Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, JcD είπε

Όσα σου είπα συνολικά βοηθούν στην καθημερινότητα, και η ανεκτικότητα στον πόνο και τα αυξημένα αντανακλαστικά κλπ Δεν παίζουν ανίες κλπ σε νορμαλ καταστάσεις και τα μαύρα μάτια κλπ τα αποφεύγεις κάνοντας ήρεμη προπόνηση. Είχαμε στο γυμναστήριο μου τον σεραφείμ σίλα τον ηθοποιό ο οποίος λόγο επαγγέλματος δεν ήθελε κι αυτός μαυρίλες κλπ. Ο άνθρωπος έφτασε στην μαύρη ζώνη του kick boxing δίχως μαύρα μάτια κλπ. Εγώ είμαι του Muay thai και θεωρώ τις μαυρίλες παράσημα 😁

To muay thai είναι πολύ σκληρό απόσο ξέρω οπότε δε θα το θελα (άσε που δεν το χει το γυμναστήριο που πάω). Τις ζώνες δεν τις έχω καν στο μυαλό μου χαχα. Μεταξύ μποξ και κικ μποξ ποιο προτιμάς; Σκεφτόμουν ότι το μποξ παραμελεί λίγο τα χέρια, παρόλα αυτά μου αρέσει περισσότερο. Και δεν θα γούσταρα πόδια να προσγειώνονται στη μούρη μου. Μια τυπική προπόνηση μποξ τι περιλαμβάνει (σε χω ζαλίσει ε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

To muay thai είναι πολύ σκληρό απόσο ξέρω οπότε δε θα το θελα (άσε που δεν το χει το γυμναστήριο που πάω). Τις ζώνες δεν τις έχω καν στο μυαλό μου χαχα. Μεταξύ μποξ και κικ μποξ ποιο προτιμάς; Σκεφτόμουν ότι το μποξ παραμελεί λίγο τα χέρια, παρόλα αυτά μου αρέσει περισσότερο. Και δεν θα γούσταρα πόδια να προσγειώνονται στη μούρη μου. Μια τυπική προπόνηση μποξ τι περιλαμβάνει (σε χω ζαλίσει ε;)

Κάνω kick boxing κανά 4μηνο και για μένα αξίζει περισσότερο. Πλήρης σωματική προπόνηση που απαιτεί αντοχή,ταχύτητα,έκρηξη,μυαλό και ευλυγυσία.

Το μποξ εννοείται ότι δεν παραμελεί τα χέρια :P Καλύτερα για μένα να μπαίνουν και τα πόδια στο παιχνίδι, είναι και πιο δύσκολα τα χτυπήματα με αυτά. Προφανώς και αποκλείεις muay που είναι κατεξοχήν πόδια.

Μια τυπική προπόνηση μας είναι μισή ώρα "ζέσταμα" που μονο ζέσταμα δεν είναι καθώς έχει πλειάδα ασκήσεων σε έντονο ρυθμό χωρίς διαλλείματα(σκοινάκι,διατάσεις,εκγύμναση στα περισσότερα μέρη του σώματος,τρέξιμο,sprint και άλλες φορές κάνουμε και πιο special προγράμματα για φουλ λιώσιμο) και μετά ακολουθεί προπόνηση με παρτενέρ σύμφωνα με τις εντολές που δίνει ο δάσκαλος(άμυνα και επίθεση εναλλάξ). 1 φορά τη βδόμαδα κάνουμε επίσης cross training και μισάωρο στο σάκο. Σε ξεχωριστές προπονήσεις τα sparring εφόσον με το καλό μπεις σε αγωνιστικό τμήμα και προσθέτεις όσο μπορείς τα βάρη.

Το πιο δύσκολο στην αρχή είναι να μπεις στον ρυθμό της προόνησης και τις πρώτες φορές δεν θα έχεις ανάσες εκτός αν είσαι πολύ γυμνασμένος και συνηθισμένος. Εννοείται ότι τις πρώτες φορές σου δείχνει ο δάσκαλος βασικές κίνησεις στον καθρέφτη πριν μπείς με άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kti23 είπε

Κάνω kick boxing κανά 4μηνο και για μένα αξίζει περισσότερο. Πλήρης σωματική προπόνηση που απαιτεί αντοχή,ταχύτητα,έκρηξη,μυαλό και ευλυγυσία.

Το μποξ εννοείται ότι δεν παραμελεί τα χέρια :P Καλύτερα για μένα να μπαίνουν και τα πόδια στο παιχνίδι, είναι και πιο δύσκολα τα χτυπήματα με αυτά. Προφανώς και αποκλείεις muay που είναι κατεξοχήν πόδια.

Μια τυπική προπόνηση μας είναι μισή ώρα "ζέσταμα" που μονο ζέσταμα δεν είναι καθώς έχει πλειάδα ασκήσεων σε έντονο ρυθμό χωρίς διαλλείματα(σκοινάκι,διατάσεις,εκγύμναση στα περισσότερα μέρη του σώματος,τρέξιμο,sprint και άλλες φορές κάνουμε και πιο special προγράμματα για φουλ λιώσιμο) και μετά ακολουθεί προπόνηση με παρτενέρ σύμφωνα με τις εντολές που δίνει ο δάσκαλος(άμυνα και επίθεση εναλλάξ). 1 φορά τη βδόμαδα κάνουμε επίσης cross training και μισάωρο στο σάκο. Σε ξεχωριστές προπονήσεις τα sparring εφόσον με το καλό μπεις σε αγωνιστικό τμήμα και προσθέτεις όσο μπορείς τα βάρη.

Το πιο δύσκολο στην αρχή είναι να μπεις στον ρυθμό της προόνησης και τις πρώτες φορές δεν θα έχεις ανάσες εκτός αν είσαι πολύ γυμνασμένος και συνηθισμένος. Εννοείται ότι τις πρώτες φορές σου δείχνει ο δάσκαλος βασικές κίνησεις στον καθρέφτη πριν μπείς με άλλον.

πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; είναι και το κικ μια επιλογη δεν λεω. δεν ξερω ποιο ειναι πιο δυσκολο απο τα δυο και σαν γυμναστικη ποσο αλλαζει σαν αποτελεσμα. αηδιαζω λιγο με τα ποδια εκει κολλαω. απο χτυπηματα τι λεει γενικα η φαση; βαρη κανετε καθολου η μπα; γενικα το ασκησιολογιο ειναι φαση αεροβια + κοιλιακους, ραχιαιους και push ups?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mighty-apple είπε

To muay thai είναι πολύ σκληρό απόσο ξέρω οπότε δε θα το θελα (άσε που δεν το χει το γυμναστήριο που πάω). Τις ζώνες δεν τις έχω καν στο μυαλό μου χαχα. Μεταξύ μποξ και κικ μποξ ποιο προτιμάς; Σκεφτόμουν ότι το μποξ παραμελεί λίγο τα χέρια, παρόλα αυτά μου αρέσει περισσότερο. Και δεν θα γούσταρα πόδια να προσγειώνονται στη μούρη μου. Μια τυπική προπόνηση μποξ τι περιλαμβάνει (σε χω ζαλίσει ε;)

Ότι περιγραφή ο από πάνω είναι η συνήθης προπονήσεις και στα τρία σπορ. Εγώ προτιμώ το thai αλλά όλα ξεκινάνε από την πυγμαχία. Οι αποφυγες και η κίνηση των πυγμαχων δεν υπάρχουν στα άλλα δύο σπορ. Ιδανικό να ξεκινήσει κάποιος από εκεί και μετά να πάει στα kick box και Thai ώστε να συμπλήρωση το οπλοστάσιο του με κλωτσιές, γόνατα, αγκώνες και σώμα με σώμα μάχη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται; είναι και το κικ μια επιλογη δεν λεω. δεν ξερω ποιο ειναι πιο δυσκολο απο τα δυο και σαν γυμναστικη ποσο αλλαζει σαν αποτελεσμα. αηδιαζω λιγο με τα ποδια εκει κολλαω. απο χτυπηματα τι λεει γενικα η φαση; βαρη κανετε καθολου η μπα; γενικα το ασκησιολογιο ειναι φαση αεροβια + κοιλιακους, ραχιαιους και push ups?

23 είμαι

το θέμα αηδίας είναι προσωπικό,εγώ πηγαίνω καθαρός :P

Ακόμα και για ένα απλό direct απαιτείται όλο το σώμα αφού η κίνηση ξεκινάει από τα πόδια. Στις κλωτσιές έχεις όλο αυτό συν το θέμα ισορροπίας. Γενικά αν δεν το έχεις με τα πόδια όπως εγώ θα σε δυσκολέψει ειδικά σε θέμα ευλυγισίας που μου είναι ακόμα δύσκολο να φτάσω το πόδι μου στο κεφάλι του αντιπάλου (πόσο μάλλον αν είναι και ψηλός).

Η δυσκολία γενικά είναι σχετική.Εξαρτάται και πως δουλεύεις εσύ την προπόνηση.

Από χτυπήματα σε αρχικό στάδιο εξαρτάται από τον παρτενέρ,είναι ποιος θα σου πέσει. Τον πρώτο καιρό , ήμουν με άτομα που μέχρι να σηκώσουν το ένα πόδι βρώμαγε το άλλο. Μετά από ένα σημείο που μπορούσα σχετικά να αμυνθώ, με έβαλε και με έμπειρα παιδιά και άτομα που έχουν κατέβει σε αγώνες οπότε κάθε χτύπημα που έτρωγα ήταν πιο δυνατό και πιο γρήγορο αλλά μαθαίνεις από αυτά. Κουράγιο να έχεις και θα τρως μπόλικες.

Βάρη όπως είπα κάνω μόνος τις ελεύθερες μέρες ,  δεν είναι μέρος της προπόνησης. ασκήσεις είναι αυτές που περιέγραψα και ναι είναι κυρίως αερόβιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kti23 είπε

23 είμαι

το θέμα αηδίας είναι προσωπικό,εγώ πηγαίνω καθαρός :P

Ακόμα και για ένα απλό direct απαιτείται όλο το σώμα αφού η κίνηση ξεκινάει από τα πόδια. Στις κλωτσιές έχεις όλο αυτό συν το θέμα ισορροπίας. Γενικά αν δεν το έχεις με τα πόδια όπως εγώ θα σε δυσκολέψει ειδικά σε θέμα ευλυγισίας που μου είναι ακόμα δύσκολο να φτάσω το πόδι μου στο κεφάλι του αντιπάλου (πόσο μάλλον αν είναι και ψηλός).

Η δυσκολία γενικά είναι σχετική.Εξαρτάται και πως δουλεύεις εσύ την προπόνηση.

Από χτυπήματα σε αρχικό στάδιο εξαρτάται από τον παρτενέρ,είναι ποιος θα σου πέσει. Τον πρώτο καιρό , ήμουν με άτομα που μέχρι να σηκώσουν το ένα πόδι βρώμαγε το άλλο. Μετά από ένα σημείο που μπορούσα σχετικά να αμυνθώ, με έβαλε και με έμπειρα παιδιά και άτομα που έχουν κατέβει σε αγώνες οπότε κάθε χτύπημα που έτρωγα ήταν πιο δυνατό και πιο γρήγορο αλλά μαθαίνεις από αυτά. Κουράγιο να έχεις και θα τρως μπόλικες.

Βάρη όπως είπα κάνω μόνος τις ελεύθερες μέρες ,  δεν είναι μέρος της προπόνησης. ασκήσεις είναι αυτές που περιέγραψα και ναι είναι κυρίως αερόβιες.

Ε ελα να κανουμε μαζι προπονησεις 😛 και εγω καθαρος ειμαι, ελπιζω και οι αλλοι. Καλουτσικα ανοιγματα πρεπει να χω γιατι και στο cf δεν εχω θεμα με κατι περιεργες ασκησεις. Πρεπει να πεφτει γερο ξυλικι παντως σε σχεση με το μποξ. Επισης ο προπονητης αν καο δεν υου χω μιλησει φαινεται πολυ καλο παιδι. Οχι πτο εχω γνωρισεο και πολλους αλλα εχει πολυ γλυκο προσωπο ενω ενας που κανει mma ειναι πιο ζορικη φατσα. Οπως και ο προπονητης του cf.

 

35 λεπτά πριν, JcD είπε

Ότι περιγραφή ο από πάνω είναι η συνήθης προπονήσεις και στα τρία σπορ. Εγώ προτιμώ το thai αλλά όλα ξεκινάνε από την πυγμαχία. Οι αποφυγες και η κίνηση των πυγμαχων δεν υπάρχουν στα άλλα δύο σπορ. Ιδανικό να ξεκινήσει κάποιος από εκεί και μετά να πάει στα kick box και Thai ώστε να συμπλήρωση το οπλοστάσιο του με κλωτσιές, γόνατα, αγκώνες και σώμα με σώμα μάχη.

Αν ξεκινησω με μποξ μαλλον θα ειναι. Ελπιζω να καταφετω αυτη τη βδομαδα να παω σε ενα που ειναι δωρεαν να δω τι παιζει. Οι γονεια μου δε θα το παρουν καλα αλλα who cares.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

Ε ελα να κανουμε μαζι προπονησεις 😛 και εγω καθαρος ειμαι, ελπιζω και οι αλλοι. Καλουτσικα ανοιγματα πρεπει να χω γιατι και στο cf δεν εχω θεμα με κατι περιεργες ασκησεις. Πρεπει να πεφτει γερο ξυλικι παντως σε σχεση με το μποξ. Επισης ο προπονητης αν καο δεν υου χω μιλησει φαινεται πολυ καλο παιδι. Οχι πτο εχω γνωρισεο και πολλους αλλα εχει πολυ γλυκο προσωπο ενω ενας που κανει mma ειναι πιο ζορικη φατσα. Οπως και ο προπονητης του cf.

Αν ξεκινησω με μποξ μαλλον θα ειναι. Ελπιζω να καταφετω αυτη τη βδομαδα να παω σε ενα που ειναι δωρεαν να δω τι παιζει. Οι γονεια μου δε θα το παρουν καλα αλλα who cares.

Πήγαινε πήγαινε, ξεκίνα πυγμαχία, εγώ 4 χρόνια kick box, πάνω από 7 muay thai, σωστό βηματισμό και κίνηση έμαθα κατόπιν αφότου έκανα πυγμαχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JcD είπε

Πήγαινε πήγαινε, ξεκίνα πυγμαχία, εγώ 4 χρόνια kick box, πάνω από 7 muay thai, σωστό βηματισμό και κίνηση έμαθα κατόπιν αφότου έκανα πυγμαχία!

Εγω ειμαι γατακι με τον ενα μηνα cf! Μαρεσει να χω συμπαικτες και να κοινωνικοποιηθω λιγακι παντως, θεωρω το μποξ θα βοηθησει.

 

4 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Μη γελιεσαι πάντως, στα βάρη καταλήγουν όλοι αργά ή γρήγορα

Εννοεις οτι αφηνουν το οποιο αθλημα ακομα και το cf για να πανε σε κανονικο γυμναστηριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Μη γελιεσαι πάντως, στα βάρη καταλήγουν όλοι αργά ή γρήγορα

Αυτό αφορά όσους ασχοληθούν ένα δύο χρόνια με τις πολεμικές τέχνες. Όποιος περάσει την τριετία δεν τις παρατάει ποτέ συνήθως. Είτε θα πηγαίνει από το ένα σπορ στο άλλο είτε θα τα κάνει και τα δύο παράλληλα σε στυλ 3-2, τρεις φορές τη βδομάδα στο ένα γυμναστηριο 2 στο άλλο και μια μέρα τρέξιμο, αυτό κάνει η πλειοψηφία των παιδιών που κάναμε μαζί πολεμικές τέχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JcD είπε

Αυτό αφορά όσους ασχοληθούν ένα δύο χρόνια με τις πολεμικές τέχνες. Όποιος περάσει την τριετία δεν τις παρατάει ποτέ συνήθως. Είτε θα πηγαίνει από το ένα σπορ στο άλλο είτε θα τα κάνει και τα δύο παράλληλα σε στυλ 3-2, τρεις φορές τη βδομάδα στο ένα γυμναστηριο 2 στο άλλο και μια μέρα τρέξιμο, αυτό κάνει η πλειοψηφία των παιδιών που κάναμε μαζί πολεμικές τέχνες.

Δεν εινα λιγο υπερβολη να σαι σε δυο γυμναστηρια; 😝 παντως μαλλον θα συμφωνησω, εγω ειχα μεγαλη αγαπη για το τρεξιμο. Τρεχω 10 χρονια περιπου. Μοναχικο αθλημα βεβαια. Ακομα

και οταν πηγαινα γυμναστηριο πηγαονα και για τρεξιμο. Τωρα το αφησα ομως θεωρω οτι θα κουρασει πολυ το σωμα μου 4cf + 1 τρεξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι σε κάποια στιγμή θέλουν και να είναι γραμμωμένοι και να παίζουν πολλά κιλά και να έχουν και τρομερή αντοχή και φοβερά ανοίγματα και να είναι καλοί και σε κάποια πολεμική τέχνη και να έχουν και όσο το δυνατόν καλύτερη υγεία. Επίσης βλέπεις άτομα που στα 20 ή στα 30 τους ήταν εντελώς αφοσιωμένοι σε κάτι και στα 40 ή στα 50 τους τα παράτησαν εντελώς ή αφοσιώθηκαν σε κάτι άλλο κτλ κτλ.  Λογικό είναι να αλλάζουν και οι συνθήκες της ζωής μας και τα γούστα μας. Δεν είναι και απαραίτητο να αφιερωθείς σε κάτι.

Αλλά καλό είναι πάντως να έχεις και ένα Plan B ή και Plan C για το τί θα γίνει αν αλλάξουν κάποιες συνθήκες. Π.χ. και ένας πολύ μικρός τραυματισμός μπορεί να σε κρατήσει για μεγάλο διάστημα εντελώς μακριά από πολεμικές τέχνες. Το να εξαρτάσαι σε πολύ μεγάλο βαθμό από κάποια συγκεκριμένη σχολή ή από ένα συγκεκριμένο γυμναστήριο, μπορεί να σε αποσυντονίσει τελείως αν η σχολή αυτή κλείσει ή αν αλλάξεις τόπο διαμονής. Αν μειωθεί πολύ ο ελεύθερος χρόνος σου, ίσως να μην μπορείς να συνεχίσεις μια δραστηριότητα που απαιτεί περισσότερο χρόνο. Και ένα σωρό άλλοι παράγοντες, προβλέψιμοι αλλά και απρόβλεπτοι.

Το σημαντικό για μένα είναι να ιεραρχούμε ξεκάθαρα τις προτεραιότητές μας. Πχ, τί από τα παρακάτω είναι το πιο σημαντικό για μένα αυτήν την περίοδο;

1) Να αυξήσω την δύναμή μου (Βάρη, καλλισθενική κτλ)

2) Να ρίξω το ποσοστό λίπους μου και να γραμμώσω (διατροφή, βάρη κτλ)

3) Να βάλω όσο το δυνατόν περισσότερη μυική μάζα (διατροφή, βάρη κτλ)

4) Να βελτιώσω την τεχνική μου και τις επιδόσεις μου στο τάδε σπορ (ενασχόληση με το συγκεκριμένο σπορ και βοηθητική γυμναστική)

5) Να αυξήσω την αντοχή μου (τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι κτλ)

6) Να αυξήσω τα ανοίγματά μου (διατάσεις, yoga, κτλ)

7) Να περνάω καλά με την παρέα μου αθλούμενος ή να κοινωνικοποιηθώ μέσω της γυμναστικής (crossfit, 5x5, ποδήλατο με την παρέα, γκομενογυμναστήριο κτλ)

Ή όποιον άλλο στόχο έχει κάποιος.

Όταν λοιπόν τα βάλει κάποιος αυτά σε μια ΞΕΚΑΘΑΡΗ σειρά, τότε είναι πιο εύκολο να αποφασίσει και με τί θα ασχοληθεί. Φυσικά και τα περισσότερα από αυτά είναι αλληλοεξαρτώμενα και επικαλύπτονται σε μεγάλο βαθμό, αλλά είναι πάρα πολύ σημαντικό να τα ιεραρχήσουμε μέσα μας. Και εννοείται ότι οι σημερινές προτεραιότητες δεν είναι απαραίτητο ότι θα παραμείνουν ίδιες σε ένα εξάμηνο ή σε ένα χρόνο. Παρατηρώντας γνωστούς και φίλους, βλέπω ότι από τα 40 μέχρι τα 50 συνήθως αλλάζουν ΠΑΡΑ πολλά στην ζωή τους και στο πώς αντιμετωπίζουν την άθληση, αν την συνεχίζουν και με τί ακριβώς ασχολούνται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis27gr: Γιάννη, διόρθωσέ με εάν κάνω λάθος (έχει περάσει καιρός από την ανάρτησή σου), αλλά θυμάμαι ότι όταν είχες αναρτήσει το πρόγραμμα γυμναστικής σου, είχε, ας πούμε, "παραπονεθεί" ότι τα πόδια σου δεν έχουν την ίδια ανάπτυξη με τον άνω κορμό.

Εάν έχεις χρόνο, διάθεση για εναλλαγή μίας άσκησης με μία άλλη και διαθέτεις ποδήλατο, τότε θα σου πρότεινα να κάνεις την άσκηση που περιγράφω στο thread με τα guides. Την παραθέτω κι εδώ, ρίξε μια ματιά κι αν έχεις κάποια απορία, είμαι στη διάθεσή σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η συγκεκριμένη άσκηση, λόγω της φύσης της, θα προσδώσει όγκο στα πόδια σου.🙂

"Ένας εναλλακτικός τρόπος εκγύμνασης κι ενδυνάμωσης των ποδιών ονομάζεται (στην ποδηλατική ορολογία) ”standing start efforts”. Είναι σύντομη άσκηση (της τάξης των 30 λεπτών, από την αρχή ως το τέλος) και συστήνεται όταν δεν έχετε πολύ χρόνο στη διάθεσή σας. Ξεκινάτε κάνοντας ζέσταμα (στροφάρισμα) για 5 λεπτά. Μετά ελαττώνετε ταχύτητα, φέρνοντας το ποδήλατο σχεδόν σε στάση, προσπαθώντας να μείνετε ακίνητοι πάνω στο ποδήλατο για λίγο κι εκκινείτε sprint έχοντας "βαριά" ταχύτητα στα πετάλια μέχρι να πιάσετε τη μέγιστη ταχύτητα που επιτρέπει ο συνδυασμός που επιλέξατε (μεγάλος δίσκος μπροστά και από 4η ταχύτητα και κάτω στην πίσω κασέτα). Μόλις πιάσετε τη μέγιστη ταχύτητα, ελαττώνετε σιγά σιγά, ηρεμείτε λίγο την αναπνοή σας κι επαναλαμβάνετε μέχρι 10 φορές. Είναι "βαριά" κι απαιτητική άσκηση για τα πόδια (και για τα γόνατα), οπότε έχετε το νου σας, μπορεί να νιώσετε "διαλυμένοι" μετά το τέλος της. Εννοείται ότι αφού κάνετε τις 10 φορές, θα συνεχίσετε πολύ πολύ χαλαρά την ποδηλασία σας, για να δώσετε χρόνο στην καρδιά σας να επανέλθει στους κανονικούς ρυθμούς της και στα πόδια σας να αποβάλουν όσο περισσότερο γαλακτικό οξύ γίνεται. (επεξηγηματικό video, 02:57 – 03:58)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mighty-apple είπε

Δεν εινα λιγο υπερβολη να σαι σε δυο γυμναστηρια; 😝 παντως μαλλον θα συμφωνησω, εγω ειχα μεγαλη αγαπη για το τρεξιμο. Τρεχω 10 χρονια περιπου. Μοναχικο αθλημα βεβαια. Ακομα

και οταν πηγαινα γυμναστηριο πηγαονα και για τρεξιμο. Τωρα το αφησα ομως θεωρω οτι θα κουρασει πολυ το σωμα μου 4cf + 1 τρεξιμο

Το cf είναι ιδιαίτερα επίπονο για το σώμα, δεν είναι bodybuilding. Παρόλα αυτά όχι δεν είναι πολλά τα δύο γυμναστηρια αν δεν έχει στοιχειώδη βάρη το ένα γυμναστηριο, το βαριτζιδικο το χρησιμοποιούμε για ασκήσεις που θα βελτιώσουν την δύναμη στην πολεμική τέχνη όχι για bodybuilding, οπότε δεν είναι μεγάλος ο όγκος της προπόνησης συνήθως. Τελευταία πάντως φιλαράκι που ασχολήθηκε και με τα δύο όλη του τη ζωή ξεκίνησε να κάνει cf τις 2 μέρες του βαριτζιδικου και μου είπε ότι τον βοηθάει στο άλλο σπορ. Δεν το ξέρω αλλά το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι δουλεύουν διάφορα συστήματα 3-2 που σου γράφω από πάνω, άλλοι ασχολουντε με calisthenics γιατί θεωρούν ότι τα βάρη μειώνουν την ταχύτητα, και είναι και οι μεγαλύτεροι  50+ που πατάνε σπάνια στο βαριτζιδικο πλέον, είναι πασιφανές ότι όταν φύγει ο εγωισμός του καλού σώματος από την μέση καθένας κάνει ότι πραγματικά γουστάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...