Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

43 λεπτά πριν, retard20 είπε

Το 7-8 σαν αριθμος απο μονος του με αριστα το 10 δεν ειναι μετριο !!

Μετριο ειναι απο 6 και κατω. Ποσο μαλλον για παιχνιδι με περιεργη-διαφορετικη συνταγη απο την συνηθισμένη.

Δεν φαινεται να ειναι παιχνιδι που θα αρεσει σε ολους.

απο Shopto Θα παρεις και τα origami sheets οποτε αρχοντας :)

Το ξέρω οτι το 7-8 δεν είναι κακός βαθμός γενικά, πιο πολύ με ανησυχεί όταν βλέπω sites όπως το Nintendo Life που οτι Switch game (και ειδικά first party) κυκλοφορεί του δίνει απλόχερα μεγάλες βαθμολογίες, με πιο πρόσφατο το Outer Worlds που βαθμολόγησε με 8 (!) ενω είναι γνωστή η τραγική του κατάσταση (λέγοντας στα υπερ του "Pretty much rock solid 30fps"!) και όπως στα προηγούμενα Paper Mario (Sticker Star, Color Splash) τα οποία κράζουν οι περισσότεροι και πήραν και αυτά 8αρια όπως και το Origami King δηλαδή...

Επίσης και το IGN που γενικά το θεωρώ γεναιόδωρο βαθμολογικά του έδωσε 7αρι...

Επεξ/σία από bad_freddy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το Origami King είναι RPG; 

Ή είναι σαν εκείνο το ανεκδιήγητα ανούσιο Paper Mario του 3DS;

Η ιδια η nintendo το κατατασει στην κατηγορια Action Adventure.

Αν δεις και τα reviews το μεγαλυτερο μειον ειναι οτι δεν ειναι rpg καθως δεν υπαρχει καθολου xp.

Τωρα το paper mario του 3ds δεν ξερω σε τι κατηγορια ειναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, dekulinkgr said:

Η ιδια η nintendo το κατατασει στην κατηγορια Action Adventure.

Αν δεις και τα reviews το μεγαλυτερο μειον ειναι οτι δεν ειναι rpg καθως δεν υπαρχει καθολου xp.

Τωρα το paper mario του 3ds δεν ξερω σε τι κατηγορια ειναι

Κατάλαβα...

Τόσο ωραία Mario RPG's έχουν βγάλει και πάνε και αφαιρούν το RP στοιχείο, ότι να 'ναι. Δεν βρίσκω κανένα νόημα προσωπικά πλέον στα Paper Mario, αν είναι να παίξω platformer παίζω Bros ή κανονικό 3D Mario.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotirisl είπε

εμένα πάντως μου φαίνεται εξαιρετικά παιδικό στο scope του. Σαν κάτι που θα έδινα στην 10χρονη ανηψιά μου...

Προσωπικά απο την σειρά εχω παίξει μονάχα το Super Paper Mario στο Wii (τότε που βγήκε)  και πραγματικά μου άφησε καταπληκτικές εντυπώσεις...

Άπλετο χιούμορ, ωραίο story και χαρακτήρες γενικά μόνο ωραίες αναμνήσεις εχω απο το συγκεκριμένο. Τα επόμενα της σειράς δεν τα εχω παίξει για να γνωρίζω τι κατεύθυνση πήρε η σειρά και τα κράζουν όλοι, ούτε όμως εχω παίξει το TTYD που όλοι επίσης αναφέρουν σαν το καλύτερο της σειράς.

Αν το Origami βαδίζει στα χνάρια του SPM εγώ θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν θα το έλεγα καθόλου παιδικό ή τουλάχιστον είναι οσο παιδικό θα έλεγε κάποιος τα Super Mario Bros / 3D Mario.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παραπάνω είναι το βασικό πρόβλημα  με την σειρά. Η Ν χρησιμοποίησε την αισθητική των MP για να καταλήξει σ'ένα action adventure όταν αρχικά ήταν RPG. Επομένως υφίστανται και διαφορετικές προτιμήσεις με βάση την πρώτη επαφή που είχε ο εκάστοτε καταναλωτής. 

Πέρα από την μετάλλαξη και το SMP τα έκαναν σαλάτα και με το M&L που για να σώσει την  Alpha Dream σκαρφίστηκαν να το συνδυάσουν με το MP και όλοι γνωρίζουμε τα αποτελέσματα. Γενικότερα έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά την MP σειρά.  

Δεν ξέρω πως θα κινηθεί εμπορικά όμως σίγουρα είναι μια τεράστια χαμένη ευκαιρία. Ακόμα χειρότερα όταν το ΤΟΚ φαίνεται να·"αντιγράφει" το CS. Το τελευταίο θυμίζει κάπως την μετάβαση από το TLoZ: PH στο TLoZ: ST όπου το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά βασίζεται στο πρώτο για να το επιτύχει. 

Η χρονιά θυμίζει κάπως τις ίδιες μπούρδες (ως προς την εκτέλεση) που είχαν επινοήσει τα τιτανοτεράστια μυαλά της Ν με την χρονιά Luigi επί WiiU. Μόνο που φέτος θα είναι χρονιά Μario όπως αναμενόταν. Ελπίζω να μην υφίσταται ΜΚ9 όπως φημολογείται, αυτό και αν θα είναι χαμένη ευκαιρία. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ περιεργη η χρονια φετος απ'ολες τις αποψεις.

Μεθαυριο παρασκευη,με βαση τις φημες ,θα εχουμε ανακοινωση direct για την δευτερα 20 του μηνα.Για να δουμε αν θα ισχυει.

Παντως ετσι οπως τα καταφερε η ιδια η Nintendo αν δεν δειξει κατι συγκλονιστικο ,θα πεσει πολυ κραξιμο.Ολοι περιμενουν mario 3d remasters,metroid 4 + metroid trilogy ,Botw2,bayonetta 3 και παει λεγοντας.

Με την σιωπη της τοσο καιρο εχει ανεβασει τις προσδοκιες στο μεγιστο και ολοι γνωριζουμε τι συμβαινει οταν οι προσδοκιες ειναι τοσο μεγαλες...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Πολυ περιεργη η χρονια φετος απ'ολες τις αποψεις.

Μεθαυριο παρασκευη,με βαση τις φημες ,θα εχουμε ανακοινωση direct για την δευτερα 20 του μηνα.Για να δουμε αν θα ισχυει.

Παντως ετσι οπως τα καταφερε η ιδια η Nintendo αν δεν δειξει κατι συγκλονιστικο ,θα πεσει πολυ κραξιμο.Ολοι περιμενουν mario 3d remasters,metroid 4 + metroid trilogy ,Botw2,bayonetta 3 και παει λεγοντας.

Με την σιωπη της τοσο καιρο εχει ανεβασει τις προσδοκιες στο μεγιστο και ολοι γνωριζουμε τι συμβαινει οταν οι προσδοκιες ειναι τοσο μεγαλες...

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι η εταιρία μόνη της είναι εκτός της γνωστής πεπατημένης των άλλων δυο εταιριών ακόμα και πάνω σε αυτό δεν είναι χαζή να μην έχει να δείξει κάτι και η ίδια για εκείνη την περίοδο που θα έχουμε μαζικό launch νέας γενιάς κονσολών και από τις δυο πλευρές. Οσο και αν θες να μην είσαι μέρος αυτού σίγουρα θες κάτι έτσι ώστε να έχεις και εσύ μερίδιο από την προσοχή που θα (σχεδόν) μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον των gamers το τελευταίο τρίμηνο του έτους. Το έχω πει ότι προσωπικά το πιστεύω ότι το κορονοβιρούσι σίγουρα επηρέασε τα σχέδια της εταιρίας όμως μπορεί να βρήκαν και την ευκαιρία να συμπυκνώσουν το πρόγραμμα σε μια πιο grande παρουσίαση. 

Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω ακόμα είναι ότι το switch είναι απόλυτα ικανό να προσφέρει N64 και GC παιχνίδια. Τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν έχουν λούσει το μηχάνημα με κάθε λογής -δικό- τους παλιό IP (π.χ. Batten Kaitos, F-Zero GX ή Eternal Darkness) καθώς και κάποιες άδειες για άλλα exclusive 3rd party παιχνίδια (π.χ. Ogre Battle 64); Εχουμε περισσότερα παιχνίδια εκείνης της εποχής από την Sega στο μηχάνημα παρά από την ίδια την Nintendo. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως και άλλες εταιρείες θα μπορούσαν εύκολα να βγάλουν περισσότερα παλιά παιχνίδια λόγω φορητοτητας. 

Εγώ ακόμα ελπίζω ότι θα βγάλουν τα Viewtiful Joe σε μια συλλογή. 

Μάλλον τα έχει ξεχάσει και η Capcom! 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όπως και άλλες εταιρείες θα μπορούσαν εύκολα να βγάλουν περισσότερα παλιά παιχνίδια λόγω φορητοτητας. 

Εγώ ακόμα ελπίζω ότι θα βγάλουν τα Viewtiful Joe σε μια συλλογή. 

Μάλλον τα έχει ξεχάσει και η Capcom! 

Και εγω θα ηθελα να μπορω να παιξω τα Viewtiful Joe και το God Hand στις τωρινες κονσολες αλλα η Capcom δεν εχει μπει καν στο κοπο να μεταφερει τα original Resident Evil και τη προσφατη PC εκδοση του Killer7 στις κονσολες....δυστυχως δεν νομιζω οτι θα πρεπει να περιμενουμε κ πολλα απο μεταφορες παλιοτερων τιτλων. :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όπως και άλλες εταιρείες θα μπορούσαν εύκολα να βγάλουν περισσότερα παλιά παιχνίδια λόγω φορητοτητας. 

Εγώ ακόμα ελπίζω ότι θα βγάλουν τα Viewtiful Joe σε μια συλλογή. 

Μάλλον τα έχει ξεχάσει και η Capcom! 

Καλά ναι δεν είναι μόνο η nintendo ένοχη σε αυτό αλλά ρε παλικάρια μιλάμε για παιχνίδια που δεν χρειάζεται να πάρεις από κανέναν άδεια στην περίπτωση της nintendo. Δικό σου το μαχαίρι, δικό σου και το καρπούζι, σφάξτο εκεί πέρα και μην φοβάσαι αν πιτσιλιστείς και λίγο γιατί έχει και αυτούς που θα κλαίγονται επειδή βγάζει παλιά παιχνίδια στο μηχάνημα (τα οποία κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν καν παίξει αλλά παρά αυτά παραπονιούνται). Εγώ αν ήμουν στο board of leaders της εταιρίας άνετα θα είχα αναθέσει σε κάποια ομάδα να ασχολείται αποκλειστικά με την μεταφορά παλιών παιχνιδιών στο μηχάνημα και για απόκτηση αδειών για άλλα. 

Υ.Γ. Viewtiful Joe, Killer 7, God hand και P.N 03 όλα πρέπει να υπάρχουν στο σύστημα για τιμής ένεκεν. Εύκολα λεφτά η κυρία Capcom αλλά κοιμάται. 

 

Επεξ/σία από ikaruga24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

it's official, γυρισα στο '94 και εγινα παλι 6 χρονων :D

20200716_160908_HDR.jpg

καλα που ειχα προχειρο flip essential της JBL γιατι ο ηχος ητανε λιγο ψοφιος ... καποιοιες μελωδιες δεν παιζουν ακριβως οπως τις θυμαμαι btw, μηπως εχει να κανει με το emulation ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι η εταιρία μόνη της είναι εκτός της γνωστής πεπατημένης των άλλων δυο εταιριών ακόμα και πάνω σε αυτό δεν είναι χαζή να μην έχει να δείξει κάτι και η ίδια για εκείνη την περίοδο που θα έχουμε μαζικό launch νέας γενιάς κονσολών και από τις δυο πλευρές. Οσο και αν θες να μην είσαι μέρος αυτού σίγουρα θες κάτι έτσι ώστε να έχεις και εσύ μερίδιο από την προσοχή που θα (σχεδόν) μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον των gamers το τελευταίο τρίμηνο του έτους. Το έχω πει ότι προσωπικά το πιστεύω ότι το κορονοβιρούσι σίγουρα επηρέασε τα σχέδια της εταιρίας όμως μπορεί να βρήκαν και την ευκαιρία να συμπυκνώσουν το πρόγραμμα σε μια πιο grande παρουσίαση. 

Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω ακόμα είναι ότι το switch είναι απόλυτα ικανό να προσφέρει N64 και GC παιχνίδια. Τι σκατά έχουν στο κεφάλι τους και δεν έχουν λούσει το μηχάνημα με κάθε λογής -δικό- τους παλιό IP (π.χ. Batten Kaitos, F-Zero GX ή Eternal Darkness) καθώς και κάποιες άδειες για άλλα exclusive 3rd party παιχνίδια (π.χ. Ogre Battle 64); Εχουμε περισσότερα παιχνίδια εκείνης της εποχής από την Sega στο μηχάνημα παρά από την ίδια την Nintendo. 

Eγω απορω και που δεν εχουν βαλει ακομη τα παιχνιδια του gameboy.Δεν καταλαβαινω τι κανουν.

Κοιτα οπως λες σιγουρα εχει επηρεασει το covid αλλα δεν θεωρω σε τετοιο βαθμο που να εξηγει την απολυτη σιωπη.Σε αυτο που λες οτι θελει να δειξει κατι για να τραβηξει τα βλεμματα απο τις νεες κονσολες πιστευω ακομη πως ειναι το botw2,ισως με switch "pro" κονσολα.

Αν και επειδη φετος ειναι τα 35α γενεθλια του mario,δεν θεωρω απιθανο και ενα καινουργιο 2d mario με διαφορετικο artstyle.Τα 2d mario ειναι πιο εμπορικα σε σχεση και με τα 3d αλλα και με το zelda.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...