Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking v2 [PS3]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι με τις πρώτες εντυπώσεις από Evilnat. Πραγματικά πολύ ωραίο και τακτοποιημένο στα εργαλειάκια που χρειάζεται κάποιος.

Δε ξέρω αν έπραξα σωστά με την εγκατάσταση αλλά έβγαλα τον SSD, τον φόρμαρα τελείως σε υπολογιστή και μετά έκανα φρέσκια εγκατάσταση του 4.88.2 από στικάκι σε απόλυτα άδειο δίσκο.

Έχει και έτοιμες ωραίες ρυθμίσεις διαχείρισης ανεμιστήρα βάση θερμοκρασιών και κρατάει αρκετά δροσερή την κονσόλα.

Θα μου πάρει ώρες βέβαια να φορτώσω μέσω Wifi τα παιχνίδια αλλά είδα οτι τελικά σίγουρα πιο γρήγορο από usb2.0 και ίδιο σε ταχύτητα με το 100άρι Ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 505
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/12/2021 στις 9:54 ΜΜ, greekfragma είπε

Επανέρχομαι με τις πρώτες εντυπώσεις από Evilnat. Πραγματικά πολύ ωραίο και τακτοποιημένο στα εργαλειάκια που χρειάζεται κάποιος.

Δε ξέρω αν έπραξα σωστά με την εγκατάσταση αλλά έβγαλα τον SSD, τον φόρμαρα τελείως σε υπολογιστή και μετά έκανα φρέσκια εγκατάσταση του 4.88.2 από στικάκι σε απόλυτα άδειο δίσκο.

Έχει και έτοιμες ωραίες ρυθμίσεις διαχείρισης ανεμιστήρα βάση θερμοκρασιών και κρατάει αρκετά δροσερή την κονσόλα.

Θα μου πάρει ώρες βέβαια να φορτώσω μέσω Wifi τα παιχνίδια αλλά είδα οτι τελικά σίγουρα πιο γρήγορο από usb2.0 και ίδιο σε ταχύτητα με το 100άρι Ethernet.

Αμφιβαλω οτι ειναι ιδιο σε ταχυτητα με ethernet.

Εγω εχω καταληξει να τα κανω ολα iso,100 φορες πιο γρηγορο απο τα κλασσικα φακελακια.

Μηπως γνωριζεις τι παιζει με το wikistore?

Περασα licenses και το wiki στην evilnat 4.88.2 και δεν το εμφανιζει καν,μονο ενα φακελο "Playstation 3" ο οποιος βγαζει σφαλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η καλύτερη λύση που ειχα βρει, ηταν το ps3 net server σε nas/pc.

ειχα 700+ ps3 games σε φακέλους (οχι mame και emulation) και έτρεχε νεράκι.

Το μόνο θέμα ηταν το ατελείωτο scroll μεχρι να βρεις το παιχνίδι που ειναι προς το τέλος της αλφαβητου..

first world problems!

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prefuse είπε

η καλύτερη λύση που ειχα βρει, ηταν το ps3 net server σε nas/pc.

ειχα 700+ ps3 games σε φακέλους (οχι mame και emulation) και έτρεχε νεράκι.

Το μόνο θέμα ηταν το ατελείωτο scroll μεχρι να βρεις το παιχνίδι που ειναι προς το τέλος της αλφαβητου..

first world problems!

Δεν εβλεπε iso απο εκει;

Ειναι πολυ πιο γρηγορο να αντιγραφουν τα iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Δεν εβλεπε iso απο εκει;

Ειναι πολυ πιο γρηγορο να αντιγραφουν τα iso.

Τα iso είναι πιο δύστροπα αρχεία και δημιουργούσαν πρόβληματα. 

Πχ είχα δίσκο σε NTFS για να έχω τα iso γιατί σε fat32 δεν δέχεται αρχείο πάνω από 4gb αλλά είχα κολλήματα και αν θέλεις να πειράζεις κάτι πρέπει να  κάνεις unzip το iso και μετά πάλι iso. 

Ενώ ποτέ έβλεπε τον εξωτερικό δίσκο ποτέ όχι. Το Nas με ps3 net server μου έλυσε το πρόβλημα του NTFS με iso ή fat32 με φάκελο αλλά κάποια games πρέπει ή να τα βάλεις στον εσωτερικό σκληρό του ps3 ή να τα περάσεις από το ps3 splitter, λόγο 4gb limitation.

Γενικά έψαχνα τον πιο εύκολο τρόπο από την παραγωγή, στην κατανάλωση... Χωρίς μετατροπές και μεταφορές. 

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

Τα iso είναι πιο δύστροπα αρχεία και δημιουργούσαν πρόβληματα. 

Πχ είχα δίσκο σε NTFS για να έχω τα iso γιατί σε fat32 δεν δέχεται αρχείο πάνω από 4gb αλλά είχα κολλήματα και αν θέλεις να πειράζεις κάτι πρέπει να  κάνεις unzip το iso και μετά πάλι iso. 

Ενώ ποτέ έβλεπε τον εξωτερικό δίσκο ποτέ όχι. Το Nas με ps3 net server μου έλυσε το πρόβλημα του NTFS με iso ή fat32 με φάκελο αλλά κάποια games πρέπει ή να τα βάλεις στον εσωτερικό σκληρό του ps3 ή να τα περάσεις από το ps3 splitter, λόγο 4gb limitation.

Γενικά έψαχνα τον πιο εύκολο τρόπο από την παραγωγή, στην κατανάλωση... Χωρίς μετατροπές και μεταφορές. 

 

Οι δισκοι το εχουν αυτο,και ειναι και πολυ αργοι.
Εγω  δεν πειραζω τιποτα,οτι update μπορει να γινει ,μετα ISO και απλα τα περναω στο 1/3 του χρονου σε οτι κονσολα μου φερνουν για τσιπαρισμα.

Ειδικα εκεινα τα ΗΕΝ,απιστευτη ταλαιπωρια,μονιμως dc,σφαλματα,καθυστερησεις,με το iso ολα μπαμ μπαμ!

Ολα αυτα με ftp παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

cech 3004a

δε διαβάζει δισκάκια και από ότι βλέπω παίρνει μόνο ΗΑΝ.

μου το φερε μια φίλη μπας και το στρώσω.

τι λέτε να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, greekfragma είπε

cech 3004a

δε διαβάζει δισκάκια και από ότι βλέπω παίρνει μόνο ΗΑΝ.

μου το φερε μια φίλη μπας και το στρώσω.

τι λέτε να γίνει;

HEN οχι HAN 

ακολουθεις διαδικασια Mr Mario Youtube και παιζει απο σκληρο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ps3 slim ατσιπαριστο ξαφνικά έπεσε νεκρό σαν να μην παίρνει καθόλου ρεύμα. Τι μπορεί να είναι; Οικονομικό μαγαζί Αθήνα να το δει ξέρει καποιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kanaris123 είπε

Ps3 slim ατσιπαριστο ξαφνικά έπεσε νεκρό σαν να μην παίρνει καθόλου ρεύμα. Τι μπορεί να είναι; Οικονομικό μαγαζί Αθήνα να το δει ξέρει καποιος; 

Ίσως τροφοδοτικό.

Μόνο The Console Club.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kanaris123 είπε

Ps3 slim ατσιπαριστο ξαφνικά έπεσε νεκρό σαν να μην παίρνει καθόλου ρεύμα. Τι μπορεί να είναι; Οικονομικό μαγαζί Αθήνα να το δει ξέρει καποιος; 

Δοκίμασε κατά αρχάς και ένα άλλο καλώδιο ρεύματος διαφορετικά είναι τροφοδοτικό. Λίγο δύσκολο γιατί δεν καίγεται εύκολα αλλά ποτέ δε ξέρεις.
Τώρα για μαγαζιά θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς.
Ειδικά το modchips μακριά αν αγαπάς την κονσόλα σου (δεν θέλω να πω κάτι άλλο για αυτούς)
Τώρα αν στο φτιάξουν κάπου, θα πληρώσεις όσο μια μεταχειρισμένη κονσόλα.
Σκέψου πως το τροφοδροτικό στην καλύτερη ένα μεταχειρισμένο είναι 30€ με 40€ συν εργασία
Οπότε ίσως είναι καλύτερα να χτυπήσεις μια μεταχειρισμένη βρίσκεις με κάνα εβδομηνταρι ή ογδονταρι και θα σου μείνει η δική σου για κανένα ανταλλακτικό

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kanaris123 είπε

Ps3 slim ατσιπαριστο ξαφνικά έπεσε νεκρό σαν να μην παίρνει καθόλου ρεύμα. Τι μπορεί να είναι; Οικονομικό μαγαζί Αθήνα να το δει ξέρει καποιος; 

Πες μου τι κονσόλα έχεις. Γράψε το μοντέλο να δω μήπως έχω στα ανταλλακτικά μου γιατι ασχολούμαι με επισκευές και στο κάνω δώρο εφόσον δουλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, έχω ενα PS3 Slim 250gb με περασμένο το Rebug 4.81 (απ όσο νομίζω) με ενεργοποιημένo webman κλπ. Επειδή βλέπω πως ο σκληρός μας αφήνει χρόνους, είχα αγοράσει πρόσφατα έναν ssd 256gb τον οποίο τελικά δεν χρησιμοποιεισα ποτέ. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω τον σκληρό χωρίς να χάσω τίποτα από την κονσόλα δηλαδή profiles, saves games κλπ? 

Επεξ/σία από Arikado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Arikado είπε

Παιδιά καλησπέρα, έχω ενα PS3 Slim 250gb με περασμένο το Rebug 4.81 (απ όσο νομίζω) με ενεργοποιημένo webman κλπ. Επειδή βλέπω πως ο σκληρός μας αφήνει χρόνους, είχα αγοράσει πρόσφατα έναν ssd 256gb τον οποίο τελικά δεν χρησιμοποιεισα ποτέ. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω τον σκληρό χωρίς να χάσω τίποτα από την κονσόλα δηλαδή profiles, saves games κλπ? 

Κάνε backup saves σε ενα usb αναγκαστικά.

Προφίλ το ξαναβαζεις και παιχνίδια τα ξαναπερνας.

Δεν υπάρχει άλλη λύση.

Βγάλε τον σκληρό και δοκίμασε τον με hard disk sentinel να τσεκαρεις υγεία.

Αν έχει θέμα,τον κουμπωνεις και περνάς λογισμικό,webman multiman με usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...