Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά να σας ρωτήσω έχει πάρει κανείς θήκη ταμπλετ για την οθόνη του switch μιας κ θέλω να κάνω εξοικονόμηση χώρου για να μου προτείνει καμία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίδοση στο control πάντως με 24αρα είναι εντυπωσιακή ...έχει δυο επιλογές έβαλα την performance έκδοση και πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου...δεν καταλαβαίνεις   καν ότι  είναι cloud

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαιξα το control σε cloud και δεν το περίμενα να τρέξει τόσο άψογα ιδίως με την γραμμή που έχω vdsl 24άρα. Στο performance έτρεχε άψογα χωρίς το παραμικρό lag ενώ στο quality δεν είχε lag αλλά κάποια frame drop.

Τώρα παιζω και το Ni No Kuni και είναι πολύ ποιο καλό από το δεύτερο στο gameplay του αλλά και κυρίως στην παρουσιάση της ιστορίας. Νομίζω έχει να κάνει με το studio Ghibli που βρίσκεται πίσω και αυτό είναι στο story του είναι με διαφορά καλύτερο από την συνέχεια του. 

Επαιξα ακόμα και το demo του age of calamity και και δεν μου αρέσει το είδος του game αλλά σε αυτό εδώ έχουν κάνει απίστευτη δουλειά και δειχνει ένας πάρα πολύ καλός τίτλος. Για μένα θα γίνει αγορά σίγουρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No More Heroes 1 και 2 επιτέλους ήρθε η ώρα τους για μένα μιας και έρχεται και το NM3. Απίστευτο πόσος κόσμος σε σχόλια θέλει να βγουν σε physical και αφού έβγαλαν για το Travis Strikes Again φαντάζομαι ότι δεν θα είναι αδύνατο και για αυτά.

Με το πρώτο Bravely Default του 3DS δεν έχω επαφή αλλά αυτό που είδα από το 2ο μου άρεσε πολύ. Φυσικά μου θύμισε έντονα το Octopath Traveler που παίζω αυτό τον καιρό (είμαι στις 60 ώρες) σε σημείο που στην αρχή του trailer νόμιζα ότι είναι το sequel του Octopath που έμαθα πρόσφατα ότι έχουν ανακοινώσει, ελπίζω να μην τα κάνουν ίδια.

Συνολικά πολύ δυνατό direct.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα χθες το Control πριν πάω για ύπνο. Επέλεξα την performance εκδοχή και εντυπωσιαστηκα. Το game έτρεχε smooth και αψεγαδιαστα, αν είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο μπορούν να έρθουν άλλοι τίτλοι στο Switch ας όψεται. 

Δύο ενστάσεις όμως, πώς πλασάρεις παιχνίδι που χρειάζεται απαραίτητα σύνδεση στο ίντερνετ για να παίξει και μάλιστα καλή σε μία φορητή κονσόλα; η φορητοτητα πάει περίπατο. Στο lite ο χειρισμός μου φάνηκε κάπως, δεν νομίζω να υπήρχε latency και λόγω μικρής οθόνης έχανα πολλές περιβαλλοντικες λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
47 minutes ago, lebron15 said:

Δοκίμασα χθες το Control πριν πάω για ύπνο. Επέλεξα την performance εκδοχή και εντυπωσιαστηκα. Το game έτρεχε smooth και αψεγαδιαστα, αν είναι ο μόνος τρόπος με τον οποίο μπορούν να έρθουν άλλοι τίτλοι στο Switch ας όψεται. 

Δύο ενστάσεις όμως, πώς πλασάρεις παιχνίδι που χρειάζεται απαραίτητα σύνδεση στο ίντερνετ για να παίξει και μάλιστα καλή σε μία φορητή κονσόλα; η φορητοτητα πάει περίπατο. Στο lite ο χειρισμός μου φάνηκε κάπως, δεν νομίζω να υπήρχε latency και λόγω μικρής οθόνης έχανα πολλές περιβαλλοντικες λεπτομέρειες. 

Προφανώς δεν γίνεται να παίξεις games streamάροντας χωρίς internet, αλλά γιατί κομπλάρεις; Hotspot το κινητό και παίζεις παντού. Από εκεί και πέρα, όταν παίζεις σε οθόνη 5 ιντσών είναι λογικό να χάνεις γραφικά.

Το πρόβλημα με τα cloud games είναι άλλο, το πρόβλημα είναι πως θα τιμολογούνται. Αν είναι να δίνεις €50 για να νοικιάζεις το game για τρεις μήνες (όπως τιμολογούσε η Capcom το REVII), τότε «thanks, but no thanks», δίνω τα διπλά και βάζω ένα χρόνο Game Pass που έχει 300 games μέσα. Το λιγότερο που απαιτώ για να έχει νόημα κάτι τέτοιο είναι να αγοράζω το game και να το κρατάω για πάντα στο account μου, όπως γίνεται στα digital games. Γιατί τα cloud games είναι αποδεσμευμένα από το H/W, επομένως αφού παίζει τώρα σε μία κονσόλα με αυτόν τον τρόπο, μπορεί να παίξει σε όλες τις επόμενες κονσόλες της N με τον ίδιο τρόπο.

Εναλλακτικά, είναι μια καλή ευκαιρία να φτιάξουν ένα μοντέλο ενοικιάσεων, θα μπορούσε να πάρει η Ν τέτοια πρωτοβούλια (σιγά, αλλά λέμε τώρα). Να νοικιάζεις games για €2 ευρώ και να το παίζεις για 3 μέρες, όπως γινόταν παλιά στα βιντεοκλάμπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Malthador είπε

Προφανώς δεν γίνεται να παίξεις games streamάροντας χωρίς internet, αλλά γιατί κομπλάρεις; Hotspot το κινητό και παίζεις παντού. Από εκεί και πέρα, όταν παίζεις σε οθόνη 5 ιντσών είναι λογικό να χάνεις γραφικά.

Το πρόβλημα με τα cloud games είναι άλλο, το πρόβλημα είναι πως θα τιμολογούνται. Αν είναι να δίνεις €50 για να νοικιάζεις το game για τρεις μήνες (όπως τιμολογούσε η Capcom το REVII), τότε «thanks, but no thanks», δίνω τα διπλά και βάζω ένα χρόνο Game Pass που έχει 300 games μέσα. Το λιγότερο που απαιτώ για να έχει νόημα κάτι τέτοιο είναι να αγοράζω το game και να το κρατάω για πάντα στο account μου, όπως γίνεται στα digital games. Γιατί τα cloud games είναι αποδεσμευμένα από το H/W, επομένως αφού παίζει τώρα σε μία κονσόλα με αυτόν τον τρόπο, μπορεί να παίξει σε όλες τις επόμενες κονσόλες της N με τον ίδιο τρόπο.

Εναλλακτικά, είναι μια καλή ευκαιρία να φτιάξουν ένα μοντέλο ενοικιάσεων, θα μπορούσε να πάρει η Ν τέτοια πρωτοβούλια (σιγά, αλλά λέμε τώρα). Να νοικιάζεις games για €2 ευρώ και να το παίζεις για 3 μέρες, όπως γινόταν παλιά στα βιντεοκλάμπ.

Μα όταν είμαι έξω και θέλω να παίξω, θέλω να είμαι άνετος και νομίζω το ίδιο ισχύει και για τους περισσότερους. Switch στο case του μέσα στο backpack και γεια σας. Αν είναι να χρησιμοποιώ και το κινητό για να παίξω τότε χάνεται όλη η πρακτικότητα, άσε που αν κάνω το κινητό Hotspot θα χρειαστεί να έχω μαζί μου και ένα powerbank. Και από κατανάλωση δεδομένων τι γίνεται; Δεν θα τα έκανα ποτέ όλα αυτά για να παίξω στο πλοίο ή στον προαστιακό. Ακόμα και για gaming σε πάρκο αν θέλω να ξεσκασω από το σπίτι...άστο κουράστηκα ήδη. Δεν υπάρχει φορητοτητα έτσι. 

Ενιγουει, ο, τι έρχεται καλό είναι ειδικά για όσους έχουν μόνο Switch αλλά να μην γίνει μόδα. Όσα παιχνίδια μπορούν να βγουν σε φυσική μορφή γιατί το επιτρέπει το "βάρος" τους ή η αρχιτεκτονική τους να βγαίνουν. 

Επεξ/σία από lebron15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν γίνεται, θα παραιτηθώ απο τη δουλειά. Δεν προλαβαίνω λέμε.

Εχουν βγει Pinkmin, Pumpkin Jack, βγαινει Calamity, δεν εχω τελειώσει Ori, θελω να πιάσω και Oddworld, δεν μιλάω καν για All Stars ειναι χρονικά απλησίαστο.

Είμαι πλέον σε κρίση καταρρέω. Ασε τα twins να τρέχουν για διαθεσιμότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε αυτό το trailer του Turrican Flashback

https://youtu.be/GcYsCoETYdo?t=39

Σε αυτό το σημείο αναφέρει έναν Έλληνα, τον Δημήτρη Γιαννάκη. Ποιός είναι αυτός; Γνωστός είναι;

Επεξ/σία από nkarafo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Fulgore said:

Το Gamepass που ακριβως κολλαει στην πλατφορμα της nintendo και ποιος ακριβως θα το δωσει??

Εσύ ποιός λες;

Xbox boss is open to bringing Game Pass to Switch and PS4

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν μπορω να την ακολουθησω αυτη την εταιρεια με τιποτα.

Περυσι λεγανε οτι δεν θα βγαλουν αλλα παιχνιδια τους σε Switch(ή)Ps4 και θα επικεντρωθουν στην πλατφορμα τους και τωρα μιλανε για ενδεχομενο gamepass.

Πολυ ''σταθεροι'΄' στις αποψεις τους,δεν μπορω να πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φέρνει ένα Xcloud στο Switch δέμα με το Gamepass, και απλά δακρύζω τα επόμενο 5 χρόνια γιατι θα μου πάρει τα σώβρακα ο συνδυασμός Nintendo/Microsoft. Εντωμεταξυ έπαιξα το Calamity το Demo, και παροτι φουλ χακ εντ σλας είναι ΤΟΣΟ Ζελντα που απλά δεν γίνεται να το προσπεράσω. Είμαι επίσημα θύμα. Συγνώμη Trials Of Mana, θα πρέπει να περιμενεις.

Συνεχίζουμε να θεωρούμε οτι το Switch δεν έχει παιχνίδια; Γιατι τη δεδομένη στιγμή είμαι overwhelmed του κερατά. 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...