Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκει μας καταντησε η nintendo,να περιμενουμε το βραδυ την παρουσιαση της sony μπας και δουμε τιποτα ενδιαφερον.Bεβαια περισσοτερο με ενδιαφερει να δειξει το eldin ring και τιποτα αλλο.

Ειπαμε τα εχουν  βρει δυσκολα με το covid αλλα ουτε μια ενημερωση?

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Εκει μας καταντησε η nintendo,να περιμενουμε το βραδυ την παρουσιαση της sony μπας και δουμε τιποτα ενδιαφερον.Bεβαια περισσοτερο με ενδιαφερει να δειξει το eldin ring και τιποτα αλλο.

Ειπαμε τα εχουν  βρει δυσκολα με το covid αλλα ουτε μια ενημερωση?

Εχω την εντύπωση ότι είναι τόσο, ναι. Στην Ιαπωνία δεν υπάρχει το work from home που υπάρχει εδώ σε εμάς. Εν μέσω lockdown κυριολεκτικά στον τομέα αυτό όλα παραλύουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SoFGR είπε

 

απο την αλλη ομως τα low res textures χτυπανε λιγοτερο ασχημα σε συγκριση με την 40αρα ... οπως και να'χει παραγγειλα  ηδη  μια rx 570 για το PC της δουλειας ετσι ωστε να παιζω τον ιδιο  τιτλο εστω και 1-2 ωρες την ημερα στα κλεφτα ( καπου 13 ευρω βγαινει το κλειδι του xcom 2 μαζι με το αλλο κλειδι για το  WOTC )  η εκδοση για switch αποδειχθηκε ενα ακριβο demo  οπως και το ιδιο το switch σε κατι τετοια παιχνιδια αποδειχθηκε "potato pc emulator" - πραγματικα το xcom το τρεχει  σαν το PC ενος φιλου με dual core μηχανικο δισκο  και 750ti ... 

 

Εχουμε ακριβώς την ίδια άποψη!

Και εξηγούμαι συντόμως.

Εχω το game εδώ και δύο χρόνια στο steam και αξιοπρεπέστατο Pc για να το τρέξω maxarismeno, αλλα δφεν το επιχειρούσα λόγω πολύωρης απουσίας από το σπίτι και μη δυνατότητας να βρω χρόνο για να το λιώσω.

Πριν ανακοινωθεί έλεγα μέσα μου, περίμενε θα το βγάλουν στο switch και θα το λιώσεις....

Ανακοινωνουν τη έκδοση switch και λέω εδώ είσαι θα γίνει χαμός.......περιμένω λοιπόν δύο μήνες χεσμένος από χαρά..... που επιτέλους θα το λιώσω.

ΕΥΤΥΧΩΣ λόγω της ανυπομονησίας κατέβάζω το παιχνίδι από "θείο Πέτρο". Παίζω τρεις αποστολές......ΑΚΥΡΩΝΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ και αρχιζω το παιχνίδι στο pc με καθυστέρηση δύο ετών....

Τρομερά frame drops, load times και Potato pc γραφικά εντελώς - γιαυτό μυρίζομαι και καθυστέρηση στο review από digital foundry

Πείρας δίδαγμα. Δεν κάνουν όλα τα παιχνίδια για το τωρινό switch. Το harware υστερεί αρκετά. Επόμενο παράδειγμα το outer worlds που και αυτό θα το αγόραζα αλλά παέι άπατο και θα παιχθεί μελλοντικά στο gamepass.

Κακό μάρκετινγκ από τη Nintendo....ας το βγάλει αλλά ας αφήσει να εννοηθεί ότι απευθύνεται μόνο σε όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να το παίξουν αλλού. Για εμένα δεν προσφέρει τη full εμπειρία έστω και gameplayικά και για αυτό ΜΑΚΡΙΑ και αγαπημένοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gust είπε

Εχουμε ακριβώς την ίδια άποψη!

Και εξηγούμαι συντόμως.

Εχω το game εδώ και δύο χρόνια στο steam και αξιοπρεπέστατο Pc για να το τρέξω maxarismeno, αλλα δφεν το επιχειρούσα λόγω πολύωρης απουσίας από το σπίτι και μη δυνατότητας να βρω χρόνο για να το λιώσω.

Πριν ανακοινωθεί έλεγα μέσα μου, περίμενε θα το βγάλουν στο switch και θα το λιώσεις....

Ανακοινωνουν τη έκδοση switch και λέω εδώ είσαι θα γίνει χαμός.......περιμένω λοιπόν δύο μήνες χεσμένος από χαρά..... που επιτέλους θα το λιώσω.

ΕΥΤΥΧΩΣ λόγω της ανυπομονησίας κατέβάζω το παιχνίδι από "θείο Πέτρο". Παίζω τρεις αποστολές......ΑΚΥΡΩΝΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ και αρχιζω το παιχνίδι στο pc με καθυστέρηση δύο ετών....

Τρομερά frame drops, load times και Potato pc γραφικά εντελώς - γιαυτό μυρίζομαι και καθυστέρηση στο review από digital foundry

Πείρας δίδαγμα. Δεν κάνουν όλα τα παιχνίδια για το τωρινό switch. Το harware υστερεί αρκετά. Επόμενο παράδειγμα το outer worlds που και αυτό θα το αγόραζα αλλά παέι άπατο και θα παιχθεί μελλοντικά στο gamepass.

Κακό μάρκετινγκ από τη Nintendo....ας το βγάλει αλλά ας αφήσει να εννοηθεί ότι απευθύνεται μόνο σε όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να το παίξουν αλλού. Για εμένα δεν προσφέρει τη full εμπειρία έστω και gameplayικά και για αυτό ΜΑΚΡΙΑ και αγαπημένοι

πώς όμως κατάφεραν να κάνουν πορτ ψιλοκαλό από ότι έχω καταλάβει το witcher και όχι το outer worlds

 

μήπως υπάρχει και θέμα ανικανότητας στη μέση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι μεγάλη αλήθεια και ταυτόχρονα μεγάλο ερώτημα.

Μόλις πάτησα αποστολή το παραπάνω μνμ αυτό αναρωτιόμουν μιας και έχω το witcher και είναι αξιοπρεπέστατο.

Δυο τινά νομίζω:

1) ή η μηχανή γραφικών του εκάστοτε παιχνιδιού μεταφέρεται έυκολα ή δύσκολα σε πορταρίσματα (πχ witcher - in house engine vs xcom και outer worlds - unreal engine)

2) ή η ποιότητα του port εξαρτάται από την ποιότητα εργασίaς του εκάστοτε studio.

πχ  η cd project στη μεταφορά του witcher στο switch είχε και το μαχαίρι και το καρπούζι (βλ. δικιά της engine), οι άλλοι δούλευαν με τρίτη engine (Που μάλιστα και στα tweens στο xcom 2 ψιλομάπα έτρεχε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Xcom 2 πάντως εγώ δεν θα είχα θέμα. Είχα λιώσει το πρώτο στο PS Vita και δεν είχα πρόβλημα και η έκδοση εκείνη ήταν απίστευτα κομμένη σε σχέση με την έκδοση του 2 στο switch. Το ζήτημα είναι αν επηρεάζεται αρνητικά η κεντρική εμπειρία και η άποψη μου είναι ότι όχι δεν επηρεάζεται και ιδιαίτερα. Εφόσον μάθεις να ζεις με τις αδυναμίες δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Για το Outer Worlds όμως εδώ έχουμε άλλο πράγμα, εδώ επηρεάζεται άμεσα το immersion και η εμπειρία και όχι τόσο από άποψη γραφικών αλλά από το extreme loading. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Ήρθε μάλλον και εμένα η ώρα μου να παίξω τo Witcher 3 μετά από τόσα χρόνια.

Απλά επειδή η οικογένεια έχει μεγαλώσει και είναι δύσκολα τα πράγματα από πλευράς χρόνου και χώρου για gaming, σκέφτηκα να αγοράσω ένα Switch Lite για handheld mode gaming και μαντέψτε ποια θα είναι η πρώτη αγορά παιχνιδιού..

Γενικά ακούω καλά πράγματα για το performance του Witcher 3 στο Switch Lite.

Έχει κάποιος εμπειριά στο παραπάνω? Τι λέτε? Go for it?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Witcher 3 δεν μπορώ να φανταστώ να το βλέπω σε 5-6 ιντσών οθόνη(και η 27αρα πραγματικά μικρή μου φαινόταν για αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι που όταν το τελείωσα(PC) απλά δεν ασχολούμουν με άλλο παιχνίδι για καιρό, καμία διάθεση.....το έχω και στο ps4 και στο pc και στο xbox1 αγορασμένο παντού) αλλά αν δεν γίνετε και αλλιώς απλά θα σου έλεγα(γνώμη μου απλά) μην πάρεις το switch lite αλλά το κανονικό switch παρόλο τα θεματάκια του.   

Όσο για το performance στο switch ας πει κάποιος που έχει εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Για το Witcher 3 δεν μπορώ να φανταστώ να το βλέπω σε 5-6 ιντσών οθόνη(και η 27αρα πραγματικά μικρή μου φαινόταν για αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι που όταν το τελείωσα(PC) απλά δεν ασχολούμουν με άλλο παιχνίδι για καιρό, καμία διάθεση.....το έχω και στο ps4 και στο pc και στο xbox1 αγορασμένο παντού) αλλά αν δεν γίνετε και αλλιώς απλά θα σου έλεγα(γνώμη μου απλά) μην πάρεις το switch lite αλλά το κανονικό switch παρόλο τα θεματάκια του.   

Όσο για το performance στο switch ας πει κάποιος που έχει εμπειρία.

Γενικά πάντως στο Reddit που διάβασα λίγο, όλοι μιλάνε για Lite και handheld mode. Προτείνουν να μην το δοκιμάσει κανεις σε dock mode καθώς τα textures δεν είναι και ότι καλύτερο στα 540-720p σε τηλεόραση.

Επεξ/σία από Tmark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tmark είπε

Γενικά πάντως στο Reddit που διάβασα λίγο, όλοι μιλάνε για Lite και handheld mode. Προτείνουν να μην το δοκιμάσει κανεις σε dock mode καθώς τα textures δεν είναι και ότι καλύτερο στα 540-720p σε τηλεόραση.

Πάλι σε handheld mode θα παίζεις αν θες, δεν αλλάζει κάτι στον τρόπο που θέλεις να παίξεις.

Απλά θα έχεις και την δυνατότητα να την βάζεις και στο dock όποτε θες να παίξεις και κανένα άλλο game..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChrisAce είπε

Πάλι σε handheld mode θα παίζεις αν θες, δεν αλλάζει κάτι στον τρόπο που θέλεις να παίξεις.

Απλά θα έχεις και την δυνατότητα να την βάζεις και στο dock όποτε θες να παίξεις και κανένα άλλο game..

Απλά τα +100€ του Switch τα σκέφτομαι αυτή την περίοδο, εφόσον εχώ το ίδιο performance σε handheld από το Lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Tmark είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Ήρθε μάλλον και εμένα η ώρα μου να παίξω τo Witcher 3 μετά από τόσα χρόνια.

Απλά επειδή η οικογένεια έχει μεγαλώσει και είναι δύσκολα τα πράγματα από πλευράς χρόνου και χώρου για gaming, σκέφτηκα να αγοράσω ένα Switch Lite για handheld mode gaming και μαντέψτε ποια θα είναι η πρώτη αγορά παιχνιδιού..

Γενικά ακούω καλά πράγματα για το performance του Witcher 3 στο Switch Lite.

Έχει κάποιος εμπειριά στο παραπάνω? Τι λέτε? Go for it?

Το lite αξίζει φουλ, ειδικα αν δε σε νοιάζει να παίζεις στην τηλεόραση για μένα είναι πιο value από το og. Προχώρα άφοβα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Tmark είπε

Απλά τα +100€ του Switch τα σκέφτομαι αυτή την περίοδο, εφόσον εχώ το ίδιο performance σε handheld από το Lite.

Nintendo Switch Lite vs Switch: Specs

 
  Nintendo Switch Lite Nintendo Switch
Starting Price $199 $299
Processor/GPU NVIDIA Custom Tegra processor NVIDIA Custom Tegra processor
Screen 5.5" (1280 x 720) LCD Screen 6.2-inch (1280 x 720) LCD Screen
Battery Life (ratings) 3 – 7 hours 2017 Switch: 2.5 - 6.5 hours | Mid-2019 Switch: 4.5 - 9 hours
Weight 9.8 ounces 14.1 ounces
Dimensions 8.2 x 3.6 x 0.6 inches 9.4 x 4 x 0.6 inches
Games Switch games that support Handheld Mode All Switch Games
Colors Yellow, gray, turquoise, plus Pokemon Sword and Shield editions Gray or Red and Blue Joy-Cons; multiple options available

 

https://www.tomsguide.com/face-off/nintendo-switch-lite-vs-switch

Για εμένα δεν αξίζει το lite(άσε που δεν έχει καν νόημα να το λένε Switch) αλλά γνώμες είναι αυτές..τα 100+ ευρώ επιπλέον είναι ένα θέμα όντως αλλά νομίζω σε βάθος χρόνου θα σε καλύψει περισσότερο το standard switch και θα σου φαίνεται μικρό το κακό.. 

Βέβαια αν το θες σε τίποτα τιρκουάζ ή κοραλί χρώμα τότε το lite είναι μονόδρομος νομίζω.

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Nintendo Switch Lite vs Switch: Specs

 
  Nintendo Switch Lite Nintendo Switch
Starting Price $199 $299
Processor/GPU NVIDIA Custom Tegra processor NVIDIA Custom Tegra processor
Screen 5.5" (1280 x 720) LCD Screen 6.2-inch (1280 x 720) LCD Screen
Battery Life (ratings) 3 – 7 hours 2017 Switch: 2.5 - 6.5 hours | Mid-2019 Switch: 4.5 - 9 hours
Weight 9.8 ounces 14.1 ounces
Dimensions 8.2 x 3.6 x 0.6 inches 9.4 x 4 x 0.6 inches
Games Switch games that support Handheld Mode All Switch Games
Colors Yellow, gray, turquoise, plus Pokemon Sword and Shield editions Gray or Red and Blue Joy-Cons; multiple options available

https://www.tomsguide.com/face-off/nintendo-switch-lite-vs-switch

Για εμένα δεν αξίζει το lite(άσε που δεν έχει καν νόημα να το λένε Switch) αλλά γνώμες είναι αυτές..τα 100+ ευρώ επιπλέον είναι ένα θέμα όντως αλλά νομίζω σε βάθος χρόνου θα σε καλύψει περισσότερο το standard switch και θα σου φαίνεται μικρό το κακό.. 

Βέβαια αν το θες σε τίποτα τιρκουάζ ή κοραλί χρώμα τότε το lite είναι μονόδρομος νομίζω.

Εγω  που εχω και το og, εχω μεταφερθει μονιμα στο lite για πολλους λογους. Πρωτον και κυριοτερον ειναι πολυ καλυτερη εμπειρια το handheld απο το χοντρο. Εγω δε μπορω να παιζω με το χοντρο για πολυ ωρα, πιανοναι τα χερια μου. 2ον εχει πολυ καλυτερη αισθηση στο κρατημα και η οθονη του φαινεται καλυτερη σε οσα παιχνιδια εχω, λογω του οτι ειναι μικροτερη. Τα 100 επιπλεον ευρω μπορει να παρει 2 επιπλεον παιχνιδια

Νομιζω η διαφορα δεν ειναι μονο 100 ευρω, εδω στη Σουηδια το χοντρο παει 350 ευρω περιπου, ενω το lite το βρισκεις στα 190. Δε ξερω για τιμες Ελλαδας οποτε μπορει να λεω αερολογιες 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι μεταφορές τέτοιων βαριών game στο switch που δεν τρέχουν και σωστά και έχουν και άσχημα γραφικά μου θυμίζει ακριβώς την κατάσταση με το πρώτο playstation και τις τότε απόπειρες όταν είχε η κονσόλα είχε γίνει πλέον δημοφιλής να μεταφερθούν pc game σε αυτήν.

Και εκεί μιλάμε τραγικά αποτελέσματα στις περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις. δλδ ακόμα και game όπως το command and conquer η το civilization αγκομαχούσαν να τελειώσεις ένα turn με τον χαμηλό σχετικά με τα pc επεξεργαστή του πρώτου playstation.

Αντιθετώς όσοι δεν έκανα αρπαχτές και γνώριζαν τις δυνατότητες της κονσόλας έκαναν φοβερές μεταφορές όπως έχει και γίνει και σήμερα ας πούμε το witcher η το bioshock κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...