Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με αναβαθμιση cpu


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλάχιστον να πει αν είναι ανοιγμένος και αν έχει αγώγιμη πάστα μέσα ή LM. Αν ναι τότε υπάρχει μια πιθανότητα να σωθεί, δεν σημαίνει ότι επειδή γεφυρώθηκαν 2 smds κάηκε σίγουρα. Μπορεί απλά να σκάει κανένα protection και να μην ανοίγει. Αλλά αν δεν είναι ανοιγμένος δεν νομίζω να βοηθήσει delid. Μου φαίνεται και λίγο ταλαιπωρημένος από πίσω, σαν να έχει 1-2 γρατζουνιές, δεν έχω σταθερό τώρα για να δείξω στην εικόνα που εννοώ, χαμηλά κέντρο αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο,σειρα k (ξεκλειδωτο) cpu δεν αγοραζουμε ποτε μεταχειρισμενο κ ας ορκιζεται ο πωλητής οτι δεν εχει γινει ποτε oc κ οτι τον ειχε η μανα του για πασιεντζα....

Θυμαμαι που ζηταγα πριν κανα χρονο i7 1150 κ μητρικη, και μου στελνει ενας:

δινει 4790k +  maximus hero z97,μνημες 2400 ddr3,αριστη κατασταση καθολου overclock γιατι τα ειχε κοπελα για facebook,

ακομα γελαω. ..

Επεξ/σία από koolisk6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, koolisk6 είπε

Για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο,σειρα k (ξεκλειδωτο) cpu δεν αγοραζουμε ποτε μεταχειρισμενο κ ας ορκιζεται ο πωλητής οτι δεν εχει γινει ποτε oc κ οτι τον ειχε η μανα του για πασιεντζα....

Γενικά υπάρχουν δύο κατηγορίες χρηστών που παίρνουν τους Κ cpus .....αυτοί που τους παίρνουν λόγω των πιο ισχυρών ρολογιών και τους αφήνουν stock τρώγωντας άπλετο vcore στα αυτιά αφού τους λειτουργούν με auto στο vcore (κοινώς δεν ασχολούνται με bios settings)... και η δεύτερη κατηγορία είναι αυτή που τους κλοκάρει (άλλοι εντός safe vcore ορίων και άλλοι τους χώνουν άπλετα στα αυτιά vcore)......γενικώς οι Κ cpus είναι λοταρία όπως και να έχει στις αγγελίες .....για αυτό μόνο κατόπιν δοκιμής είναι το καλύτερο .......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, koolisk6 είπε

Για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο,σειρα k (ξεκλειδωτο) cpu δεν αγοραζουμε ποτε μεταχειρισμενο κ ας ορκιζεται ο πωλητής οτι δεν εχει γινει ποτε oc κ οτι τον ειχε η μανα του για πασιεντζα....

Θυμαμαι που ζηταγα πριν κανα χρονο i7 1150 κ μητρικη, και μου στελνει ενας:

δινει 4790k +  maximus hero z97,μνημες 2400 ddr3,αριστη κατασταση καθολου overclock γιατι τα ειχε κοπελα για facebook,

ακομα γελαω. ..

ΛΑΘΟΣ και είναι απο την αρχή μέχρι το τέλος, cpu είναι το τελευταίο και με το μικρότερο ρίσκο hardware part που μπορείς να αγοράσεις, μεγαλύτερο ρίσκο έχει μια μητρική ας πούμε που με τα 8ώρα prime 95 που της ρίχνουν πολλοί περήφανα να της έχει μείνει λίγος χρόνος ζωής, ή ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο έχουν οι κάρτες γραφικών και ειδικά οι εκτός εγγύησης που μπορεί να έχουν απλά ψηθεί ώστε να τις φορτωθεί το επόμενο κορόιδο....

Μετά αν φοβάσαι επεξεργαστή από desktop στα μτχ, τι να πείςτότε για γην αγορά laprop με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών έχοντας στην πλάτη του 7-8 χρόνια , οτι είναι ωρολογιακή βόμβα?

Δεν πάει έτσι και ούτε είναι υποχρεωμένος κανένας πωλητής να σου χαρίσει το hardware του επειδή κάποιος άλλος την πάτησε από κάποιον άλλο κοκ......

Αν φοβάσαι το ρίσκο ΤΟΤΕ δεν αγοράζεις στα μτχ, αυτό είναι νόμος, πάς αμέσως για καινούριο, μτχ χωρίς ρίσκο δεν υπάρχει, και επίσης πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που την πατάνε και κάποιοι που κοροιδεύουν...it sucks αλλά έτσι είναι....ζυγίζεις τι θέλεις και προχωράς.

Υ.Γ. Το πρόβλημα ξέρεις που γίνεται μεγαλύτερο, όταν  πολλοί θέλουν να αγοράσουν μτχ hardware σε κατάσταση καινούριου, σε τιμή χώμα και με εγγύηση DOA....και ζαλίζουν αρχ....ή επειδή δεν βρίσκουν αυτό που θέλουν στην χαμηλότερη τιμή και με δώρο τον αποχυμωτή αρχίζουν να γεμίζουν το φόρουμ με θέματα κλάψας για την άτιμη κενωνία όπως "πότε θα πέσουν οι τιμές στις κάρτες γραφικών" ή "γιατί δεν έπεσαν οι τιμές στις κάρτες γραφικών" ή "πότε θα μου χαρίσουν  εε πουλήσουν μια 1080 με 300€ αφού θα βγεί η 1180" και θα αρχίσουν τα ωραία ξεπουλάτε όσο προλαβένετε ή να δώ τι θα τις κάνετε κλπ, κλασσικό insomnia δλδ.

Επεξ/σία από Qless
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδιο ρισκο ειναι να παιρνεις κλειδωμενο μτχ cpu με ξεκλειδωτο?

Εγω μιλησα για αγορα κλοκαρισμενου επεξεργαστη μεταχειρισμενου που δε ξερεις τι εχει κανει ο αλλος,απο delid απ τα lidl και ταση ρευματος λες κ ειναι pentium4....  

Γενικα τα μεταχειρισμενα εχουν ρισκο αλλα καποια πραγματα κανουν μπαμ,

οταν πας να αγορασεις πραγματα που εχουν γινει oc υπαρχει πολυ μεγαλυτερο ποσοστο fail

Επεξ/σία από koolisk6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, A500 είπε

Εχουμε νέα απο τον πωλητή?

Τον πείρε πίσω?

Άσε τα νέα και κοίτα να κάνεις oc τις μνήμες σου ή να τις πουλήσεις όσο οι τιμές είναι στο θεό.

Right now grasshopper..

Επεξ/σία από DiaperCh@nger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DiaperCh@nger είπε

Άσε τα νέα και κοίτα να κάνεις oc τις μνήμες σου ή να τις πουλήσεις όσο οι τιμές είναι στο θεό.

Right now grasshopper..

Και εγώ απο τον Θεό τις πείρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...