Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Μιας και το έφερε η κουβέντα με το RFA, έχετε βάλει κάτι κάτω στο πάτωμα για να τρέχετε; Φαντάζομαι ένα απλό αντιολισθητικό yoga mat θα κάνει δουλειά;

Eγω ειμαι με yoga mat οπως ειπες και ειναι ανετο για επιτοπιο. Σιγουρα τα αθλητικα ειναι καλυτερα υποψιαζομαι, αλλα τα αποφευγω στο σημειο που εχω το dock.

Παρεμπιπτοντως ειχες γραψει σε προηγουμενο ποστ κατι για sleeves, εχεις περισσοτερες πληροφοριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, nzeppos είπε

Φίλε 26ska, συγγνώμη για το hijack. Άλλωστε δεν σου είπα από ΠΟΥ να την πάρεις, αλλά έδωσα ένα link για την κάρτα που προτείνω γενικά με βάση όσα έχω διαβάσει.

Ο χαρακτηρισμός "φαρμακείο" ήταν λάθος γιατί δεν έψαξα καλά.

Δεν υπάρχει θεμα....Σιγα τα ωα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, najinblue3 said:

Τι διαφορα εχει με την εκδοση του 3ds? Δεν το πολυεψαξα tbh

Η έκδοση του N3DS ήταν ίδια με του Wii με πολλά assets πετσοκομμένα. Το game δεν βλεπόταν στο N3DS.

Η έκδοση του NSw είναι πολύ αναβαθμισμένη, κατ' αρχάς σε γραφικά και ήχο, όλο το soundtrack το έχουν ηχογραφήσει από την αρχή, ενώ όλα τα μοντέλα είναι δουλεμένα αναλυτικότερα. Σεναριακά στο base game δεν έχει αλλάξει κάτι, έχουν προσθέσει ένα ένα after-game scenario, έναν δεύτερο επίλογο αν θες, κάτι σαν το Torna φαντάζομαι. Στο gameplay είναι που έχει μεγάλες αλλαγές, με κυριότερη την προσθήκη του Expert Mode. Μπορείς να χαμηλώνεις level το party σου για να γίνεται το game πιο challenging.

21 minutes ago, papp0us said:

Επειδή δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για 35 ώρες εισαγωγή, το XC έχει το ίδιο learning curve με το 2; Δηλαδή θα φάω καμια 40αρια ώρες για να αρχίσω να βλέπω κομμάτια της ιστορίας και του Gameplay?

Η ιστορία ξεκινάει κατευθείαν, μέσα στις πρώτες ώρες καταλαβαίνεις πάνω κάτω τι παίζει και συνδέεις κομμάτια του puzzle. Δεν έχει το learning curve του XC2, αλλά σίγουρα κάθε νέος char χρειάζεται εκμάθηση, εκτός κι αν θες να παίζεις στο casual mode για να δεις μόνο την ιστορία, πράγμα που δεν αξίζει, καλύτερα να κάτσεις να δεις κανένα anime.

Επεξ/σία από Malthador
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Η ιστορία ξεκινάει κατευθείαν, μέσα στις πρώτες ώρες καταλαβαίνεις πάνω κάτω τι παίζει και συνδέεις κομμάτια του puzzle. Δεν έχει το learning curve του XC2, αλλά σίγουρα κάθε νέος char χρειάζεται εκμάθηση, εκτός κι αν θες να παίζεις στο casual mode για να δεις μόνο την ιστορία, πράγμα που δεν αξίζει, καλύτερα να κάτσεις να δεις κανένα anime.

Δεν έχω πρόβλημα να φάω και 100 ώρες για να τους μάθω, στο XC2 με ενόχλησε που επι 40 ώρες απλά πήγαινα πάνω κάτω χωρίς σκοπό, και χωρίς ιδιαίτερες διαφορές στο Gameplay. Μετα απο το 40ωρο πήρε φωτιά, αλλα δεν θα ήθελα να κάνω κύκλους 40 ώρες πάλι για να πάρει μπρος. Αν είναι έτσι να τσιμπήσω τώρα το Valkyria Chronicles 4 που στις 40-50 ώρες θα το βγάλω όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Η έκδοση του N3DS ήταν ίδια με του Wii με πολλά assets πετσοκομμένα. Το game δεν βλεπόταν στο N3DS.

Η έκδοση του NSw είναι πολύ αναβαθμισμένη, κατ' αρχάς σε γραφικά και ήχο, όλο το soundtrack το έχουν ηχογραφήσει από την αρχή, ενώ όλα τα μοντέλα είναι δουλεμένα αναλυτικότερα. Σεναριακά στο base game δεν έχει αλλάξει κάτι, έχουν προσθέσει ένα ένα after-game scenario, έναν δεύτερο επίλογο αν θες, κάτι σαν το Torna φαντάζομαι. Στο gameplay είναι που έχει μεγάλες αλλαγές, με κυριότερη την προσθήκη του Expert Mode. Μπορείς να χαμηλώνεις level το party σου για να γίνεται το game πιο challenging.

 

Εγω μια χαρα το βρηκα στο 3ds, σε καμια περιπτωση "δεν βλεποταν" δεν θα το χαρακτηριζα, οπως ειναι το outer worlds. Αφου ειναι το ιδιο και δε προσφερει τιποτα, το προσπερναω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν έχω πρόβλημα να φάω και 100 ώρες για να τους μάθω, στο XC2 με ενόχλησε που επι 40 ώρες απλά πήγαινα πάνω κάτω χωρίς σκοπό, και χωρίς ιδιαίτερες διαφορές στο Gameplay. Μετα απο το 40ωρο πήρε φωτιά, αλλα δεν θα ήθελα να κάνω κύκλους 40 ώρες πάλι για να πάρει μπρος. Αν είναι έτσι να τσιμπήσω τώρα το Valkyria Chronicles 4 που στις 40-50 ώρες θα το βγάλω όλο.

κοίτα τα jrpg έτσι είναι σχεδόν όλα από την εποχή τoυ final fantasy 7. Εχουν μεγάλο διάστημα για να σου δείξουν όλα τα κομμάτια του gameplay τους. Τώρα το Valkyria είναι τελείως διαφορετικό είδος και γιαυτό το gameplay του είναι ανοιχτό με την μια. 

Μια και παίζω και τα δύο game και δύο είναι φοβερά παιχνίδια αλλά με διαφορετικό τελείως gameplay και διαφορετικό είδος φυσικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

κοίτα τα jrpg έτσι είναι σχεδόν όλα από την εποχή τoυ final fantasy 7. Εχουν μεγάλο διάστημα για να σου δείξουν όλα τα κομμάτια του gameplay τους. Τώρα το Valkyria είναι τελείως διαφορετικό είδος και γιαυτό το gameplay του είναι ανοιχτό με την μια. 

Μια και παίζω και τα δύο game και δύο είναι φοβερά παιχνίδια αλλά με διαφορετικό τελείως gameplay και διαφορετικό είδος φυσικά. 

Μωρε δεν παίζω και τίποτα άλλο, κατα βάση jrpgs παίζω, ξέρω τι γίνεται. Δε με απασχολεί το να θέλει 200 ώρες να το τελειώσεις, και 100 ώρες για να ξεκλειδώσεις το τελευταίο κομμάτι του Gameplay π.χ. Συγκεκριμένα το ΧC2 με προβλήμάτισε γιατι το πρώτο κομμάτι δεν είναι "αργό" είναι νεκρό. Δε σου πετάει ένα ξεροκόμματο για να συνεχίσεις κάτι. Ας δίνει έναν χαρακτήρα κάθε 25 ώρες Gameplay, αρκεί να μου δίνει σπρώξιμο να τις φάω αυτές τις 25 ώρες. Θες με νέα κομμάτια gameplay, θες με ιστορία, με κάτι. Να μη με έχει στο περίμενε. Και το DQ 11 35 ώρες ίσα που έχει ξύσει την ιστορία, αλλα σου δίνει λόγους να το συνεχίσεις.

Το ΧC2 ήταν το πρώτο παιχνίδι που παρατρίχα να παρατήσω παρότι είχα περάσει τις 30 ώρες. Ευτυχώς δεν το έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papp0us είπε

Δεν έχω πρόβλημα να φάω και 100 ώρες για να τους μάθω, στο XC2 με ενόχλησε που επι 40 ώρες απλά πήγαινα πάνω κάτω χωρίς σκοπό, και χωρίς ιδιαίτερες διαφορές στο Gameplay. Μετα απο το 40ωρο πήρε φωτιά, αλλα δεν θα ήθελα να κάνω κύκλους 40 ώρες πάλι για να πάρει μπρος. Αν είναι έτσι να τσιμπήσω τώρα το Valkyria Chronicles 4 που στις 40-50 ώρες θα το βγάλω όλο.

Αυτό το Xenoblade είναι το πιο εύκολο να μπεις. Δεν θα χρειαστείς 40 ώρες για να μάθεις τα εσωτερικά τους όπως το X και 2, σε αυτό εδώ μέσα σε 10 ώρες θα είσαι έτοιμος αλλά όπως ήδη ειπώθηκε θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο στον κάθε χαρακτήρα ξεχωριστά όπως σου έρχονται στο story γιατί θα πρέπει να μάθεις πότε και ποιον να ελέγχεις εσύ γιατί το παιχνίδι από κάποιο σημείο και έπειτα γίνεται εξαιρετικά απαιτητικό στο σύστημα μάχης. Εχει απότομο difficulty spike σε συγκεκριμένο σημείο που μόνο ανεβαίνει από εκεί και έπειτα οπότε αν δεν είσαι προετοιμασμένος και γνώστης κάποιων μηχανισμών θα τα βρεις σίγουρα σκούρα. Το Valkyria Chronicles δεν είναι καν στο ίδιο μήκος κύματος, είναι mission based turn based strategy παιχνίδι οπότε δεν έχει σχέση με RPG. Η ιστορία μπαίνει επίσης πολύ γρήγορα στο ψητό και παρόλο που είναι τεράστια μένει στο θέμα. 

Είχα κάνει αντίστοιχη βαθμολόγηση για όλες τις ιστορίες των Xenoblade games και έχω πει ότι και τα 3 Xenoblade έχουν 10/10 ιστορία και το καθένα για τους δικούς του λόγους. Με σειρά για εμένα X, 1, 2. Αντε με το καλό τώρα μετά από αυτό να μας δώσουν μεταφορά του Χ στο switch και αν έχουν τον Θεό τους (pun intended) να μας δώσουν και το Χ2 σε κάποια φάση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Το Valkyria Chronicles δεν είναι καν στο ίδιο μήκος κύματος, είναι mission based turn based strategy παιχνίδι οπότε δεν έχει σχέση με RPG. Η ιστορία μπαίνει επίσης πολύ γρήγορα στο ψητό και παρόλο που είναι τεράστια μένει στο θέμα. 

Δεν τα συγκρίνω, απλά τα έχω και τα δυο στη λίστα. Και λέω οτι αν είναι σαν το XC2, προτιμώ σε ατή τη φάση, οι 50 ώρες που θα ρίξω να είναι για ένα παιχνίδι που θα τελειώσω, και όχι ένα που θα χρειαστούν τόσες για να με βάλουν στο νόημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stormrain είπε

Eγω ειμαι με yoga mat οπως ειπες και ειναι ανετο για επιτοπιο. Σιγουρα τα αθλητικα ειναι καλυτερα υποψιαζομαι, αλλα τα αποφευγω στο σημειο που εχω το dock.

Παρεμπιπτοντως ειχες γραψει σε προηγουμενο ποστ κατι για sleeves, εχεις περισσοτερες πληροφοριες?

Μου φαίνεται θα δοκιμάσω πρώτα με αθλητικά κι αν την παλέψω θα μείνω εκεί, γιατί το mat δεν νομίζω να το χρησιμοποιήσω για κάτι άλλο και δεν είναι ιδιαίτερο φτηνό. Γενικά αν κατάλαβα καλά ο συνδυασμός μάλλον είναι είτε mat είτε αθλητικά, γιατί να χοροπηδάει κάποιος ξυπόλυτος ή έστω μόνο με κάλτσες σε σκληρή επιφάνεια μάλλον δεν είναι καλή ιδέα μετά από κάποια ηλικία. 

Όσο για τα sleeves, πρακτικά είναι ύφασμα microfiber σαν κάλτσα που εφαρμόζεται στη μπροστινή μεριά του Dock ώστε να αποφεύγονται οι γρατζουνιές στα βάλε-βγάλε της οθόνης αλλά και να ομορφαίνει το ίδιο το dock. Ορίστε ένα παράδειγμα: https://www.amazon.com/Sleeve-Microfiber-Backing-Nintendo-Switch/dp/B06XH8D4XP

Εγώ βέβαια παρήγγειλα ένα σκέτο μαύρο με 5 ευρώ. Μέχρι να έρθει έχω βάλει πρόχειρα ένα πανάκι από γυαλιά ηλίου. Φαντάζομαι το μόνο μειονέκτημα ενός sleeve μπορεί να είναι η πιθανή αύξηση θερμοκρασίας, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κανένα ιδιαίτερο θέμα. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...