Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dakonblackblade είπε

Λοιπόν γνωρίζετε για τούς διαδρόμους true form runner? Χωρίς μοτέρ, εφ όρου ζωής εγγύηση νομίζω με ελάχιστη συντήρηση και customized υλικό διαδρόμου από tartan μέχρι τεχνητό γρασίδι. 

https://images.app.goo.gl/muM9oPLo56bLRTXc9

Φέτος δοκίμασα πρώτη φορά, δύσκολο να ισορροπήσεις στην αρχή, ενδιαφέρον ήταν, δεν αισθάνεσαι αντίσταση στα πόδια, περίεργη αίσθηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

CallmeRP, θυμήσου πώς για να παίρνεις αξιόπιστα αποτελέσματα να ζυγίζεσαι κάθε μέρα ίδια ώρα και με ίδιες συνθήκες (το ιδανικό είναι μόλις ξυπνάς, κατουρημα και μετά ζύγισμα) και να βγάζεις εβδομαδιαίους μέσους όρους.

15 ώρες πριν, Hellaslover είπε

120 κιλα ημουν λαθος! Πηγα κατω στα 108 (ειμαι εξωτερικο 265lbs σε 240).

Θα αρχησω παλι διαιτα και λογικα θα αρχησω να χανω παλι, αν και με συμφαιρει να τρωω οπως τρωω και να η βαζω!

Γιάννη, γιατι λες οχι για Κετο; δεν εχω σκοπο να το κανω για καιρο αλλα γιατι οχι; λογο χολιστερινης; τη βρισκω ανετη αυτη τη διαιτα και δε μου λειπει τιποτα εκτος απο κανα αναψυκτικο που και αυτο μετα απο καμια βδομαδα μου φευγει. Sugar free red bull δε μαρεσε ποτε τωρα το πινω και μ'αρεσει οπως και dιετ cola που και που

Χρειαζόμαστε τους υδατάνθρακες φίλε μου. Αν θες να χάσεις κιλά και ταυτόχρονα να είσαι υγιής, ακολούθησε τον απλό κανόνα: τρώγε άφθονα λαχανικά, αρκετά φρούτα και μόνο σπιτικο φαγητό και όπου αυτό περιέχει υδατάνθρακα (π.χ. μακαρόνια, ρύζι, ψωμί, κτλ) να επιλέγεις ολικής. Απέφυγε προμαγειρεμένα φαγητά, delivery και οτιδήποτε θα μπορούσες να βρεις σε ένα περίπτερο (αναψυκτικά, σοκολάτες, κρουασαν, κτλ). Ακολούθησε το αυστηρά και θα δεις ότι και κιλά θα χάνεις, και δε θα πεινάς (αν και θα νιώθεις στέρηση αφού έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένες γεύσεις και το σώμα θα της ζητάει) και θα δεις τη συνολικότερη υγεία σου να φτιάχνει.

Δίαιτα δεν πρέπει ΠΟΤΕ να κάνεις. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων κάνουν δίαιτα, ένα χρόνο μετά είναι στα ίδια ή περισσότερα κιλά από πριν. Η δίαιτα πιο πολύ μοιαζει με τρόπο να βάλεις κιλά παρά να χάσεις.

 

15 ώρες πριν, Mighty-apple είπε

Πήγαινα για τρέξιμο σε ένα πάρκο το οποίο δεν μου στοιχίζει τίποτα και είναι αερόβια άσκηση. Από μυες, εκτός από τα πόδια που έχω γυμνασμένες γάμπες και τετρακέφαλους δεν έχω τίποτα. Να σκάω τώρα 50 το μήνα για να μαι στην ίδια φάση δεν λέει για αυτό το είπα (αν και μάλλον χάσιμο χρήματος είναι) 😛 Μαραθώνιο δεν έχω σκοπό να τρέξω, αλλά έχω τρέξει και 12χλμ. Γενικά νομίζω ανεβάσω σχετικά εύκολα μυϊκή μάζα, είναι το σκαρί μου. Θα μπορούσα να κάνω μια τέτοια προπόνησ την εβδομάδα (βέβαια πάει κανά 8ευρω η προπόνηση εκτός αν έχεις συνδρομή) και δεν ξέρω οικονομικά αν θα έπρεπε να βάλω και άλλη. Αλλά θα το ξαναπώ η προπόνση με τον σάκο έβγαλε μια καυ**

Αφού θες να αυξήσεις μυική μάζα στο άνω σώμα, ασχολήσου με ασκήσεις που δυναμώνουν το άνω σώμα. Μπορείς να κάνεις σπλιτ πρόγραμμα, 2 φορές τη βδομάδα (π.χ. Δευτέρα & Πέμπτη) άνω σώμα και 1 κάτω σώμα (π.χ. Τρίτη). Κάντο 2-3 εβδομάδες. Αν δεις ότι σου περισσεύει ενέργεια (δηλαδή το Σαββάτο νιώθεις ότι θα μπορούσες να κανεις κι άλλη προπόνηση) είτε δε γυμνάζεσαι αρκετά όταν κάνεις βάρη είτε πραγματικά είσαι από αυτούς που έχουν δυνατότητα για το κάτι παραπάνω οπότε ρίξε κι ένα τρέξιμο να ξεδώσεις ή κάνε μια προπόνηση με τον σάκο. Αυτό εννοώ ότι βλέπεις και ακούς το σώμα σου και προσαρμόζεις τις προπονήσεις.

Πάντως με το μποξ και το zumbaboxing δε θα βάλεις μυς. Αντοχή θα φτιάξεις, σίγουρα, αλλά τα χέρια σου θα παραμείνουν όσο αδύνατα είναι. Γι αυτό άλλωστε το τμήμα είναι γεμάτο κοπέλες που έχουν νταλκά να γίνουν κοκκαλιάρες επειδή νομίζουν ότι αυτό εμείς θεωρούμε σέξι. Meh.

 

Επεξ/σία από yannis27gr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

CallmeRP, θυμήσου πώς για να παίρνεις αξιόπιστα αποτελέσματα να ζυγίζεσαι κάθε μέρα ίδια ώρα και με ίδιες συνθήκες (το ιδανικό είναι μόλις ξυπνάς, κατουρημα και μετά ζύγισμα) και να βγάζεις εβδομαδιαίους μέσους όρους.

Χρειαζόμαστε τους υδατάνθρακες φίλε μου. Αν θες να χάσεις κιλά και ταυτόχρονα να είσαι υγιής, ακολούθησε τον απλό κανόνα: τρώγε άφθονα λαχανικά, αρκετά φρούτα και μόνο σπιτικο φαγητό και όπου αυτό περιέχει υδατάνθρακα (π.χ. μακαρόνια, ρύζι, ψωμί, κτλ) να επιλέγεις ολικής. Απέφυγε προμαγειρεμένα φαγητά, delivery και οτιδήποτε θα μπορούσες να βρεις σε ένα περίπτερο (αναψυκτικά, σοκολάτες, κρουασαν, κτλ). Ακολούθησε το αυστηρά και θα δεις ότι και κιλά θα χάνεις, και δε θα πεινάς (αν και θα νιώθεις στέρηση αφού έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένες γεύσεις και το σώμα θα της ζητάει) και θα δεις τη συνολικότερη υγεία σου να φτιάχνει.

Δίαιτα δεν πρέπει ΠΟΤΕ να κάνεις. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων κάνουν δίαιτα, ένα χρόνο μετά είναι στα ίδια ή περισσότερα κιλά από πριν. Η δίαιτα πιο πολύ μοιαζει με τρόπο να βάλεις κιλά παρά να χάσεις.

Αφού θες να αυξήσεις μυική μάζα στο άνω σώμα, ασχολήσου με ασκήσεις που δυναμώνουν το άνω σώμα. Μπορείς να κάνεις σπλιτ πρόγραμμα, 2 φορές τη βδομάδα (π.χ. Δευτέρα & Πέμπτη) άνω σώμα και 1 κάτω σώμα (π.χ. Τρίτη). Κάντο 2-3 εβδομάδες. Αν δεις ότι σου περισσεύει ενέργεια (δηλαδή το Σαββάτο νιώθεις ότι θα μπορούσες να κανεις κι άλλη προπόνηση) είτε δε γυμνάζεσαι αρκετά όταν κάνεις βάρη είτε πραγματικά είσαι από αυτούς που έχουν δυνατότητα για το κάτι παραπάνω οπότε ρίξε κι ένα τρέξιμο να ξεδώσεις ή κάνε μια προπόνηση με τον σάκο. Αυτό εννοώ ότι βλέπεις και ακούς το σώμα σου και προσαρμόζεις τις προπονήσεις.

Πάντως με το μποξ και το zumbaboxing δε θα βάλεις μυς. Αντοχή θα φτιάξεις, σίγουρα, αλλά τα χέρια σου θα παραμείνουν όσο αδύνατα είναι. Γι αυτό άλλωστε το τμήμα είναι γεμάτο κοπέλες που έχουν νταλκά να γίνουν κοκκαλιάρες επειδή νομίζουν ότι αυτό εμείς θεωρούμε σέξι. Meh.

Ξενερωσα με τον ορο ζουμπα μποξινγκ με γειωσε τελειως 😂😂 καλα γεματο δεν το ελεγες 4 ανθρωποι ειμαστε.. θα μπορουσα βα ξεκινησω κανονικο μποξ ενδεχομενως. Να κανω 1-2 φορες την εβδομαδα αυτο και 3 cf. Απλα φοβαμαι μην ειναι λιγο 3 cf. Ειναι ωραιο ξεδωμα να βαρας σακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Λοιπόν γνωρίζετε για τούς διαδρόμους true form runner? Χωρίς μοτέρ, εφ όρου ζωής εγγύηση νομίζω με ελάχιστη συντήρηση και customized υλικό διαδρόμου από tartan μέχρι τεχνητό γρασίδι. 

https://images.app.goo.gl/muM9oPLo56bLRTXc9

έχω πάθει πλάκα με τέτοιου τύπου διαδρόμους. υπάρχουν αρκετοί πλέον. προσωπικά ένιωσα καλύτερη σταθερότητα στις υψηλές ταχύτητες, μπορείς να σπριντάρεις ή τουλάχιστον να αυξομειώνεις κατά βούληση το pace, λιγότερος θόρυβος (λόγω έλλειψης μοτέρ), και γενικά προσομοιώνει καλύτερα το outdoor running σε σχέση με τους συμβατικούς που απλά την περισσότερη δουλειά την κάνει το μοτέρ αντί για σένα!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

CallmeRP, θυμήσου πώς για να παίρνεις αξιόπιστα αποτελέσματα να ζυγίζεσαι κάθε μέρα ίδια ώρα και με ίδιες συνθήκες (το ιδανικό είναι μόλις ξυπνάς, κατουρημα και μετά ζύγισμα) και να βγάζεις εβδομαδιαίους μέσους όρους.

Χρειαζόμαστε τους υδατάνθρακες φίλε μου. Αν θες να χάσεις κιλά και ταυτόχρονα να είσαι υγιής, ακολούθησε τον απλό κανόνα: τρώγε άφθονα λαχανικά, αρκετά φρούτα και μόνο σπιτικο φαγητό και όπου αυτό περιέχει υδατάνθρακα (π.χ. μακαρόνια, ρύζι, ψωμί, κτλ) να επιλέγεις ολικής. Απέφυγε προμαγειρεμένα φαγητά, delivery και οτιδήποτε θα μπορούσες να βρεις σε ένα περίπτερο (αναψυκτικά, σοκολάτες, κρουασαν, κτλ). Ακολούθησε το αυστηρά και θα δεις ότι και κιλά θα χάνεις, και δε θα πεινάς (αν και θα νιώθεις στέρηση αφού έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένες γεύσεις και το σώμα θα της ζητάει) και θα δεις τη συνολικότερη υγεία σου να φτιάχνει.

Δίαιτα δεν πρέπει ΠΟΤΕ να κάνεις. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων κάνουν δίαιτα, ένα χρόνο μετά είναι στα ίδια ή περισσότερα κιλά από πριν. Η δίαιτα πιο πολύ μοιαζει με τρόπο να βάλεις κιλά παρά να χάσεις.

Με αφορμή αυτό, έτσι ως αναφορά, εγώ όταν είχα ξεφύγει (λόγω τραυματισμού) στην αρχή είχα πάει σε διαιτολόγο. Ο τύπος μου είχε δώσει μία δίαιτα 1500 kcal και κάτι σκόνες Prevent. Στο μενού όλα ήταν light, super light, extra light. Τυρί light, γιαούρτι 0%, γλυκά off, κρέας χωρίς λίπος, ψωμί με το σταγονόμετρο, 3 γεύματα την ημέρα και μόνο πράγματα που δίνουν 0 θερμίδες ενδιάμεσα (π.χ. coca cola light, καφέ τσάι χωρίς ζάχαρη Κλπ). Επειδή το τηρούσα κατά γράμμα έχανα βάρος με ακρίβεια για περίπου 2 μήνες. Πρακτικά λοιπόν το σύστημα δούλεψε άψογα και τα μαθηματικά επαληθεύτηκαν ... ΑΛΛΑ δεν ήταν σε καμία περίπτωση πιθανό να τηρήσω τέτοιο πράγμα μακροπρόθεσμα. Ε,  μόλις σταμάτησα τα πήρα πίσω και με το παραπάνω σε χρόνο dt. Έπεσα στο φαί σαν πεινασμένο.

Μετά πήγα σε προπονητή και ξεκινήσαμε 3x 45λεπτες προπονήσεις σε υψηλούς παλμούς (σιγά σιγά και προοδευτικά). Διατροφή από Venuto. Μπριζόλες, κοτόπουλα μέχρι σκασμού, λάδια, γιαούρτια το χαμηλότερο σε 1%, αβγά με τους κρόκους, ψωμιά , 5 γεύματα την ημέρα, πρωτείνη σε κάθε γεύμα. Από μαθηματικής άποψης αντί να παίζω στις 1500 kcal έπαιζα στις 1850-1900 Kcal αλλά λόγω της διαφοράς του φαγητού (κοτόπουλα, μπριζόλες, μπιφτέκια, ψάρια σε κάθε γεύμα) δεν πείναγα καθόλου χώρια ότι είχα 5 γεύματα αντί 3. Light παίζει να μην υπάρχει τίποτα στο μενού εκτός από στραγγιστό 1%. Έχασα το ίδιο βάρος σε περίπου στο διπλάσιο χρόνο αλλά τώρα παίζω +400 με +600 θερμίδες κατά μέσο όρο από πριν σχεδόν διατηρώντας το βάρος μου σταθερό (καλά από σωματικής κατάστασης δεν συζητάμε πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει). Και παίζει σε διάδρομο να μην έτρεξα ποτέ πάνω από 10 λεπτά.

Οπότε σε εμένα η τελευταία πρότασή σου είναι πολύ μεγάλη αλήθεια. Για να χάσεις βάρος αποδοτικά πρέπει να συνδυάσεις βάρος και γυμναστική και να αυξήσεις τις στροφές της μηχανής. Να πατάς γκάζι κάθε 2 τρεις μέρες, να την κρατάς να δουλεύει ψηλά και να ρίχνεις μέσα καλό καύσιμο. Αν είχα χρόνο θα πήγαινα πλέον και σε 5 προπονήσεις.

Η λύση να την ρυθμίσεις να δουλεύει στο ρελαντί και να τρώς μόνο μαρούλι τουλάχιστο σε εμένα ήταν τεράστια και αποτυχία (μακρόχρονα) και καταπίεση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yannis27gr είπε

CallmeRP, θυμήσου πώς για να παίρνεις αξιόπιστα αποτελέσματα να ζυγίζεσαι κάθε μέρα ίδια ώρα και με ίδιες συνθήκες (το ιδανικό είναι μόλις ξυπνάς, κατουρημα και μετά ζύγισμα) και να βγάζεις εβδομαδιαίους μέσους όρους.

Χρειαζόμαστε τους υδατάνθρακες φίλε μου. Αν θες να χάσεις κιλά και ταυτόχρονα να είσαι υγιής, ακολούθησε τον απλό κανόνα: τρώγε άφθονα λαχανικά, αρκετά φρούτα και μόνο σπιτικο φαγητό και όπου αυτό περιέχει υδατάνθρακα (π.χ. μακαρόνια, ρύζι, ψωμί, κτλ) να επιλέγεις ολικής. Απέφυγε προμαγειρεμένα φαγητά, delivery και οτιδήποτε θα μπορούσες να βρεις σε ένα περίπτερο (αναψυκτικά, σοκολάτες, κρουασαν, κτλ). Ακολούθησε το αυστηρά και θα δεις ότι και κιλά θα χάνεις, και δε θα πεινάς (αν και θα νιώθεις στέρηση αφού έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένες γεύσεις και το σώμα θα της ζητάει) και θα δεις τη συνολικότερη υγεία σου να φτιάχνει.

Δίαιτα δεν πρέπει ΠΟΤΕ να κάνεις. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων κάνουν δίαιτα, ένα χρόνο μετά είναι στα ίδια ή περισσότερα κιλά από πριν. Η δίαιτα πιο πολύ μοιαζει με τρόπο να βάλεις κιλά παρά να χάσεις.

Αφού θες να αυξήσεις μυική μάζα στο άνω σώμα, ασχολήσου με ασκήσεις που δυναμώνουν το άνω σώμα. Μπορείς να κάνεις σπλιτ πρόγραμμα, 2 φορές τη βδομάδα (π.χ. Δευτέρα & Πέμπτη) άνω σώμα και 1 κάτω σώμα (π.χ. Τρίτη). Κάντο 2-3 εβδομάδες. Αν δεις ότι σου περισσεύει ενέργεια (δηλαδή το Σαββάτο νιώθεις ότι θα μπορούσες να κανεις κι άλλη προπόνηση) είτε δε γυμνάζεσαι αρκετά όταν κάνεις βάρη είτε πραγματικά είσαι από αυτούς που έχουν δυνατότητα για το κάτι παραπάνω οπότε ρίξε κι ένα τρέξιμο να ξεδώσεις ή κάνε μια προπόνηση με τον σάκο. Αυτό εννοώ ότι βλέπεις και ακούς το σώμα σου και προσαρμόζεις τις προπονήσεις.

Πάντως με το μποξ και το zumbaboxing δε θα βάλεις μυς. Αντοχή θα φτιάξεις, σίγουρα, αλλά τα χέρια σου θα παραμείνουν όσο αδύνατα είναι. Γι αυτό άλλωστε το τμήμα είναι γεμάτο κοπέλες που έχουν νταλκά να γίνουν κοκκαλιάρες επειδή νομίζουν ότι αυτό εμείς θεωρούμε σέξι. Meh.

Καλησπέρα.Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Τα είχαμε πει τότε που είχα ανοίξει θέμα για τι ζυγαριές και το δερματοπτυχομετρο 😁

Έχω ξεκινήσει και καταγράφω σε excel την διατροφή και θα ακολουθήσει το ίδιο και για την προπόνηση.Μου είναι δύσκολο να ξεπεράσω τα 2l νερό ημερησίως παρεμπιπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως παίρνεις το νερό που χρειάζεσαι μέσα από τις τροφές, ίσως τα 2λ είναι επαρκής ποσότητα. Δεν υπάρχει άλλωστε στάνταρ πόσο νερό πρέπει να πίνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψωνίζει κάνεις συχνά από myprotein και έχει δοκιμάσει  για να προτείνει γεύση;

Από cookies and cream πήγα σε κλασσική βανίλια και είναι το λιγότερο ανοστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kti23 είπε

Ψωνίζει κάνεις συχνά από myprotein και έχει δοκιμάσει  για να προτείνει γεύση;

Από cookies and cream πήγα σε κλασσική βανίλια και είναι το λιγότερο ανοστη 

Γιατί άλλαξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, kti23 είπε

Ψωνίζει κάνεις συχνά από myprotein και έχει δοκιμάσει  για να προτείνει γεύση;

Από cookies and cream πήγα σε κλασσική βανίλια και είναι το λιγότερο ανοστη 

εχω δοκιμάσει διάφορες κ εμενα η βανίλια με χάλασε σαν γεύση  - παράγγειλε δείγματα να σοθ έρθουν να καταλήξεις- πάντα επιστρέφω στο σοκολάτα μπανανα, αλλα οι γεύσεις στο καθένα μας είναι υποκειμενικό..

 

https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/impact-whey-protein-sample/10529583.html

άλλαξε τη γεύση 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Ίσως παίρνεις το νερό που χρειάζεσαι μέσα από τις τροφές, ίσως τα 2λ είναι επαρκής ποσότητα. Δεν υπάρχει άλλωστε στάνταρ πόσο νερό πρέπει να πίνουμε.

Εμενα το ρεκορ μου ειναι 5L την μερα αλλα ηταν κατω απο ειδικες συνθηκες φυσικα κατουραγα ανα 2ωρο :)

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fotis13 said:

Εμανα το ρεκορ μου ειναι 5L την μερα αλλα ηταν κατω απο ειδικες συνθηκες φυσικα κατουραγα ανα 2ωρο :)

acclimatization?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, TEOKOS είπε

Κάνε ότι γουστάρεις και σε πορώνει για να έχει διάρκεια, που στην τελική αυτό έχει σημασία.

Λιγο ναρκισσισμός το bodybuilding ιδανικό αλλά πρέπει νάσαι στρατιώτης για να το πας παραπέρα

Ανταγωνιστικός ; Το cf  μια χαρά ,το boxing καλύτερα.

Υπόψιν με το ζούμπαboxing δεν θα πας μακριά ,πρέπει να κοιτάξεις για κανονικό σύλλογο με προπονητάρα..

...συγγνώμη, αλλά δεν αντεξα

home video 90s GIF

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...