Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
18 ώρες πριν, evabb είπε

εχει πολλες σανιδες το προγραμμα μου, γυμναζει κοιλιακους;

κανω τα squats σε squat smith machine οποτε και να θελω δεν μπορω να ξεφυγω και πολυ. Σε γενικες γραμμες κραταω την πλατη οσο πιο ισια γινεται χωρις να σκυβω ιδιαιτερα.

Φύγε απο το smith. Κάνε ελεύθερα καθίσματα. Στο σμιθ κάνει focus Σε συγκεκριμένα σημεία και δεν δουλεύουν καθόλου οι σταθεροποιητές. Επίσης θα σου είναι πιο δύσκολο στα ελεύθερα

12 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Καλή πλάκα

Αφου δε τα χεις ρε, αλλος τα σηκωσε τα κιλα οχι εσυ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εύα, η σανίδια είναι άσκηση κυρίως για κοιλιακούς. Κι αφού κάνεις πολλές σημαίνει ότι έχεις αφήσει πίσω τους ραχιαίους. Μίλα με το γυμναστή σου να προσθέσετε τόσες ασκήσεις ραχιαίων όσες έχεις για κοιλιακούς ώστε να υπάρχει ισορροπία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αφου δε τα χεις ρε, αλλος τα σηκωσε τα κιλα οχι εσυ

Οι δύο φωτογραφίες είναι την ώρα που ανεβαίνει ο αθλητής. Ο αριστερός τα σηκώνει με την μέση διότι δεν τα έχει τα κιλά, δεν είναι αρκετά δυνατός ο κορμός του για να υποστηρίξει το βάρος και τον έχει πάρει μπροστά. Αυτό είναι φανερό από την στιγμή που ξεκολλάει τα κιλά από τα στηρίγματα διότι δεν είναι σταθερός. Τα κιλά τα σήκωσε αλλά αν είναι να σηκώνουμε όπως να'νε τότε οκ. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να περιορίζουμε τον εγωισμό μας και να ξεκινάμε από την αρχή με λιγότερα κιλά για να βελτιώσουμε την τεχνική. Το ίδιο λάθος κάνει και σε παλιότερο βίντεο που έχει σηκώσει, το squat του είναι μέτριο, τα κιλά τον παίρνουν μπροστά, το στήθος του είναι μέσα, οι αγκώνες πρέπει να πιεστούν μπροστά για να σηκωθεί το στήθος πάνω και να κάτσει ο κορμός ποιο όρθια, η 4η και 5η επανάληψη δεν είναι καν squat. Sorry φίλε μου dakkon, δεν το λέω για να σε προσβάλω, ίσως τα δικά μου squat να είναι ακόμα χειρότερα, το σχόλιο γίνεται με καλή καρδιά και καλή προαίρεση!

 

squat.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, JcD said:

Οι δύο φωτογραφίες είναι την ώρα που ανεβαίνει ο αθλητής. Ο αριστερός τα σηκώνει με την μέση διότι δεν τα έχει τα κιλά, δεν είναι αρκετά δυνατός ο κορμός του για να υποστηρίξει το βάρος και τον έχει πάρει μπροστά. Αυτό είναι φανερό από την στιγμή που ξεκολλάει τα κιλά από τα στηρίγματα διότι δεν είναι σταθερός. Τα κιλά τα σήκωσε αλλά αν είναι να σηκώνουμε όπως να'νε τότε οκ. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να περιορίζουμε τον εγωισμό μας και να ξεκινάμε από την αρχή με λιγότερα κιλά για να βελτιώσουμε την τεχνική. Το ίδιο λάθος κάνει και σε παλιότερο βίντεο που έχει σηκώσει, το squat του είναι μέτριο, τα κιλά τον παίρνουν μπροστά, το στήθος του είναι μέσα, οι αγκώνες πρέπει να πιεστούν μπροστά για να σηκωθεί το στήθος πάνω και να κάτσει ο κορμός ποιο όρθια, η 4η και 5η επανάληψη δεν είναι καν squat. Sorry φίλε μου dakkon, δεν το λέω για να σε προσβάλω, ίσως τα δικά μου squat να είναι ακόμα χειρότερα, το σχόλιο γίνεται με καλή καρδιά και καλή προαίρεση!

squat.jpg

 

Σημαντικό όταν συγκρίνουμε φωτογραφίες είναι η γωνία λήψης να είναι ίδια... Just saying..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που γράφει ο JcD είναι συνηθισμένο λάθος, το λεγόμενο good morning squat. Υπάρχουν πολλά βίντεο και άρθρα για την διόρθωση της κίνησης, πχ: https://thebarbellphysio.com/fixing-good-morning-squat/

Επίσης στην διόρθωση της κίνησης βοηθάει και το front squat: https://www.exrx.net/WeightExercises/OlympicLifts/FrontSquat (παρόλο που στο παραπάνω άρθρο διαφωνεί με το κατά πόσον βοηθάνε τα front squats).

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω γαντια του μποξ απο το ιντερνετ αλλα δεν βγαζω ακρη με το μεγεθος. https://www.everlast.com/size-charts.  Ποια ειναο τα καταλληλα για μενα; Σακο θα βαραω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

Θελω να αγορασω γαντια του μποξ απο το ιντερνετ αλλα δεν βγαζω ακρη με το μεγεθος. https://www.everlast.com/size-charts.  Ποια ειναο τα καταλληλα για μενα; Σακο θα βαραω.

Δεν μπορείς να πάρεις από το ιντερνετ. Αν σου κάτσουν μικρά στο χέρι θα σπάσουν γρήγορα. Πήγαινε σε ένα μαγαζί να πάρεις 16άρια αλλά να τα δοκιμάσεις να είναι άνετα όταν βάζεις το χέρι μέσα. Τα νούμερα που έχει η σελίδα που μας δίνεις  δείχνουν το εξωτερικό μέγεθος όχι το εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν μπορείς να πάρεις από το ιντερνετ. Αν σου κάτσουν μικρά στο χέρι θα σπάσουν γρήγορα. Πήγαινε σε ένα μαγαζί να πάρεις 16άρια αλλά να τα δοκιμάσεις να είναι άνετα όταν βάζεις το χέρι μέσα. Τα νούμερα που έχει η σελίδα που μας δίνεις  δείχνουν το εξωτερικό μέγεθος όχι το εσωτερικό.

Ειχα βρει στο fitshop καποια που τα ειχε σχεδον μιση τιμη και για αυτο το ειπα αλλα μαλλον εχεις δικιο. Για αυτο εψαχνα καποιο online για νουμερα. Σε γαντια λατεξ φοραω medium παντως 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, JcD είπε

Οι δύο φωτογραφίες είναι την ώρα που ανεβαίνει ο αθλητής. Ο αριστερός τα σηκώνει με την μέση διότι δεν τα έχει τα κιλά, δεν είναι αρκετά δυνατός ο κορμός του για να υποστηρίξει το βάρος και τον έχει πάρει μπροστά. Αυτό είναι φανερό από την στιγμή που ξεκολλάει τα κιλά από τα στηρίγματα διότι δεν είναι σταθερός. Τα κιλά τα σήκωσε αλλά αν είναι να σηκώνουμε όπως να'νε τότε οκ. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να περιορίζουμε τον εγωισμό μας και να ξεκινάμε από την αρχή με λιγότερα κιλά για να βελτιώσουμε την τεχνική. Το ίδιο λάθος κάνει και σε παλιότερο βίντεο που έχει σηκώσει, το squat του είναι μέτριο, τα κιλά τον παίρνουν μπροστά, το στήθος του είναι μέσα, οι αγκώνες πρέπει να πιεστούν μπροστά για να σηκωθεί το στήθος πάνω και να κάτσει ο κορμός ποιο όρθια, η 4η και 5η επανάληψη δεν είναι καν squat. Sorry φίλε μου dakkon, δεν το λέω για να σε προσβάλω, ίσως τα δικά μου squat να είναι ακόμα χειρότερα, το σχόλιο γίνεται με καλή καρδιά και καλή προαίρεση!

squat.jpg

Θα δώσω μερικά points για το πώς κρίνουμε το κάθισμα το οποίο επηρεάζει και το πώς τα κάνουμε. 

Το πρώτο είναι αν αλλάζει η γωνιά της πλάτης κατά την άσκηση. Είναι σύνηθες να υπάρχει μια μικρή αλλαγή στο κάτω μέρος της άσκησης αλλά δεν πρέπει να είναι εκτενής σε όλη την επανάληψη. Αυτό δε συμβαίνει στη δική μου περίπτωση . Η γωνιά της πλάτης παραμένει σταθερή κατά την άνοδο και κάθοδο. Άρα δεν είναι good morning καθώς αυτό είναι το χαρακτηριστικό της τελευταίας άσκησης. 

Η κλίση του σώματος είναι ασφαλώς πιο μεγάλη από ότι έχουμε συνηθίσει σε άλλα παραδείγματα αλλά είναι θέμα επιλογής και τοποθέτησης μπάρας στην πλάτη. Είναι αρκετά μεγαλύτερη από ότι έχουμε συνηθίσει αλλά αρκετά όρθια σε σύγκριση με άλλα καθίσματα, ειδικά low bar squat. 

Την έλλειψη σταθερότητας απορώ που τη βλέπετε αλλά και πάλι είναι βαρύτερα από εμένα.

Και τέλος θα ποσταρω ένα βίντεο του ίδιου τύπου που με αντιπαραβάλεις για να δεις πώς κάνει ο ίδιος τα καθίσματα και πως μάλλον η φωτό είναι από δείγμα high bar squat όπου το σώμα είναι ακόμα πιο κάθετο

Και οι δύο περιπτώσεις περιγράφονται στο βίντεο καθώς και η γωνία του κορμού

Και για να είμαστε ακόμα πιο ακριβείς, τα 5*145 που βλέπετε είναι πολύ εύκολα για εμένα. Δύο μέρες μετά ακολούθησε το 5*170 και με άφησε χωρίς πόδια για μία εβδομάδα

https://youtu.be/w1h1_swHquQ

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Για τους λιποδιαλύτες τι γνώμη έχουμε;

Για θειτσες που δεν θέλουν να σηκώσουν τον ποπό τους από την πολυθρόνα και τα πρωιναδικα να πάνε για περπάτημα και πιστεύουν πως αν πάρουν λιποδιαλυτή θα χάσουν κιλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bilya είπε

γιατί θεωρείς ότι χρειάζεται να πάρεις?

κοίταζα για συμπληρώματα γενικά, βρήκα την καρτέλα "λιποδιαλύτες" και έριξα μια μιατιά. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικοί είναι ούτε πόσο ασφαλείς. Επίσης μετά το requiem for a dream τους τρέμω χαχα

 

19 λεπτά πριν, tonkpils είπε

Για θειτσες που δεν θέλουν να σηκώσουν τον ποπό τους από την πολυθρόνα και τα πρωιναδικα να πάνε για περπάτημα και πιστεύουν πως αν πάρουν λιποδιαλυτή θα χάσουν κιλά.

σε σχόλια κάτω από διάφορα προϊόντα όλοι που τους παίρναν γυμναζόντουσαν αρκετά έεντονα θεεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, lactate είπε

κοίταζα για συμπληρώματα γενικά, βρήκα την καρτέλα "λιποδιαλύτες" και έριξα μια μιατιά. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικοί είναι ούτε πόσο ασφαλείς. Επίσης μετά το requiem for a dream τους τρέμω χαχα

σε σχόλια κάτω από διάφορα προϊόντα όλοι που τους παίρναν γυμναζόντουσαν αρκετά έεντονα θεεωρώ.

για αρχή ξέρεις τι κάνουν ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...