Προς το περιεχόμενο

G.Skill Ripjaws V 8GB DDR4 3200MHz 73.5€ [ΤΕΛΟΣ]


Finarfin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

73.31 βγαίνει οχι 72 (για την ιστορία)

2 ώρες πριν, lephleg είπε

Χμμ δεν την βρισκω ακριβως στη λιστα με τα συμβατα RAM modules για την μητρικη μου (ASUS Z170 Pro Gaming).

Ειναι η F4-3200C16S-8GVKB και βρισκω μονο 

  •  F4-3200C16Q-16GRR
  • F4-3200C16Q-16GRB
  • F4-3200C16Q-16GRK
  • F4-3200C16D-16GTZR

Παρολα αυτα στα product details στο Amazon γραφει "Compatible products: ASRock Z170 OC Formula, ASUS Z170, GIGABYTE Z170, MSI Z170"

 Αντε βγαλε ακρη..

για AMD B350 X370 εψαξα 3-4 μοντέλα μητρικών ASUS Gigabyte MSI και δεν τις βρήκα σε κανένα compatibility list.

Περίεργο μου κάνει μήπως είναι καινούργιος κωδικός και απλά δεν έχει ανανεωθεί στις λίστες των εταιριών παλιός είναι τελικά ως φαίνεται

edit https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-8gvkb

αν μπείτε στο παραπάνω στο tab QVL αναφέρει μόνο για intel Chipsets Z170 Z270 Z370 απολύτως τίποτα για Ryzen .. 

edit2 και στον ίδιο κωδικό με 2χ8 f4-3200c16d-16gvkb ψαχνωντας αναφορές στο skroutz λένε οτι παίζουν κανονικά σε Ryzen. Επίσης ο κωδικός για τα 16 δεν υπάρχει στα compatibility list για Ryzen πλατφόρμα..

Αν και πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος να μην είναι συμβατές είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα απο την στιγμή που δεν το βρίσκεις επίσημα στο PDF του κατασκευαστή.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

73.31 βγαίνει οχι 72 (για την ιστορία)

Αρα εχει και λαθος τιμη ο ποστερ αφου 63+9=72, δεν εχει υπολογισει και διαφορά ΦΠΑ πιθανον, αλλαζω ξανα τιμη στον τιτλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Αρα εχει και λαθος τιμη ο ποστερ αφου 63+9=72, δεν εχει υπολογισει και διαφορά ΦΠΑ πιθανον, αλλαζω ξανα τιμη στον τιτλο.

Serial έγινε αλλά για την ορθότητα, ή τιμή ηταν αρχικά λαθος.είναι 65.06€ το σετ + 9€ μεταφορικά = 74.06€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Άνετα πας. Ξέρω κάνα-δυο με X99 και 16GB σε quad.

Ειναι στην ιδια κατηγορια με τους ιδιοκτητες iphone X που κανουν αναπαντητες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

για AMD B350 X370 εψαξα 3-4 μοντέλα μητρικών ASUS Gigabyte MSI και δεν τις βρήκα σε κανένα compatibility list.

Περίεργο μου κάνει μήπως είναι καινούργιος κωδικός και απλά δεν έχει ανανεωθεί στις λίστες των εταιριών παλιός είναι τελικά ως φαίνεται

edit https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-8gvkb

αν μπείτε στο παραπάνω στο tab QVL αναφέρει μόνο για intel Chipsets Z170 Z270 Z370 απολύτως τίποτα για Ryzen .. 

edit2 και στον ίδιο κωδικό με 2χ8 f4-3200c16d-16gvkb ψαχνωντας αναφορές στο skroutz λένε οτι παίζουν κανονικά σε Ryzen. Επίσης ο κωδικός για τα 16 δεν υπάρχει στα compatibility list για Ryzen πλατφόρμα..

Αν και πιστεύω οτι δεν υπάρχει λόγος να μην είναι συμβατές είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα απο την στιγμή που δεν το βρίσκεις επίσημα στο PDF του κατασκευαστή.

Εστειλα emai στο support της ASUS να ρωτησω με τη μια τη πηγη. Αν εχουν προλαβει να απαντησουν μεχρι τη ληξη της προσφορας εχει καλως, ειδάλλως δεν το ρισκάρω, γιατι την εχω πατησει με incompatible RAM στο παρελθον... 

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ROG STRIX B350-F GAMING κανουν κανονικα.

αναφερετε και στην σελιδα του κατασκευαστη.

εφοσον στο chipset b350 κανει τοτε κανει και στα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Dear Valued Customer,

Thank you for contacting Asus, my name is Alexander and i will try my best to assist you with your current situation.

Regarding the below case, the RAM kit you mentioned us is not supported by Asus Z170 PRO GAMING.

Τζιφος για μενα... Καλοφορετες σε οσουν τους ταιριαξαν και τις τσιμπησαν!

Επεξ/σία από lephleg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, lephleg είπε

Τζιφος για μενα... Καλοφορετες σε οσουν τους ταιριαξαν και τις τσιμπησαν!

ειχα την μητρικη που λες με αυτες

https://www.bestprice.gr/item/2154649749/gskill-ripjaws-v-8gb-ddr4-3000mhz-red-f4-3000c15d-8gvr.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 17/6/2018 στις 8:52 ΜΜ, lephleg είπε

Εστειλα emai στο support της ASUS να ρωτησω με τη μια τη πηγη. Αν εχουν προλαβει να απαντησουν μεχρι τη ληξη της προσφορας εχει καλως, ειδάλλως δεν το ρισκάρω, γιατι την εχω πατησει με incompatible RAM στο παρελθον... 

Σε τι πλατφόρμα με τι parts και brands είχες την ασυμβατότητα; 

Απλά βάλε την μητρική σου στο pc partpicker να δεις αν την εχουν ταιριάξει με τις μνήμες . Είναι βεβαιο οτι θα βρείς builds με τις μνήμες αυτες και μητρικές και ας μην υποστηρίζονται στο QVL της μνήμης.

Εγω εβαλα παραγγελία για να τις ταιριάξω με B350 σε μητρική της MSI βέβαια είναι κολλημένη στο estimation .. 

Κ στη δική μου μητρική δεν υπάρχει στο QVL αλλά εκτιμώ οτι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2018 στις 9:14 ΜΜ, nvnight είπε

Ήταν αυτές? F4-3200C16S-8GVKB? Σε τι mobo και τι θέμα είχες,δεν έτρεχαν ψηλά? Για asus strix b350-f τις πήρα καθώς είναι στο qvl..

Τώρα το είδα φίλε οτι ρώτησες . Ήταν 16 GB. Αν έλεγξες το QVL είσαι κομπλέ. Εγώ δε το είχα ελέγξει. Δε φανταζόμουν ασυμβατότητες το έτος 2018 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giopa62 είπε

Τώρα το είδα φίλε οτι ρώτησες . Ήταν 16 GB. Αν έλεγξες το QVL είσαι κομπλέ. Εγώ δε το είχα ελέγξει. Δε φανταζόμουν ασυμβατότητες το έτος 2018 :)

Μια χαρά...τώρα το μόνο που μένει είναι να γίνουν κάποτε διαθέσιμες ώστε να τις στείλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nvnight είπε

Μια χαρά...τώρα το μόνο που μένει είναι να γίνουν κάποτε διαθέσιμες ώστε να τις στείλουν

To temporalmente βλέπω να γίνεται permanente :)

edit : τους έστειλα email εαν γνωρίζουν πιθανή διαθεσιμότητα . Μόλις απαντήσουν θα το γράψω εδω 

edit2 : Ανεμενόμενη απάντηση οτι δεν γνωρίζουν και μόλις γίνουν διαθέσιμες θα σταλεί email..

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...