Προς το περιεχόμενο

Στατικότητα γνώσης (?)


tolhc1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, διάβασα το thread για την "δυσκολία εύρεσης developer" και κάποια πράγματα που διάβασα με έβαλαν σε μία φάση.. "εν τέλει τι πραγματικά ξέρω να κάνω;"

Πολύ πιθανό να κουράσει το παρακάτω κείμενο.

Έχω τελειώσει Computer Science σε ιδιωτικό κολλέγιο. Γενικά δεν διάβαζα. Ο,τι παρακολουθούσα στο μάθημα και μετά για τις εργασίες ο,τι έπρεπε να κάνω, έκανα τα minimum requirements με "λίωσιμο" είτε σε διάφορα tutorial sites είτε googlaρωντας αυτό το πρόβλημα που αντιμετώπιζα κάποια στιγμή.

Εν τέλει οι γνώσεις που αποκόμισα θεωρώ είναι πολύ βασικές.

Δηλαδή ξέρω π.χ.

C# -> windows forms με επικοινωνία σε mssql (όλα κώδικα , ποτέ δεν έμαθα τι είναι τα bindings σε controls π.χ. ή να έχω ένα layout όπου μετά να μπορώ να βάζω σχετικά εύκολα controls ) και tcp listener και να τρέχει ως windows service (όχι wcf, απλό tcpstream ξερω γω)

Έχω δει λίγο html,javascript,css + php,mysql όπου έχω φτάσει σε σημείο να έχω φτιάξει ένα ψευτο-site που έχει και λίγο ajax χωρίς όμως κάτι προχωρημένο

C++ κάτι ψευτοstream με tcp πάλι και ένα άλλο που εμφανίζει σε 3d το κλασσικό teapot

python πάλι tcp stream με ssl αυτή τη φορά όμως (upgrade χαχαχα) και ένα ψευτοπρωτόκολλο.

java μία ψευδογλώσσα δικιά μου (antlr4) και compiler

Και ίσως και άλλα που ξεχνάω τώρα. Όλα αυτά ήταν projects στην σχολή. (η πτυχιακή ήταν arduino με processing)

Σίγουρα τίποτε απ' όλα αυτά δεν είναι άξια να είναι σε κάποιο portfolio ως projects.

Τέλος πάντων είμαι σε μία φάση όπου εργάζομαι σε μία εταιρία (δεν θα αναφέρω ούτε όνομα ούτε αντικείμενο γιατί ποτέ δεν ξέρεις ποιος βλέπει τα forums) όπου τέλος πάντων γράφω λίγο c#, vb, t-sql.

Ναι μεν κάνουν την δουλειά που πρέπει να κάνουν αυτά που γράφω αλλά εάν έβλεπε κάποιος πιο έμπειρος τον κώδικα, θεωρώ θα έβγαζε τα μάτια του. 

Οπότε στη ουσία η ερώτηση είναι η εξής: Που και πως μαθαίνουμε best practices και γενικά θέλω να μάθω και άλλες τεχνολογίες (δεν έχω ιδέα τι) αλλά ξερω γω π.χ. μπαίνω ξεκινάω κάποιο tutorial από κάτι που θέλω να μάθω. Στην αρχή απλά βαριέμαι γιατί πολλά πράγματα απ' τις αρχές των tutorials τα ξέρω γιατί είναι γενικές/βασικές γνώσεις. Μπαίνω στα πιο προχωρημένα πράγματα και απλά δεν καταλαβαίνω τίποτα. Πως προχωράω? Ποια η μεθοδικότητα για να μάθω κάτι σε βάθος? 

Πολύ πιθανό να μην έγινα καν κατανοητός γιατί παίζει να έγραψα τα μισά απ' αυτά που σκεφτόμουν αλλά τέλος πάντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελπιζω να παρουμε καλες απαντησεις γιατι ειμαστε πολλοι που βρισκομαστε σε μια παρομοια φαση. Δηλαδη τελειωνουμε μια σχολη, εχουμε καταπιαστει με διαφορες τεχνολογιες και projects αλλα οχι τιποτα φοβερο και βλεπουμε μια αγγελια που ζηταει τα κερατα της και στο τελος δεν ξερουμε καν τι ξερουμε.

Μιας και ανοιξες το θεμα θα ηθελα να εμπλουτισω λιγο. Η ερωτηση μου ειναι πως παραμενεις connected με τεχνολογιες που δεν ειναι στην δουλεια σου? πχ Μπορει να ξερω vb αλλα επειδη δεν την χρησιμοποιω στην δουλεια μου μετα απο 2 χρονια θα εχω μεινει αρκετα πισω, πως αναπληρωνεται αυτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα είναι σίγουρο..ότι εκτός και αν έχεις φωτογραφική μνήμη... ότι η γνώση δεν είναι ποδήλατο... δηλαδή σίγουρα δεν θα παιδευτεις όσο την 1η φορά... αλλά και πάλι θα σου πάρει αρκετό χρόνο μέχρι να φτάσεις το επίπεδο που είχες.

Το ζήτημα είναι κάθε μέρα να μαθαίνεις κάτι καινούργιο..και να αντιμετωπίζεις το άγνωστο ως πρόκληση και όχι ως αγγαρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις είναι να φτιάξεις μια δική σου εφαρμογή. Να κάτσεις στον ελεύθερο χρόνο σου και να στήσεις κάτι, οτιδήποτε. Πολλοί ας πούμε που ξεκινήσαμε προγραμματισμό στη δεκαετία του '90 φτιάχναμε μια τηλεφωνική ατζέντα. Βρες κάτι απλό και ξεκίνα.

Όσο για τεχνολογίες, έχεις ήδη αναφέρει μισή ντουζίνα γλώσσες. Είναι υπεραρκετές, δεν χρειάζεται να μάθεις κι άλλη. Προσπάθησε να βελτιωθείς σε αυτές που ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/6/2018 στις 1:05 ΠΜ, mikebol είπε

Ελπιζω να παρουμε καλες απαντησεις γιατι ειμαστε πολλοι που βρισκομαστε σε μια παρομοια φαση. Δηλαδη τελειωνουμε μια σχολη, εχουμε καταπιαστει με διαφορες τεχνολογιες και projects αλλα οχι τιποτα φοβερο και βλεπουμε μια αγγελια που ζηταει τα κερατα της και στο τελος δεν ξερουμε καν τι ξερουμε.

Μιας και ανοιξες το θεμα θα ηθελα να εμπλουτισω λιγο. Η ερωτηση μου ειναι πως παραμενεις connected με τεχνολογιες που δεν ειναι στην δουλεια σου? πχ Μπορει να ξερω vb αλλα επειδη δεν την χρησιμοποιω στην δουλεια μου μετα απο 2 χρονια θα εχω μεινει αρκετα πισω, πως αναπληρωνεται αυτο?

tolhc1234

mikebol

-1-

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο...

Σχόλιο Νο 26  (η μέτρηση αφορά μόνο τα κύρια σχόλια).

«Για να είσαι σοβαρός προγραμματιστής...», κλπ.

https://www.facebook.com/gregoryfarmakis/posts/1549647911799083

....

-2- Ψάξτε γι αυτό εδώ, στη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου της περιοχής σας.

http://www.biblionet.gr/book/96153/Σπινέλλης,_Διομήδης/Ανάγνωση_κώδικα

....

-3- Τα δύο χρόνια είναι πολύ μεγάλο διάστημα... mikebol δοκίμασε να δεις τι θυμάσαι μετά από δυο μήνες αποχής.

--Όλο το «μυστικό» σε κάθε τέχνη, είναι η εξάσκηση, η συχνή επαφή έστω και σαν χόμπι που θα κάνει κύκλους Πχ αυτό το μήνα C , τον επόμενο Cpp , τον επόμενο html κλπ ... Έβαλα επίτηδες την html επειδή θεωρείται η πιο απλή περίπτωση γλώσσας, άσχετα ότι δεν αναγνωρίζεται ως γλώσσα προγραμματισμού.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι ακόμα και αν πάρει κανείς ένα project από github, ή ανάλογο, και το εμπλουτίσει, θα αποδείξει το βασικότερο απ όλα, ότι μπορεί να ξεκινήσει από εκεί που τελείωσε, ή το άφησε ο άλλος. (ενδέχεται να μην το έχει τελειώσει, αλλά μπορείς να έχεις τη δική σου έκδοση). Σε εταιρείες λοιπόν θέλουν τον συνεργάσιμο, που να καταλαβαίνει το κώδικα και να μπορεί να παρέμβει-επέμβει, για να έχουν όλοι κέρδος. Έτσι αυτό που περνάς θα είναι το "Συνεργάζομαι και αποδίδω" και όχι "είμαι το αστέρι που δεν με ξέρει κανείς". Από την απόδοση θα βγάλει ο καθένας συμπέρασμα για τι μεγέθους αστέρι μιλάμε!

 

Επεξ/σία από solarpower
ορθογραφικά λάθη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2018 στις 12:03 ΠΜ, tolhc1234 είπε

Οπότε στη ουσία η ερώτηση είναι η εξής: Που και πως μαθαίνουμε best practices και γενικά θέλω να μάθω και άλλες τεχνολογίες (δεν έχω ιδέα τι) αλλά ξερω γω π.χ. μπαίνω ξεκινάω κάποιο tutorial από κάτι που θέλω να μάθω. Στην αρχή απλά βαριέμαι γιατί πολλά πράγματα απ' τις αρχές των tutorials τα ξέρω γιατί είναι γενικές/βασικές γνώσεις. Μπαίνω στα πιο προχωρημένα πράγματα και απλά δεν καταλαβαίνω τίποτα. Πως προχωράω? Ποια η μεθοδικότητα για να μάθω κάτι σε βάθος? 

Στην δουλειά. Αυτή είναι η ιδέα του entry level developer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιχθυέλαιο πλούσιο σε Ω3 για τη συγκέντρωση και ο,τι λακωνικά σου απάντησε ο @paparovic

Stop studying, start acting

Πέραν του σοβαροαστείου έχω δει παρά πολλούς νέους να πέφτουν στην παγίδα της ατελείωτης μελέτης σε σημείο που χάνουν το μέτρο της πραγματικότητας με αποτέλεσμα να ξεφεύγουν από την ίδια την πραγματικότητα, δημιουργούν μόνοι τους ένα infinite loop μοναχικής εξάσκησης προς αναζήτηση του Holy Grail του προγραμματισμού και στο τέλος σαφώς δε βρίσκουν κανένα κίνητρο να τους εμπνεύσει για να λυθεί κάποιος εγκεφαλικός νευρώνας και αρχίζει η ψυχολογική φθορά της στατικότητας, η απογοήτευση, το τέλος.

Επειδή λοιπόν σου λείπει το απτό κίνητρο και όχι τα "best practices" που νομίζεις ότι θα βρεις σε κάποιον τσελεμεντέ,  βρες κίνητρο μέσα από αληθινή δουλειά -δε θεωρώ δουλειά αυτή που λες ότι κάνεις λίγο από κάτι- και όχι (μόνο) από τα βιβλία, τα Lynda, το ατελείωτο self practicing, τις ψευτο-ψευδογλώσσες που επινοείς κλπ..  οπότε πάμε ξανά στην πρόταση του @paparovic

.

Ο προγραμματισμός είναι σαν το σεξ, όσες τσόντες και να δεις, όση προσωπική "εξάσκηση" κι αν κάνεις, αν δε σπρώξεις δε θα γίνεις ποτέ real faqer

.

Επεξ/σία από The King
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tolhc1234

Έκανες μία ερώτηση και ήθελα και εγώ να απαντήσω. Όμως, το γεγονός ότι δεν έχεις ξανασχολιάσει τίποτα στο θέμα που εσύ άνοιξες για δικό σου πρόβλημα, δείχνει είτε πόσο σοβαρά αντιμετώπισες την ερώτησή σου είτε πόσο σοβαρά αντιμετωπίζεις το πρόβλημά σου. 

Γενικά, είμαι μόνο εγώ που βρίσκω άκρως ενοχλητικό το γεγονός ότι αρκετοί κάνουν μία ερώτηση, κόσμος σπαταλάει χρόνο να τους απαντήσει και εκείνοι δεν ξανα-εμφανίζονται ποτέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fortistis είπε

@tolhc1234

Γενικά, είμαι μόνο εγώ που βρίσκω άκρως ενοχλητικό το γεγονός ότι αρκετοί κάνουν μία ερώτηση, κόσμος σπαταλάει χρόνο να τους απαντήσει και εκείνοι δεν ξανα-εμφανίζονται ποτέ; 

Όχι δεν είσαι ο μόνος. 

Επειδή συμβαίνει συχνά πυκνά κατά καιρούς,  όταν βλέπω "παρθένο" χρήστη με ξεκάρφωτα βιαστικά nicknames στυλ hola1234 να θέτει ισχυρά ερωτήματα  πιθανολογώ πως είναι κάποιος "παλιός" χρήστης που έφτιαξε το account γιατί δεν ήθελε να ρίξει τα μούτρα του ή το βλακώδη εγωισμό του να φανεί ο ίδιος και μετά τα παρακολουθεί ή και τα σχολιάζει με το κανονικό του προφιλ.

Δε θα σοκαριστώ αν όντως συμβαίνει.

Όμως δεν είναι επί ματαίω οι απαντήσεις μας γιατί  μπορεί κάποιος να πέσει εδώ μέσα γιατί έχει το ίδιο ερώτημα και να τον βοηθήσουν οι απαντήσεις που δώσαμε στον άλλον.

Επεξ/σία από The King
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, The King είπε

Όμως δεν είναι επί ματαίω οι απαντήσεις μας γιατί  μπορεί κάποιος να πέσει εδώ μέσα γιατί έχει το ίδιο ερώτημα και να τον βοηθήσουν οι απαντήσεις που δώσαμε στον άλλον.

Αυτο ακριβώς, μπαίνω στο τρίτο έτος και ειμαι σε παρόμοια φάση με το ts (χωρίς να δουλεύω σε κάποια εταιρεία).

Οι απαντήσεις σε αυτό το thread μου είναι αρκετά χρήσιμες.

Επεξ/σία από billpao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, δεν ήξερα ότι πρέπει ντε και καλά να απαντάω σε κάποιο thread που έχω ανοίξει και ότι δεν είναι αποδεκτό απλά να παρατηρώ το thread με ενδιαφέρον, συγγνώμη που λειτουργώ έτσι.

Τέλος πάντων,  ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η ερωτήσεις που γεννούνται μετά απ'  αυτά είναι: 

ΟΚ, ξεκινάω ένα project, κολλάω κάπου, θα βρω απάντηση σε stack overflow αλλά στην ουσία θα είναι μπάλωμα. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι παίρνοντας κομμάτια κώδικα (τα οποία κατανοώ πρώτα προφανώς για να τα χρησιμοποιήσω, δεν τα βάζω στη τύχη) από εδώ κ από κει καταλήγω να φτάνω σε ένα σημείο όπου το κάθε τι δουλεύει για να σώσει την λειτουργικότητα κάποιου άλλου πράγματος και όταν προσπαθώ να το επεκτείνω σκάει προφανώς.

Π.χ. 

Το Α έκανε κάτι συγκεκριμένο με την βοήθεια του Β, το οποίο με την σειρά του έκανε κάτι με βοήθεια από το Γ κ.ο.κ. 
Τώρα θέλω να αλλάξω το Α, αλλά για να δουλέψει σωστά πρέπει να αλλάξω και το Β, Γ ή να φτιάξω απ την αρχή ένα Β1,Γ1 κλπ γιατί πρέπει να αλλάξει εντελώς η λειτουργικότητά τους για να υποστηρίζουν το Α.

Αυτό υπάρχει τρόπος να το αποφύγω ή απλά έτσι δουλεύει η φάση παντού; (Πολύ γενική και ίσως ακατανόητη ερώτηση)

Η άλλη ερώτηση που έχω είναι:

ΟΚ, να βρω ένα project στο GitHub και να επεκτείνω κλπ. Πως θα βρω ένα project όπου αρχικά θα μου είναι κατανοητό; Δηλαδή να είναι σε ένα μέτριο επίπεδο γνώσης;

 

Αυτά υποθέτω προς το παρών.

Σημείωση: Εάν διάβαζα αυτό το post από άλλον χρήστη ίσως σκεφτόμουν ότι είναι troll ή απλά δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Για το troll μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δεν είμαι, για το 2ο είμαι πολύ κοντά στην επιβεβαίωση ότι δεν έχω ιδέα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε καταλαβαινω φιλε, ισως αν προσπαθησουν και οι πιο εμπειροι να θυμηθουν τα πρωτα τους χρονια στον προγραμματισμο θα σε καταλαβουν ευκολα. Στην πρωτη ερωτηση που εχεις, πραγματικα θα ηταν πολυ πιο ευκολο να εχουμε ενα μεντορα διπλα μας γιατι πολλες φορες ψαχνουμε ωρες για 1 απλη γραμμη κωδικα. Νομιζω οτι το stack overflow αλλα και καποια αλλα forums ειναι μονοδρομος για να λυσεις το προβλημα σου ακομα και αν δεν ξερεις την ακριβη λειτουργια των λυσεων. Ελπιζω με τα χρονια αυτες οι τεχνικες του "μπαλωματος" να ελαχιστοποιηθουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...