Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με αναβαθμιση cpu


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Αποφασισα να αλλαξω τον i5 4570 που ειχα με εναν i7 4770k. Το συστημα αποτελειται απο μια μητρικη gigabyte z97p-d3 και τροφοδοτικο Enermax 525w, μνημες 16 gb kingston 2133Mhz.

Παω να αλλαξω την cpu (εβαλα και παστα κτλ) αλλα οταν παταω το κουμπι να ανοιξει, ανοιγει για ενα δευτερολεπτο και μετα κλεινει.

Αν ξαναβαλω την παλια cpu ανοιγει κανονικα. 

Εχω δοκιμασει bios update, εβγαλα μνημες, καρτα γραφικων και δισκους αλλα το ιδιο. Τι αλλο μπορω να δοκιμασω? (δεν εχω αλλη μητρικη δυστυχως)

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι μεταχειρισμενο τον πηρα αλλα απο ατομο με πολλες θετικες αξιολογησεις. Υπαρχει περιπτωση να γινεται λογο χαλασμενου CPU? Δεν μου χει ξανατυχει να παρω χαλασμενο cpu και εχω αλλαξει αρκετους απο αγγελιες insomnia, γιατι απο οτι ξερω δεν παθαινουν τιποτα σχετικα με αλλα pc parts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 8πινο καλώδιο είναι σωστά συνδεδεμένο στην μητρική?

Έχει κουμπώσει καλά η ψύκτρα?

Πιθανότατα ναι αν είχε πρόβλημα κάποιο pin δεν θα έμπαινε ούτε με τον 4570. Δες όμως για καλού και κακού για προβληματικά pins.

Αν όλα αυτά καλώδια και pins είναι οκ τότε έχει θέμα ο cpu.

Κάνε και ένα clear cmos οπωσδήποτε.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει και clear cmos και μπαταρια εβγαλα.Το 8 πινο κτλ θα δειχναν προβλημα και στον 4560. Ψυκτρα κουμπωσα τις 2 πρωτες φορες μετα δοκιμαζα χωρις μιας και θα εκανε τουλαχιστον post και χωρις ψυχτρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε την μπαταρία και άστο για κάνα 20λεπτο και ξαναδοκιμασε

 

Κάνει post και χωρίς ψυκτρα. Απλά σε μερικές μητρικες θέλει να έχεις κουμπωμενο ανεμιστήρα στη θέση για cpu fan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εβαλα και αλλη μητρικη και κανει το ιδιο.Υπαρχει περιπτωση να μην επαρκει το τροφοδοτικό για να αναψει? Αν δοκιμασω να το παω σε καποιον  που κανει delid υπαρχει πιθανοτητα αναστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 ο 4570 παιζει κανονικα.Ο 4770k κανει το ιδιο και στις 2. Πρωτη φορα βλεπω cpu να εχει προβλημα. Τωρα η μονη ελπιδα ειναι να εχει θεμα εσωτερικα με θερμοκρασια κτλ δεν μπορω να σκεφτώ κατι αλλο.

Γι αυτο ρωταω αν το delid υπαρχει πιθανοτητα να τον σωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...