανενα λογο να παρει το οτιδηποτε, οταν ομως βαζεις 10 γεννετικα φρικια μαζι και σκιζονται για την πρωτια, θα κανουν τα παντα για να το καταφερουν.

 

Γι'αυτό λοιπόν δεν σου ανέφερα παραδείγματα επαγγελματιών αθλητών, αλλά απλών αθλούμενων που όμως έχουν κορυφαίες επιδόσεις και θα μπορούσαν να είναι επαγγελματίες. Αυτοί δεν σκίζονται για καμμία πρωτιά. 

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ που να μπορεί να κρεμαστεί από μπάρα για μια ώρα όπως έκανε αυτός ο Ιταλός που πόσταρα παραπάνω. Το ρεκόρ γυμναστών είναι 3-4 λεπτά. Αυτός το έκανε για να ζητήσει από τον κόσμο ...να μην κρατάει σε γυάλα τα χρυσόψαρα. Γιατί να πάρει φάρμακο αυτός; Ή μήπως φαίνεται από το σώμα του ότι έχει πάρει φάρμακο;

Τέλος πάντων, όπως είπα, αυτά δεν αποδεικνύονται. Μπορείς φυσικά να αποδείξεις ότι κάποιος έχει πάρει κάτι, αν τον πιάσεις. Αλλά δεν μπορείς ποτέ να αποδείξεις ότι κάποιος ΔΕΝ έχει πάρει κατι. Οπότε, χάνουμε τα λόγια μας. Ο καθένας ας πιστεύει ό,τι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, JcD said:

Έχω έναν καλύτερο αφαρμάκωτο στο γυμναστήριο τώρα, παίρνει τα πάντα από συμπληρώματα όμως και έχει σπουδάσει το bodybuilding στην Αγγλία, απ'ότι καταλαβαίνω υπάρχουν σχολές που το διδάσκουν πλέον?! Ο γιάμπουρας πάντως έχει ελαφρά σκολίωση μου φαίνεται, είναι χαμηλότερα ο ένας ώμος από τον άλλο, ή απλά μου φαίνεται!?

γινεται αλλα δεν ειναι απο την σκολιωση.αν εχεις προβλημα με το στροφικο πεταλο,υπερακανθιο κτλ ο ενας ωμος φαινεται  πιο κατω απο τον αλλον και ειναι πιο αδυναμος.και θελει προσοχη για να τον φτιαξεις χωρις επεμβαση. λογικα φαινεται πεσμενος επειδη οι μυες λογω του προβληματος δεν  γυμναζονται οσο του αλλου ωμιυ

επισης γινεται να σταματησει η κουβεντα για φαρμακα διοτι θα παει ξανα για κλειδωμα το θεμα και δεν μπορω να το ανοιγω συνεχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, poulinos είπε

γινεται αλλα δεν ειναι απο την σκολιωση.αν εχεις προβλημα με το στροφικο πεταλο,υπερακανθιο κτλ ο ενας ωμος φαινεται  πιο κατω απο τον αλλον και ειναι πιο αδυναμος.και θελει προσοχη για να τον φτιαξεις χωρις επεμβαση. λογικα φαινεται πεσμενος επειδη οι μυες λογω του προβληματος δεν  γυμναζονται οσο του αλλου ωμιυ

επισης γινεται να σταματησει η κουβεντα για φαρμακα διοτι θα παει ξανα για κλειδωμα το θεμα και δεν μπορω να το ανοιγω συνεχεια

Εχω κάτι παρόμοιο και το έχω συνδιασει με υπέροχη κυφωση 😅 μιλάμε για να κάνω σχετικά καλό τεχνικά squat μου φεύγει ο πάτος!

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, JcD said:

Εχω κάτι παρόμοιο και το έχω συνδιασει με υπέροχη κυφωση 😅 μιλάμε για να κάνω σχετικά καλό τεχνικά squat μου φεύγει ο πάτος!

οταν ειχα θεμα με τον ωμο και μου ειχε πει για προβλημα με τον υπερακανθιο κτλ πραγματι ειχα μια μικρη διαφορα στους ωμους.ο ενας ηταν σαν λιγο πιο κατω.πλεον δεν ξερω ποσο φαινεται καθως τους δυναμωσα(μια μικρη διαφορα πρεπει να εχει μεινει).εχει συγκεκριμενες ασκησεις να κανεις και πολλες φορες ποναει το χερι οταν το σηκωνεις πιο ψηλα απο το υψος των ωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

πολλες φορες ποναει το χερι οταν το σηκωνεις πιο ψηλα απο το υψος των ωμων.

Ναι μπράβο, πονάει το χέρι όταν το σηκώνω πάνω από το ύψος των ωμων. Πρέπει να αρχίσω να τα φτιάχνω αυτά σιγά σιγά γιατί δεν πάει άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, JcD said:

Ναι μπράβο, πονάει το χέρι όταν το σηκώνω πάνω από το ύψος των ωμων. Πρέπει να αρχίσω να τα φτιάχνω αυτά σιγά σιγά γιατί δεν πάει άλλο.

αν σε ποναει παρα πολυ το αρχικο σταδιο μεχρι να περασει ο πονος ειναι φυσικοθεραπειες.αφου περασει ο πονος σου λενε οτι πρεπει να το δυναμωσεις με διαφορες ασκησεις. πχ https://www.xtr.gr/el/tenoditida-iperakanthiou.html

αν και το google ειναι γεματο. εξαρτατε βεβαια ποιο σημειο εχει θεμα.λογικα αλλο να ειναι υπερακανθιος αλλο καποιο αλλο σημειο. σε πιο προχωρημενες περιπτωσεις γινονται διαφορα αλλα περα απο φυσικοθεραπειες οπως shockwave αν υπαρχει ασβεστωση μεχρι επεμβαση για να σταθεροποιηθει. θελει επισκεψη σε γιατρο.σε περιπτωση μεγαλου πονου δινουν κορτιζονη αλλα ειναι μονο για να περασει ο πονος διοτι στην πραξη δεν γιατρευει το σημειο. σε αλλες περιπτωσεις βοηθαει εκχυση πλασματος απο αιμα. κατα τα αλλα σου λενε να αποφυγεις ασκησεις που πηγαινουν τα χερια πιο ψηλα απο το υψος των ωμων. προσωπικα το εχω βελτιωσει απο παλια απλα με μεγαλυτερη προσοχη λιγο στις ασκησεις. ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΜΕ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JcD είπε

Ναι μπράβο, πονάει το χέρι όταν το σηκώνω πάνω από το ύψος των ωμων. Πρέπει να αρχίσω να τα φτιάχνω αυτά σιγά σιγά γιατί δεν πάει άλλο.

https://kirschshoulder.com/

Δεν χρειάζεσαι το βιβλίο, επειδή η περίληψή του είναι πάρα πολύ απλή: Κρέμασμα από μπάρα με overhand λαβή. Συνολικά ένα πεντάλεπτο τη μέρα.

Δεν φτιάχνει φυσικά όλες τις περιπτώσεις πόνου στον ώμο (που μπορεί να οφείλονται σε ένα εκατομμύριο πράγματα), αλλά θα έλεγα ότι φτιάχνει τις περισσότερες (που οφείλονται συνήθως σε προστριβή κάποιων μυών του rotator cuff στο ακρώμιο), αν βέβαια δεν υπάρχει ήδη ρήξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mic2mic είπε

https://kirschshoulder.com/

Δεν χρειάζεσαι το βιβλίο, επειδή η περίληψή του είναι πάρα πολύ απλή: Κρέμασμα από μπάρα με overhand λαβή. Συνολικά ένα πεντάλεπτο τη μέρα.

Δεν φτιάχνει φυσικά όλες τις περιπτώσεις πόνου στον ώμο (που μπορεί να οφείλονται σε ένα εκατομμύριο πράγματα), αλλά θα έλεγα ότι φτιάχνει τις περισσότερες (που οφείλονται συνήθως σε προστριβή κάποιων μυών του rotator cuff στο ακρώμιο), αν βέβαια δεν υπάρχει ήδη ρήξη.

Αυτό θα κάνει καλό και στην κύφωση, λέω να αρχίσω τις οπισθολαίμιες μόνο έλξης στο μονόζυγο μπας και ισιώσει λίγο η πλάτη! Εδώ σε παλιότερη φώτο, κάνει S η πλάτη μου! 🙄

DSC01298.JPG.86da2d4b41b6d803b5dc4d3c59fcf001.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JcD είπε

Αυτό θα κάνει καλό και στην κύφωση, λέω να αρχίσω τις οπισθολαίμιες μόνο έλξης στο μονόζυγο μπας και ισιώσει λίγο η πλάτη! Εδώ σε παλιότερη φώτο, κάνει S η πλάτη μου! 🙄

 

Εγώ θα έλεγα όχι οπισθολαίμιες. Ποτέ οπισθολαίμιες. Ούτε πιέσεις ούτε έλξεις. Επίσης, οι έλξεις δεν είναι το ίδιο με το κρέμασμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Εγώ θα έλεγα όχι οπισθολαίμιες. Ποτέ οπισθολαίμιες. Ούτε πιέσεις ούτε έλξεις. Επίσης, οι έλξεις δεν είναι το ίδιο με το κρέμασμα.

Γιατί όχι? Είναι προβληματικές ασκήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Γιατί όχι? Είναι προβληματικές ασκήσεις?

Για τους περισσότερους ναι. Και όχι απλά προβληματικές, αλλά και εντελώς άχρηστες. Δεν έχουν κάποιο πλεονέκτημα έναντι των εμπροσθολαίμιων.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, JcD said:

Γιατί όχι? Είναι προβληματικές ασκήσεις?

θεωρουνται οτι δεν ειναι καλες επειδη φερνεις το σωμα σου σε σταση που δεν ειναι φυσιολογικη.οτι ειναι Real life δεν θα πανε τα χερια σου τοσο πισω ποτε .οποτε ετσι δημιουργεις προβλημα. γενικως υπηρχε ενας κανονας δεν μπορω να ξερω ποσο ισχυει ή σχετική βιβλιογραφία ότι μην φερνεις το σωμα σου σε στασεις που δεν θα τις εκανες in real life .στις οπισθολαιμιες ανοιγεις τα χερια παρα πολυ προς τα πισω .οποτε θεωρειται οτι δεν ειναι φυσιολογικη σταση για το σωμα. οταν ειχα παει για φυσικοθεραπειες για το θεμα του ωμου μου ειχαν πει εκει οτι λιγο προσοχη γιατι τα χερια μου μπορουσαν να κανουν μεγαλο ευρος κινησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχά οκ, απλά είχαμε ένα τύπο στο γυμναστήριο που έκανε κάθε μέρα οπισθολαίμιες και ήταν η πλάτη του σανίδα! Αυτός το παράκανε από την ανάποδη, είχε πάθη λόρδωση από τις έλξης, ε και λέω κι εγώ θα με βοηθήσει να ισιώσω αν τις κάνω, αλλά αν έχω το ίδιο αποτέλεσμα με τις μπροστινές τότε ακόμα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JcD είπε

Αχά οκ, απλά είχαμε ένα τύπο στο γυμναστήριο που έκανε κάθε μέρα οπισθολαίμιες και ήταν η πλάτη του σανίδα! Αυτός το παράκανε από την ανάποδη, είχε πάθη λόρδωση από τις έλξης, ε και λέω κι εγώ θα με βοηθήσει να ισιώσω αν τις κάνω, αλλά αν έχω το ίδιο αποτέλεσμα με τις μπροστινές τότε ακόμα καλύτερα!

Πάντως για θεραπεία του rotator cuff syndrome, το βιβλίο του Kirsch αναφέρεται σε κρέμασμα, όχι σε έλξεις. Δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα. Στο κρέμασμα τεντώνει η άρθρωση. Στις σωστές έλξεις, διατηρείς active tension ακόμα και στο χαμηλότερο σημείο. Ακόμα και αν αφήνεσαι να κρεμαστείς τελείως στο χαμηλότερο σημείο κατά τη διάρκεια των έλξεων, δεν μπορείς να συμπληρώσεις 5 λεπτά παθητικού κρεμάσματος ημερησίως. Κρέμασμα σημαίνει κρέμασμα. Όση ώρα αντέχεις. Άλλο πράγμα οι έλξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...