Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά αυτο το Valkyria 4 δεν χαρίζει. Μιλάμε απίστευτο καλό gameplay. Δυσκολία μεγάλη αλλά όχι cheating καθώς η παραμικρή σου λάθος κίνηση είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σου στοιχίσει. Ακόμα και οι χάρτες για να τους βγάλεις θέλει προσκετική σκέψη στο πως θα αναπτύξεις τις μονάδες σου.

Πάρα πολύ καλό game. must buy για όσους τους αρέσει αυτό το είδος των turn based game αν και στο Valkyria δεν έχουμε να κάνουμε με ένα καθαρόαιμο turn based αλλά με ένα υβριδικό mode που κατά την γνώμη μου πάει το turn base ένα βήμα παραπάνω. 

To μόνο που με χαλάει σε αυτό το game αν και στους περισσότερους θα αρέσει είναι το πολύ μπλα μπλά στα ενδιάμεσα . Αλλά μιλάμε για πολύ μπλα μπλά αλλά είναι και αυτό ενσωματωμένο στον anime χαρακτήρα του νομίζω. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Valkyria 4

Για εμάς που έχουμε παίξει και το πρώτο να πω ότι το 4 είναι απείρως βελτιωμένο από το πρώτο. Το level design, η δυναμική αλλαγή και φύση των αποστολών, το επαναπροσδιορισμένο σύστημα με τις διαταγές, η νέα προσθήκη της mortar μονάδας ανοίγει πραγματικά άλλες οδούς τακτικών, το πολύ καλύτερο καλιμπράρισμα των μονάδων στους ρόλους τους όπως και τα προσωπικά χαρακτηριστικά του κάθε χαρακτήρα με τα + και - του. Αν και δεν το έχω τελειώσει (τώρα παίζω) μέχρι τώρα θεωρώ ότι το παιχνίδι έχει και καλύτερους και ενδιαφέροντες χαρακτήρες καθώς και καλύτερη ιστορία. Το μπλα μπλα ίσως να χαλάσει αυτούς που δεν ξέρουν που πάνε να μπλέξουν αλλά ευτυχώς μπορείς να κάνεις skip τα πάντα από την αρχή και να μπεις στο ζουμί απευθείας. 

Δεν περίμενα ότι ήταν τόσο βελτιωμένο πραγματικά. Το πρώτο συγκριτικά είναι παιδικό μπροστά στο 4 στο gameplay. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Πάλι καλά γιατί ψηνόμουν πολύ να πάρω το πρώτο πριν ξεκινήσω το 4.

Να το κάνεις μόνο αν θες να γλυτώσεις λεφτά αλλιώς το 4 είναι σαφέστατα καλύτερο σε όλους τους τομείς. Το πρώτο παιχνίδι θα έλεγα ότι έχει κάποιες σχεδιαστικές επιλογές που κάνουν την δυσκολία αρκετά φθηνή σε κάποιες αποστολές και μπορείς να χάσεις σε χρόνο ρεκόρ χωρίς να έχεις κάνει κάτι απαραίτητα λάθος. Στο 4 μέχρι εδώ που είμαι δεν είδα κάτι τέτοιο, η δυσκολία του είναι γνήσια χωρίς παπαριές. Επίσης είναι αυτοτελής ως ιστορία το κάθε παιχνίδι οπότε μην φοβάσαι αν δεν έχεις παίξει το προηγούμενο.

Επεξ/σία από ikaruga24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κάτι τέτοια έχω διαβάσει κι εγώ, ότι είναι αυτοτελή παιχνίδια. Το 4 το πήρα στις εκπτώσεις αλλά έχω παίξει μόνο το tutorial και φάνηκε πολλά υποσχόμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Να το κάνεις μόνο αν θες να γλυτώσεις λεφτά αλλιώς το 4 είναι σαφέστατα καλύτερο σε όλους τους τομείς. Το πρώτο παιχνίδι θα έλεγα ότι έχει κάποιες σχεδιαστικές επιλογές που κάνουν την δυσκολία αρκετά φθηνή σε κάποιες αποστολές και μπορείς να χάσεις σε χρόνο ρεκόρ χωρίς να έχεις κάνει κάτι απαραίτητα λάθος. Στο 4 μέχρι εδώ που είμαι δεν είδα κάτι τέτοιο, η δυσκολία του είναι γνήσια χωρίς παπαριές. Επίσης είναι αυτοτελής ως ιστορία το κάθε παιχνίδι οπότε μην φοβάσαι αν δεν έχεις παίξει το προηγούμενο.

Σεναριακά δεν χάνουμε κάτι έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι πολύ τίμιο αλλά στη σύγκριση μέ το πρώτο θα έλεγα ότι υπερβάλλετε αρκετά καθώς τα έπαιξα back to back. Είναι χτισμένο ακριβώς όπως το πρώτο σε level design kai gameplay απλά πρόσθεσαν κάποιες λεπτομέρειες εδώ και εκεί. Και εμένα με κούρασε λίγο το ενδιάμεσο Μπλα μπλα, το τράβηξαν λίγο παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και γω back to back τα έπαιξα και το τέσσερα πιστεύω είναι πολύ καλύτερο . Έχει καλύτερο  level design και  πολύ ποιο ενδιαφέροντες χαρακτήρες κατ εμέ . Το στορυ έπισης μου άρεσε περισσότερο . Αυτά βέβαια είναι θέμα προσωπικού γούστου . Τα παιχνίδια είναι αυτοτελή ,πρακτικά είναι δύο διαφορετικές ιστορίες στον ίδιο πόλεμο οπότε παίζονται με οποία σειρά θέλει ο καθένας . Γνώμη μου καλύτερα να αρχίσει κάποιος με το πρώτο καθώς το 4 είναι βελτιωμένο σε όλους τους τομεις

Νομίζω το ωραίο στο παιχνίδι και ο λόγος που μπορεί να γίνει πολύ δύσκολο είναι να βγάλεις όλες τις αποστολές σε s ( η a δεν θυμάμαι) rank .Πρακτικά όλα τα λεβελς είναι σχεδιασμενα με αυτό κατά νου . Σε ωθεί να πάρεις ριψοκίνδυνες αποφάσεις και να παίξεις επιθετικά χωρίς όμως να μην χρειαζετε μεθοδικότητα .

Το παιχνίδι νομίζω έφτασε τα 1 εκ αντίτυπα οπότε θέλω να πιστεύω ότι η sega θα βγάλει και άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ έπαιζα (μάλλον ψάρευα για κανα δίωρο μέχρι να βρω ένα ρημάδι red snapper) αλλά κολύμπι δεν είδα. Μάλλον βγήκε αργότερα το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις νέες πληροφορίες μόνο οι Άγγλοι την πάτησαν και συγκεκριμένα οι early backers.Οποτε αυτό που γράφτηκε στο νήμα ότι είχες επιλογή να δεις συνολικά τι πληρώνεις μπορεί να μην ίσχυε στην αρχή γιατί όπως γράφει το αρθρο ο κόσμος λέει οτι το faq με τα shipping/taxes γράφτηκε 1 εβδομάδα μετά.Αν ισχύει αυτό και ασχέτως αν εγινε από λάθος ή εσκεμμένα φταίει ξεκάθαρα η platinum.

Γέλιο θα έχει όταν θα ξαναπληρώσουν δεύτερη φορά τελωνείο για τα physical μπιχλιμπιδια που θα ξεκινήσουν να τα στέλνουν το Νοέμβριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Χθες το βράδυ έπαιζα (μάλλον ψάρευα για κανα δίωρο μέχρι να βρω ένα ρημάδι red snapper) αλλά κολύμπι δεν είδα. Μάλλον βγήκε αργότερα το update.

βγαίνει πάντα στην αλλαγή gaming μέρας που είναι κατά τις 5 το πρωί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mistwalker είπε

Με τις νέες πληροφορίες μόνο οι Άγγλοι την πάτησαν και συγκεκριμένα οι early backers.Οποτε αυτό που γράφτηκε στο νήμα ότι είχες επιλογή να δεις συνολικά τι πληρώνεις μπορεί να μην ίσχυε στην αρχή γιατί όπως γράφει το αρθρο ο κόσμος λέει οτι το faq με τα shipping/taxes γράφτηκε 1 εβδομάδα μετά.Αν ισχύει αυτό και ασχέτως αν εγινε από λάθος ή εσκεμμένα φταίει ξεκάθαρα η platinum.

Γέλιο θα έχει όταν θα ξαναπληρώσουν δεύτερη φορά τελωνείο για τα physical μπιχλιμπιδια που θα ξεκινήσουν να τα στέλνουν το Νοέμβριο.

Συνολικά έβλεπες την τιμή προιόντος + μεταφορικά οχι επιπλέον χρεώσεις και τέτοια. Αλήθεια είναι οτι η χρεώση των δασμών γράφτηκε μια εβδομάδα μετά αλλά γι αυτό κι εγω (όπως και ο περισσότερος κόσμος αν δεις τα πρώτα comments του campaign) ρωτούσε απο πού θα γίνουν οι αποστολές και αν υπάρχουν χρεώσεις επιπλέον των μεταφορικών.

Μόλις αυτό απαντήθηκε στο FAQ καθένας έκανε τις επιλογές του. Κι εγω ήθελα κουτάτη έκδοση προφανώς αλλά μόλις είδα τελωνεία πήγα καρφί για digital.

Οι μόνοι που ίσως έχουν δίκιο είναι οι early backers που έκαναν pledge και μετα για 1 μήνα δεν ξαναμπήκαν στο kickstarter page να δουν τι γίνεται...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καποια ενδιαφερονα πραγματα που εχουν προκυψει τις τελευταιες μερες :

game releases planned for this fiscal year are currently not affected

Οποτε εγω ως κλασσικος γκρινιαρης ρωτω :

τοτε που ειναι οι ανακοινωσεις για το προγραμμα του υπολοιπου ετους ???

Πανω σε αυτο ομως υπαρχουν εντονα φημες για κανονικο ή mini direct τωρα τον Ιουλιο.Πιθανοτητα και την αλλη εβδομαδα να γινει.

Επισης στο resetera ειχαν ψηφοφορια για τα καλυτερα platform παιχνιδια ολων των εποχων    οπου οπως ηταν λογικο κυριαρχουσε ο mario.Στην 1η θεση βγηκε το mario 64.To γραφω μιας και υπαρχει ακομη η φημη περι remake των επικων 3d mario παιχνιδια.Βεβαια εχει και καποια ακυρα η λιστα .Toυλαχιστον βγαλανε το καλυτερο galaxy παιχνιδι σε πιο πανω θεση.

Και κατι τελευταιο αλλα τερασταιο, ενας απο τους ισπανους voice actors του botw ανεφερε καταλαθος οτι εχουν ξεκινησει ηχογραφησεις πανω στο botw2 .Αρα σημαινει οτι εχει ξεκινησει το localisation του παιχνιδιου λογικα.Οποτε ισως τελικα να κυκλοφορησει οντως φετος?

Εγω πιστευα,προ covid βεβαια,οτι θα εχει φετος switch pro μαζι με botw2 για να σταθει απεναντι στις νεες κονσολες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...