Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Δεν ανοίγει το λινκ.

To έφτιαξα. Ρίξε μια ματιά, πού ξέρεις; 🙂

17 ώρες πριν, wizzy είπε

@yannis27gr: Το βρήκα! Δες εδώ.

 

10 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Μαστορια καλησπερα... δε ξερω αν ειναι το σωστο νημα για να ρωτησω, αλλα θα το κανω. 

Ψαχνω για καθηστο ποδηλατο γυμναστικης για το σπιτι.  Budget 500e maximum. 

Ειμαι 135κιλα , με «πτωτικη» διαθεση... 

ειμαι αναμεσα σε δυο ποδηλατακια..

VIKING GALAXY - 475e

BestPrice iconwww.bestprice.gr/2155238161/viking-galaxy.html (Από 475,00€)

Amila SR146-40 43349 - 445e

https://www.bestprice.gr/cat/3097/podhlata-gymnastikhs/f/2246_51925/kathisto.html?fromq=καθιστο+ποδηλατο+γυμναστικης&from=search

H αγορα θα γινει αμεσα.. ποιο θα προτεινατε; Ευχαριστω προκαταβολικα

Πάρε το Amila ή κάποιο σαν το Amila που να είναι κατάλληλο για το βάρος σου. "Κάποιο σαν το Amila" = αυτό το style με το κάθισμα και την πλάτη που φέρνουν τα πόδια σου σχεδόν παράλληλα με το έδαφος. Προκαλούν λιγότερη (έως καθόλου) καταπόνηση στη μέση/πλάτη και στα χέρια. 

Επίσης, όταν θα κάνεις πετάλι, προσπάθησε με το ένα πόδι να σπρώχνεις το πετάλι και με το άλλο πόδι να το τραβάς - για αυτό το λόγο υπάρχουν οι δέστρες στα πετάλια. Με τον τρόπο αυτό θα γυμνάζεις τον τετρακέφαλο και τον δικέφαλο του ποδιού σου.

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντωμεταξύ υπάρχει όντως πισωγύρισμα στο fitness της νεότερης γενιάς ή απλά είναι η ιδέα μου; Διότι φέτος το καλοκαίρι βαρέθηκα να βλέπω νέα παιδιά να καπνίζουν. Τσιγάρα και πολλές φορές και μπύρες στις παραλίες. Και για πρώτη χρονιά είδα τόσες πολλές νέες κοπέλες να καπνίζουν στριφτό. Δεν το ήξερα ότι έχει γίνει trendy. Απ'όσο μπορούσα να καταλάβω οι περισσότεροι ήταν εντελώς αγύμναστοι, αλλά αυτό με το τσιγάρο παραήταν. Νέες μητέρες 20-25 χρονών, με παιδιά στο καρότσι, και να ανάβουν το ένα τσιγάρο μετά το άλλο. Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι τα νέα παιδιά είχαν γίνει πιο fit αλλά μάλλον έκανα λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χα δοκιμάσει κι αυτό τότε αλλά δεν το είχα πάρει πολύ ζεστά. Ας το ξαναδοκιμάσω λοιπόν ακολουθώντας επακριβώς τις οδηγίες του άρθρου. Όπως λες, που ξέρεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Μαστορια καλησπερα... δε ξερω αν ειναι το σωστο νημα για να ρωτησω, αλλα θα το κανω. 

Ψαχνω για καθηστο ποδηλατο γυμναστικης για το σπιτι.  Budget 500e maximum. 

Εγώ θα πρότεινα να το ξανασκεφτείς για τα καθιστό ποδήλατο, επιβαρύνουν λιγότερο την μέση είναι αλήθεια αλλά ακόμα και στα κιλά που είσαι έχεις τόσο πρόβλημα με την μέση για να χρειάζεσαι καθιστό ποδήλατο; Γενικότερα επειδή είσαι και "άνετα" μ' αυτά είναι λίγο δύσκολο να ανεβάσεις ένταση και πιθανότατα θα το βαρεθείς πολύ σύντομα. Ειδικά με μπάτζετ 500 ευρώ παίρνεις εξαιρετικά ποδήλατα με δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να ξεκινήσω να κάνω deadlift ( 3 χρόνια συχνό γυμναστήριο πια, αλλά τα φοβάμαι γιατί έχω πρόβλημα με την μέση και ξέρω πως αν τα κάνω λάθος θα χειροτερεψει το πρόβλημα, δεν το έχω επιχειρήσει έως τώρα)  επειδή βλέπω πως η εκγύμναση είναι τρομερή, ποιος θα ήταν ο κατάλληλος τρόπος να ξεκινήσω αυτά; να δω κανένα βιντεακι στο ut? Να πληρώσω περσοναλ 4-5 μαθήματα ( που μ φαίνεται η μόνη λύση); κανένα τιπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Επειδή θέλω να ξεκινήσω να κάνω deadlift ( 3 χρόνια συχνό γυμναστήριο πια, αλλά τα φοβάμαι γιατί έχω πρόβλημα με την μέση και ξέρω πως αν τα κάνω λάθος θα χειροτερεψει το πρόβλημα, δεν το έχω επιχειρήσει έως τώρα)  επειδή βλέπω πως η εκγύμναση είναι τρομερή, ποιος θα ήταν ο κατάλληλος τρόπος να ξεκινήσω αυτά; να δω κανένα βιντεακι στο ut? Να πληρώσω περσοναλ 4-5 μαθήματα ( που μ φαίνεται η μόνη λύση); κανένα τιπ; 

Να μην κανεις .

Δεν ειναι απαραιτητο ,θα ρισκαρεις  στην περιπτωση σου  χωρις  κανενα σοβαρο λογο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Επειδή θέλω να ξεκινήσω να κάνω deadlift ( 3 χρόνια συχνό γυμναστήριο πια, αλλά τα φοβάμαι γιατί έχω πρόβλημα με την μέση και ξέρω πως αν τα κάνω λάθος θα χειροτερεψει το πρόβλημα, δεν το έχω επιχειρήσει έως τώρα)  επειδή βλέπω πως η εκγύμναση είναι τρομερή, ποιος θα ήταν ο κατάλληλος τρόπος να ξεκινήσω αυτά; να δω κανένα βιντεακι στο ut? Να πληρώσω περσοναλ 4-5 μαθήματα ( που μ φαίνεται η μόνη λύση); κανένα τιπ; 

<<Πρόβλημα με τη μέση>> είναι από το απολύτως τίποτα μέχρι κάτι το πάρα πάρα πολύ σοβαρό. Πρέπει να τα ζυγίσεις όλα μαζί και να αποφασίσεις ανάλογα με την σοβαρότητα της κατάστασης. Η ευθύνη είναι ΟΛΗ δική σου, ακόμα και ο προπονητής δεν μπορεί να σε σώσει από μία κακή στιγμή που μπορεί να συμβεί αν δεν είσαι συγκεντρωμένος και έχεις προηγούμενο ιστορικό.

Το youtube  ξέχνα το. Δεν είναι κίνηση που μπορείς να την εκτελέσεις σωστά βλέποντάς την. Θα την εκτελέσεις ΣΙΓΟΥΡΑ μερικές φορές λάθος. Αν το σώμα σου είναι σε κατάσταση που δεν μπορεί να απορροφήσει τη καταπόνηση από τα αρχικά λάθη τότε είναι πολύ κακή ιδέα να ξεκινήσεις dead lifts μόνος σου.

Το personal με καλό προπονητή είναι η ιδανική λύση και το ξέρεις οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί το ρωτάς. Ιδανικά θα έχεις έναν άνθρωπο που θα σε διορθώνει όλη την ώρα. Αλλά το dead lift με απολύτως σωστή τεχνική δεν το μαθαίνεις σε 4-5 meetings και αν έχεις σοβαρό πρόβλημα θα χρειαστεί χρόνος για να προχωρήσεις πολύ προοδευτικά.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekbusters είπε

Επειδή θέλω να ξεκινήσω να κάνω deadlift ( 3 χρόνια συχνό γυμναστήριο πια, αλλά τα φοβάμαι γιατί έχω πρόβλημα με την μέση και ξέρω πως αν τα κάνω λάθος θα χειροτερεψει το πρόβλημα, δεν το έχω επιχειρήσει έως τώρα)  επειδή βλέπω πως η εκγύμναση είναι τρομερή, ποιος θα ήταν ο κατάλληλος τρόπος να ξεκινήσω αυτά; να δω κανένα βιντεακι στο ut? Να πληρώσω περσοναλ 4-5 μαθήματα ( που μ φαίνεται η μόνη λύση); κανένα τιπ; 

Πρόβλημα στην μέση και deadlift δεν πάνε μαζί. Έχω δισκοπάθεια, και όσα χρόνια κι αν προσπάθησα, όσο σωστά, όσο αργά/γρήγορα, κλπ πάντα απο κάποια κιλά κι έπειτα κατέλειγε σε τραυματισμό. Δεν αξίζει, και σιγά τα benefits. Βρες άλλους τρόπους και άλλες ασκήσεις, που τις αποδέχεται το σώμα σου. Είναι καθαρά θέμα πειραματισμού. καλή επιτυχία, εμένα μου πήρε μόλις 20 χρόνια να δεχτώ ότι τα deadlifts δεν είναι για εμένα. Πάντα φυσικά συγκρίνοντας κίνδυνο τραυματισμού με οφέλη.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα στη μέση και πάλι δεν τα κάνω, σιγά τα αυγά δλδ, είπανε καμπόσοι στο youtube ότι είναι must και πάει και μισερωνεται κόσμος στα γυμναστήρια! Για κανένα λόγο αν υπάρχει πρόβλημα στην μέση, δεν υπάρχει λόγος!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά με κάνατε να το ξανασκεφτώ. Δυστυχώς με την μέση αν δεν γυμναστώ μια δυο βδομάδες, έρχονται οι πόνοι στη δουλειά  και σε όσους γιατρούς /φυσικοθεραπευτες/χειροπρακτες έχω πάει δεν έχω πάρει σωστη θεραπεία. Σαν να κοιτάνε όλοι τα λεφτά μ φαίνεται.

Θα αρκεστώ σε άλλες ασκήσεις για πόδια κυρίως, που θέλω να δώσω έμφαση τον φετινό χειμώνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Ευχαριστώ παιδιά με κάνατε να το ξανασκεφτώ. Δυστυχώς με την μέση αν δεν γυμναστώ μια δυο βδομάδες, έρχονται οι πόνοι στη δουλειά  και σε όσους γιατρούς /φυσικοθεραπευτες/χειροπρακτες έχω πάει δεν έχω πάρει σωστη θεραπεία. Σαν να κοιτάνε όλοι τα λεφτά μ φαίνεται.

Θα αρκεστώ σε άλλες ασκήσεις για πόδια κυρίως, που θέλω να δώσω έμφαση τον φετινό χειμώνα 

Έχω 2 κήλες στην μέση φίλε μου απο τα 18 ( τώρα είμαι 36 ) . Μετά απο 15 χρόνια βάρη (άρχισα στα 14 γυμναστήριο μαζί με TKD) πάντα έφτανα σε σημείο να χειροτερεύω με την μέση και να την βγάζω στο κρεβάτι. Ειδικά με τις άρσεις θανάτου αν και έκανα σωστή εκτέλεση μετά απο τόσα χρόνια εμπειρίας , έρχεται η στιγμή που φορτώνεις κιλά και με μία λάθος κίνηση μπορείς να βγεις εκτός για μήνες.

Αν θέλεις να είσαι καλύτερα με την μέση σου , εγώ θα σου πρότεινα κολύμβηση γιατί κολυμπάω τα τελευταία 6 χρόνια και η μέση μου δεν με έχει πιάσει από τότε. Με ενοχλεί μόνο τον Αύγουστο που δεν κολυμπάω επειδή είναι κλειστό το κολυμβητήριο. Μου το έλεγαν και εμένα αρκετοί γιατροί για χρόνια αλλά επειδή δεν ήθελα να αφήσω το γυμναστήριο δεν τους άκουγα.

Ξεκίνησα πριν 6 χρόνια όπως είπα και δεν υπάρχει γυρισμός , για μυοσκελετικά προβλήματα είναι ότι καλύτερο , αν θέλεις κάνε μία δοκιμή για την μέση σου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακολουθήσουν σε λίγο 3 σελίδες που θα γράφουμε πόσο καλό είναι το dead lift.

Dead lift + προβλήματα στη μέση μια χαρά γίνεται, μην πάμε στο άλλο άκρο. Απλά δεν γίνεται για όλες τις περιπτώσεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Μαστορια καλησπερα... δε ξερω αν ειναι το σωστο νημα για να ρωτησω, αλλα θα το κανω. 

Ψαχνω για καθηστο ποδηλατο γυμναστικης για το σπιτι.  Budget 500e maximum. 

Ειμαι 135κιλα , με «πτωτικη» διαθεση... 

ειμαι αναμεσα σε δυο ποδηλατακια..

Θα σου πρότεινα κάτι άλλο: Αφού θέλεις να κάνεις γυμναστική, και πάρα πολύ καλά κάνεις, γιατί δεν γράφεσαι σε ένα γυμναστήριο να κάνεις εκεί ποδήλατο; Και φτηνά θα την βγάλεις, και ίσως κάνεις και κάποιο άλλο όργανο, πχ ελλειπτικό, και θα δεις ποιο στυλ ποδηλάτου σου ταιριάζει, και θα προσθέτεις λίγη ακόμα μετακίνηση στη ζωή σου. Ξέρω, είναι χρονοβόρο, αλλά έχεις τεράστιες πιθανότητες να έχεις δώσει 500€ για μια άβολη κρεμάστρα ρούχων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Θα ακολουθήσουν σε λίγο 3 σελίδες που θα γράφουμε πόσο καλό είναι το dead lift.

Dead lift + προβλήματα στη μέση μια χαρά γίνεται, μην πάμε στο άλλο άκρο. Απλά δεν γίνεται για όλες τις περιπτώσεις.

Συμφωνώ απλά πρέπει να είσαι πειθαρχημένος. Εγώ απλά κατάλαβα ότι δεν μπορούσα να είμαι γιατί πάντα με έπιανε η τρέλα να αρχιζω να φορτώνω κιλά σε όλα και τελικά να βγαίνω εκτός οπότε απλά σταμάτησα το γυμναστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Θα ακολουθήσουν σε λίγο 3 σελίδες που θα γράφουμε πόσο καλό είναι το dead lift.

Dead lift + προβλήματα στη μέση μια χαρά γίνεται, μην πάμε στο άλλο άκρο. Απλά δεν γίνεται για όλες τις περιπτώσεις.

Προσωπικά απο 150κιλά+ πάντα κέρδιζε το deadlift με εμένα να έχω κάνει 3 επαναλήψεις & 3 βδομάδες εκτός γυμναστηρίου. Απο κάμποσες φορές και μετά, εντάξει, απλά δεν αξίζει. Και σιγά τα πολλά κιλά για deadlift. Εξοργηστικό τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...