Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 hours ago, lebron15 said:

Ερώτηση προς όσους έχουν Standard Switch και lite. Ποιο είναι καλύτερο για handheld παιχνίδι; Το standard βολεύει ή είναι αρκετά πιο βαρύ από το lite; 

Πήρα πρόσφατα ένα lite με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος με μόνο μειονέκτημα το μέγεθος της οθόνης και σκέφτομαι μήπως το δώσω για να πάω στο standard για να έχω τα συν του dock και να μπορώ να παίξω κάνα mario kart/smash bros με παρέα ή με κάνα usb adapter να συνδέσω και το χειριστήριο του one. 

Δηλαδή, βρίσκω το standard καλύτερο σε όλα με μόνο προβληματισμό το αν είναι τόσο άνετο όσο το lite. Btw παίζει και η κοπελιά tetris 99, θα την παλέψει με το βάρος του standard; 

Όπως έχω ξαναπεί, η οθόνη του NSw Lite είναι μικρή για τα μεγάλα games, δεν βολεύει σε games που έχουν διάβασμα. Για μένα πλέον δεν αξίζει ούτε σαν δεύτερη κονσόλα, μόλις βγει το Pro θα το στείλω και θα πάρω αυτό. 

Για πρώτη κονσόλα δεν το συζητώ ότι παίρνεις το μεγάλο με κλειστά μάτια. Ναι, το Lite είναι πιο φορητό, αλλά δεν αξίζει η διαφορά στην οθόνη. Εάν είχαν ίδιες οθόνες θα σου έλεγα να κράταγες το Lite. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://screenrant.com/bravely-default-2-release-leak-switch-rating/

Ανακοινώστε την ημερομηνία επιτέλους......!!!

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να έχει πιο ομαλή μετάβαση δυσκολίας από το Octopath Traveler γιατί το level 4 του ήταν παρα πολύ πιο δύσκολο απο το level 3, σε σημείο που κατάντησε κουραστικό για εμένα και το άφησα, ενώ είναι υπέροχο παιχνίδι, αν και επαναλαμβανόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλό ήταν το Octopath, μάλλον δεν τους ανέβαζες όλους και κάποιων το story σου φάνηκε δύσκολο. Κι εγώ το είχα αφήσει καιρό γι' αυτό το λόγο.
Anyway, μεγάλο hype για το bravely, ήταν από τα καλύτερά μου στο 3DS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Οχι με τπτ, εγω παιζω πλεον αποκλειστικα στο lite ασε που και η οθονη του με φαινεται πολυ καλυτερη. Τωρα καποια παιχνιδια τυπου monster hunter xx δε μπορω να παιξω στο lite με τπτ. Ειναι αναλογα και τα παιχνιδια, αλλα animal crossing, pokemon ειναι ταμαμ για το λιτε

αλλα σαν κατοχος και των δυο, θα προτεινα το μεγαλο σαν καλυτερη επιλογη οverall. Το λιτε το βλεπω περισσοτερο σαν συμπληρωμα για να παιζω τις ατελειωτες ωρες στο μετρο και στο λεωφορειο

 

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Όπως έχω ξαναπεί, η οθόνη του NSw Lite είναι μικρή για τα μεγάλα games, δεν βολεύει σε games που έχουν διάβασμα. Για μένα πλέον δεν αξίζει ούτε σαν δεύτερη κονσόλα, μόλις βγει το Pro θα το στείλω και θα πάρω αυτό. 

Για πρώτη κονσόλα δεν το συζητώ ότι παίρνεις το μεγάλο με κλειστά μάτια. Ναι, το Lite είναι πιο φορητό, αλλά δεν αξίζει η διαφορά στην οθόνη. Εάν είχαν ίδιες οθόνες θα σου έλεγα να κράταγες το Lite. 

Ναι, εντάξει δεν σκοπεύω να παίξω το Doom στο lite. Το Witcher βέβαια μπορεί και να το έπαιζα αν δεν το έκανα στο One τώρα. Με ενδιαφέρουν τα exclusives της Ν και νομίζω πως είναι games που παίζονται άνετα στο lite, μόνο για το Smash Bros έχω τις αμφιβολίες μου λόγω των χαοτικών καταστάσεων που συμβαίνουν στην οθόνη. 

Ωστόσο, ναι θα ήθελα τα καλά που έχει η standard έκδοση. Αν βρω κάποια καλή ευκαιρία θα την χτυπήσω.

Επεξ/σία από lebron15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για μένα το octapath ήταν από τα καλυτερα rpg που έχουν βγει για την κονσόλα. Πάντως με αυτά που είδαμε στο TGS το 2021 θα είναι πλούσιο σε τέτοιους τίτλους. 

Tώρα που έχω προχωρήσει λίγο περισσότερο το xenoblades chronocles έχει αρχίσει και μου αρέσει αρκετά ιδίως το σύστημα μάχης του αν και ακόμα θεωρώ ότι το 2 είχε πολύ ποιο περίπλοκη και στρατηγικό σχεδιασμό στο σύστημα του. 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, lebron15 said:

Ναι, εντάξει δεν σκοπεύω να παίξω το Doom στο lite. Το Witcher βέβαια μπορεί και να το έπαιζα αν δεν το έκανα στο One τώρα. Με ενδιαφέρουν τα exclusives της Ν και νομίζω πως είναι games που παίζονται άνετα στο lite, μόνο για το Smash Bros έχω τις αμφιβολίες μου λόγω των χαοτικών καταστάσεων που συμβαίνουν στην οθόνη. 

Ωστόσο, ναι θα ήθελα τα καλά που έχει η standard έκδοση. Αν βρω κάποια καλή ευκαιρία θα την χτυπήσω.

Και στα exclusives της Ν δυσκολεύουμαι προσωπικά. Το BotW και το Fire Emblem: Three Houses δίνουν πόνο με το διάβασμα που χρειάζονται, ενώ στο Smash αν πεις ότι θέλεις να παίξεις οχταπλό θα ψάχνεις τους χαρακτήρες με μεγενθυντικό φακό.

Εγώ προτείνω να περιμένεις, οι φήμες και η λογική λένε ότι στο Q1 2021 θα κυκλοφορήσει το NSw Pro, που μάλλον θα κυμανθεί γύρω στο 400άρι. Οπότε αν είναι να αλλάξεις κονσόλα το κάνεις τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασε η ώρα του Octopath Traveler και για μένα, έχετε κάποια πρόταση/συμβουλή γενικά;

 Στο μεταξύ ολοκλήρωσα διάφορα, κάποια ήταν εξαιρετικές εμπειρίες:

Mario + Rabbids Όλοι έχετε εκφράσει πόσο καλό είναι, το γράφω κι εγώ, δεν το περιμένα τόσο καλοδουλεμένο και διασκεδαστικό. Πήρα την gold edition που έχει την επιπλέον ιστορία με τον Donkey Kong και σαν dlc αξίζει φουλ καθώς φαίνεται εύκολα ότι δεν είναι αρπαχτή. Προσθέτουν αρκετά στους μηχανισμούς με το χειρισμό του DK και όχι μόνο, αφαίρεσαν το backtracking που έχει το βασικό παιχνίδι (αχρείαστο για μένα) και μπορείς να πάρεις όλα τα σεντούκια και τα collectibles σε ένα πέρασμα, οι γρίφοι μου φάνηκαν ότι έχουν ανέβει ένα σκαλί πάνω σε ποιότητα, στο background ακούγεται κλασική DK μουσική και μπόνους αντί για νομίσματα μαζεύεις μπανάνες με το all-time-classic νοσταλγικό ηχητικό. Επιπλέον τόσο το βασικό παιχνίδι όσο και το dlc έχουν πάρα πολλά challenges, πολλές φορές ιδιαιτέρως απαιτητικά, για όποιον θέλει να ξεζουμίσει την εμπειρία. Το DK story έχει διάρκεια όσο το μισό βασικό παιχνίδι αν και φεύγει πιο "νεράκι" και το πέρασα όλο άνετα handheld. Είμαι σίγουρος ότι ήδη φτιάχνουν τη συνέχειά του.

Golf Story Καθαρόαιμο handheld και αυτό, επίσης ένα game που δεν περίμενα να είναι τόσο καλό. Από τη μία θέλει skill για το πως να παίξεις γκολφ (ειδικά προς το τέλος) και από την άλλη έχει έντονο adventure στοιχείο που σε συνδιασμό με το χιουμοριστικό σενάριο φτιάχνουν όμορφα τον κόσμο του. Έχει μερικά μικρά bugs εδώ κι εκεί αλλά όχι κάτι περίεργο που θα κάνει το παιχνίδι unplayable. Όταν είχε βγει το παρήγγειλα σε physical από Limited Run, τελικά άξιζε την αναμονή-άγχος 3-4 μήνες να έρθει από Αμερική. Αναμένουμε τη συνέχεια με το Sports Story για το οποίο είχαν ανακοινώσει ένα γενικό 2020 αλλά έχουμε πολύ καιρό να ακούσουμε κάποιο νέο.

Bioshock Collection Με κάνει να αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα ζήσει τόσο καιρό αυτή την εμπειρία με το τόσο ευρηματικό σενάριο. Ξεκοκάλισα και τα τρία με ότι dlc υπήρχε, του έδινα το χρόνο του και έτσι μου πήρε 2-3 μήνες και όλο σε μεγάλη οθόνη. Στο 1 ο κόσμος που έχτισαν είναι από τους πιο ιδιαίτερους που έχω μπει καθώς και το gameplay από τα πιο απολαυστικά και σεναριακά όταν έφτασα σε μια "συγκεκριμένη" αποκάλυψη μάζεψα λίγο το σαγόνι μου από το πάτωμα. Το 2 σε χώνει ακόμα πιο βαθιά στον κόσμο της Rapture και παράλληλα εξελίσει και στρογγυλεύει με σωστό τρόπο gameplay και όλους τους τεχνικούς τομείς. Επίσης το 2 ακολουθείται από ένα αξιομνημόνευτο dlc, το Minerva's Den, που κάνει τα περισσότερα dlc να το ζηλεύουν. Το 3 είναι ιδιαίτερη περίπτωση γιατί απομακρύνεται από την κύρια θεματική των δύο πρώτων και "το πάει αλλού", φεύγει από το κλειστοφοβικό κλίμα μιας πόλης κάτω από τη θάλασσα και ταυτόχρονα γίνεται πιο action-oriented. Σίγουρα έχει τις στιγμές του και είναι αρκετά άρτιο αλλά θα μπορούσε να είναι και ένα αυτόνομο παιχνίδι εντελώς αποκομμένο από τον κόσμο του Bioshock. Το καλό είναι ότι καταλήγει στα 2 υπέροχα dlc Burial at Sea που μας μεταφέρουν ξανά στην υποβρύχια πόλη της Rapture οπτικοποιώντας μέρος των γεγονότων που οδήγησαν στο 1 και δίνουν περισσότερο νόημα και αξία στην ιστορία του 3ου.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EverythingYouBelieve είπε

Αναμένουμε τη συνέχεια με το Sports Story για το οποίο είχαν ανακοινώσει ένα γενικό 2020 αλλά έχουμε πολύ καιρό να ακούσουμε κάποιο νέο.

Έχει γίνει delay με απροσδιόριστο προς το παρόν χρονικό ορίζοντα... :( 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορές πιστεύετε θα έχει το υπάρχον switch v2 με το pro όταν με το καλό έρθει;Θα είναι κάτι αντίστοιχο με την διαφορά PS4 με PS4 pro;Η θα είναι νέας γενιάς κονσόλα τελείως;Επισης το V2 θα συνεχίσει να το υποστηρίζει για χρόνια φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, 26ska είπε

Τι διαφορές πιστεύετε θα έχει το υπάρχον switch v2 με το pro όταν με το καλό έρθει;Θα είναι κάτι αντίστοιχο με την διαφορά PS4 με PS4 pro;Η θα είναι νέας γενιάς κονσόλα τελείως;Επισης το V2 θα συνεχίσει να το υποστηρίζει για χρόνια φαντάζομαι...

Μισό να δω...

ClearcutGlassCopperhead-poster.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...