Προς το περιεχόμενο

Στατικότητα γνώσης (?)


tolhc1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, tolhc1234 είπε

Αυτό υπάρχει τρόπος να το αποφύγω ή απλά έτσι δουλεύει η φάση παντού; (Πολύ γενική και ίσως ακατανόητη ερώτηση)

Η άλλη ερώτηση που έχω είναι:

ΟΚ, να βρω ένα project στο GitHub και να επεκτείνω κλπ. Πως θα βρω ένα project όπου αρχικά θα μου είναι κατανοητό; Δηλαδή να είναι σε ένα μέτριο επίπεδο γνώσης;

α)

1) Μέντορας (πολύ δύσκολο να βρεις) 

2) Video course όπου θα ακολουθείς βήμα βήμα ότι κάνει (free & paid) π.χ.  http://www.egghead.io

β) Πας εδώ: https://www.codetriage.com και διαλέγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάντως στην πρώτη δουλειά που μπήκα μου λένε πήγαινε να κάνεις training στον πελάτη σε ενα εργαλείο που δεν έιχα ιδέα και είχα στην διαθεσή μου δυο ημερες να το μάθω .

600 σελίδες το user manual και 700 το admin

Έτσι μαθαίνεις ... hard way :) 

Επεξ/σία από Aztec
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, tolhc1234 είπε

Αρχικά, δεν ήξερα ότι πρέπει ντε και καλά να απαντάω σε κάποιο thread που έχω ανοίξει και ότι δεν είναι αποδεκτό απλά να παρατηρώ το thread με ενδιαφέρον, συγγνώμη που λειτουργώ έτσι.

Τέλος πάντων,  ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ενισχύεται η συλλογικότητα αλλά δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό, δεδομένου ότι οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις σ' ένα φόρουμ είναι δημόσιο αγαθό και δεν αφορούν μόνο τον χρήστη που ρωτά.

 

6 ώρες πριν, tolhc1234 είπε

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι παίρνοντας κομμάτια κώδικα (τα οποία κατανοώ πρώτα προφανώς για να τα χρησιμοποιήσω, δεν τα βάζω στη τύχη) από εδώ κ από κει καταλήγω να φτάνω σε ένα σημείο όπου το κάθε τι δουλεύει για να σώσει την λειτουργικότητα κάποιου άλλου πράγματος και όταν προσπαθώ να το επεκτείνω σκάει προφανώς.

Η δυνατότητα κατανόησης ενός ή περισσοτέρων τεμαχίων κώδικα, δεν εξασφαλίζει την καλή λειτουργία ενός συνόλου που θ' αποτελείται από τέτοια ταμάχια, εάν πρωτίστως δεν συνυπάρχει και η γνώση των επιμέρους ιδιοτήτων που ενίοτε αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.

5 ώρες πριν, mikebol είπε

θα ηταν πολυ πιο ευκολο να εχουμε ενα μεντορα διπλα μας

Μέντωρ... ωραίο όνομα για πρότζεκτ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tolhc1234 είπε

Αρχικά, δεν ήξερα ότι πρέπει ντε και καλά να απαντάω σε κάποιο thread που έχω ανοίξει και ότι δεν είναι αποδεκτό απλά να παρατηρώ το thread με ενδιαφέρον, συγγνώμη που λειτουργώ έτσι.

Τέλος πάντων,  ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η ερωτήσεις που γεννούνται μετά απ'  αυτά είναι: 

ΟΚ, ξεκινάω ένα project, κολλάω κάπου, θα βρω απάντηση σε stack overflow αλλά στην ουσία θα είναι μπάλωμα. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι παίρνοντας κομμάτια κώδικα (τα οποία κατανοώ πρώτα προφανώς για να τα χρησιμοποιήσω, δεν τα βάζω στη τύχη) από εδώ κ από κει καταλήγω να φτάνω σε ένα σημείο όπου το κάθε τι δουλεύει για να σώσει την λειτουργικότητα κάποιου άλλου πράγματος και όταν προσπαθώ να το επεκτείνω σκάει προφανώς.

Π.χ. 

Το Α έκανε κάτι συγκεκριμένο με την βοήθεια του Β, το οποίο με την σειρά του έκανε κάτι με βοήθεια από το Γ κ.ο.κ. 
Τώρα θέλω να αλλάξω το Α, αλλά για να δουλέψει σωστά πρέπει να αλλάξω και το Β, Γ ή να φτιάξω απ την αρχή ένα Β1,Γ1 κλπ γιατί πρέπει να αλλάξει εντελώς η λειτουργικότητά τους για να υποστηρίζουν το Α.

Αυτό υπάρχει τρόπος να το αποφύγω ή απλά έτσι δουλεύει η φάση παντού; (Πολύ γενική και ίσως ακατανόητη ερώτηση)

Η άλλη ερώτηση που έχω είναι:

ΟΚ, να βρω ένα project στο GitHub και να επεκτείνω κλπ. Πως θα βρω ένα project όπου αρχικά θα μου είναι κατανοητό; Δηλαδή να είναι σε ένα μέτριο επίπεδο γνώσης;

Αυτά υποθέτω προς το παρών.

Σημείωση: Εάν διάβαζα αυτό το post από άλλον χρήστη ίσως σκεφτόμουν ότι είναι troll ή απλά δεν έχει ιδέα τι του γίνεται. Για το troll μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δεν είμαι, για το 2ο είμαι πολύ κοντά στην επιβεβαίωση ότι δεν έχω ιδέα.

Άσε το stack overflow και το GitHub και φτιάξε μια δική σου εφαρμογή. Αφού ξέρεις λίγη C#, επίλεξε τη συγκεκριμένη. Φτιάξε τα δικά σου A, B, Γ. Από το μηδέν. Όσο περισσότερο έλεγχο έχεις, τόσο πιο εύκολα θα αρχίσεις να συνδέεις τα κομμάτια. Το stack overflow είναι ευχή και κατάρα. Ευχή είναι για κάποιον σχετικό.

Έχω ξανά-γράψει ότι μπορεί πολύ εύκολα να κάνει κάποιος το οτιδήποτε ακολουθώντας οδηγίες από το net. Μέχρι και να πετάει αεροπλάνο. Αυτό όμως δεν τον κάνει πιλότο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, marios28 είπε

Έχω ξανά-γράψει ότι μπορεί πολύ εύκολα να κάνει κάποιος το οτιδήποτε ακολουθώντας οδηγίες από το net. Μέχρι και να πετάει αεροπλάνο. Αυτό όμως δεν τον κάνει πιλότο. 

...πιλότος για μια πτήση!!!

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tony_dim_2018 είπε

...πιλότος για μια πτήση!!!

:) :)

Ε ναι. Πιλότος για μια πτήση, για συγκεκριμένο προορισμό, με συγκεκριμένες συνθήκες. Για τον επόμενο προορισμό με άλλες συνθήκες πρέπει να βρεθούν οι αντίστοιχες οδηγίες και με την προϋπόθεση ότι οι συνθήκες θα παραμείνουν σταθερές. 

Και έτσι πάντως, η δουλειά γίνεται στις περισσότερες περιπτώσεις, ενώ και αυτό θέλει το χρόνο του. Αν κάποιος είναι ευχαριστημένος, όλα καλά. Από ό,τι αναφέρεται στο θέμα, δεν είναι ευχαριστημένος γιατί η δουλειά γίνεται μηχανικά. Οπότε πρέπει να ξεκινήσει να τα παίρνει με τη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marios28 είπε

Ε ναι. Πιλότος για μια πτήση, για συγκεκριμένο προορισμό, με συγκεκριμένες συνθήκες. Για τον επόμενο προορισμό με άλλες συνθήκες πρέπει να βρεθούν οι αντίστοιχες οδηγίες και με την προϋπόθεση ότι οι συνθήκες θα παραμείνουν σταθερές. 

Νομίζω ότι ο φίλος εννοεί ότι δεν θα μπορεί να κάνει δεύτερη πτήση γιατί θα έχει γίνει αλοιφή το αεροπλάνο :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, paparovic είπε

Νομίζω ότι ο φίλος εννοεί ότι δεν θα μπορεί να κάνει δεύτερη πτήση γιατί θα έχει γίνει αλοιφή το αεροπλάνο :)

Αυτό ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν 3 χρόνια μετά και έχω βρει ακριβώς αυτό που ήθελα να κάνω ❤️

Anyone reading and entry level: Ακούστε podcasts, δείτε videos στο youtube, ότι λέξη δεν καταλαβαίνετε βρείτε τι σημαίνει και πώς την χρησιμοποιούν, βρείτε λύσεις μόνοι σας χωρίς κάποιον "mentor" και σιγά σιγά θα τα καταφέρετε, go for it. και όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, 

  

Στις 22/6/2018 στις 3:34 ΠΜ, The King είπε

Stop studying, start acting.

 

Και αν κάτι σας φαίνεται "μικρό", πιθανότατα είναι, στοχεύστε για μεγαλύτερα πράγματα.

PS Είμαι μεθυσμένος μετά από 6 μήνες καραντίνα, αλλά φουλ ευτυχισμένος με τα πράγματα που έχω καταφέρει μόνος μου

 

3o edit: Πραγματικά ελάχιστη σημασία έχει η γλώσσα*, αλλά τα εργαλεία. Δείτε git, rest api, docker, testing (unit testing αρχικά) και μετά ίσως rabbitmq, kafka. 

Fun keywords/books to research: clean code & clean coder apo uncle bob (❤️), head first: design patterns, microservices, domain driven design

(με τα βασικά των παραπάνω έχετε ήδη ξεπεράσει το 80% των ανταγωνιστών σας)

Fun youtube channels από Έλληνες δημιουργούς: Μικρή Κουβέντα, Social Nerds, The Portrait of A Geek, (for .NET lovers, I ❤️ Nick Chapsas), Tech and Code in Greek, μπείτε στο Greek Digital Community στο slack

 

*αν και είμαι vocal fan της C#, .NET Core, .NET 5 και δεν την αλλάζω με τίποτα

Επεξ/σία από tolhc1234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lemme give me my 2 cents.
Προσωπικά πρώτα θα πρέπει να απαντήσεις τις εξής ερωτήσεις:

  1. Γιατί θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό;
  2. Τι είδους εφαρμογές θες να κάνεις;
  3. Που θα μπορείς να τις κάνεις και υπό ποιο εργασιακό καθεστώς;
  4. Εαν το που είναι Ελλάδα τι τεχνολογίες θα συναντήσεις στην Ελλάδα;
  5. Τι τεχνολογίες καταναλώνουν οι Ελληνικές εταιρείες;

Εφόσον απαντήσεις στις ερωτήσεις αυτές (όχι εδώ) μετά απλά κάνε ένα project με τις τεχνολογίες αυτές (όχι  κατ ανάγκη useable). Όπου κολλάς forum και SO, παράλληλα μέσω του project δες και τα principles που βασιζετε κάθε framework. Πχ εάν είναι Java project ή PHP project μπορείς να δεις κάποια από τα Gang Of Four patterns.

Μια εναλλακτική λύση είναι να ασχοληθείς με ένα Libre Software project. Εκεί θα δεις και κάποια άλλα npon-tech ζητήματα πχ. Colaboration με τρίτους που θα τα δεις και σε εταιρείες. Πχ. το Moodle διαθέτει Jira tickets https://tracker.moodle.org/secure/Dashboard.jspa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που ανέφερε ο @tolhc1234 στο προ ολίγων ημερών ποστ :)

Πάντως θα ήθελα να πω ότι δεδομένου πως ο 1ος και ίσως και ο 2ος γύρος συνεντεύξεων, γίνεται ως επί το πλείστον από HRs / PMs (IT related μεν αλλά δεν έχουν ιδέα από κώδικα ή design-patterns), είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το GitHub profile/portofolio δεν μετράει όσο νομίζουμε. Ίσως μετρήσει όταν φτάσεις στο σημείο να μιλήσεις με κάποιον Tech Team Leader ή Senior που θα σε ενσωματώσει στην ομάδα του και αυτός είναι σε δίλημμα μεταξύ 2-3 υποψηφίων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2018 στις 3:34 ΠΜ, The King είπε

Πέραν του σοβαροαστείου έχω δει παρά πολλούς νέους να πέφτουν στην παγίδα της ατελείωτης μελέτης σε σημείο που χάνουν το μέτρο της πραγματικότητας με αποτέλεσμα να ξεφεύγουν από την ίδια την πραγματικότητα, δημιουργούν μόνοι τους ένα infinite loop μοναχικής εξάσκησης προς αναζήτηση του Holy Grail του προγραμματισμού και στο τέλος σαφώς δε βρίσκουν κανένα κίνητρο να τους εμπνεύσει για να λυθεί κάποιος εγκεφαλικός νευρώνας και αρχίζει η ψυχολογική φθορά της στατικότητας, η απογοήτευση, το τέλος.

Όμως δεν είναι επί ματαίω οι απαντήσεις μας γιατί  μπορεί κάποιος να πέσει εδώ μέσα γιατί έχει το ίδιο ερώτημα και να τον βοηθήσουν οι απαντήσεις που δώσαμε στον άλλον.

.

Καθόλου μάταιες, το πρόβλημα που περιγράφεις στο πρώτο σου ποστ με τυραννάει χρόνια και μακάρι να το είχα διαβάσει 10 χρόνια πριν, ασχολούμαι με τον προγραμματισμό περίπου 12 χρόνια και ακόμα δεν έχω ούτε ένα ένσημο σαν προγραμματιστής. Η loopa της  τελειότητας που περιγράφεις είναι αρρώστια και όσο περισσότερο μπαίνεις στα βαθιά τόσο περισσότερο αντιλαμβάνεσαι ότι γνωρίζεις όλο και λιγότερα και έτσι το loop τροφοδοτείται ξανά και ξανά.  Όποιος είναι νέος και ασχολείται με το developing ας εκτυπώσει το παραπάνω ποστ και ας το κολλήσει στο pc του ώστε να το βλέπει κάθε μέρα. Το κομμάτι του Developing είναι αχανές και είναι αδύνατο για ένα άνθρωπο να το δαμάσει ολόκληρο. Πάντα θα νιώθεις ότι είσαι κατώτερος των περιστάσεων και το συναίσθημα αυτό θα γιγαντώνεται όσο περισσότερες γνώσεις αποκομίζεις.

Στόχος σου δεν είναι να γίνεις τέλειος, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην πληροφορική, αν υπήρχε δεν θα υπήρχαν bugs και τρύπες ασφαλείας αλλά όπως έχεις δει ακόμα και τα μεγαλύτερα project κάποια στιγμή ξεβρακώνονται.

Στόχος σου λοιπόν θα πρέπει να είναι  να μαθαίνεις ότι περισσότερο μπορείς γύρο από το κομμάτι που επέλεξες, να μάθεις να συνεργάζεσαι με άλλους devs που ενδεχομένως να έχουν διαφορετική φιλοσοφία για τον κώδικα από την δική σου και να έχεις μία ιδέα για το τι συμβαίνει γενικότερα στον χώρο το προγραμματισμού.

Στις επιστήμες δεν υπάρχουν αυθεντίες, αν αυτό έχεις ως πρότυπο τότε θα καταλήξεις 60 χρονών γεμάτος με πληροφορίες στο κεφάλι σου που ποτέ δεν θα έχεις δοκιμάσει στον πραγματικό κόσμο (production).

Σχετικά με τις παράλογες αγγελίες που υπάρχουν για devs τύπου "εταιρία αναζητεί dev με γνώσεις c/c++/c#/sql/react/jquery/lavarel και ότι άλλο τους κατέβει στο κεφάλι τους, πιστεύω ότι η εταιρία δεν έχει ιδέα τι ακριβώς θέλει πόσο μάλλον το πόσο μπορεί να κοστίζει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά, άλλωστε ο καλός-παραγωγικός προγραμματιστής είναι αυτός που γνωρίζει πολλές βιβλιοθήκες και ξέρει που και πως να χρησιμοποιήσει την κάθε μια.

Να προσθέσω ότι ο βασικός κανόνας που πρέπει να έχουμε στο κεφάλι μας είναι "Do not try to reinvent the wheel".

Επίσης, το γεγονός ότι προσπαθούμε να μάθουμε πολλά πράγματα σε καλό βαθμό είναι απόρροια της ζήτησης των ελληνικών εταιρειών για γνώσεις Senior σε Junior devs. Όπως και φυσικά η ασχετοσύνη των HR με το αντικείμενο.

Επεξ/σία από denz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
38 λεπτά πριν, denz είπε

Σωστά, άλλωστε ο καλός-παραγωγικός προγραμματιστής είναι αυτός που γνωρίζει πολλές βιβλιοθήκες και ξέρει που και πως να χρησιμοποιήσει την κάθε μια.

Να προσθέσω ότι ο βασικός κανόνας που πρέπει να έχουμε στο κεφάλι μας είναι "Do not try to reinvent the wheel".

Επίσης, το γεγονός ότι προσπαθούμε να μάθουμε πολλά πράγματα σε καλό βαθμό είναι απόρροια της ζήτησης των ελληνικών εταιρειών που για γνώσεις Senior σε Junior devs. Όπως και φυσικά η ασχετοσύνη των HR με το αντικείμενο.

Σε αυτο το ποστ εχεις πει την μεγαλυτερη αληθεια που γραφτηκε στο θεμα αυτο.

Μην ξανα-ανακαλυπτεις το τροχο και την ασχετοσυνη των HR.

Το δευτερο το εζησα στο πετσι μου οταν σε μια πολυεθνικη εταιρια που εργαζομουν αναμεσα 2004-2009 πηρανε εναν συναδερφο μου και τον μεταφερανε μεσα σε ενα βραδυ στο HR.

Θυμαμαι που τον ειχα βρει μετα απο κανα μηνα και οταν μιλησαμε σχετικα μου απαντησε> Γιατι οι αλλοι ξερουν?

Βεβαια αποδειχτηκε οτι ηταν βυσμα , αλλα αυτο θεμα αλλης συζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...