Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking v2 [PS3]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Το εχω τεσταρει το downgrade αρκετές φορές έχει πλάκα δουλεύει κανονικά απλά τις firmware που κατεβάζεις να μην είναι τίποτα κατεστραμμένες και σου δημιουργήσει πρόβλημα,το ps3 μπαίνει recovery ?

Ναι,ολα κομπλε,κανω εγκατασταση και μετα στην εναρξη εμφανιζει κοκκινη οθονη και 'contact service" η κατι τετοιο.

Εχω αλλαξει τα παντα,μου ειπαν οτι θελει e3,καποια flash memory την εχει ακουσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ναι,ολα κομπλε,κανω εγκατασταση και μετα στην εναρξη εμφανιζει κοκκινη οθονη και 'contact service" η κατι τετοιο.

Εχω αλλαξει τα παντα,μου ειπαν οτι θελει e3,καποια flash memory την εχει ακουσει.

Πριν από 4 μήνες έτυχε να ασχοληθώ σε ένα fat rsod και το έφτιαξα αλλά δεν θυμάμαι πως....😂Προσπάθησες να αλλάξεις σκληρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Πριν από 4 μήνες έτυχε να ασχοληθώ σε ένα fat rsod και το έφτιαξα αλλά δεν θυμάμαι πως....😂Προσπάθησες να αλλάξεις σκληρό;

Ολα εχουν αλλαχθει.Ειμαι του αθληματος και εγω :P

Μονο η daughter εμεινε ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, έχω ένα ps3 "τσιπαρισμένο"  και ήθελα να μου πείτε αν μπορεί κάποιος τον τρόπο να εγκαταστήσω παιχνίδια του ps2. Έχω εγκαταστήσει παλιότερα ένα παιχνίδι, απλά έχω ξεχάσει τη διαδικασία. Σας ευχαριστώ.

 

Υγ. Υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο το ps3 να παίξει με emulator το virtua striker 4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dompapa είπε

Καλησπέρα σας, έχω ένα ps3 "τσιπαρισμένο"  και ήθελα να μου πείτε αν μπορεί κάποιος τον τρόπο να εγκαταστήσω παιχνίδια του ps2. Έχω εγκαταστήσει παλιότερα ένα παιχνίδι, απλά έχω ξεχάσει τη διαδικασία. Σας ευχαριστώ.

 

Υγ. Υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο το ps3 να παίξει με emulator το virtua striker 4;

Κατεβάζεις το iso και το περνάς μέσω ftp(πχfilezila) προς το ps3 στο φάκελο PS2ISO Και μετά το τρέχεις μέσω multiman ή μέσω webman

Επεξ/σία από THE GG GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Κατεβάζεις το iso και το περνάς μέσω ftp(πχfilezila) προς το ps3 στο φάκελο PS2ISO Και μετά το τρέχεις μέσω multiman ή μέσω webman

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/3/2021 στις 8:47 ΜΜ, THE GG GAMER είπε

Πριν από 4 μήνες έτυχε να ασχοληθώ σε ένα fat rsod και το έφτιαξα αλλά δεν θυμάμαι πως....😂Προσπάθησες να αλλάξεις σκληρό;

Τρελε μου καλησπερα,επαναφερω το προβλημα,καθως βρηκα "καταλαθος" ενα cfw που προοριζεται για να κανει bypass to RSOD.  Ψαξε rebug και rsod,ειναι καποιο package με cfw  που διορθωνει ΝΟΒΤ,ΝΟΒD,RSOD και τελος ολα τα παραπανω σε ενα.Το θεμα ειναι οτι οταν προσπαθω να περασω το fw,μου βγαζει corrupted  8002F225.
Ολα αυτα σε slim 2004B με χαμηλοτερο fw 4.86.

 

Δοκιμασα αλλο δισκο και αλλο φλασακι,για την ιστορια.

Πιθανοτατα η κονσολα ειναι OFW,και δε μπορει να περαστει το fix.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Τρελε μου καλησπερα,επαναφερω το προβλημα,καθως βρηκα "καταλαθος" ενα cfw που προοριζεται για να κανει bypass to RSOD.  Ψαξε rebug και rsod,ειναι καποιο package με cfw  που διορθωνει ΝΟΒΤ,ΝΟΒD,RSOD και τελος ολα τα παραπανω σε ενα.Το θεμα ειναι οτι οταν προσπαθω να περασω το fw,μου βγαζει corrupted  8002F225.
Ολα αυτα σε slim 2004B με χαμηλοτερο fw 4.86.

 

Δοκιμασα αλλο δισκο και αλλο φλασακι,για την ιστορια.

Πιθανοτατα η κονσολα ειναι OFW,και δε μπορει να περαστει το fix.

 

Εγώ απότι θυμάμαι η δική μου ήταν είδη σε cfw και μου έβγαλε το rsod.Αλλά μπορεί να έκανα αυτό που λες να κατέβασα αυτή τη firmware και να έφτιαξε ή κάτι άλλο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Εγώ απότι θυμάμαι η δική μου ήταν είδη σε cfw και μου έβγαλε το rsod.Αλλά μπορεί να έκανα αυτό που λες να κατέβασα αυτή τη firmware και να έφτιαξε ή κάτι άλλο.....

Διαβασα οτι πρεπει να γινει downgrade για να περαστει cfw με τον πατροπαραδοτο τροπο,απο την 3.55 με απλο update.

Η απορια μου ειναι γιατι εχουν βγαλει 4.86 fix ?

Εαν μπορει καποιος να μου λυσει το προβλημα με το RSOD,του το στελνω,εαν χρειαζεται οπωσδηποτε downgrade με E3.

Btw,εκανα σημερα downgrade χωρις E3 flasher,οπως επισης και επιτυχημενο remarry σε ps3 slim. 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχω στα χέρια μου πλέον 2 ps3 fat και σκέφτομαι ποιο να κρατήσω.

το πρώτο είναι CECH04 με το card reader και τις 4 usb και το δεύτερο είναι cechl04 χωρίς card reader και με 2 usb.

και τα 2 τα έχω ανοίξει πλήρως, έχουν πλυθεί οι μητρικές με ισοπροπυλική αλκοόλη, καθαρίστηκαν από σκόνη ψύκτρες ανεμιστήρας και περάστηκαν νέες θερμοαγώγιμες.

τα έχω και τα 2 με Rebug 4.86.1 Lite και δουλεύουν άψογα.

δεν έχει νόημα να κρατήσω και τα 2 και σκέφτομαι να στείλω κάποιο. τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, greekfragma είπε

έχω στα χέρια μου πλέον 2 ps3 fat και σκέφτομαι ποιο να κρατήσω.

το πρώτο είναι CECH04 με το card reader και τις 4 usb και το δεύτερο είναι cechl04 χωρίς card reader και με 2 usb.

και τα 2 τα έχω ανοίξει πλήρως, έχουν πλυθεί οι μητρικές με ισοπροπυλική αλκοόλη, καθαρίστηκαν από σκόνη ψύκτρες ανεμιστήρας και περάστηκαν νέες θερμοαγώγιμες.

τα έχω και τα 2 με Rebug 4.86.1 Lite και δουλεύουν άψογα.

δεν έχει νόημα να κρατήσω και τα 2 και σκέφτομαι να στείλω κάποιο. τι λέτε;

Φυσικά και κρατάς το μοντέλο με τις 4 usb διότι είναι και ποιο σπάνιο αλλά έχει και το backwards compatibility με παιχνίδια του ps2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, greekfragma είπε

έχω στα χέρια μου πλέον 2 ps3 fat και σκέφτομαι ποιο να κρατήσω.

το πρώτο είναι CECH04 με το card reader και τις 4 usb και το δεύτερο είναι cechl04 χωρίς card reader και με 2 usb.

και τα 2 τα έχω ανοίξει πλήρως, έχουν πλυθεί οι μητρικές με ισοπροπυλική αλκοόλη, καθαρίστηκαν από σκόνη ψύκτρες ανεμιστήρας και περάστηκαν νέες θερμοαγώγιμες.

τα έχω και τα 2 με Rebug 4.86.1 Lite και δουλεύουν άψογα.

δεν έχει νόημα να κρατήσω και τα 2 και σκέφτομαι να στείλω κάποιο. τι λέτε;

Αν το θες καθαρά για συλλογή κρατάς το πρώτο με τις 4 USB, βγάζουν θέμα όμως με θερμοκρασίες και δεν ενδείκνυνται για πολύ gaming γιατί στο τέλος καταλήγουν με YLOD.
Αν το θες για παιχνίδι τότε κρατάς το δεύτερο που φοράει CPU και RSX στα 65nm και δεν ανεβάζει σχετικά υψηλές θερμοκρασίες με κίνδυνο YLOD ελάχιστο.

Και όσον αφορά το moding, σε περίπτωση brick από κακό flashαρισμα το πρώτο απαιτεί progskeet, που εκτός από εμένα δεν γνωρίζω κάποιον άλλον που έχει. Και φυσικά dump που έχουν τραβηχτεί μόνο με αυτό για να μπορέσεις να το επαναφέρεις.
Ενώ το δεύτερο και με software dump με ένα e3 flasher που έχουν πολλοί από εδώ, μπορεί να γίνει πάλι λειτουργικό.

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, polog40 είπε

Αν το θες καθαρά για συλλογή κρατάς το πρώτο με τις 4 USB, βγάζουν θέμα όμως με θερμοκρασίες και δεν ενδείκνυνται για πολύ gaming γιατί στο τέλος καταλήγουν με YLOD.
Αν το θες για παιχνίδι τότε κρατάς το δεύτερο που φοράει CPU και RSX στα 65nm και δεν ανεβάζει σχετικά υψηλές θερμοκρασίες με κίνδυνο YLOD ελάχιστο.

Και όσον αφορά το moding, σε περίπτωση brick από κακό flashαρισμα το πρώτο απαιτεί progskeet, που εκτός από εμένα δεν γνωρίζω κάποιον άλλον που έχει. Και φυσικά dump που έχουν τραβηχτεί μόνο με αυτό για να μπορέσεις να το επαναφέρεις.
Ενώ το δεύτερο και με software dump με ένα e3 flasher που έχουν πολλοί από εδώ, μπορεί να γίνει πάλι λειτουργικό.

Από θέμα ανθεκτικότητας διαφωνώ συγκεκριμένα για το μοντέλο με τις 4usb το είχα και από χαζομάρα μου το χάλασα.Το είχα αλλάξει πριν από 3 χρόνια πάστες με mx4 και δούλευε ρολόι χωρίς να ανοίξω καν τα ihs από cpu και gpu και χωρίς fan mod.Επείσης το μοναδικό θέμα που μπορεί να βγάλουν και τα δύο σε φάση ylod είναι από τα nec/tokin chip τα οποία αλλάζουν με tantalum capacitor και ζει μετά το μηχάνημα για πάντα.Αν θέλει μόνο και μόνο να παίζει τα games του 3 στην τελική πουλάει και τα δύο και παίρνει ένα σλιμ το οποίο και θα καίει λιγότερο ρεύμα και χαμηλότερες θερμοκρασίες θα έχει και Φυσικά θα είναι ποιο θόρυβο.

Επεξ/σία από THE GG GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί η δική σου περίπτωση να είναι ξεχωριστή,
Αλλά αυτό που έχω δει εγώ και ειναι γενικός παραδεκτό από ελληνικά αλλά και κυρίως ξένα site είναι θέμα χρόνου να πάθουν YLOD τα 60αρια και τα 40ρια.
Η μόνη περίπτωση να γίνουν αξιόπιστα είναι με rebaling που περιέχει μόλυβδο αλλά και αυτό στην Ελλάδα δεν παίζει εκτός αν το κάνεις μόνος σου.
Τα δε 80αρια και 160αρια είναι μακράν ότι πιο αξιόπιστο στα fat μοντέλα.

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα, μου χαρίσανε ένα PS3 slim κ το θέλω για τον μικρό , γτ παίζει τα παιχνίδια της σειράς Lego . Έχει πάνω το νέο firmware 4.88, πέρασα ένα custom firmware , αλλά δε με αφήνει να περάσω multiman.

 

Επειδή γενικά δεν το έχω καθόλου με τις κονσόλες, έχω να ασχοληθώ από PS2, που μπορώ να βρω κάποιον αναλυτικο οδηγό να περάσω cwf; hen δεν περνάει ..ή τουλάχιστον δεν το χω καταφέρει εγώ . Είναι μοντέλο 2504b

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...