Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, logistoulis said:

αναρωτιέμαι τι ποσοστό των ιαπωνικών τίτλων καταλήγει τελικά εκεί , ειδικά στα jrpg

και το astral chain που παίζω τώρα προς τα κει το πάει μου φαίνεται..

Σε κάθε manga/anime που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να καταστρέφεται ο κόσμος στο φινάλε. :P

Επεξ/σία από Malthador
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σε κάθε manga/anime που σέβεται τον εαυτό του οφείλει να καταστρέφεται ο κόσμος στο φινάλε. :P

ρε συ εδώ έπαιζα persona 5 αμέριμνος και ξαφνικά μπήκαμε στα απόκρυφα ευαγγέλια με τον ψεύτικο θεό, τον satanael κτλ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Fulgore said:

Τότε γιατί το physical θα κοστίζει το ίδιο με τις άλλες κονσόλες; Αφού έχουν επιπλέον έξοδα παραγωγής και εκτύπωσης οπτικών δίσκων στα twins.

Κάπως έτσι καταρρέει το επιχείρημα με το Nintendo tax ας πούμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2020 στις 11:16 ΠΜ, SoFGR είπε

 η μεταφορα του xcom 2  btw βγηκε λιιιιιγο καλυτερη απο αυτο που φοβομουνα, εχει καμποσο stutter σε κατι φασεις, το loading ειναι οριακα παναργο, πολλες φορες το framerate πεφτει απο τα 30fps στα 20something, καποιες  σκιες πιξελιαζουν ασχημα και το 720p παει περιπατο λογω dynamic resolution, ολα αυτα σε handheld  mode  παντα ^ 

αμα ειχαμε ακομα καραντινα εννοειται πως θα επαιρνα την εκδοση για  PC που παιζει στα κλειδαδικα  λιγοτερο απο 15 ευρω ΜΑΖΙ με το WOTC expansion ! τωρα που παιζω παλι "στο ποδι" η εκδοση για  switch ειναι μονοδρομος  😕  διαβαζω btw οτι το πρωτο xcom στο vita ητανε ακομα χειροτερο port.

update :  βρηκα λιγο  χρονο (ειμαι με   5 ωρες υπνο δηλαδη xD )  και το δοκιμασα χθες στο dock,   η TV ειναι μια 40αρα bravia full hd του 2008 - αυτη χρησιμοποιω συνηθως ...

προφανως δεν τρεχει στα 1080p αλλα βλεπεται ευχαριστα,  υπαρχει θολουρα αλλα οχι σε βαθμο που να κατανταει ενοχλητικη,  το framerate στην αποστολη που επαιξα ητανε κοντα στα 30frames  συνεχεια, επισης δεν ετυχε να μου κατσει stutter  ( unreal engine ειναι αυτη ... )  αυτη τη φορα, γενικα  εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ενοχλει πολυ  περισσοτερο  η πτωση της αναλυσης οταν εισαι undocked  παρα οταν εισαι με το dock,  βεβαια δεν μου εχω τυχει ακομα  να  δω καποιο game να πεφτει στα 504p docked οπως το xenoblade :P 

btw οταν ειμαι undocked το συγκεκριμενο game ζεσταινει την ταμπλετα αρκετα ... μου εκατσε ενα ωραιοτατο crash σε μια καπως βαρια αποστολη οπου πρεπει να σωσεις 2 ατομα πριν σας περικυκλωσουν  τα ζομπια ...  εκει που επαιζε το δευτερο cutscene εβγαλε "software error" και αναγκαστηκα να  ανοιξω παλι το game απο την αρχη, στο τσακ ειμουνα να τα πρηξω σε κανενα  support και να ζητησω refund ! επισης οση ωρα ητανε στο dock το ανεμιστηρι εκανε σαν τρελο, πραγματικα δεν το εχω ξανακουσει ετσι !!  ειμαι περιεργος να δω τι συμπεριφορα  εχει ενα τετοιο game σε switch v2  λογω χαμηλοτερου TDP ...  αυτο που  δεν εχω χωνεψει ακομα ειναι η  αδυναμια να τραβηξεις βιντεο ( προφανως γιατι τα 4gb ram ειναι τιγκα την ιδια  ωρα  )  κατι που συνηθιζα να κανω  σε hard west  + mario rabbids οπου μου τυχαινε κανα  "κουλο" και ηθελα να το αποθηκευσω για να το μοιραστω αργοτερα, εδω να υπενθυμισω πως η θολουρα που υπαρχει στο xcom  θα ξενισει αρκετους που εχουν "κακομαθει" στην native αναλυση που τρεχουν τα 2 παραπανω games,  προσωπικα το ανεχομαι γιατι δεν μπορω να κανω και αλλιως  : /

Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τότε γιατί το physical θα κοστίζει το ίδιο με τις άλλες κονσόλες; Αφού έχουν επιπλέον έξοδα παραγωγής και εκτύπωσης οπτικών δίσκων στα twins.

Κάπως έτσι καταρρέει το επιχείρημα με το Nintendo tax ας πούμε.

Το κουτί και το χαρτάκι με το κωδικό κοστίζουν, στα twins κοστίζουν λιγότερο απλά εκεί είναι πιο ακριβό το bluray και έτσι φτάνουμε να έχουν ίδιο κόστος τα physical και στις 3 κονσόλες. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Malthador είπε

Hollow Knight και Cuphead. Ειδικά στο Cuphead η τρίτη φάση του Dr. Kahl's Robot δεν έβγαινε με τίποτα, πρέπει να είχα χάσει 250-300 φορές μόνο στο Phase 3. Το προσπαθούσα σκάρτες δυο ώρες σερί και είχα δεινοπαθήσει μιλάμε, ώσπου βαρέθηκα, πήγα για ύπνο και το προσπάθησα για λίγο στο κρεβάτι σε handheld και -ω του θαύματος- μετά από καμιά 20αριά ψόφους το έβγαλα.

Φαντάζομαι σε όποιο platformer χρειάζεται μηδενικό lag θα έχει πρόβλημα το Pro Controller και τα συναφή.

Το σκέφτηκα ότι θα έλεγες το Cuphead, δεν το έχω ακουμπήσει ακόμα αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι ζόρικο με lag (που είναι έτσι κι αλλιώς). Πάντως στο Hollow Knight δεν φάνηκε απαγορευτικό το lag, επίσης έπαιξα ολόκληρο το Donkey Kong Tropical Freeze με το Pro Controller και δεν με ενόχλησε τίποτα.

16 ώρες πριν, stormrain είπε

Βλεπω σε προσφορά το Little Nightmares, λεει τιποτα?

Το περίμενα από την ανακοίνωσή του αλλά αφού το έπαιξα βρίσκομαι στην αντίπερα όχθη από τους υπόλοιπους καθώς με απογοήτευσε αρκετά. Όντως είναι στο platform/puzzle στυλ των Limbo και Inside με αντίστοιχα αφαιρετική ιστορία αλλά για μένα του έλειπε η φρεσκάδα που έφεραν αυτά τα δύο. Δεν θεωρώ ότι είναι κακό game, περισσότερο επιτηδευμένο θα το περιέγραφα, πρωτίστως για την ιστορία του. Θα το πρότεινα μόνο σε έκπτωση και εφόσον έχεις παίξει Limbo και Inside και ψάχνεις κάτι αντίστοιχο.

14 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

η έκδοση του switch έχει και σενάρια που δεν υπάρχουν αλλού

Είναι ένα DLC με 3 μικρές ιστορίες, νομίζω σε όλες τις πλατφόρμες υπάρχουν, τουλάχιστον σίγουρα στο Steam που το έχω και εκεί.

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Θα το πρότεινα μόνο σε έκπτωση και εφόσον έχεις παίξει Limbo και Inside και ψάχνεις κάτι αντίστοιχο.

Η τρέχουσα προσφορά των 9,5 ευρώ είναι lowest price ever, οπότε δεν νομίζω να πάει πιο κάτω, τουλάχιστον όχι σύντομα. Όσο και να μου αρέσει το παιχνίδι, όταν είναι το πολύ 6-7 ώρες μαζί με τα DLC για μένα είναι αυτομάτως no-buy γιατί δεν πιάνει το rate του "τουλάχιστον 1 ώρα/ευρώ" που έχω ορίσει αυθαίρετα.

Ισχύει πάντως ότι είναι επιτηδευμένο, πολύ εύστοχη περιγραφή. Γιατί σε σχέση με αντίστοιχα παιχνίδια αυτό βασίζεται περισσότερο στα γραφικά και την ατμόσφαιρα παρά στο gameplay.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nzeppos είπε

 "τουλάχιστον 1 ώρα/ευρώ" που έχω ορίσει αυθαίρετα.

 

Κι εγώ αυτό το αυθαίρετο όριο έχω ορίσει για κάποιο λόγο , αν και σε πολλές περιπτώσεις φυσικά και το παραβλέπω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι τεχνικό.

By default δεν γίνεται απενεργοποίηση η κονσόλα αλλά μπαίνει σε sleep mode όταν τελειώσεις και θες να την κλείσεις. Αυτό έχει σημασία αν το αφήσουμε έτσι η αν την κλείνουμε τελείως ?

Επίσης αντιλαμβάνομαι ότι φορτίζει όσο είναι καθισμένη στο dock. Αν είναι μόνιμα στο dock δημιουργούμε κάποιο πρόβλημα στην μπαταρία ? Πρέπει να το βγάζουμε που και που να αδειάζει?

Ίδια ερώτηση και για τα joycons και για την μπαταρία τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, petran91 είπε

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι τεχνικό.

By default δεν γίνεται απενεργοποίηση η κονσόλα αλλά μπαίνει σε sleep mode όταν τελειώσεις και θες να την κλείσεις. Αυτό έχει σημασία αν το αφήσουμε έτσι η αν την κλείνουμε τελείως ?

Επίσης αντιλαμβάνομαι ότι φορτίζει όσο είναι καθισμένη στο dock. Αν είναι μόνιμα στο dock δημιουργούμε κάποιο πρόβλημα στην μπαταρία ? Πρέπει να το βγάζουμε που και που να αδειάζει?

Ίδια ερώτηση και για τα joycons και για την μπαταρία τους.

όλες οι σύγχρονες συσκευές έχουν προστασία από την υπερφόρτιση και παράλληλα  δεν  αφήνουν τη μπαταρία να πέσει ώστε να υπάρχει φθορά (κάτι που ενδεχομένως θα γίνει αν το σβήσεις για καιρό τελείως) , όταν είναι εκεί στο 100% συνέχεια γίνεται η κατάλληλη φασούλα , δεν δίνει συνέχεια ρεύμα αλλά δίνει ανά διαστήματα να μην πέσει 

άρα πάνω στο ντοκ δεν θα πάθει ποτέ τίποτα με βάση τη λογική

 

τώρα οσο για το να αδειάζει, τι να σου πω.. εγώ το χρησιμοποιώ και σαν φορητό  άρα το πάω συχνά πυκνά στο 40αρι ή και πιο κάτω πριν το ξαναφορτίσω, η χρήση του φορητού που κάνω δεν αφορά πάνω από το 20% συνήθως αλλά υπάρχει 

 

τέλος όσο για το σβήσιμο τελείως το θεωρώ  περιττό, η λογική του switch είναι σαν αυτή του κινητού ή τάμπλετ δεν υπάρχει λόγος να σβήσουν ποτέ 

 

πού και πού καμιά επανεκκίνηση του βαράω (με τη λογική των κινητών.. ) για να μην φάει κάνα σκάλωμα , αλλά δεν είναι android είναι λιγότερο φορτωμένο ούτε τρέχει πολλά πράγματα ταυτόχρονα να γεμίσει η ραμ 

 

αυτό που δεν έχω τσεκάρει είναι αν διόρθωσαν ένα "πρόβλημα" που προέκυψε, ότι αν έμενε σβηστό σε ethernet ζεσταινόταν (ανέβαζε ρολόγια χωρίς να δουλεύει ο ανεμιστήρας), πράγμα που δεν με έκανε να αισθάνομαι ωραία για μακροβιότητα

 

έχω βάλει μόλις μπαίνει σε sleep να αποσυνδέεται από ethernet, αλλά είναι ενοχλητικό που κάθε φορά που θελω online πάω και συνδέομαι χειροκίνητα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

τέλος όσο για το σβήσιμο τελείως το θεωρώ  περιττό, η λογική του switch είναι σαν αυτή του κινητού ή τάμπλετ δεν υπάρχει λόγος να σβήσουν ποτέ 

Αυτό. Είμαι συνηθισμένος σε λογική κονσόλας ps4-xbox ή και PC που λογικά τα κλείνουμε όταν τελειώσουμε. Η φάση του switch είναι πρωτόγνωρη για μένα, σε σημείο που ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει handheld. Θα γίνει και αυτό όταν έρθει το τζαμάκι βέβαια.

Σε άλλα νέα έχει αρχίσει και μου αρέσει επικίνδυνα το Odyssey και δεν του το είχα στην αρχή. Ένα joycon στο κάθε χέρι όπως πρότεινε και ένας φίλος παραπάνω, βουλιάζω καναπέ και χαλαρώνω. Είναι και δυσκολούτσικο (για έναν πολύ casual gamer σαν εμένα) σε κάποια σημεία και το κάνει πιο ενδιαφέρον ακόμα.
Μετά το N64 που είχε φίλος γύρω στο 2000 και λιώναμε mario είναι η πρώτη μου επαφή με κονσόλα της nintendo στην τηλεόραση (γιατί είχα και το gb μου, μόνο για pokemon βέβαια), και βλέπω ότι μέσα από τα παιχνίδια της δίνει κάτι που οι άλλοι παίχτες (Sony kai Microsoft) στις κονσόλες δεν το έχουν. Αυτήν την χαλαρωτική pure διασκέδαση.

Επεξ/σία από petran91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, petran91 είπε

Αυτό. Είμαι συνηθισμένος σε λογική κονσόλας ps4-xbox ή και PC που λογικά τα κλείνουμε όταν τελειώσουμε. Η φάση του switch είναι πρωτόγνωρη για μένα, σε σημείο που ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει handheld. Θα γίνει και αυτό όταν έρθει το τζαμάκι βέβαια.

Σε άλλα νέα έχει αρχίσει και μου αρέσει επικίνδυνα το Odyssey και δεν του το είχα στην αρχή. Ένα joycon στο κάθε χέρι όπως πρότεινε και ένας φίλος παραπάνω, βουλιάζω καναπέ και χαλαρώνω. Είναι και δυσκολούτσικο (για έναν πολύ casual gamer σαν εμένα) σε κάποια σημεία και το κάνει πιο ενδιαφέρον ακόμα.
Μετά το N64 που είχε φίλος γύρω στο 2000 και λιώναμε mario είναι η πρώτη μου επαφή με κονσόλα της nintendo στην τηλεόραση (γιατί είχα και το gb μου, μόνο για pokemon βέβαια), και βλέπω ότι μέσα από τα παιχνίδια της δίνει κάτι που οι άλλοι παίχτες (Sony kai Microsoft) στις κονσόλες δεν το έχουν. Αυτήν την χαλαρωτική pure διασκέδαση.

το odyssey ειλικρινά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι του switch και ας μην είναι το αγαπήμενο μου (είναι στο top 5 βέβαια)

 

είναι "άρτιο" από σχεδόν όλες τις απόψεις και εθιστικό, θα λες κάτσε να μαζέψω 5-6 φεγγάρια τώρα που έχω χρόνο πριν κοιμηθώ θα καταλήγεις να μαζεύεις 30 , ύπνος στις 3 και την άλλη μέρα ερείπιο 

επίσης δοκίμασε και στο κρεβάτι σκεπασμένος με παπλωματάκι ή ξάπλα σε κάναν καναπέ κάπου μες στο σπίτι και θα καταλάβεις γιατί το switch δεν έχει σχέση με τις άλλες κονσόλες 

 

εγώ πλέον το παίρνω και έξω όταν περιμένω κάπου, πχ έπαιζα τις προάλλες που περίμενα στο αυτοκίνητο μες στη μέση της γλυφάδας 

 

θέλω να το παίρνω και όταν περιμένω κάποιον σε καφετέρια ας πούμε, αλλά η γυναίκα μου απαγορεύει , ανέχεται που βγαίνω έξω σαν 15χρονο αλλά δεν θέλει να ολοκληρώσω την εικόνα 

 

γιατί έχει και το φοβερό πώς ό,τι και αν κάνεις και ας μην έχεις κάνει πρόσφατα save το βάζεις σε sleep και συνεχίζεις από κει που ήσουν, ανά πάσα στιγμή διακόπτεις και ανά πάσα στιγμή συνεχίζεις 

 

απλά θες και μια θήκη μεταφοράς αν και το έχω χωρέσει σε πλαϊνή τσέπη βερμούδας, το τάμπλετ στη μία και τα joycons στην απέναντι 

πάω σε σπίτι φίλου, αρχίζω και παίζω κάποια στιγμή (επειδή έπαιζα μάριο ) το βάζω σε τραπέζι βγάζω τα joycons για να κάνω πράγματα με motion control, κάπου εκεί με κοιτούσαν περίεργα οι άλλοι αλλά που να καταλάβουν, μέχρι apex φτάνουν 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...